W piękne wrześniowe przedpołudnie (17.09.br) grupa średniaków i starszaków z Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej odwiedziła ROD „Prefabet” w Kolbuszowej.
Z niedowierzaniem zwiedzali ogród, w którym podobno mieszkają krasnale i Baba Jaga, bo mają w nim swoje domki, a Yeti zostawił ślady na jednej z działek.
Dzieci poznawały różne ciekawe rośliny np. fasolnika egipskiego, strzelały z nasion pęcherznicy, a najodważniejsze poznawały smak owoców.
Kwaśny pigwowiec nie przypadł maluchom do gustu, ale mają obiecany z niego sok, który pomoże w leczeniu jesiennych przeziębień.
Przedszkolakom bardzo smakowały ostanie tego lata borówki amerykańskie oraz zapomniane czerwone porzeczki. Spodobały im się również grządki z kolorowymi warzywami, trafnie nazywały większość z nich, a najbardziej na świecie smakowały pomidorki koktajlowe.
Podczas spaceru po ogrodzie dzieci i ich opiekunowie, w ramach edukacji przyrodniczej, zrywali liście różnych roślin, które później zostały wykorzystane w pracach plastycznych. Dzieła małych artystów można oglądać w Przedszkolu nr 1 w Kolbuszowej.
Po krótkim odpoczynku przyszedł czas na zabawę. Największe oblężenie przeżyła zjeżdżalnia, do której na wejście obowiązywało hasło.
Do dziecięcego samochodu osobowego ustawiła się długa kolejka, na szczęście każdy doczekał się przejażdżki. Był czas na grę w piłkę, minigolfa i badmintona oraz inne gry i zabawy ruchowe. Śmiechom i piskom nie było końca.
Zmęczone, ale zadowolone dzieciaki podziękowały Zarządowi ogrodu za zaproszenie i wręczyły pamiątkowy dyplom.
Na zakończenie aktywnego dnia dzieci otrzymały od działkowców warzywa do kącika przyrodniczego. Przedszkolaki obiecały odwiedzić ogród w niedalekiej przyszłości.
Jadwiga Brzozowska
OZP PZD
W ostatni poniedziałek września uczniowie klas drugich Zespołu Szkół nr 1 wraz z nauczycielami i rodzicami wybrali się na jesienną wycieczkę do Nadleśnictwa Świerczów. Pogoda i humor dopisywały wszystkim. Na miejscu pracownicy nadleśnictwa zaprosili nas na długi spacer przez las oraz na zajęcia edukacyjne, podczas których obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące w niej zmiany.
Jako wnikliwi odkrywcy leśnych tajemnic uważnie słuchaliśmy informacji na temat lasu, jego mieszkańców i roślinności. Od czasu do czasu słychać było śpiew ptaków, który umilał nam spacer. W sali edukacyjnej podziwialiśmy naturalnej wielkości zwierzęta i rozpoznawaliśmy ich głosy. Następnie z drewnianych klocków składaliśmy przekrój pnia i dopasowywaliśmy do niego nazwę drzewa – co wcale nie było łatwe. Jednak z malutką pomocą naszych pań poszło nam świetnie.
Po dwóch godzinach zajęć terenowych przyszedł czas na odpoczynek, wspólną zabawę i piknik. Zmęczeni wróciliśmy do szkoły, a nasze wesołe miny na zdjęciach świadczą o udanej wyprawie do lasu. Z pewnością ją powtórzymy. Może w zimie?
Ilona Iwaniak
W niedzielę 11 października br. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Kupnie odbył się koncert laureatów XIII Gminnego Festiwalu Papieskiego pod hasłem „Wy jesteście nadzieją świata”. Wśród przybyłych znaleźli się między innymi: Zbigniew Chmielowiec Poseł na Sejm RP, ks. Kazimierz Osak Dziekan Dekanatu Kolbuszowa Wschód oraz Wicedziekan ks. Lucjan Szumierz, Ewa Draus Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Józef Kardyś Starosta Kolbuszowski, Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej, Krzysztof Wilk Przewodniczący Rady Miejskiej, Radni Rady Miejskiej i Powiatowej, rodzice dzieci biorących udział w festiwalu oraz zaproszeni goście.
W koncercie laureatów wystąpili:
Zostały również wręczone dyplomy i nagrody dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach
Konkurs wiedzy o Janie Pawle II
– klasy IV-VI
Jakub Harchut – SP nr 2 w Kolbuszowej – 1 miejsce
Piotr Draus – SP w Kupnie – 1 miejsce
- gimnazjum
Ludwik Hanicotte – Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej – 1 miejsce
List:
- klasy I-III
Katarzyna Blat – klasa III SP w Weryni – I miejsce
-klasy IV-VI
Natalia Gul – klasa VI SP nr 1 w Kolbuszowej – 1 miejsce
- gimnazjum
Aleksandra Chudzik – Gimnazjum w Widełce – I miejsce
Konrad Świątek – Gimnazjum w Kupnie – I miejsce
Plastyka – I miejsca
Plastyka- prace rodzinne- I miejsca
Konkurs odbył się pod patronatem Burmistrza Kolbuszowej oraz Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Kupnie.
Blisko 400 pracowników gminnej oświaty obchodziło Dzień Edukacji Narodowej.
We wtorek 13 października odbyło się spotkanie kolbuszowskich władz samorządowych z nauczycielami oraz pracownikami szkół. Tradycyjnie głównym punktem uroczystości było wręczenie wyróżnień najlepszym pedagogom. W tym roku Nagrodę Burmistrza otrzymały 23 osoby.
W Dniu Edukacji Narodowej Burmistrz Jan Zuba tradycyjnie uhonorował nagrodami pedagogów placówek oświatowych, którzy w kształceniu młodzieży odnieśli szczególne sukcesy dydaktyczno-wychowawcze. Wręczenie nagród odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej. Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną przygotowaną przez Szkołę Podstawową w Kolbuszowej Górnej.
Gratulacje oraz życzenia dalszych sukcesów pedagogicznych złożyli również: Zbigniew Chmielowiec Poseł na Sejm RP, Józef Kardyś Starosta Kolbuszowski, Krzysztof Wilk Przewodniczący Rady Miejskiej, Marek Gil Zastępca Burmistrza, Ireneusz Kogut Inspektor ds. Oświaty, Małgorzata Nowińska-Zgurska Kierownik Oddziału Nadzoru Pedagogicznego w Rzeszowie.
Nagrodę Burmistrza Kolbuszowej otrzymali:
Aldona Ragan
Stanisław Krawczyk
Roman Mazur
Wioletta Sito
Małgorzata Kożuchowska
Małgorzata Serafin-Kochanowicz
Beata Mierzwa
Krystyna Czochara
Agnieszka Draus
Dagmara Niedziółka
Renata Draus
Małgorzata Rzepka
Eugeniusz Lis
Małgorzata Rzepka
Małgorzata Bajor
Agnieszka Wit
Witold Antosz
Elżbieta Dec- Rak
Barbara Antosz
Elżbieta Michońska
Otylia Piękoś
Danuta Kulig
Elżbieta Chmielowiec
16 października Szkoła Podstawowa nr 2 im. K. K. Baczyńskiego obchodziła 110-lecie powstania. Uroczystości rozpoczęły się okolicznościowym nabożeństwem odprawionym w kościele św. Brata Alberta.
Po mszy uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście przeszli do Miejskiego Domu Kultury. Po wystąpieniu dyrektora szkoły Mirosława Kaczmarczyka uczniowie przedstawili historię placówki w spektaklu teatralny pt. „O „Dwójce” na poważnie i na wesoło”.
Jubileuszowe życzenia złożyli m.in. poseł Zbigniew Chmielowiec, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Wilk, Zastępca Burmistrza Kolbuszowej Marek Gil, starosta Józef Kardyś.
Z okazji jubileuszu i Dnia Edukacji Narodowej Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 wręczył nagrody nauczycielom szkoły podstawowej i gimnazjum za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej. Po części oficjalnej wszyscy udali się do budynku szkoły na urodzinowy tort.
Burmistrz Kolbuszowej informuje, że w środę 4 listopada 2015 r. oraz w czwartek 5 listopada 2015 r. w kasie Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej w godz. 9.00- 14.30 pełnoletni uczniowie a w przypadku niepełnoletnich uczniów rodzice (opiekunowie prawni) mogą otrzymać zwrot kosztów zakupu podręczników dla uczniów z szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu kolbuszowskiego.
W związku z obchodami Święta Niepodległości przypadającego na dzień 11go listopada Przedszkole Publiczne nr 3 w Kolbuszowej odwiedził żołnierz Maksymilian Mazur z Kampanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w Warszawie. Pan Maksymilian opowiedział dzieciom o głównych zadaniach Batalionu jakim jest godne reprezentowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w kraju i zagranicą, występowanie jako wojskowa asysta honorowa podczas uroczystości oraz codzienne pełnienie warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przed siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Dzieci oglądały z wielkim zainteresowaniem niesamowity pokaz musztry wykonanej przed Oddziały Kampanii Wojsk Lądowych, Wojsk Specjalnych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Przedszkolaki przymierzyły również czapki garnizonowe a uhonorowaniem spotkania było wspólne zdjęcie wszystkich dzieci z żołnierzem. Przedszkolaki na długo zapamiętają tę wizytę.
Uczniowie Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej w Widełce odnieśli ogromny sukces i zdobyli III miejsce w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Książki naszych marzeń”. Nakręcili film, który został wyróżniony spośród 1200 prac nadesłanych na konkurs, i zostali zaproszeni na Galę Finałową do Warszawy w dniu 22 października 2015r.
Pani Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik – Rostkowska wręczyła nagrodę trzem osobom reprezentującym naszą szkołę: Wiktorii Gaweł - przewodniczącej samorządu uczniowskiego oraz dwojgu aktorów: Aleksandrze Chudzik oraz Krzysztofowi Płochowi. Podczas gratulacji podkreśliła, że był to jedyny film, który zaangażował nie tylko społeczność szkolną, ale i lokalną. Warto zaznaczyć, że w realizacji filmu pomagali wszyscy uczniowie gimnazjum, rodzice, Koło Gospodyń Wiejskich, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz ksiądz wikary. Opiekę na całością przedsięwzięcia sprawowała trójka nauczycieli: Dariusz Turtoń (strona techniczna), Piotr Duda (część merytoryczna) i Renata Peret (odpowiedzialna za całość konkursu).
Nagrodą dla całej szkoły jest otrzymanie 50 książek do Biblioteki Szkolnej, której patronem jest Jan Tokarz, niegdysiejszy kierownik szkoły. Listę swoich wymarzonych książek przygotowali wcześniej uczniowie i przesłali do ministerstwa.
Było nam szczególnie miło, gdy w progach Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie powitał nas jeden z organizatorów słowami: „Widełka przyjechała! Poznaję was z filmu”. W prywatnych rozmowach członkowie komisji konkursowej podkreślali, że film spodobał się ze względu na oryginalny pomysł, świetną muzykę i dobrą atmosferę. Główna aktorka Aleksandra Chudzik udzieliła krótkiego wywiadu na stronę ministerstwa (jako jedna z nielicznych laureatów). Nagroda w konkursie stanowi ukoronowanie licznych działań, jakie Zespół Szkół w Widełce podejmuje w zakresie promowania czytelnictwa.
Renata Peret
Nagrodzony film można obejrzeć w Internecie: www.youtube.com/watch?v=8MYx75qHAZw
Wywiad z Aleksandrą Chudzik i innymi laureatami można obejrzeć w Internecie: http://www.youtube.com/watch?v=tBuRKgUnhsY
W niedzielę 18 października br. w Kolegiacie p.w. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej odbyły się uroczystości 31 rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Obchody były również okazją do upamiętnienia 37 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Uroczystości rozpoczęła Msza Św. Po nabożeństwie i krótkiej modlitwie poprowadzonej przez proboszcza ks. Lucjana Szumierza przed pomnikami błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki i Św. Jana Pawła II złożono kwiaty.
Wiązanki złożyli m.in.: Zbigniew Chmielowiec Poseł na Sejm RP, Ewa Draus Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Mieczysław Burek Przewodniczący Rady Powiatu, Józef Kardyś Starosta Kolbuszowski, Wojciech Cebula Wicestarosta Kolbuszowski, Krzysztof Wilk Przewodniczący Rady Miejskiej, Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej, Marek Gil Zastępca Burmistrza Kolbuszowej, a także przedstawiciele szkół, związków zawodowych, Akcji Katolickiej oraz mieszkańcy.
W niedzielę 13 grudnia br. w kościele pw. Św. Brata Alberta w Kolbuszowej odbyły się uroczystości związane z 34 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.
O godz. 16 pod przewodnictwem ks. proboszcza Jana Pępka z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli środowisk samorządowych, kombatanckich, politycznych, szkolnych i Związku Strzeleckiego „Strzelec” odprawiona została Msza Św.
