Gmina Kolbuszowa
Obrońców Pokoju 21
36-100 Kolbuszowa
e-mail: um@ekolbuszowa.pl
www: kolbuszowa.pl
Data wydruku: 2025-01-22 05:19:42

Aktualności


Informacja- Nowa wersja Programu „Czyste Powietrze”

Nowa wersja Programu „Czyste Powietrze”
Nowa wersja Programu „Czyste Powietrze” 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie informuje, że z dniem 3 stycznia 2023 r. zostanie uruchomiona nowa wersja Programu „Czyste Powietrze”.

Zmiany będą obejmować m.in.:

  • podwyższenie progów dochodowych;
  • urealnienie kosztów kwalifikowanych w stosunku do obecnie panujących cen oraz podniesienie maksymalnych kwot dotacji;
  • możliwość złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie dla tych, którzy już wcześniej skorzystali z Programu;
  • wyłączenie z kosztów kwalifikowanych podatku VAT oraz podniesienie intensywności dofinansowania przedsięwzięcia;
  • zmianę terminu rozpoczęcia (kwalifikowalności) przedsięwzięcia dla wniosków bankowych tj.: dotacji połączonej z kredytem bankowym;
  • wprowadzenie dodatkowego finansowania w przypadku przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji;
  • wprowadzenie możliwości uzyskania dotacji na kocioł na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych ≤ 20 mg/m3 w przypadku, gdy budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu.

Podstawowe dokumenty związane z nowym naborem zostały udostępnione na stronie internetowej Programu pod linkiem: https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/#do-pobrania

Ważny komunikat w sprawie nieuczciwych ofert kierowanych do Wnioskodawców programu „Czyste Powietrze”

Ważny komunikat w sprawie programu „Czyste Powietrze”
Ważny komunikat w sprawie programu „Czyste Powietrze” 

Szanowni Mieszkańcy,

W związku z otrzymywanymi informacjami o pojawianiu się nieuczciwych firm oferujących usługi w ramach Programu „Czyste Powietrze”, NFOŚiGW przygotował komunikat dla potencjalnych beneficjentów, który został umieszczony poniżej, jak również na stronie internetowej: www.czystepowietrze.gov.pl.

Spotkania z mieszkańcami

Spotkania z mieszkańcami
Spotkania z mieszkańcami 

W najbliższych dniach, na terenie gminy Kolbuszowa, odbędą się spotkania dla mieszkańców gminy.

Tematyką takich spotkań będą obowiązujące nowe zasady dofinansowań w programie „czyste powietrze”.

Terminy spotkań to:

  • 29.05.2023 godz. 18.00
    Kolbuszowa Górna, MDK, Kolbuszowa Górna 380
  •  30.05.2023 godz.18.00
    Kolbuszowa Dolna, Budynek Wielofunkcyjny (OSP), ul. Nad Nilem 2
  •  31.05.2023 godz. 18.00
    Widełka, Budynek Wielofunkcyjny – Dom Ludowy, Widełka 624
  •  5.06.2023 godz. 18.00
    Werynia, Budynek Wielofunkcyjny (WDK), Werynia 103
  •  6.06.2023 godz. 18.00
    Bukowiec, Budynek Wielofunkcyjny (OSP), Bukowiec 46

Komunikat dot. wizyt na nieruchomościach mieszkańców – czyste powietrze

Komunikat
Komunikat 

Szanowni Państwo,
Mieszkańcy Gminy Kolbuszowa,

Burmistrz Kolbuszowej uprzejmie informuje, że w ramach zawartego porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, w siedzibie Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej prowadzony jest punkt konsultacyjno-informacyjny programu „czyste powietrze”.

Każdy zainteresowany mieszkaniec gminy Kolbuszowa, ma możliwość zapoznania się z ogólnymi zasadami programu w tym warunkami przyznawania dotacji oraz uzyskania pomocy na etapie składania wniosków o dofinansowanie i wniosków o płatność.

Gminny punkt konsultacyjno-informacyjny mieści się w siedzibie Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej, przy ul. Piłsudskiego 6-10 i jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu.

Z uwagi na duże zainteresowanie wśród mieszkańców, prosimy o wcześniejsze uzgodnienie terminu i godziny wizyty pod numerem telefonu 17 2271 333 wew. 504.

Dodatkowo, w związku z licznymi zgłoszeniami dot. wizyt nieznajomych i niezidentyfikowanych osób chcących przeprowadzić wywiad czy ankietę na potrzeby realizacji programu czyste powietrze Burmistrz Kolbuszowej informuje, że wszelkie tego typu inicjatywy realizowane są przez osoby/firmy prywatne bez udziału gminy, a mieszkańcy wyrażający chęć skorzystania z nich, podejmują takie działania na własne ryzyko.

Każdy pracownik gminny przeprowadzający czynności w terenie posiada ze sobą ważną legitymację służbową ze zdjęciem, którą okazuje na miejscu mieszkańcom.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do wylegitymowania osób, których intencje budzą nasze wątpliwości, jeszcze przed udostępnieniem im swojej nieruchomości.

Ostrzeżenie dla wnioskodawców i beneficjentów programu

Komunikat
Komunikat 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie zamieścił na swojej stronie internetowej, ważny dla obecnych i przyszłych beneficjentów programu czyste powietrze komunikat.

Zachęcamy do zapoznania się.

W przypadku pytań, prosimy o kontakt z gminnym punktem konsultacyjno-informacyjnym.

Gwarancja finansowania programu

Informacja
Informacja 

W związku z licznymi pytaniami oraz wątpliwościami beneficjentów dot. realizacji programu „czyste powietrze”, w tym głównie wypłat dofinansowań, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie zapewnia wszystkich obecnych jak i przyszłych wnioskodawców o dalszym finansowaniu programu.  

Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu.

Zmiany w programie

Informacja
Informacja 

Już od 22 kwietnia 2024 r. w programie czyste powietrze pojawiły się nowości, które czekają na osoby ubiegające się o dofinansowanie.

  1. Obowiązkowa lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) – zobowiązuje przyszłych wnioskodawców do wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę ZUM;
  2. Zmiana zasad wnioskowania w ramach części 3) programu – beneficjent, który skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania na dany budynek (na podstawie wniosku złożonego od 22 kwietnia 2024 r.), będzie mógł starać się o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części 1) programu – podstawowego poziomu dofinansowania;
  3. Uszczegółowienie prefinansowania i pełnomocnictwa – warunkiem wypłaty zaliczki na konto wykonawcy jest złożenie do wfośigw podpisanej własnoręcznie przez beneficjenta dyspozycji wypłaty zaliczki wraz z kopią faktury zaliczkowej; teraz wymagane jest pełnomocnictwo z podpisem własnoręcznym wnioskodawcy notarialnie poświadczonym.

Czyste powietrze – lista ZUM

Czyste powietrze – lista ZUM
Czyste powietrze – lista ZUM 

Od 22 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe zasady w programie „czyste powietrze”, obejmujące m.in. wymogi dotyczące pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet, na które beneficjenci programu mogą uzyskać dofinansowanie.

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, takie urządzenia zakupione od 14 czerwca 2024 r. będą kosztem kwalifikowanym tylko wtedy, gdy ich parametry techniczne będą potwierdzone wpisem na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) na podstawie badań przeprowadzonych w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym w kraju UE lub EFTA.

Odpowiednie zmiany programu „czyste powietrze” i regulaminu listy ZUM, zostaną wprowadzone w terminie do 14 czerwca br.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami na stronie internetowej https://lista-zum.ios.edu.pl/

Informacja o wstrzymaniu naboru wniosków

Informacja
Informacja 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie informuje o wstrzymaniu w dniu 28 listopada 2024 r. o godz. 14.15 naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

Wszystkie wnioski, które zgodnie z regulaminem naboru wniosków wpłyną do wfośigw, w tym przez gminy, operatorów lub w ścieżce bankowej, przed czasem wstrzymania naboru, zostaną rozpatrzone.

Informacja o wznowieniu przyjmowania wniosków zostanie opublikowana na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Rzeszowie w odrębnym komunikacie oraz na stornie Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej.

Informacja prasowa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie

Informacja
Informacja 

Wraz z początkiem nowego roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie wprowadza zmiany organizacyjne, które mają na celu efektywniejszą obsługę interesantów.

Dział wniosków, który obsługuje również program „czyste powietrze” od stycznia br. funkcjonuje w nowej siedzibie w Rzeszowie, przy ul. Przemysłowej 6. Pozostałe działy, wraz z całą administracją, pozostają w dotychczasowym budynku przy ul. Zygmuntowskiej 9.

II Orszak Trzech Króli w Kolbuszowej

II Orszak Trzech Króli w Kolbuszowej
II Orszak Trzech Króli w Kolbuszowej 

W dniu 6 stycznia br. w Kolbuszowej po raz drugi przemaszerował Orszak Trzech Króli. Wydarzenie zorganizowane w Święto Objawienia Pańskiego zgromadziło mieszkańców naszej gminy, którzy uczestniczyli w barwnym orszaku, wspólnej modlitwie i kolędowaniu.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Brata Alberta w Kolbuszowej. Po nabożeństwie królewskie orszaki: europejski, azjatycki i afrykański wyruszyły sprzed kościoła na kolbuszowski rynek, aby pokłonić się Świętej Rodzinie i złożyć dary. Nie zabrakło trzech króli na koniach oraz gwiazdy kolędniczej, którzy prowadzili tłum wiernych. Podczas przemarszu mieszkańcy mogli  obejrzeć sceny biblijne odgrywane na specjalnych przystankach. Wśród przedstawień znalazły się: Zwiastowanie, Walka dobra ze złem, Dwór Heroda oraz Brama Anielska. Na rynku Trzej Królowie oddali pokłon Dzieciątku Jezus, które wraz z Maryją i Józefem czekało przy szopce. Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał korony oraz słodki poczęstunek.

Burmistrz Kolbuszowej składa serdeczne podziękowania wszystkim organizatorom i wolontariuszom za przygotowanie wydarzenia oraz mieszkańcom, którzy tak licznie przybyli tworząc uroczystą i wspólnotową atmosferę. Dzięki Państwa zaangażowaniu i pomocy tradycja Orszaku Trzech Króli może rozwijać się w Kolbuszowej.

Szczególne podziękowania kieruje do ks. Jana Pępka Proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta w Kolbuszowej, ks. Lucjana Szumierza Proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej, ks. Sławomira Piętowskiego oraz Zarządów Osiedli nr 1,2,3. Dziękuje również sołectwom, kołom gospodyń wiejskich, ochotniczym strażom pożarnym, policji, straży miejskiej, strzelcom, grupom kolędniczym, szkołom i przedszkolom z terenu Gminy Kolbuszowa, Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu, Miejskiemu Domu Kultury, Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Piekarni WM-ka, Klubowi K2 oraz Stadninie Koni Twardowski. Burmistrz kieruje również podziękowania do wszystkich osób, które wcieliły się w postacie biblijne, m.in.: Izabela, Łukasz i Adaś Drałus, Jerzy Jezuit, Andrzej Wesołowski, Maciej Sudoł, Zespół Ludowy „Górniacy”, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych, harcerze i zuchy Hufca ZHP im. Janka Bytnara, a także prowadzącej wydarzenie Izabeli Karkut oraz Wiktorii Jezuit.