Zmarł Paul Anselin Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Kolbuszowa


Zmarł Paul Anselin
Zmarł Paul Anselin 
2023-03-10

NON OMNIS MORIAR

Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Paul’a Anselin, byłego, długoletniego mera Ploërmel (1977-2008), Honorowego Obywatela naszej Gminy. Paul Anselin zmarł 8 marca 2023 r. w wieku 91 lat.

To dzięki Panu P. Anselin i jego otwarciu na kraje Europy Wschodniej Kolbuszowa podpisała w 1990 roku akt przyjaźni z francuskim Ploërmel.

Ponad 30 lat współpracy! Na początku, w trudnym dla nas okresie transformacji, z inicjatywy mera Anselin i powstałego Komitetu Współpracy z Kolbuszową organizowano dla nas pomoc humanitarną. Szkoły średnie i podstawowe nawiązały współpracę ze szkołami w Ploërmel i rozpoczęły regularne wymiany młodzieży. Samorządowcy, lekarze, przedsiębiorcy i nauczyciele byli zapraszani do zaprzyjaźnionego miasta, aby korzystać z wiedzy i doświadczeń francuskich odpowiedników. Zawiązało się wiele przyjaźni pomiędzy mieszkańcami obydwu miast dzięki wymianom rodzin.

Każda delegacja z Kolbuszowej była zawsze przyjmowana serdecznie przez Pana P. Anselin w Merostwie.

P.Anselin był pomysłodawcą i inicjatorem powstania pomnika papieża Jana Pawła II w Ploërmel (pierwszego we Francji), który został odsłonięty 10-go grudnia 2006 roku.

Pan Paul Anselin darzył Kolbuszową szczególną sympatią. Ploërmel ma wiele miast partnerskich, w różnych krajach, ale tylko o partnerstwie z Kolbuszową mówił, iż jest to ”jumelage des coeurs” – zbratanie serc.

Odszedł wielki Przyjaciel Kolbuszowej, darzący wielkim szacunkiem historię, tradycje Polski i Polaków. Niech spoczywa w pokoju.

Monitor Polski

Elektroniczny Dziennik Urzędowy

Dziennik ustaw

ePUAP

  • Data aktualizacji: 2023-03-24 14:19
  • |
  • Licznik odwiedzin: 12 371 554