Następnie przedstawiciele władz samorządowych oraz poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Św. Brata Alberta.
Uroczystość uświetniła Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kolbuszowej pod kierownictwem Pani dyrektor Aleksandry Niezgody.
12 grudnia w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej wyświetlono film „Zbuntowana Generacja”. Ponadto zorganizowano wieczór wspomnień- spotkanie z działaczami opozycji z czasów stanu wojennego oraz koncert Władka Serafina „Wiary dodaj sił...” W dniach od 12 do 16 grudnia można obejrzeć wystawę pt. „Z dziejów oporu społecznego w Polsce płd-wsch 1956-1990” i „Pamiątki z czasów stanu wojennego”.
ZALECENIA DLA DROBNOTOWAROWYCH HODOWCÓW DROBIU - CHÓW PRZYZAGRODOWY
ZALECENIA DLA HODOWCÓW GOŁĘBI
ZALECENIA DLA PRZEMYSŁOWYCH PRODUCENTÓW DROBIU
DODATKOWE ZALECENIA GŁÓWNEGO LEKARZA WETERYNARII
Nieprzestrzeganie wymienionych wyżej zaleceń może powodować wzrost zagrożenia grypą ptaków.
W dniu 30 października 2015 r. o godz. 08.00 w budynku Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej odbędzie się XV sesja VII kadencji Rady Miejskiej w Kolbuszowej.
Proponowany porządek obrad:
Zawiadomienie niniejsze na podstawie art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jedn. tekst Dz. U. z 2013 roku poz. 594 z późn. zm.) stanowi podstawę do uzyskania zwolnienia w zakładzie pracy.
W ubiegłą sobotę tj. 10 października najmłodsi adepci badmintona mieli okazję spróbować rywalizacji w pierwszym tego sezonu Ogólnopolskim Turnieju Badmintona Dzieci i Żaków, który odbył się w Straszęcinie. Tym razem reprezentacja „Startu Widełka” liczyła pięcioro dzieci: Maria Sączawa, Andżelika Pruchnik, Maksymilian Chuchro, Mateusz Chuchro, Szymon Sychłowyj. W turnieju ogółem wzięło udział blisko 60 dzieci, między innymi z Kędzieżyna Koźle, Niepołomic, Lubaczowa, Mielca, Straszęcina i Widełki.
Sporą niespodziankę sprawiła nasz dwójka zawodników Marysia Sączawa, która została zwyciężczynią turnieju, oraz Maksymilian Chuchro, który wśród chłopców zajął drugie miejsce, przegrywając w grze finałowej z rówieśnikiem z Kędzieżyna Koźle. Niemniej jednak oboje zostali najlepszym zawodnikiem w województwie podkarpackim nie dając swoim koleżankom i kolegom większych szans. Marysia zagrała dodatkowo w wyższej kategorii wiekowej w której zajeła V miejsce grając z zawodniczkami o dwa lata starszymi. Świetną formę zaprezentowała także trójka naszych pozostałych zawodników, zajmując kolejno V miejsce Szymon Sychłowyj, VII miejsce Mateusz Chuchro obaj w kategorii żak, oraz VII miejsce Andżelika Pruchnik wśród dziewczynek także w kategorii żak.
Nasz junior Paweł Kopański w znakomitej formie
W tym samym dniu w Sobótce woj. Dolnośląskie Paweł Kopański wziął udział w Ogólnopolskim Turnieju Juniorów. On także sprawił wielką niespodziankę, wygrywając turniej w grze pojedynczej oraz grze podwójnym ze swoim nowym partnerem deblowym Jędrzejem Nowakiem (KS Chojnik Jelenia Góra).
Wszystkim zawodnikom gratulujemy świetnych występów i życzymy dalszych sukcesów.
Szczegółowe informacje uzyskać można w Podkarpackim Oddziale Regionalnym ARiMR w Rzeszowie, al. Tadeusza Rejtana 36, pod numerem telefonu 17/875 60 00 oraz bezpłatnej infolinii 800 38 00 84, na stronie internetowej ARiMR - www.arimr.gov.pl
Tradycyjnie już po raz piętnasty odbył się Noworoczny Mecz o Puchar Burmistrza Kolbuszowej pomiędzy MUKS Sokół Kolbuszowa Dolna a KKS Kolbuszowianką Kolbuszowa.
Punktualnie o godz. 12 na stadionie sportowym przy ul. Wolskiej rozpoczęło się spotkanie, które po wyrównanym i emocjonującym meczu wygrała drużyna z Kolbuszowej Dolnej wynikiem 3:2.
Bramki dla „Sokoła” zdobył Tomasz Warzocha natomiast dla „Kolbuszowianki” Dariusz Wróblewski oraz Mateusz Kozioł.
Puchar kapitanowi zwycięskiej drużynie wręczył Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej natomiast statuetka dla strzelca I bramki w 2015 roku ufundowana przez Zbigniewa Chmielowca Posła na Sejm RP powędrowała w ręce Tomasza Warzochy.
Mecz który już na stałe wpisał się w kalendarz imprez sportowych był również okazją do złożenia noworocznych życzeń.
Wolontariusze SZLACHETNEJ PACZKI 13- 14 grudnia dostarczyli pomoc do 43 potrzebujących rodzin z terenu gminy i powiatu kolbuszowskiego – osób starszych, samotnych, rodzin wielodzietnych. Dodatkowo 10 rodzin otrzymało pomoc w postaci paczek żywnościowych, zebranych dzięki hojności kolbuszowskich sportowców i chodziarzy.
13-14 grudnia to „weekend cudów” kiedy odbył się finał projektu SZLACHETNA PACZKA. Paczki przygotowane przez darczyńców dla konkretnych rodzin dotarły do domów potrzebujących. Żywność, środki czystości, zimowa odzież, przybory szkolne – te rzeczy znalazły się w pudłach. Nie zabrakło też przedmiotów o które szczególnie prosiły rodziny, takie jak meble, lodówki, pralki, węgiel oraz upominki – perfumy, ciepłe pantofle, książka sensacyjna, album, czy strój piłkarski.
W sumie Paczki przygotowywało prawie 1600 osób (średnio 37 osób robiło jedną paczkę). Zaangażowanie w projekt okazało się wydarzeniem społecznym do którego angażują się rodziny, szkoły, grupy przyjaciół. Dla niektórych firm wspólny wybór rodziny i zakupy to coroczny, wyjątkowy rytuał.
Jesteśmy też nieziemsko szczęśliwi. Świat znowu stał się lepszy.
W imieniu obdarowanych rodzin pragniemy przekazać słowa
DZIĘKUJEMY
za otwartość, szczodrość, wrażliwość, otwarcie się na potrzeby drugiego człowieka i zaangażowanie w niesienie pomocy a My jako Wolontariusze dziękujemy za wspaniałą współpracę.
Dziękujemy wszystkim Darczyńcom i Dobroczyńcom, którzy otwarli swoje serca dla innych. Dziękujemy za nieocenioną pomoc przy rozwożeniu paczek Panom kierowcom oraz Strzelcom za „męską siłę i wytrwałość” w dźwiganiu ciężkich niekiedy paczek.
Dziękujemy tym, którzy wsparli nasze działania i siły przekazując nam pierogi i pizzę. Z całego serca DZIĘKUJEMY i życzymy szczęśliwego Nowego 2015 Roku.
Miłość jest jak akumulator
SZLACHETNA PACZKA ciągle się dzieje. W sercach obdarowanych i radości tych, którzy na nowo odkryli sens dzielenia się z innymi.
SZLACHETNA PACZKA organizowana jest po raz czternasty. W pierwszej edycji projektu grupa studentów z duszpasterstwa akademickiego w Krakowie kierowana przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA) obdarowała 30 ubogich rodzin. W 2014 roku projekt organizowany jest w 570 lokalizacjach w całej Polsce. Paczkę po raz pierwszy przygotował Papież Franciszek, a po raz kolejny prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną, a także wielu artystów i sportowców. Ludzie zaangażowani w projekt kierują się zasadą „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Wierzą, że postępując zgodnie z nią, sprawiają, że świat zmienia się na lepsze!
W SZLACHETNEJ PACZCE wciąż możesz zrobić coś dobrego, nie tylko na święta – masz wiele możliwości, żeby mądrze pomóc:
Kolbuszowska Drużyna SuperW
W dniu 4 stycznia br. w kościele pw. Św. Brata Alberta oraz 6 stycznia br. w Kolegiacie pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej odbyły się koncerty kolęd w wykonaniu dzieci i młodzieży Społecznego Ogniska Muzycznego oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kolbuszowej.
Program koncertów obejmował oprawę Mszy Świętej oraz koncert najpiękniejszych kolęd i pastorałek zarówno staropolskich jak i współczesnych włącznie z najstarszą polską kolędą z 1423 roku. Wystąpiły chóry „Con Agilita”, „Accordare”, Zespół Muzyki Dawnej „Giulivamente” z grupą młodszą a także orkiestra gitarowa Państwowej Szkoły Muzycznej.
Pani Aleksandra Niezgoda Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Kolbuszowej składa serdeczne podziękowania gospodarzom koncertów ks. Janowi Pępkowi Dziekanowi Dekanatu Kolbuszowa Zachód proboszczowi parafii p.w. Świętego Brata Alberta, ks. Lucjanowi Szumierzowi proboszczowi parafii pw. Wszystkich Świętych a także Janowi Zubie Burmistrzowi Kolbuszowej i Markowi Gilowi Zastępcy Burmistrza Kolbuszowej za wspieranie organizowanych koncertów kolęd i pastorałek.
Tradycyjnie inicjatorem oraz głównym organizatorem koncertu była PSM I ST w Kolbuszowej.
Patronat nad koncertami objął Burmistrz Kolbuszowej oraz Starosta Kolbuszowski.
Tradycyjnie już w święto Trzech Króli w Kolbuszowej zorganizowany został przegląd Widowisk Kolędniczych. Występy rozpoczęła Msza Św. odprawiona w intencji kolędników w Kolegiacie pw. Wszystkich Świętych a poprzedzona występem kolędników z zespołu ”Górniacy”.
Po mszy wszyscy w barwnym korowodzie w którym znaleźli się królowie, herodowie, diabły anioły, postacie śmierci a także osoby towarzyszące zespołom i mieszkańcy przeszli do Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej.
Przegląd widowisk na sali im. Michała Czartoryskiego uroczyście otworzyli Bogdan Romaniuk Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej. W tegorocznym przeglądzie uczestniczyło dwanaście zespołów z województwa podkarpackiego i małopolskiego. Na scenie swoje widowiska prezentowali kolędnicy z Lubczy, Łazor, Biedaczowa, Kolbuszowej Górnej, Brzózy Królewskiej, Domatkowa, Huty Komorowskiej, Nowej Wsi, Zalasowej, Wólki Grodziskiej i Giedlarowej.
Przegląd Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej organizowany jest od ponad trzydziestu lat. Według etnografów ludowe wiejskie kolędowanie wydzieliło się ze średniowiecznej tradycji odgrywania jasełek. Ten bożonarodzeniowy zwyczaj bardzo popularny w XIX wieku był kultywowany powszechnie w różnorodnych formach jeszcze w latach 60 – tych XX wieku. Obecnie jest coraz bardziej unikalny.
Jury pod przewodnictwem Jolanty Dragan przyznało nagrody oraz wyróżnienia:
Nagroda | Nazwa zespołu | Fundator |
Złoty Turoń – nagroda główna za najlepsze widowisko |
Zespół Kolędniczy z Łazor | Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie |
II nagroda | 1.Zespół „Zalasowianie” z Zalasowej 2.Zespół Ludowy „Górniacy” z Kolbuszowej Górnej |
1.Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie 2.Dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej |
III nagroda | 1.Zespół „Jaciska” z Nowej Wsi 2.Zespół Folklorystyczny „Folusz” z Giedlarowej |
Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej |
Wyróżnienia | 1.Zespół „Mali Kolędnicy” z Lubczy 2.Zespół Obrzędowy z Huty Komorowskiej 3.,,Wolanie” z Domatkowa |
Dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej |
Wyróżnienia | 4.Zespół Śpiewaczy ,,Olszynka” z Biedaczowa 5.Zespół ,,Lubcoki” z Lubczy 6.Zespół ,,Brzozoki” z Brzózy Królewskiej |
Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej |
Nagroda indywidualna – dla wyróżniającej się postaci kolędnika |
Grzegorz Rozlazły za postać Dziada w „Kolędzie z kozą” z Giedlarowej |
Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej |
W czasie obrad jury na scenie z kolędami i ludowymi pieśniami wystąpiła Kapela Jana Cebuli. Złotego Turonia oraz inne nagrody i wyróżnienia rozdali szefowie instytucji organizujących przegląd: Marek Jastrzębski – dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, Jacek Bardan – dyrektor Muzeum Kultury Ludowej i Wiesław Sitko – dyrektor Miejskiego Domu Kultury. Wszystkim kolędnikom składamy podziękowania oraz gratulacje za poziom artystyczny prezentacji który był bardzo wysoki.
