Gmina Kolbuszowa
Obrońców Pokoju 21
36-100 Kolbuszowa
e-mail: umig@kolbuszowa.pl
www: kolbuszowa.pl
Data wydruku: 2018-12-13 23:31:35

Aktualności


Węgierski poeta w Widełce

Węgierski poeta w Widełce 

W ramach XXVII Międzynarodowej Galicyjskiej  Jesieni Literackiej 3 października  2017 roku odbyło się w Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Widełce spotkanie z poetą węgierskim Gezą Csebym. To naukowiec, tłumacz i poeta,  który świetnie mówi po polsku, ponieważ jego matka była Polką (uchodźcą z Polski z 1939 roku). 

W Bibliotece Szkolnej zaprezentował  swoje wiersze uczniom. Z prawdziwą pasją opowiadał nam o wzajemnych związkach między Polską a Węgrami. Przedstawił historię swej  polsko-węgierskiej rodziny. Zaprezentował kilka swoich wierszy i wyjaśnił, dlaczego sam swoich wierszy na język polski nie tłumaczy.  Spotkanie minęło bardzo szybko. Uczniom bardzo podobała się ta lekcja historii i poezji.

Warto nadmienić, że Szkoła Podstawowa w Widełce współpracuje ze szkołą węgierską Moricz Zsigmond w Mateszalce. Patronka szkoły – Królowa Jadwiga pochodziła z Węgier, ale na kartach historii Polski zapisała się jako niezwykła postać, którą Jan Paweł II ogłosił świętą.

Dziękujemy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej za zaproszenie tak ciekawego gościa, jakim okazał się Geza Cseby.

Renata Peret