„Erasmus +”- projekt współpracy międzynarodowej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupnie


„Erasmus +” 
2019-11-29

W dniach 17-23 listopada 2019 r. we włoskim miasteczku Ragusa na Sycylii odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie koordynatorów i nauczycieli szkół uczestniczących w projekcie pt. „We have fun together” / Bawimy się razem / . Projekt realizowany jest  w ramach programu Erasmus+ i finansowany przez UE. Na spotkanie przybyli nauczyciele partnerskich szkół z Bułgarii, Rumunii i Turcji. Naszą szkołę reprezentowały p. dyrektor Elżbieta Chmielowiec i nauczyciel języka angielskiego p. Anna Marek.

Pierwsze spotkanie z Sycylią to lotnisko w Katanii. Nad miastem góruje majestatyczny wulkan Etna. Następnie udaliśmy się do oddalonego o 104 km miasta Ragusa. Celem wizyty było poznanie partnerów i ich szkół, dokładne omówienie działań projektowych, opracowanie szczegółów oraz zasad współpracy. Spotkania szkoleniowe odbywały się na terenie Zespołu Szkół im. Francesco Crispi w Ragusie. Szkoła ta jest naszym włoskim partnerem i zarazem głównym koordynatorem projektu. W pierwszym dniu pobytu nasze delegacje złożyły oficjalną wizytę Burmistrzowi Ragusy panu Peppe Cassi oraz Staroście miasta Pani Fillipie Coeuzza, którzy zadeklarowali swą pomoc i wsparcie dla działań projektowych. Należy podkreślić, że Włosi przyjęli nas bardzo serdecznie. Oczarowali nas swoją gościnnością i spontanicznością oraz tym , że kochają bardzo dużo mówić, a bariery językowe nie stanowiły żadnego problemu.

Aspektem kulturowym objętym programem mobilności były wycieczki edukacyjne, mające na celu zapoznanie partnerskich szkół z głównymi atrakcjami regionu. Należy podkreślić, że miasto Ragusa posiada aż 18 zabytków-10 kościołów i 8 pałaców wpisanych do rejestru Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zwiedziliśmy też starożytny teatr grecki położony w malowniczym miasteczku Taormina oraz miasto Noto, które również posiada wiele zabytków Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Tereny te były w przeszłości wielokrotnie dotknięte trzęsieniami ziemi, wiele zrujnowanych budynków do tej pory czeka na odbudowę, część z nich jest kupowana i po remoncie przeznaczana na mieszkania i hotele.

Przed nami kolejne spotkania z udziałem uczniów naszej szkoły i uczniów szkół partnerskich: w Rumunii-marzec 2020, Turcji- październik 2020 i Bułgarii- luty 2021. Zakończenie projektu z udziałem wszystkich partnerów odbędzie się w Polsce w Szkole Podstawowej w Kupnie w kwietniu 2021r.

Mamy nadzieję, że realizowany projekt będzie dla uczniów okazją do sprawdzenia swoich kompetencji językowych, poznania nowych kultur, nawiązywania nowych przyjaźni i spędzania czasu w miłej międzynarodowej grupie. Realizowany projekt jest również doskonałą okazją do promowania naszej szkoły i Gminy Kolbuszowa.

 

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kupnie
Anna Marek

Monitor Polski

Elektroniczny Dziennik Urzędowy

Dziennik ustaw

ePUAP

  • Data aktualizacji: 2020-07-10 09:36
  • |
  • Licznik odwiedzin: 6 919 196