Organizatorem przeglądu byli: Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
W sobotnie popołudnie, w dniu 10 stycznia 2015 r. w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej odbył się bal karnawałowy połączony ze zbliżającym się Świętem Babci i Dziadka. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Poseł na Sejm – p. Zbigniew Chmielowiec, Starosta Powiatu Kolbuszowskiego – p. Józef Kardyś, Burmistrz Kolbuszowej- p. Jan Zuba, Przewodniczący Rady Miejskiej – p. Krzysztof Wilk. Salę wypełniło grono wspaniałych „dziadków”, rodziców i rodzeństwa Przedszkolaków.
Dzieci przygotowały tance, piosenki i inscenizacje. Najmłodsza grupa zaprezentowała taniec „Krasnoludki”. „Średniaczki” wykonały współczesny taniec dyskotekowy, a największym aplauzem cieszył się „Polonez” w wykonaniu „Starszaków”. Następnie przedszkolaki przedstawiły wzruszający montaż słowno- muzyczny do baśni: „Dziewczynka z zapałkami” oraz zaśpiewały piosenkę w j. angielskim. Program artystyczny zakończono wierszowanym dialogiem dzieci odgrywających rolę Krzysia i Kubusia, w związku z udziałem Przedszkola w konkursie: „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
Zgromadzeni seniorzy otrzymali od swych wnucząt upominki: babcie – efektowne kapelusze z kwiatkiem, a dziadkowie - czarodziejskie okulary z serduszkiem. Z takimi gadżetami chętnie przystąpili do wspólnej zabawy, którą poprowadziła pani wodzirej - mama Oliwci - p. Paulina Paśko- Jadach. Były wspólne zabawy, pląsy, korowody, zabawy z chustą animacyjną, konkurs zagadek z nagrodami oraz rodzinne kolędowanie z udziałem dzieci, rodziców i dziadków. We współpracy z rodzicami przygotowano niecodzienny poczęstunek; kolorowe kanapeczki, owoce, napoje ciepłe i zimne oraz soki. Rodzice zapewnili również pyszne, samodzielnie wykonane wypieki.
Uroczystość zintegrowała całą społeczność przedszkolną, przyczyniła się do jeszcze lepszego wzajemnego poznania, zacieśniła więzi rodzinne, a występy dzieci i wnucząt dostarczyły emocji, które wzruszyły serca widowni.
Oprac. Przedszkole nr 2
Minął kolejny rok. Nadszedł czas podsumowań i spojrzenia wstecz. Uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej miniony rok mogą nazwać rokiem pracowitym i przynoszącym wiele nowych doświadczeń. Miało to miejsce w wielu dziedzinach życia szkoły. Między innymi poprzez udział szkoły w międzynarodowym projekcie Comenius „Uczenie się przez całe życie”, który nosi tytuł „Formy działalności artystycznej w rozwoju osób niepełnosprawnych”.
Nasz projekt trwa już półtora roku. Przez ten okres czasu wiele się wydarzyło. Zrealizowaliśmy w sumie 23 wyjazdy zagraniczne dla nauczycieli i uczniów. Poznaliśmy historię, kulturę, a przede wszystkim edukację osób niepełnosprawnych w Walii, Rumunii, Węgrzech i Turcji. Nawiązaliśmy wiele nowych, wspaniałych przyjaźni, wzbogaciliśmy swoją wiedzę i umiejętności w pracy z osobami niepełnosprawnymi, jak również umiejętności językowe. Wspólne działania pozwalają nam pokazać naszą pracę, a przede wszystkim naszych uczniów, ich zdolności artystyczne, niesamowite umiejętności, które mają i które mogą rozwijać podczas pobytu w szkole. Jest to okazja, by udowodnić jak ogromne znaczenie w życiu osób niepełnosprawnych mają działania artystyczne, jak wpływają na rozwój tych ludzi, ile dają satysfakcji, jak dowartościowują i uwrażliwiają. Są jednym z elementów terapii.
Jednym z ostatnich wydarzeń, które odbyło się w ramach projektu był wyjazd grupy nauczycieli na wizytę studyjną do Turcji. Podczas wyjazdu mieliśmy okazję poznać historię, architekturę, kulturę i język tego kraju, jednak najważniejszym dla nas było poznanie systemu edukacyjnego, szczególnie szkolnictwa specjalnego, form i metod pracy, które stosują nauczyciele w pracy z niepełnosprawnymi. Odwiedzaliśmy szkoły specjalne dla uczniów z lekkim, umiarkowanym i znacznym upośledzeniem, a także szkoły dla autystów. Obserwowaliśmy lekcje, a uczniowie prezentowali swoje umiejętności taneczne, muzyczne i plastyczne.
Podczas każdej wizyty poznajemy swoje kraje, a tym razem skupiliśmy się na narodowej muzyce, którą zadaniem każdej szkoły było zaprezentować. Przedstawialiśmy polską muzykę narodową, naszych kompozytorów, hymn narodowy i uczyliśmy polskiego tańca narodowego – poloneza. Odbyły się spotkania z burmistrzem miasta, kuratorem oświaty oraz pracownikami szkoły.
Kolejnym punktem programu wizyty była prezentacja umiejętności artystycznych naszych uczniów z wszystkich partnerskich szkół poprzez pokazywanie filmów i zdjęć z działań artystycznych szkoły: przedstawień teatralnych, występów tanecznych, wokalnych, działań plastycznych i fotograficznych, jak również wystawy prac plastycznych i rękodzielniczych pt. „Jesień”. Opowiadaliśmy o tym, jakich form i metod pracy używamy podczas zajęć szkolnych i poza nimi. Odbyła się również wystawa fotograficzna, na której każdy kraj prezentował swoje miasto w czterech porach roku. Fotografie do wystawy „Nasze miasta” wykonywali nasi uczniowie z opiekunem p. Agnieszką Dragan przez cały rok, aby jak najpełniej pokazać uroki naszej Kolbuszowej.
Ostatnim etapem wizyty było przygotowanie kolejnych spotkań projektowych w Rumunii i w Polsce oraz omówienie dotychczasowych działań.
Dzięki udziałowi w projekcie nasza szkoła zakupiła aparat fotograficzny, za pomocą którego uczniowie mieli możliwość wykonywania zdjęć do wystawy, a w przyszłości będą mogli uczyć się bądź doskonalić swoje umiejętności fotograficzne. Ponadto zakupiono wysokiej klasy radiomagnetofon, jako pomoc dydaktyczną do zajęć teatralnych, muzycznych i tanecznych, a także artykuły plastyczne do zajęć rękodzielniczych i plastycznych. Nasi uczniowie i ich sukcesy prezentowane są w kraju oraz poza jego granicami i cieszą się wielkim uznaniem wśród naszych przyjaciół. Przed nami kolejne wyzwanie. W dniach 2-3 czerwca odbędzie się festiwal, na którym nasi uczniowie oraz goście z Polski i ze szkół partnerskich będą mieli okazję spotkać się razem, zaprezentować się i razem zaśpiewać.
Będzie on finałem całego projektu, i podsumowaniem wszystkich dotychczasowych działań, a ponadto da możliwość kontynuowania dalszej współpracy oraz nawiązania międzynarodowych przyjaźni pomiędzy uczniami i nauczycielami.
Koordynator Jolanta Lubera
Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej zarządzeniem Marszałka Województwa Podkarpackiego został powołany z dn. 29 grudnia 2014 r. do składu Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Rzeszowie na kadencję 2014- 2018. Burmistrz Zuba od wielu lat jest również Wiceprzewodniczącym Powiatowej Rady Zatrudnienia w Kolbuszowej.
Do zadań Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy należy m.in. inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do pełnego i racjonalnego zatrudnienia w województwie, ocena racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy, opiniowanie kryteriów podziału środków Funduszu Pracy, składanie wniosków i wydawanie opinii w sprawach dotyczących zatrudnienia w województwie.
Burmistrz Kolbuszowej został powołany w skład rady z ramienia Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządu Terytorialnego.
Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej 15 stycznia br. podpisał w Rzeszowie umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie realizacji projektu pn. „Porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji Kolbuszowa”.
Przedmiotem umowy będzie budowa sieci kanalizacji sanitarnej o długości około 17 km, kanalizacji deszczowej o długości 6,6 km a także przebudowa oczyszczalni ścieków.
Planowany całkowity koszt realizacji projektu to kwota prawie 12,5 mln zł. Gminie Kolbuszowa udzielone zostanie dofinansowanie w kwocie 6,4 mln złotych.
Projekt obejmuje refundację części kosztów poniesionych na przebudowę kanalizacji w rejonie ul. Krakowskiej i Piłsudskiego oraz budowę kanalizacji sanitarnej w Kolbuszowej Górnej - etap II, przebudowa kanalizacji ogólnospławnej w zlewni ulicy Wojska Polskiego, Matejki, Szopena, Bytnara, Obrońców Pokoju na system kanalizacji rozdzielczej, wymiana i modernizacja węzła higienizacji osadu na oczyszczalni ścieków zlokalizowanej w Kolbuszowej Dolnej.
Termin realizacji inwestycji to rok 2015.
Głównym celem projektu jest usprawnienie systemu oczyszczania ścieków w Kolbuszowej.
Na zaproszenie dyrekcji TVP Rzeszów Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej uczestniczył w Spotkaniu Noworocznym inaugurującym Jubileuszowy Rok Telewizji Rzeszów.
Spotkanie odbyło się 15 stycznia br. w studiu TVP w Rzeszowie i było okazją do świętowania rocznic: 55 lat Telewizji na Podkarpaciu, 25 lat ośrodka telewizyjnego w Rzeszowie, 20 lat samodzielnego nadawania TVP Rzeszów.
Na spotkaniu obecni byli: marszałek województwa, prezydent Rzeszowa, wojewoda podkarpacka, szefowie podkarpackich mediów, przedstawiciele wielu instytucji w regionie oraz samorządowcy.
Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej wręczył Dyrektorowi oraz Przewodniczącemu Rady Programowej TVP Rzeszów okolicznościową grawerkę a także w imieniu samorządu kolbuszowskiego i mieszkańców Gminy Kolbuszowa złożył kierownictwu oraz całemu zespołowi redakcyjnemu gratulacje i życzenia z okazji potrójnego jubileuszu.
Podczas uroczystości najlepszym dziennikarzom wręczone zostały nagrody Rady Programowej.
Wieczorny koncert otworzył Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej oraz Krzysztof Wilk Przewodniczący Rady Miejskiej, którzy serdecznie przywitali mieszkańców oraz zaproszonych gości m.in. Bp Edwarda Białogłowskiego, Zbigniewa Chmielowca posła na Sejm RP, Bogdana Romaniuka Przewodniczącego Sejmiku Woj. Podkarpackiego, Józefa Kardysia Starostę Kolbuszowskiego, ks.Dziekana Jana Pępka. Nie zabrakło również dyrektorów instytucji, szkół, przedszkoli oraz samorządowców z terenu gminy i powiatu kolbuszowskiego.
Podczas koncertu zabrzmiały kolędy oraz muzyka, klasyczna i rozrywkowa. Umiejętności wokalne zaprezentowali soliści obu orkiestr. Wystąpiły również Maria Lenart i Katarzyna Liszcz. Wraz z muzykami z Ropczyc wystąpił zespół taneczny. Na zakończenie wręczono kwiaty solistom oraz dyrygentom Krzysztofowi Kłodzie z orkiestry MDK oraz Edwardowi Guzikowi z Ropczyckiej Orkiestry Dętej.
Zespół Szkół Specjalnych oraz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Iskierka” w Kolbuszowej Dolnej już po raz ósmy byli organizatorami VIII Wojewódzkiego Konkursu Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Tajemnica Świąt Bożego Narodzenia”. W tym roku w naszym konkursie uczestniczyła młodzież z 14 Ośrodków i Warsztatów Terapii Zajęciowej i jest to kolejny rekord.
Ilość wykonawców świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu imprezą w naszym regionie i spełnieniu podstawowych celów konkursu, jakimi są poznawanie bogatej polskiej tradycji kolędniczej, jak również uwrażliwienie, przede wszystkim młodych ludzi, na jej piękno i jeszcze większe rozbudzenie ruchu i śpiewu kolędowego w naszym mieście i województwie. Konkurs nasz ma zasięg wojewódzki i skierowany był do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z placówek kształcenia specjalnego i warsztatów terapii zajęciowej. Celem konkursu jest przybliżenie i zainteresowanie uczniów tradycją związaną z Bożym Narodzeniem, propagowanie twórczości plastycznej i muzycznej oraz kształtowanie poczucia własnej wartości. W kategorii plastycznej tematem były szopki bożonarodzeniowe natomiast w kategorii muzycznej uczniowie zaśpiewali znane polskie kolędy oraz pastorałki. Eliminacje konkursowe odbyły się 15.01.2015 r. w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej.
