Węgierscy uczniowie w Widełce


Węgierscy uczniowie w Widełce - fot. Szkoła Podstawowa w Widełce 
2021-10-19

Po półtorarocznej rozłące wreszcie można było na żywo się spotkać z uczniami i z nauczycielami z zaprzyjaźnionej szkoły w Mateszalce na Węgrzech. Co prawda w okresie pandemii kontynuowana była współpraca poprzez tworzenie wspólnego polsko-węgierskiego bloga, na którym teksty zamieszczali uczniowie obu szkół. Jednak nic nie zastąpi kontaktu osobistego, gdy do prób komunikacji słownej dochodzi też cała masa sygnałów pozawerbalnych jak uśmiech, mrugnięcie okiem czy gest dłonią.

13 uczniów z klas 5-8 pod opieką trzech nauczycieli przyjechało w środę po południu. Mieli okazję spotkać się ze swoimi rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej w Widełce.

Głównym punktem wizyty węgierskich przyjaciół była wspólna akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nauczyciele z obu szkół stanęli przed nie lada wyzwaniem jak wspólnie opracować scenariusz uroczystości będąc oddalonym o ponad 300km od siebie. Główną osią tegorocznych uroczystości było przedstawienie „Chłopców z Placu Broni” jako łącznika z węgierską kulturą, a jednocześnie jako wprowadzenia do II Międzynarodowej edycji  Ogólnopolskiej Akcji „Przerwa na czytanie.”

Życiorys patronki Szkoły w Widełce czyli Świętej Jadwigi Królowej był doskonałym zaproszeniem do świętowania Dnia Edukacji Narodowej w połączeniu z delegacją węgierską, a kulminacją było przypomnienie autora książki Ferenca Molnara oraz jego dzieła „Chłopcy z Placu Broni.” Fragmenty utworu były odczytane przez uczniów w ich ojczystych językach. Natomiast nauczyciele wykazali się odwagą niczym Ernest Nemecsek i dzielnie podjęli się nie lada wyzwania. Pani Joanna Sieraczyńska odczytała fragment książki w języku oryginalnym, a pan Istvan Szamosi spróbował swoich sił w polskiej wersji. Nawet jeśli nie wyszło to im idealnie to pokazali rolę nauczyciela, który nie boi się wyzwań i podejmuje próby realizacji wyznaczonych zadań.

Po południu uczniowie obu szkół wyjechali do Wilczej Woli by w obecności leśnika zwiedzić ścieżkę edukacyjną „Maziarnia.” Pan Mariusz opowiadał o pracy leśników, o tym jak się zachowywać w lesie, jak dbać o przyrodę i jak bezpiecznie korzystać z darów natury. Po udanym spacerze doskonale smakowała kiełbasa z ogniska.

W ostatnim dniu wizyty panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Widełce przygotowały fantastyczne warsztaty kulinarne. Uczniowie z Mateszalki uczyli się lepić pierogi, przygotowywać naleśniki, piec rogaliki z marmoladą oraz smażyć placki ziemniaczane. W pracach kuchennych chętnie wspierali ich uczniowie z Widełki, a wszystko to pod bacznym okiem Gospodyń z Widełki. Najlepsze w tym wszystkim było to, że przyrządzone potrawy można było zjeść.

Niestety wkrótce nastąpił czas pożegnań. Węgierscy przyjaciele z bagażem nowych doświadczeń i znajomości oraz wspomnieniami ruszyli w drogę do ojczystej Mateszalki. Uczniowie z Widełki pozostali z zapytaniem czy i kiedy będą mogli się znowu spotkać ze swoimi rówieśnikami. Wszyscy życzyliby sobie, żeby to nastąpiło jak najszybciej.

Piotr Duda

Monitor Polski

Elektroniczny Dziennik Urzędowy

Dziennik ustaw

ePUAP

  • Data aktualizacji: 2022-01-21 15:38
  • |
  • Licznik odwiedzin: 10 143 488