Honorowy Patronat nad Konkursem Sprawowali:
Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Wątroba, Poseł RP – P. Zbigniew Chmielowiec, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Podkarpacki Kurator Oświaty Jacek Wojtas, Podkarpacki Oddział PFRON Maciej Szymański, Starosta Powiatu Kolbuszowskiego Józef Kardyś, Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba.
PATRONAT MEDIALNY: Radio VIA
Komisja konkursowa w kategorii muzycznej w składzie:
Przewodniczący - P. Monika Haptaś, P. Jarosław Mazur, P. Tomasz Blicharz
przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:
W I grupie wiekowej uczniowie - Szkoły Podstawowej
I miejsce- Agata Kudrak -- SOSW Frysztak
II miejsce – Weronika Dębiec - SOSW Frysztak II miejsce – Marta Pokrzywa - ZSS Kolbuszowa Dolna
III miejsce- Julia Kieryk – ZSS Rzeszów Wyróżnienie - Daria Łobaza ZS nr 2 Kolbuszowa
Wyróżnienie- Łukasz Kruszewski, Klaudiusz Gniewek - SOSW Mrowla
W II grupie wiekowej uczniowie - GIMNAZJUM
I miejsce - Yessica Motyl – SOSW Mielec
II miejsce - Natalia Zielińska - SOSW Frysztak
II miejsce – Norbert Tomaka –ZSS Rzeszów
III miejsce - Magdalena Rachwał – SOSW Brzozów
III miejsce – Dominik Surdej –Gimnazjum w Raniżowie
Wyróżnienie – Katarzyna Kozibut –SOSW Mielec
Wyróżnienie – Aleksandra Dec – SOSW Grębów
20 stycznia w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej odbył się VIII Wojewódzki Konkurs Kolędy i Pastorałki Obcojęzycznej, którego organizatorami było Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej oraz Starostwo Powiatowe. Przygotowaniem konkursu zajęli się nauczyciele języków obcych, panie: Anna Serafin, Jadwiga Łakomek, Jadwiga Kasak, Ewa Tarka, Małgorzata Wolak oraz pan Mariusz Wójcik.
Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęli: J. E. Ks. Biskup Jan Wątroba, Prezes Zarządu Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego J. E. Ks. Biskup Edward Frankowski, Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Starosta Powiatu Kolbuszowskiego Józef Kardyś oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kolbuszowa Jan Zuba.
W tym roku pogoda sprzyjała uczestnikom konkursu, którzy przybyli z różnych miejscowości województwa podkarpackiego, niekiedy tak odległych jak Ustrzyki Dolne, Bircza (powiat przemyski) czy Krosno. Licznie reprezentowane były również szkoły powiatu kolbuszowskiego. Na scenie wystąpiło prawie 100 uczniów, prezentując kolędy w różnych językach obcych. Oprócz najbardziej znanych angielskich i niemieckich utworów, w tym roku mogliśmy usłyszeć interpretacje w języku słowackim czy łemkowskim. Największą popularnością cieszyła się kolęda „Cicha noc”, którą wykonano w różnych językach i aranżacjach, między innymi w wersji rockowej oraz jazzowej.
Przewodniczącą jury oceniającego gimnazjalistów była pani Aleksandra Niezgoda, dyrektor Szkoły Muzycznej I st. w Kolbuszowej, natomiast w kategorii szkoły ponadgimnazjalne rola ta przypadła panu Tomaszowi Blicharzowi, nauczycielowi tejże szkoły. Ponadto w skład jury weszli ks. Marcin Dudek oraz nauczyciele języków obcych, pani Maria Bardan, pani Anna Kwiecień, pani Izabela Syniec oraz pani Jadwiga Kasak. Jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ wykonawcy zaprezentowali wysoki poziom umiejętności wokalnych. Przy ocenie występujących komisja konkursowa wzięła pod uwagę: dobór i interpretację utworu, walory głosowe, muzykalność oraz ogólny wyraz artystyczny.
W kategorii szkół gimnazjalnych nagrodzono solistów: Aleksandrę Trzuskowską z Gimnazjum nr 3 w Mielcu - I miejsce, Martynę Sęk z Gimnazjum w Chorzelowie – II miejsce i Natalię Wilk z Gimnazjum w Dębnie – III miejsce. Wyróżnienia zdobyły Joanna Zawadzka z Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej oraz Natalia Urban z Gimnazjum w Cmolasie. W kategorii zespołów I miejsce zajęły uczennice z Gimnazjum Sióstr Prezentek w Rzeszowie, II miejsce przyznano chłopcom z Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej, natomiast III miejsce zdobył żeński duet z Gimnazjum nr 1 w Birczy. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych nagrody otrzymali soliści: Łukasz Baran z LO w Strzyżowie - I miejsce, Anna Balawander z I LO w Łańcucie– II miejsce, III miejsce ex aequo Monika Szufnarowska z ZSP w Krośnie i Maciej Draus z LO w Kolbuszowej. Wyróżnienia przyznano Magdalenie Piestrak z LO w Leżajsku oraz Angelice Stelmach z LO w Stalowej Woli. W kategorii zespołów wokalnych I miejsce zdobyli uczniowie z II LO w Dębicy, II miejscem nagrodzono zespół z ZSL w Ustrzykach Dolnych, a III miejsce przyznano ex aequo uczniom z I LO w Łańcucie oraz zespołowi z ZSA-E w Weryni.
Nagrody rzeczowe dla laureatów ufundowali: Wojewoda Podkarpacki, J. E. Ks. Biskup Jan Wątroba, Burmistrz Kolbuszowej, Starosta Kolbuszowski, pani Ewa Nowak z Fundacji „Serce”, pan Zbigniew Pastuła - firma Zet-Bud, pan Mariusz Bryk - firma Met, Fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego, Bank PBS w Kolbuszowej, pani Danuta Jadach – Księgarnia w Kolbuszowej, pani Zofia Pasek – restauracja i hotel Dworek oraz pan notariusz Piotr Jachyra. Sponsorami poczęstunku dla uczestników konkursu byli Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu „Samopomoc Chłopska” w Kolbuszowej oraz państwo Danuta i Andrzej Wesołowscy – restauracja CK Galicja.
Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim pasjonatom muzyki i języków obcych, którzy wzięli udział w tegorocznym konkursie.
Organizatorzy
W niedzielę 18 stycznia 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Bukowcu odbyło się, jak co roku o tej porze niezwykłe parafialne spotkanie opłatkowe dla osób starszych i samotnych. Podczas koncelebry ks. Dziekan Jan Pępek w pięknych słowach nawiązał do istoty spotkania się człowieka z człowiekiem. Następnie wszyscy udali się do pobliskiej szkoły, gdzie powitała ich pani dyrektor Urszula Kluza.
Wśród przybyłych nie zabrakło znamienitych gości: Posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca, Starosty Kolbuszowskiego Józefa Kardysia, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kolbuszowej Krzysztofa Wilka oraz jego zastępcy Krzysztofa Kluzy, Burmistrza Kolbuszowej Jana Zuby, Prezesa OSP w Bukowcu Henryka Kołacza i jego zastępcy Antoniego Mazana, sołtysów Bukowca i Domatkowa – Grażyny Kołacz i Jacka Skowrona, dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół – Elżbiety Chmielowiec z Zespołu Szkół w Kupnie i Marii Nowakowskiej – ze Szkoły Podstawowej w Domatkowie. Przybyli też nauczyciele z sąsiednich szkół. Najliczniej na zaproszenie odpowiedzieli adresaci zorganizowanego spotkania.
W świąteczny nastrój wprowadzili zebranych rozśpiewani uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bukowcu, inscenizacją, wyróżnioną podczas Podkarpackiego Przeglądu Teatralnego „Jasełka 2015” w Jarosławiu pt. „Tak, to On jest Królem”. Przedstawiając historię narodzenia Jezusa widzianą oczami współczesnego człowieka, podzielili się radością, jaka płynie z cudu narodzenia Bożej Dzieciny.
Po części artystycznej głos zabrali przybyli goście. Następnie wszyscy połamali się opłatkiem, pobłogosławionym przez księdza proboszcza, składając sobie serdeczne życzenia z okazji „Nowego Roku”. Uczestnicy zasiedli do uroczystej kolacji, przygotowanej przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bukowcu. Zwieńczeniem spotkania było wspólne kolędowanie przy dźwiękach muzyki akordeonu, w wykonaniu absolwenta szkoły Szymona Drausa.
Organizatorzy dziękują sponsorom, którzy swą hojnością i życzliwością przyczynili się do tego, że spotkanie odbyło się w tak uroczystej formie. W gronie tych zacnych osób znaleźli się: Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, ks. Proboszcz Stanisław Marczewski, Przewodniczący RM w Kolbuszowej Krzysztof Wilk, Wiceprzewodniczący RM w Kolbuszowej Krzysztof Kluza, sołtys Bukowca Grażyna Kołacz, właściciele sklepów: Ewa i Robert Kaczuba oraz Anna i Andrzej Kawa.
Uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy!
Szkoła Podstawowa w Bukowcu
Zarządzeniem Burmistrza Kolbuszowej na dzień 19 kwietnia 2015 roku wyznaczono datę powszechnych wyborów na Sołtysów wsi oraz Przewodniczących Zarządu Osiedli Gminy Kolbuszowa.
Kandydatów na sołtysów i przewodniczących zarządu osiedli można zgłaszać do 19 marca br.
Wybory na sołtysów oraz przewodniczących zarządów osiedli są powszechne, bezpośrednie i będą odbywać się w głosowaniu tajnym w lokalach wyborczych wyznaczonym przez Burmistrza Kolbuszowej.
Dodatkowe informacje w sprawie wyborów można uzyskać w Urzędzie Miejskim pokój nr 10.
Ministerstwo Środowiska najpierw alarmowało gminy o pilnej potrzebie podjęcia nowych uchwał w sprawie stawek za wywóz odpadów. Teraz samo już nie jest tego pewne.
Całe zamieszanie spowodowała nowelizacja ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm.). Wejdzie w życie w niedzielę 1 lutego. Określa m.in. maksymalne stawki opłat (art. 6k ust. 2a ustawy) za gospodarowanie odpadami komunalnymi, których rady gmin nie mogą przekroczyć w swoich uchwałach. Wprowadza również nowe upoważnienie do zwolnienia z nich – w całości lub w części – właścicieli nieruchomości (art. 6k ust. 4 ustawy).
Spór o nowe uchwały
„Powyższe przepisy stanowią zmianę zawartego w art. 6k ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach upoważnienia do wydania uchwał przez radę gminy. Oznacza to, że uchwały wydane na podstawie art. 6k ust. 1 i 4 tej ustawy w dotychczasowym brzmieniu utracą moc z dniem wejścia w życie przedmiotowej nowelizacji, czyli 1 lutego 2015 r.” – takie stanowisko wydało Ministerstwo Środowiska.
Uzupełniło, że dla ważności stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi i funkcjonowania ewentualnych zwolnień dla mieszkańców niezbędne jest podjęcie przez radę gminy nowej uchwały w możliwie najkrótszym terminie na podstawie znowelizowanych przepisów.
"Nie ma przeszkód, by treść nowej uchwały w zakresie stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi była praktycznie identyczna z dotychczasową, z uwzględnieniem nowego podejścia, że stawka opłaty za odpady zbierane w sposób nieselektywny jest wyższa” – wskazał resort.
Inne zdanie mają jednak prawnicy.
– Wbrew temu, co twierdzi Ministerstwo Środowiska, nie ma potrzeby podejmowania nowych uchwał w sprawie stawek za śmieci, jeśli obecne akty spełniają kryteria wskazane w noweli – uważa Maciej Kiełbus z Kancelarii Prawnej Ziemski & Partners.
Argumentuje, że nowelizacja nie dokonała bezpośredniej zmiany przepisów stanowiących podstawę podjęcia tych aktów. Artykuł 6k ust. 1 nie został bowiem uchylony ani zmieniony.
– Komunikat ministerstwa jest prawidłowy tylko w zakresie uchwał rad gmin, w których przewidziano zwolnienia dla właścicieli nieruchomości. Pozbawione zostają podstawy prawnej i stają się niezgodne ze znowelizowanym przepisem ustawy – wyjaśnia Maciej Kiełbus.
Zmienione regulacje wprowadzają bowiem nowy mechanizm zwalniania z opłat.
Wahanie resortu
Po zapoznaniu się z opiniami ekspertów Ministerstwo Środowiska nie jest już tak pewne swojego stanowiska.
– W związku z wątpliwościami, które się pojawiły, postanowiliśmy ponownie przeanalizować te przepisy. Na naszą prośbę przygotowywane są w tej sprawie opinie prawne – przyznaje Katarzyna Pliszczyńska, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.
Dodaje, że gdy tylko się one pojawią, resort wyda stosowny komunikat.
– Ze względu na brak orzeczeń sądów w takich sprawach bezpieczniej będzie dla gmin, jeśli podejmą nowe uchwały na podstawie wchodzących w życie przepisów. Wtedy mogą być pewne, że sądy nie będą orzekały o braku podstawy prawnej do pobierania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi po wejściu w życie nowelizacji – mówi Katarzyna Pliszczyńska.
Informuje, że ministerstwo zauważyło jeszcze na etapie prac legislacyjnych nad nowelizacją, że brak przepisu przejściowego w sprawie stawek, który umożliwiałby utrzymanie w mocy obecnych uchwał, może stanowić problem.
– Było jednak już za późno na wprowadzenie zmiany. Proszę pamiętać, że to nie była nowelizacja przygotowana przez rząd, lecz projekt poselski – zaznacza rzeczniczka resortu.
Radosna twórczość
Gminy nie wiedzą, co robić, a czasu na podjęcie decyzji mają niewiele. W tej sytuacji stawiają na różne rozwiązania.
Nad tym, czy trzeba podjąć na nowo uchwałę w sprawie stawek, zastanawiał się m.in. Urząd Miasta Łodzi. Jak dowiedzieliśmy się od jednego z jego pracowników, w tym tygodniu trwały na ten temat rozmowy z prawnikami. W ich efekcie urząd ustalił, że rada miejska powinna podjąć stosowną uchwałę w możliwie najkrótszym terminie.
– Konieczność ta została potwierdzona również przez zespół koordynacyjny Unii Metropolii Polskich oraz w komunikacie Ministerstwa Środowiska. Stawki opłat w Łodzi nie ulegną jednak zmianie – zapewnia Grzegorz Gawlik z Urzędu Miasta Łodzi.
Na dzisiaj zwołana została sesja nadzwyczajna rady miejskiej w tej sprawie.
Inne samorządy wstrzymują się jednak z podjęciem nowego aktu. – Nasza uchwała jest zgodna z zawartymi w nowelizacji wytycznymi. Nie będziemy jej zmieniać. Nie zamierzamy też skorzystać z możliwości wprowadzenia ulg dla najbiedniejszych mieszkańców. Pozostali dopłacaliby bowiem do tego systemu. Nie ma zatem sensu kłócić się o 5 zł. Dlatego tej uchwały również nie podejmujemy – wyjaśnia Piotr Jucha, inspektor w referacie infrastruktury i ochrony środowiska Urzędzie Gminy Żurawica.
Samorządowcy krytykują zamieszanie spowodowane przez resort.
– Najgorsza jest radosna twórczość urzędników ministerstwa. Najpierw publikują błędny komunikat, a potem się nad nim zastanawiają. To stanowisko resortu wprowadziło chaos w gminach, ponieważ urzędy czytają to, co kieruje do nich ministerstwo – podsumowuje Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.
Urszula Mirowska-Loskot
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 30 stycznia-1 lutego 2015 nr 20
W ramach uroczystości 27 stycznia br. w sali Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego restauracja C.K. Galicja (rodzina Państwa Wesołowskich) zorganizowała degustację potraw żydowskich wraz z wystawą eksponatów z okresu międzywojennego pod nazwą Sztetl Kolbuszowa – magiczne widoki i zapachy Kolbuszowej z lat 30 tych XX wieku. Na spotkanie z dawną Kolbuszową zaprosił Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej.
W Kolbuszowej członkowie Zarządu Regionalnego Towarzystwa Kultury im. J.M. Goslara, władze samorządowe, proboszcz kolbuszowskiej kolegiaty, a także rodziny wyróżnionych „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” zapalili znicz na mogile zbiorowej żydów zamordowanych przez hitlerowców znajdujący się na cmentarzu żydowskim przy ul. Krakowskiej. Zapalono również znicze na grobach osób ratujących życie Żydów podczas okupacji ks. Antoniego Dunajeckiego, Heleny Czartoryskiej oraz Anny i Józefa Kozłowskich znajdujących się na cmentarzu parafialnym przy ul. Narutowicza.
W bibliotece można było oglądać wystawę „Problematyka żydowska w zbiorach MiPBP w Kolbuszowej” a także prezentację filmu przedstawiającego mieszkańców Kolbuszowej z przełomu lat 20 i 30 XX wieku oraz sylwetki osób nagrodzonych medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” przyznanego przez Instytut Yad Vashem.
W Zespole Szkół Nr 2 w Kolbuszowej 29 stycznia odbyła się prelekcja kolbuszowskiego restauratora oraz kolekcjonera Andrzeja Wesołowskiego pt. „Historia Żydów kolbuszowskich”.
A.Selwa
W dniu 1 lutego 2015 roku w budynku Remizy OSP w Nowej Wsi gmina Kolbuszowa odbyło się spotkanie noworoczne, zorganizowane przez Radę Sołecką i Koło Gospodyń Wiejskich.
Spotkanie rozpoczęła Radna i Sołtyska Grażyna Maziarz przywitaniem mieszkańców Sołectwa Nowa Wieś oraz zaproszonych gości: Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Zbigniewa Chmielowca, Radną Sejmiku Województwa Podkarpackiego Ewę Draus, Księdza Dziekana Dekanatu Kolbuszowa Zachód Jana Pępka, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kolbuszowej Krzysztofa Wilka, Burmistrza Kolbuszowej Jana Zubę, Księdza Wikariusza Dominika Leniarta, a także Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi Franciszka Kutyłę.
Spotkanie uświetniła „Kolęda z Herodem” w wykonaniu Pań i Panów z KGW Nowa Wieś, Kapeli „Jaciska”, której przewodniczy Jan Cebula oraz Strażaków OSP. Wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniu powyższej uroczystości, uświetnianiu oraz zaszczycili nas swoją obecnością, organizatorzy składają gorące podziękowania.
Grażyna Maziarz
W dniu 30.01.2015r. pani Magdalena Kadłubiec zorganizowała dla uczniów klas I Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej wyjście na pokazy i warsztaty chemiczne do Instytutu Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych Uniwersytetu Rzeszowskiego filia w Kolbuszowej. Nad pokazami na uczelni czuwała pani dr Magdalena Duda odpowiedzialna za tego typu przedsięwzięcia edukacyjne.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się na czym polega i do czego jest wykorzystywana metoda chromatografii bibułowej. Uczniowie oprócz krótkiego wykładu mogli samodzielnie wykonywać identyfikację aminokwasów tą metodą, badać aktywność katalazy z ziemniaka jak również zapoznać się miareczkowaniem kwasów. Dzięki zajęciom uczniowie dowiedzieli się o nowej metodzie rozdzielania mieszanin, zapoznali się z nieznanymi odczynnikami chemicznymi, mogli rozwinąć swoje zainteresowanie chemią oraz porównać pracownię w szkole z tą w instytucie. Należy podkreślić, że pracownia chemiczna na wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego jest jedną z najlepiej wyposażonych w Polsce.
Pokazy bardzo spodobały się młodzieży gimnazjalnej stąd też kolejne zaplanowano już na wiosnę.
Magdalena Kadłubiec
nauczycielka Gimnazjum nr1 w Kolbuszowej
W sobotę 7 lutego br. pożegnaliśmy na kolbuszowskim cmentarzu, Panią Małgorzatę Skowrońską, wieloletnią nauczycielkę i metodyka szkolnego. Pani M. Skowrońska urodziła się 20 lutego 1943 roku. Była córką Cecylii i Jana Skowrońskiego profesora biologii kolbuszowskiego liceum, bratanicą dr Kazimierza Skowrońskiego regionalisty oraz siostrą Macieja Skowrońskiego założyciela i długoletniego dyrektora kolbuszowskiego Muzeum Kultury Ludowej.
Każdy, kto znał śp. Małgorzatę Skowrońską wie, że była postacią ważną i niezwykle barwną w naszym środowisku, umiejącą słuchać i rozmawiać z ludźmi. Szczególną miłością darzyła naszych mniejszych braci – przekazując wszystkim potrzebę szczególnej opieki nad zwierzętami. Sama opiekowała się porzuconymi zwierzętami i często interweniowała w ich sprawach. Ostatnią wolą śp. Małgorzaty było, aby zamiast kwiatów uczestnicy jej pogrzebu przekazali datki pieniężne na kolbuszowskie przytulisko dla zwierząt. Tak też się stało, młodzi wolontariusze ze schroniska na tej smutnej uroczystości (za zgodą rodziny zmarłej) uzbierali 507, 50 zł. Pieniądze te w całości zasiliły budżet schroniska.
Cześć jej pamięci.
B. Bochniarz
W dniach 13-15 lutego odbyły się w Toruniu Halowe Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. W zawodach tych stojących na bardzo wysokim poziomie wzięła udział 3 osobowa ekipa lekkoatletów z naszego klubu UKS Tiki-Taka Kolbuszowa. Radosław Maciąg, Joanna Jaskot i Szymon Zięba wykazali się świetną forma i wszyscy ustanowili nowe rekordy życiowe. Największy sukces odniósł niespełna 16 letni Szymon Zięba, który w rywalizacji juniorów młodszych na dystansie 1000 m zdobył srebrny medal i tytuł halowego wicemistrza Polski.
Zdecydowanym faworytem biegu był świeżo upieczony rekordzista Polski na dystansie 800 m Patryk Sieradzki z Zawiszy Bydgoszcz . Zawodnik ten starszy o rok od Szymona biegał przed własna publicznością, która gorąco mu kibicowała. Choć jego przewaga przed startem wydawała się nie do podważenia i był zdecydowanym faworytem to walka o zwycięstwo za sprawą zawodnika z Kolbuszowej toczyła się do ostatnich metrów. Szymon, który w odróżnieniu do rywala nie przygotowywał się pod halę tylko start w Toruniu potraktował jako element treningu do sezonu letniego biegł na 3-4 pozycji ale na 300 m przed metą doskoczył do rywala i na ostatniej prostej na finiszu stoczył z faworytem pasjonującą walkę o złoty medal. Rywal umiejętnie blokował naszego zawodnika i ostatecznie zwyciężył z czasem lepszym o 14 setnych sekundy. Wejście ze srebrnym medalem w nową kategorię wiekową z młodzika do juniora młodszego (16-17 lat) to ogromny sukces nie tylko zawodnika ale tez naszego klubu. Działamy od roku, a już mamy 2 medale rangi MP (złoty i srebrny) w tak prestiżowej dyscyplinie olimpijskiej jaką jest lekka atletyka. Medal Szymona jest również pierwszym medalem zawodnika kolbuszowskiego klubu w bieżącym roku i mamy nadzieję, że nie ostatnim zarówno jeśli chodzi o lekką atletykę jak i o i inne dyscypliny.
Bardzo dobrze zaprezentowali się również pozostali nasi zawodnicy. Joanna Jaskot zajęła 3 miejsce w swoim biegu eliminacyjnym na dystansie 400 m i ustanawiając nowy rekord życiowy 60,73 sekund awansowała do Finału B czyli do walki o miejsca 7-12. Ostatecznie zajęła w finale B 4 miejsce co dało jej 10 miejsce wśród juniorek Polsce na tym dystansie. Jej start można więc uznać za bardzo udany i należy mieć nadzieję, że w dalszej części sezonu do czerwcowych Mistrzostw Polski juniorów w Białej Podlaskiej poczyni jeszcze większe postępy i dołączy do ścisłej czołówki sprinterek w Polsce. 15 letni Radek Maciąg na dystansie 200 m uzyskał czas o blisko 0,8 sekundy lepszy niż 2 tygodnie wcześniej w Spale więc progres o 24,44 sekundy był ogromny. Dało mu to 18 miejsce w Mistrzostwach Polski. Radek obdarzony świetnymi warunkami fizycznymi jest bardzo perspektywicznym zawodnikiem i w przyszłym roku, gdy przejdzie pełen okres przygotowań do sezonu powinien już walczyć o czołowe lokaty.
B.Karkut
W dniu 13 lutego br. w Remizie OSP w Nowej Wsi odbyło się gminne spotkanie przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich. W spotkaniu wzięły udział przedstawicielki z 11 sołectw w tym: Panie z KGW Widełka, Kupno, Kolbuszowa Górna, Kolbuszowa Dolna, Zarębki, Świerczów, Przedbórz, Huta Przedborska, Bukowiec, Werynia.
Obecnością swoją zaszczycili nas Poseł Pan Zbigniew Chmielowiec, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Pani Ewa Draus oraz Burmistrz Kolbuszowej Pan Jan Zuba. Zaproszona Pani Halina Kiwak, pracująca w ZOZ Kolbuszowa uświetniła spotkanie swoim wystąpieniem na temat udzielanie pierwszej pomocy.
Panie spędziły miłe popołudnie, na rozmowach na temat bieżących sprawach związanych z działalnością KGW. Pani Ewa Draus opowiedziała o możliwościach dotyczących pozyskiwania środków unijnych w przyszłych latach programowania.
KGW Z Nowej Wsi dziękuje miłym gościom za przybycie i spędzenie wspólnego popołudnia.
Magdalena Hałdaś
Od 13 do 15 lutego w Kępnie rozgrywany był kolejny turniej badmintona z cyklu Grand Prix Polski. Start Widełka reprezentowało trzech zawodników: Kopański Paweł, Maciąg Szymon oraz Płoch Konrad. Chłopcy spisali się doskonale zdobywając dwa złote medale i jeden brązowy. Świetny występ po raz kolejny zaliczył najmłodszy z całej trójki Szymon Maciąg, który w grze mieszanej wraz z Jessicą Orzechowicz (Tarnowiec) stanęli na najwyższym podium.
Złoty medal wywalczył także Kopański Paweł w grze podwójnej Juniorów Młodszych potwierdzając swoją wysoką dyspozycję. Konrad tym razem wywalczył brąz, także w grze podwójnej Juniorów Młodszych, przegrywając o wejście do finału z kolegą klubowym Pawłem Kopańskim.
Do kolejnego sukcesu można zaliczyć występ Katarzyny Kutachy, która w ubiegłym tygodniu zdobyła srebrny medal w grze mieszanej podczas II Jurajskiego Turnieju GRAND PRIX Polski w kategorii Junior, nieco słabsze wyniki zanotowali na tym turnieju Aleksandra Białek oraz Krzysztof Płoch, którzy niestety odpadli z turnieju w fazie grupowej.
Przed nami zbliża się kolejne ważne wydarzenie tym razem Paweł Kopański, Konrad Płoch i Szymon Maciąg będą reprezentować Województwo Podkarpackie, podczas „Mistrzostw Polski Województw Drużyn Mieszanych w Badmintonie”, które odbędą się w Kępnie w dniach 28 luty - 1 marzec. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do śledzenia wyników na tournamentsoftware.com oraz oglądania przez stronę organizatora mistrzostw vol-trick.pl.
Gratulujemy udanych występów i życzymy sukcesów.
W poniedziałek 2 marca br. w Weryni odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęto odśpiewaniem hymnu szkolnego na placu przy SP im. kpt. Józefa Batorego w Weryni. Następnie złożono wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą patrona szkoły.
Po przejściu do kościoła parafialnego odbyła się Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” odprawiona pod przewodnictwem ks. Lucjana Szumierza. Patriotyczne kazanie wygłosił ks. proboszcz Jarosław Depczyński.
Następnie w świetlicy Wiejskiego Domu Kultury odbyła się uroczysta akademia przybliżająca postacie „Żołnierzy Wyklętych” w tym mjra Józefa Batorego (kpt. Józef Batory został pośmiertnie awansowany 1 marca 2013 r. do stopnia majora). Okolicznościowy wykład wygłosił Franciszek Batory brat mjra Józefa Batorego. Ponadto rozstrzygnięto międzyszkolny konkurs „Śladami Żołnierzy Wyklętych” oraz wyświetlono film „Kwatera Ł” reż. Arkadiusza Gołębiowskiego.
W uroczystościach uczestniczyli m.in.: Zbigniew Chmielowiec Poseł na Sejm RP, Ewa Draus Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, kpt. Janusz Głodowski przedstawiciel WKU Mielec, Marek Kądziołka przedstawiciel Kuratora Oświaty w Rzeszowie, ks. Lucjan Szumierz Wicedziekan Dekanatu Kolbuszowa Wschód, ks. Jarosław Depczyński Proboszcz Parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbe w Weryni, ks. prałat Stanisław Wójcik, Jan Szadkowski Prezes Związku Sybiraków, Józef Kardyś Starosta Kolbuszowski, Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej, radni Rady Miejskiej i Powiatowej, poczty sztandarowe szkół, OSP, Związku Strzeleckiego Strzelec, dyrektorzy szkół, młodzież szkolna oraz mieszkańcy.
Organizatorami uroczystości byli: Gmina Kolbuszowa, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Szkoła Podstawowa im. kpt. Józefa Batorego w Weryni, Parafia pw. Św. Maksymiliana Kolbe w Weryni.
Andrzej Selwa
W dniach 29.02-01.03.2015 w Kępnie (woj. Wielkopolskie) rozgrywane były Mistrzostwa Polski Województw Drużyn Mieszanych w kategorii Młodzik Młodszy i Junior Młodszy. W składzie reprezentacji Województwa Podkarpackiego w obu kategoriach znaleźli się zawodnicy Startu Widełka, w młodszej Szymon Maciąg, w starszej Paweł Kopański i Konrad Płoch.
Szymek nie do pokonania
Ten dobrze zapowiadający się zawodnik Startu był podporą młodszej reprezentacji. Szymon został wystawiony przeciwko innym reprezentacjom we wszystkich grach pojedynczych chłopców i we wszystkich grach mieszanych z Jessicą Orzechowicz (UKS Mix Team Tarnowiec). W całym turnieju nie przegrał żadnej gry, a co ciekawe wszystkie wygrał w dwóch setach. Jego pewna gra miała znaczący wpływ na zdobycie złotego medalu.
Świetny występ Pawła Kopańskiego
Bardzo dobrze zaprezentował się kolejny zawodnik Startu Widełka Paweł Kopański w wyższej kategorii Junior Młodszy. Paweł wystawiony został do gier pojedynczych i podwójnych. W tej pierwszej nie stracił ani jednego punktu, natomiast w grze podwójnej wraz z Patrykiem Kopciem (MKS Stal Nowa Dęba) zaliczył jeden przegrany pojedynek.
Świetna gra obu podkarpackich drużyn doprowadziła do wywalczenia tak wysokiego wyniku.
DZIĘKUJEMY
Piotr Surowiec
Gmina Kolbuszowa podjęła próbę zorganizowania grupy zakupowej, zainteresowanej optymalizacją kosztów zakupu gazu. Im większa grupa odbiorców przyłączy się do przedsięwzięcia tym większe można otrzymać upusty w cenach gazu, kupowanego w drodze przetargu nieograniczonego.
Z podobnych rozwiązań korzysta już wielu poważnych odbiorców gazu w Polsce. Jako pierwszy z możliwości optymalizacji kosztów zakupu energii skorzystał samorząd Poznania.
Pomysł audycji muzycznych i prezentacji instrumentów w Przedszkolu Publicznym nr 3 w Kolbuszowej zrodził się jako realizacje projektu muzycznego „ Dziecko i muzyka” przy współpracy z rodzicami i Filharmonią Rzeszowską. Jednym z głównych założeń projektu jest danie szansy właściwego rozwoju w sferze umuzykalnienia każdemu dziecku oraz możliwości aktywnych i twórczych działań niezależnie od jego uzdolnień muzycznych.
Celem natomiast – rozbudzenie miłości do muzyki i przygotowanie do świadomego korzystania z niej, zapewnienie możliwości pełnego rozwoju zdolności muzycznych, rozbudzenie wyobraźni i wrażliwości artystycznej, a przez to rozbudzenie zamiłowania do muzyki.
W każdym miesiącu od października 2014r.w odbywają się audycje muzyczne przy współpracy z Filharmonią z Rzeszowa. Audycje prowadzą profesjonalni muzycy podczas których dzieci mogą poznać nie tylko wygląd, brzmienie czy krótką charakterystykę instrumentu. Celem tych spotkań jest szerzenie wiedzy na temat instrumentów muzycznych wśród dzieci w przedszkolu.
Muzycy wykorzystując znane utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej, filmowej, bajkowej i popularnej, patriotycznej. Pokazywane są dzieciom instrumenty, a muzycy opowiadają o ich historii i budowie. Przekazują wiedzę w sposób prosty i przystępny, a wieloletnie doświadczenie pozwala im połączyć edukację z dobrą zabawą. W trakcie jednej prezentacji przedstawione są różnorodne zestawienia instrumentów, między innymi: gitara i saksofony, wiolonczela i flet, instrumenty dęte drewniane, instrumenty dęte blaszane, tuba i fleciki, instrumenty perkusyjne i inne.
Katarzyna Bełza
Turniej uświetnił mini recital Rafała Brzozowski który był gościem specjalnym. I tym razem jak co roku dopisała wysoka frekwencja i zainteresowanie wydarzeniem. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania zapewniając publiczności dobrą zabawę. Atrakcją tegorocznego turnieju był udział drużyny AKTORÓW sceny Polskiej.
W składzie Drużyny Aktorów wystąpili; Przemysław Cypriański, Piotr Świerczewski, Radosław Majdan, Jarosław Jakimowicz, Michał Chorosiński, Grzegorz Staszewski, Grzegorz Jędrzejewski, i Radosław Korczak.
W turnieju uczestniczyło 16 drużyn z regionu Podkarpacia:
GMINA Kolbuszowa, KSIĘŻA Diecezji Rzeszowskiej, DELTA Skowroński & Skowroński Kolbuszowa, URZĄD MARSZAŁKOWSKI Rzeszów, SOTERGROUP Kolbuszowa, PSB MRÓWKA Kolbuszowa, ASSECO Rzeszów, UNIWERYSTET Rzeszowski, KOLTEX Kolbuszowa, POLICJANCI z Komendy Powiatowej w Kolbuszowej, AUTO SERWIS Kolbuszowa, ZPOW ORZECH Kolbuszowa, WIENERBERGER Ceramika Budowlana Kolbuszowa, EDEN NET GROUP Kolbuszowa, WALOR Kolbuszowa.
Po ostrej rywalizacji wyłoniona została czołówka najlepszych czterech drużyn turnieju.
1 miejsce ZPOW ORZECH Kolbuszowa
2 miejsce AUTO SERWIS Kolbuszowa
3 miejsce SOTERGROUP Kolbuszowa
4 miejsce PSB MRÓWKA Kolbuszowa
Organizatorzy turnieju SOTERGROUP i Gmina Kolbuszowa wraz z Honorowym Patronem Marszałkiem Województwa Podkarpackiego serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom w za udział w sportowej rywalizacji.
W dniu 9 marca 2015r. w siedzibie Stowarzyszenia LGD „Siedlisko” zakończyła się I część warsztatów robotyki, w których uczestniczyło 17 dzieci. Warsztaty nastawione były na rozwijanie zainteresowań technicznych dzieci.
Miały pozytywnie wpłynąć na ich rozwój intelektualny, równocześnie pozwalając im zaspokoić potrzebę aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzieci mając do dyspozycji własną wyobraźnię oraz specjalne zestawy edukacyjne klocków, tworzyły konstrukcje rozwijające ich wyobraźnię przestrzenną jak i zdolności manualne.
Cały projekt realizowany w okresie luty - czerwiec 2015r. będzie się składał z IV części, łącznie planowanych jest przeprowadzenie 20 spotkań warsztatowych (50 godzin) w których uczestniczyć będzie 70 dzieci w wieku 6-12 lat. Zajęcia prowadzą działacze społeczni z LGD „Siedlisko”, projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Kolbuszowa.
LGD Siedlisko
„Dobra Szkoła, dobry wybór” to motto tegorocznego dnia otwartego, który 7 marca 2015 roku odbył się w Zespole Szkół nr 1 w Kolbuszowej. Wszystkie chętne 5 i 6 latki, które przybyły wraz z rodzicami tego dnia do naszej szkoły otrzymały specjalne karty, z którymi wędrowały po przygotowanych przystankach pełnych niespodzianek i zbierały pieczątki.
Zdobywanie pieczątek okazało się dużą atrakcja dla przyszłych uczniów i bardzo skrupulatnie były przez nich gromadzone. Największą liczbę przystanków stanowiły te, które wspierają wszechstronny rozwój dziecka, połączony z aktywnością ruchową, teatralną, muzyczną. Sporą atrakcją okazały się także zajęcia ze świata robotyki i politechnika dziecięca, która na chwilę przeniosła uczestników zajęć w magiczny świat wielobarwnych, tajemniczych pokazów. Po odwiedzeniu wszystkich miejsc, które znajdowały się na karcie udziału i zebraniu pieczątek można było wziąć udział w największej frajdzie tego dnia, którą był powietrzny zamek i ogromna zjeżdżalnia, które cieszyły się niekończącym zainteresowaniem. Impreza bardzo podobała się rodzicom i przyszłym uczniom, co potwierdziły liczne zapisy do przyszłych klas pierwszych i zerówki.
Zespół Szkól nr 1 w Kolbuszowej
Panie Magdalena Chmielowiec oraz Justyna Mytych wywalczyły pierwsze i drugie miejsce w Podkarpackich Mistrzostwach Samorządowych w Narciarstwie Alpejskim. Zawody odbyły się na stoku Kiczera w Puławach Górnych koło Rymanowa.
Reprezentujące Urząd Miejski w Kolbuszowej zawodniczki pokonały rywalki z całego województwa. W mistrzostwach uczestniczyło ponad 30 zawodniczek i zawodników startujących w trzech kategoriach. Wszyscy startujący to samorządowcy różnych szczebli oraz pracownicy administracji samorządowej.
Zawody rozegrano pod honorowym patronatem Władysława Ortyla Marszałka Województwa Podkarpackiego. Organizatorem sportowych zmagań było Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych.
Podkarpackie Mistrzostwa Samorządowe w Narciarstwie Alpejskim
Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
W związku z tym wydarzeniem Urząd Miejski w Kolbuszowej odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola nr1 w Kolbuszowej. Maluchy z pięknych wiosennych strojach żegnały zimę i witały wiosnę śpiewając wesołe piosenki oraz recytując wierszyki. Przedszkolaki odwiedziły również Przedszkole nr 2 oraz studnię na rynku w Kolbuszowej. Znaczenie pierwszego dnia wiosny od dawna ma silne znaczenie symboliczne.
W tym roku początek astronomicznej wiosny zbiega się z zaćmieniem słońca które na naszym terenie można było obserwować w godzinach przedpołudniowych. Maksymalne zasłonięcie tarczy słońca nastąpiło o godz. 10.55 i wynosiło ponad 60 procent.
21 marca 2015r odbyły się Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego Dzieci 10 – 11 lat w Strzyżowie. W zawodach wzięło udział 3 zawodników UKS FREGATA Kolbuszowa.
Najlepiej z całej trójki zaprezentował się Szymon Oleszak, który zdobył srebrny medal na dystansie 50m stylem motylkowym oraz czwarte miejsce na 50 m stylem dowolnym.
Wilk Jakub zdobył brązowy medal na dystansie 100 m stylem grzbietowym oraz czwarte miejsce na dystansie 100 m stylem dowolnym z niewielka stratą do podium.
Watras Michał po dłuższej przerwie w zajęciach zajął 7 miejsce na dystansie 100 m stylem dowolnym i 8 miejsce na dystansie 100 m stylem grzbietowym.
Wielkie gratulacje dla zawodników, którzy osiągają coraz większe sukcesy i godnie reprezentują swoje miasto.
20.03.2015r. uczniowie naszej szkoły uroczyście powitali Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji wychowankowie świetlicy szkolnej wraz z wychowawcami
(A. Micał , A. Serafin) przygotowali dla uczniów wesołe, roztańczone i rozśpiewane przedstawienie pt. „Witaj Wiosenko”.
Uczniowie klas 0-III zebrani w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, podziwiali występy koleżanek i kolegów. Lekko stremowani mali aktorzy wystąpili w ręcznie wykonanych strojach. Na scenie można było zobaczyć dostojną Panią Wiosnę, kolorowe motylki, wdzięczne pszczółki oraz kotka, pieska, wiewiórkę, jeża, królika i wiosenne kwiatuszki. W oryginalnych strojach wystąpili: deszcz, wiatr , słońce i inni aktorzy. Wszyscy wspaniale się bawili i z radością powitali wypatrywaną z utęsknieniem wiosnę.
W ramach współpracy z pobliskim Przedszkolem nr 3, prężnie działająca świetlica zaprosiła na powyższy spektakl także wychowanków tej placówki. Przedszkolaki odwiedziły świetlicę 23.03.2015r. Maluchy z przejęciem i zainteresowaniem oglądały popisy starszych kolegów. Radosna atmosfera sprzyjała integracji i zacieśnieniu przyjaźni.
A. Micał , A.Serafin
Szymon Zięba z kolbuszowskiego klubu lekkoatletycznego UKS Tiki-Taka Kolbuszowa zdobył srebrny medal i tytuł Wicemistrza Polski juniorów młodszych w biegu na dystansie 3000m w Mistrzostwach Polski seniorów i juniorów w biegach przełajowych odbywających się w Iławie na Warmii. W zawodach wzięło udział blisko 100 zawodników.
Był to jedyny medal 30-osobowej reprezentacji Podkarpacia w tej prestiżowej imprezie. Zawodnika z Kolbuszowej wyprzedził jedynie zawodnik Zawiszy Bydgoszcz (aktualny rekordzista Polski juniorów młodszych w hali na dystansie 800m) Patryk Sieradzki.
Szymon stoczył z nim zażartą walkę na finiszu o złoty medal i choć na mecie minimalnie szybszy był Sieradzki to nasz zawodnik zasłużył na wielkie słowa uznania. Tym bardziej ,że rywalizuje ze starszymi o rok rywalami, gdyż w poprzednim sezonie był jeszcze młodzikiem i dopiero od stycznia rozpoczął rywalizację w nowej kategorii wiekowej. Szymon w końcowej fazie biegu wyszedł na prowadzenie i rozciągnął stawkę żeby zmęczyć rywali ale spokojne tempo w pierwszej fazie biegu spowodowało, że Sieradzki zachował siły na finisz i wykorzystał swój atutu 800 metrowca czyli szybkość na ostatnich metrach i minimalnie o kilka metrów pokonał Szymona.
Brąz dla zawodnika z Małopolski Andrzeja Kowalczyka (Fajfer Łapanów), który zgubił buta , a mimo to zdołał na twardej kamienistej trasie wywalczyć medal. Warto dodać, że Szymon zdobył w przeciągu ostatnich 6 miesięcy aż 3 medale Mistrzostw Polski(złoty i dwa srebrne). Na kolejny będzie szansa w sierpniu kiedy odbędą się MP na bieżni.
Bogdan Karkut-Trener Szymona Zięby
Ostatecznie przyznano nagrody książkowe i dyplomy dla zwycięzców:
Nagrodzeni kat. wiekowa kl. II-III
1 miejsce – Oliwia Urban, kl. III ZS w Cmolasie
2 miejsce – Alicja Sadolewska, kl. III ZS Nr 1 w Kolbuszowej
3 miejsce – Dominik Wiśniewski, kl. III PSP w Ostrowach Baranowskich
Nagrodzeni kat. wiekowa kl. IV-VI
1 miejsce – Karolina Niezgoda, kl. VI ZS w Kupnie
2 miejsce – Anita Wolan, kl. VI SP w Siedlance
3 miejsce – Oliwia Zuba, kl. IV SP w Kosowach.
Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia nagrody książkowe i dyplomy.
Słoneczna, wiosenna pogoda towarzyszyła uczniom w trakcie rajdu zorganizowanego przez Kolbuszowski Klub Nordic Walking. Impreza odbyła się na kolbuszowskim stadionie. Wszystkich zebranych przywitał pan Andrzej Jadach oraz przedstawiciele Zarządu Kolbuszowskiego Klubu Nordic Walking. Po rozgrzewce zawodnicy ruszyli na specjalnie wyznaczoną trasę. Pierwsi na linii startu stanęli uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych
w Kolbuszowej Dolnej.
Dzielnie przemierzali kolejne metry trasy. Następnie wystartowali uczniowie Gimnazjum wspólnie chłopcy i dziewczęta. Najliczniejsza grupa zawodników reprezentowała Szkoły Podstawowe – tu zawodnicy zostali podzieleni na kategorie dziewcząt i chłopców. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czyli techniką chodzenia – czuwali doświadczeni klubowicze ubrani w koszulki klubowe. Po ukończonym marszu na każdego uczestnika czekała pyszna drożdżówka, herbata oraz grillowana kiełbaska ufundowana przez Prezesa Fundacji na rzecz Kultury Fizycznej i Sportu. Po posiłku nadszedł czas na wręczanie ufundowanych przez Burmistrza Kolbuszowej pucharów i pamiątkowych dyplomów. Wręczali je Prezes Fundacji pan Grzegorz Romaniuk oraz pan Marek Gil- zastępca Burmistrza Kolbuszowej.
A oto wyniki:
W kategorii szkół Gimnazjalnych:
- dziewczęta:
I miejsce – Kornelia Ślusarz
II miejsce – Monika Biestek
III miejsce – Aleksandra Brózda
- chłopcy:
I miejsce – Marek Wilk
II miejsce – Kacper Furmański
III miejsce – Bartosz Krogulec
W kategorii Szkół Podstawowych:
- dziewczęta:
I miejsce – Zuzanna Maciąg
II miejsce – Oliwia Kuczyńska
III miejsce – Zuzanna Cisek
- chłopcy:
I miejsce – Krystian Mokrzycki
II miejsce – Łukasz Wilk
III miejsce – Marcel Haracz
Wśród uczniów Szkoły Specjalnej najlepszymi okazali się:
- dziewczęta
I miejsce – Patrycja Skiba
II miejsce – Agata Bieleń
III miejsce – Edyta Sidor
- chłopcy:
I miejsce – Dominik Pyra
II miejsce – Patryk Preneta
III miejsce – Sebastian Biesiadecki
Organizatorzy zawodów Kolbuszowski Klub Nordic Walking, serdecznie dziękują wszystkim zawodnikom i ich opiekunom oraz tym, którzy przyczynili się do sprawnego przebiegu zawodów.
Szczególne podziękowania składamy panu Janowi Zubie Burmistrzowi Kolbuszowej, panu Grzegorzowi Romaniukowi Prezesowi Fundacji na rzecz Kultury Fizycznej i Sportu oraz panu Józefowi Magdzie, który wsparł pysznymi drożdżówkami nadwątlone siły zawodników. Mamy nadzieję, że młodzież zachęcona rywalizacją, weźmie udział w organizowanym w Kolbuszowej Pucharze Europy w Nordic Walking (6 czerwca br.) i zachęci do tego swoich znajomych – koleżanki i kolegów wraz z rodzicami.
Zapraszamy do uprawiania tej dyscypliny sportu, która staje się coraz bardziej popularna a jej uprawianie przynosi korzyści zdrowotne każdemu – małemu i dużemu.
KKNW
25 marca Kolbuszowa uczciła kolejną rocznicę śmierci Janka Bytnara „Rudego”. Urodzony 1921 roku bohater książki „Kamienie na szaniec” zmarł w wieku 22 lat w wyniku obrażeń zadanych przez gestapowców. Na placu kolbuszowskiego liceum odbyły się uroczystości upamiętniające patrona szkoły.
Zorganizowano capstrzyk harcerski połączony z apelem poległych. Uczniowie przygotowali montaż słowno–muzyczny. Ponadto przypominano historię życia i działalności Bytnara.
W uroczystościach wzięły udział władze samorządowe gminy i powiatu, delegacje uczniów, nauczycieli oraz poczty sztandarowe. Po apelu zgromadzeni w asyście werblisty, policji i straży miejskiej przemaszerowali pod dom Jana Bytnara. Tam pod pamiątkową tablicą złożono biało-czerwone wiązanki kwiatów.
W dn. 19 kwietnia br. odbędą się wybory Przewodniczących Zarządów Osiedli i Sołtysów wsi Gminy Kolbuszowa. Lokale wyborcze dla mieszkańców będą znajdować się:
Osiedle nr1 ulice: Akacjowa, Astrowa, Błonie, Bora Komorowskiego, Broniewskiego Władysława, 22- go Lipca, Gancarza Adama, Gwardii Ludowej, Jagiellońska, Jesionowa, Kasztanowa, Kazimierza Wielkiego, Kochanowskiego Jana, Konwaliowa, Kossaka Wojciecha, Konopnickiej Marii, Krasickiego Janka, Krakowska- na zachód od ul. Piaskowej, Krótka, Makowa, Malwowa, Miodowa, Modrzewiowa, Narcyzowa, Obrońców Pokoju- na zachód od ul. Grunwaldzkiej, Partyzantów- od ul. Żeromskiego do ul. Topolowej, Piaskowa, Piękna, Polna, Południowa, Przerwy- Tetmajera Kazimierza, Pszenna, Reymonta Władysława, Rumiankowa, Rzemieślnicza, Siedmiograj Marii, Siewna, Słowackiego Juliusza, Skowrońskiego Kazimierza, Storczykowa, Św. Brata Alberta, Topolowa, Tulipanowa, Warzywna, Zawadzkiego Aleksandra, Zbożowa, Prof. Żytkowskiego Władysława w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej, ul. Obrońców Pokoju 66. Kandydaci na Przewodniczącego Zarządu osiedla Nr1 - Bebło Monika, Romaniuk Grzegorz, Wróblewski Dariusz.
Osiedle nr2 ulice: Armii Krajowej, Bema Józefa, Budowlanych, Bytnara Janka, Dembowskiego Edwarda, Grunwaldzka, Goslara Juliana, Jana Pawła II, Kilińskiego Jana, Kołłątaja Hugo, Krakowska – od ul. Piłsudskiego do ul. Piaskowej, Lelewela Joachima, Lipowa, 3- go Maja, Mała, Matejki Jana, Mickiewicza Adama, Nadziei, Narutowicza Gabriela, Niecała, Nowa, Nowe Miasto, Obrońców Pokoju- od Placu Wolności do ul. Grunwaldzkiej, Ogrodowa, Partyzantów- od ul. Jana Pawła II do ul. Żeromskiego, Piekarska, Piłsudskiego Józefa, Plac Wolności, Bł. Ks. Popiełuszki Jerzego, Prusa Bolesława, Pułaskiego Kazimierza, Puszkina Aleksandra, Rataja Macieja, Reja Mikołaja, Różana, Rządzkiego Józefa, Sienkiewicza Henryka, Sikorskiego Władysława, Słoneczna, Szarych Szeregów, Szopena Fryderyka, Starzyńskiego Stefana, Sportowa, Targowa, Wiśniowa, Witosa Wincentego, Wolska, Wojska Polskiego, Zacisze, Zielona, Żeromskiego Stefana w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej, ul. Obrońców Pokoju 21. Kandydaci na Przewodniczącego Zarządu osiedla Nr2 - Wesołowski Karol, Wójcicki Krzysztof, Żądło Danuta.
Osiedle nr3 ulice: Batorego Stefana, Chrobrego Bolesława, Fabryczna, Handlowa, Jaśminowa, Klonowa, Kolejowa, Kościuszki Tadeusza, Leśna, 11- go Listopada, Rolnika, Ks. Ruczki Ludwika, Rzeszowska, Sokołowska, Towarowa, Tyszkiewiczów, Wiktora Jana, Wrzosowa, Żytnia w Zespole Szkół Nr 1 w Kolbuszowej, ul. Kościuszki 1. Kandydaci na Przewodniczącego Zarządu osiedla Nr3 - Gawrzoł Ksenia, Warzocha Jan
Kolbuszowa Dolna w Zespole Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej, ul. Wiejska 90. Kandydaci na sołtysa Kolbuszowej Dolnej - Halat Grażyna, Skowroński Marian.
Zarębki w Szkole Podstawowej w Zarębkach, Zarębki 73. Kandydaci na sołtysa Zarębek - Opaliński Marek, Tendera Marta.
Werynia w Domu Ludowym w Weryni, Werynia 105. Kandydaci na sołtysa Weryni - Dragan Julian, Pytlak Zbigniew
Kolbuszowa Górna w Filii Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej Górnej, Kolbuszowa Górna 380. Kandydaci na sołtysa Kolbuszowej Górnej - Chmielowiec Henryk, Fryc Jan, Karkut Michał.
Świerczów w Budynku byłej Szkoły Podstawowej w Świerczowie, Świerczów 39. Kandydaci na sołtysa Świerczowa - Opaliński Dariusz, Sokalski Andrzej, Tabisz Dariusz.
Widełka w Zespole Szkół w Widełce, Widełka 191. Kandydaci na sołtysa Widełki - Grabowski Eugeniusz, Rumak Stanisław.
Kupno w Zespole Szkół w Kupnie, Kupno 81. Kandydaci na sołtysa Kupna - Jakubczyk Józef, Plizga Mieczysław, Przybyło Adam.
Przedbórz w Szkole Podstawowej w Przedborzu, Przedbórz 153. Kandydaci na sołtysa Przedborza - Biesiadecki Stanisław, Draus Barbara.
Lokale wyborcze czynne będą w godz. 8.00 – 18.00
W miejscowościach Bukowiec, Domatków, Huta Przedborska, Kłapówka, Poręby Kupieńskie, Nowa Wieś zgłosiło się po jednym kandydacie. Zgodnie z Ordynacją Wyborczą do Wyborów na Sołtysa art. 12 jeżeli zostanie zgłoszony tylko jeden kandydat, wyborów nie przeprowadza się. Osoba ta zostaje Sołtysem wsi.
Wszystkie niezbędne informacje na temat wyborów można uzyskać na Biuletynie Informacji Publicznej
18 marca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się VII Gala Sportu Młodzieżowego. Nagrodzeni zostali najwybitniejsi sportowcy województwa podkarpackiego, działacze oraz trenerzy. ”Nagrodę Województwa Podkarpackiego” za pracę szkoleniową oraz osiągnięcia podopiecznych we współzawodnictwie sportowym w 2014 roku otrzymał Piotr Surowiec nauczyciel Zespołu Szkół w Widełce a zarazem trener Uczniowskiego Klubu Sportowego „Start Widełka”.
Po za tym podopieczne Piotra Surowca Katarzyna Kutacha i Aleksandra Białek otrzymały roczne stypendia sportowe za zdobycie dwóch medali (srebrnego i brązowego) w Pszczynie w 2014 roku, podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Badmintonie. Wręczenia nagród dokonała pani Wicemarszałek Maria Kurowska.
W niedzielę 29 marca br. w Radomiu odbył się turniej półfinałowy Mistrzostw Polski Juniorek. W rozgrywkach Sokółki zagrały bardzo ambitnie i zajęły drugie miejsce zapewniając sobie awans do finału Mistrzostw polski juniorek (U-19). Turniej finałowy odbędzie się po zakończeniu ligi w Białej Podlaskiej. Pierwsze miejsce w turnieju zajęła drużyna AZS PWSZ Biała Podlaska. Sokółki zagrały w składzie: Edyta Stróż - Ilona Łaszczyk, Marta Olejarczyk, Aleksandra Mokrzycka, Barbara Kaznecka - Kamila Ferfecka, Klaudia Korab, Maria Zbyrad, Agata Nazarko - Katarzyna Sztuka, Małgorzata Kot oraz Anna Rozwód, Paulina Niziołek, Aleksandra Korzępa, Patrycja Molak, Edyta Wodczyc.
Wyniki Sokoła: Sokół vs Czwórka Radom 2:1 (bramki dla Sokoła: Olejarczyk, Mokrzycka); Sokół vs AZS Biała Podlaska 0:2, Sokół vs Bronowianka Kraków 14:1 (bramki dla Sokoła: Kot x4, Sztuka x2, Korab x3, Niziołek x2, Zbyrad x2, Ferfecka).
Pozostałe wyniki: Czwórka vs Bronowianka 5:0; AZS vs Bronowianka 7:0; AZS vs Czwórka 2:1.
Najlepszą bramkarką turnieju wybrano debiutująca w Sokole Edytę Stróż.
Zawody obserwował trener Reprezentacji Polski U-19 Marcin Kasprowicz, który odbył krótką rozmowę z naszą zawodniczką Marią Zbyrad.
W turnieju finałowym który odbędzie się w terminie 17-23.06.2015 roku wezmą udział następujące drużyny:
W Kolbuszowej ruszyła akcja sadzenia drzew. Sukcesywnie z ulic będą usuwane chore i zagrażające bezpieczeństwu drzewa a w ich miejsce nasadzane nowe. Na ulicy Jana Pawła II pojawiły się już lipy i klony. W sumie posadzonych zostanie ponad 100 sadzonek lipy, klonu, jaworu, dębu. Pierwsze drzewko tradycyjnie zasadził Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej. Nowe nasadzenia pojawią się przy ulicach Jana Pawła II, Ks. L. Ruczki, 11 Listopada oraz Św. Brata Alberta. Sadzenia dokonują pracownicy Zakładu Usług Komunalnych, Urzędu Miejskiego a także uczniowie kolbuszowskich szkół.
Wszelkie szczegóły na naszej stronie www.salamandra.turystyka.pl oraz na facebook.com/kktsalamandra Tam wszelkie informacje, regulamin i aktualności.
Organizatorem jest Kolbuszowski Klub Turystyczny „Salamandra” przy współudziale Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej, Lasów Państwowych Nadleśnictwa Kolbuszowa i Mielec, Regionalnej Fundacji Rozwoju „Serce” oraz Zespołu Szkół nr 2 w Kolbuszowej.
Jeszcze w tym miesiącu ruszy jedna z największych inwestycji w mieście „Porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji Kolbuszowa”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Jego głównym celem jest usprawnienie systemu oczyszczania ścieków w Kolbuszowej. Przedmiotem inwestycji jest budowa sieci kanalizacji sanitarnej o długości około 17 km, kanalizacji deszczowej o długości 6,6 km a także przebudowa oczyszczalni ścieków. Planowany całkowity koszt realizacji projektu to kwota prawie 12,5 mln zł. Gminie Kolbuszowa udzielone zostało dofinansowanie w kwocie 6,4 mln złotych.
27 marca w Urzędzie Miejskim zostały podpisane umowy z wykonawcami robót budowlanych:
W wyniku przebudowy kanalizacji ogólnospławnej na przedmiotowym obszarze zostanie uporządkowana gospodarka ściekowa. Nawierzchnie dróg i chodników zdemontowane podczas wykonywanych prac będą sukcesywnie odtwarzane. Przebudowa kanalizacji polegać będzie na demontażu istniejącego kanału kanalizacji ogólnospławnej oraz budowie nowej kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Po przebudowie ścieki sanitarne odprowadzane będą nowymi przyłączami do sieci kanalizacji sanitarnej, natomiast wody deszczowe do sieci kanalizacji deszczowej.
Ogłoszono również przetargi na dwa kolejne zadania w ramach projektu - przebudowę kanalizacji ogólnospławnej w zlewni ul. Partyzantów na system kanalizacji rozdzielczej oraz rejonie ul. 22-go Lipca.
Inwestycje zrealizowane zostaną w 2015.
Kolbuszowski Klub Turystyczny „Salamandra” zaprasza na spotkanie z nieprzeciętnym człowiekiem, który dokonał nieprzeciętnych przedsięwzięć. Człowiek, który zmierzył się z potężnym żywiołem i o własnych siłach przepłynął Ocean Atlantycki. Zresztą to nie jedyne jego dokonania. O kim mowa? Zapraszamy na spotkanie z Aleksandrem Dobą.
Aleksander Doba to 68 letni pan, który zasłynął dwukrotnym przepłynięciem Atlantyku w kajaku. Dokonał tego w latach 2010-2011 i 2013-2014. Oprócz tego przepłynął Polskę po przekątnej, przepłynął Wisłę, opłynął dookoła Morze Bałtyckie, popłynął za koło podbiegunowe do Narwiku, opłynął dookoła jezioro Bajkał…wszystko to kajakiem. Za to wszystko został nagrodzony i odznaczony, zdobywał Kolosy - nagrody dla podróżników za szczególne dokonania, w tym roku zaś prestiżowy tytuł „Podróżnika Roku” magazynu „National Geografic”. Odznaczony kilka tygodni temu Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Aleksander Doba przyjeżdża na Podkarpacie na zaproszenie Kolbuszowskiego Klubu Turystycznego „Salamandra”. Starania o spotkanie z podróżnikiem roku były czynione już od października 2014 roku. W weekend zaś Aleksander Doba weźmie udział w Festiwalu Podróżniczym.
Jeżeli chcesz poznać osobiście wrażenia i przeżycia Aleksandra Doby, to zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się we czwartek, 16 kwietnia, w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej o godzinie 19.00. Wstęp 10 zł.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Siedlisko" rozpoczyna prace nad nową Lokalną Strategią Rozwoju, fundusze będą pochodzić z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pieniądze z działania LEADER przeznaczone są na szeroko rozumiany rozwój lokalny kierowany przez społeczność. Mają służyć m.in. zachowaniu dziedzictwa lokalnego, pobudzaniu przedsiębiorczości na wsi, budowy dróg lokalnych, tworzeniu infrastruktury służącej przetwarzaniu produktów rolnych, infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej, kulturalnej itp.
W związku z tym zwracamy się do mieszkańców z prośbą o zgłaszanie własnych pomysłów na przyszłe przedsięwzięcia mające służyć rozwojowi naszej „małej ojczyzny”. Uwagi, pomysły prosimy składać poprzez wypełnienie ankiety oraz pomysłu na projekt. Formularze można wypełnić online na stronie Stowarzyszenia LGD „Siedlisko” lub otrzymać w siedzibie LGD w Kolbuszowej przy ul. Kościuszki 6, lok.2/4. Badanie ankietowe trwa do 30.06.2015r. Ankiety oraz zgłoszenia pomysłu na projekt można otrzymać także tut. Urzędzie, pok.21.
Więcej informacji na stronie LGD „Siedlisko”
10 kwietnia mieszkańcy Kolbuszowej uczcili 5 rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Obchody zorganizowano przy Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej.
W uroczystościach udział wzięli m.in. poseł RP Zbigniew Chmielowiec, Przewodniczący Sejmiku Woj. Podkarpackiego Bogdan Romaniuk oraz Radna Sejmiku Ewa Draus starosta kolbuszowski Józef Kardyś z zastępcą Wojciechem Cebulą, Przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Burek, burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba wraz z zastępcą Markiem Gilem, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Wilk, wójtowie z powiatu kolbuszowskiego, księża, poczty sztandarowe, przedstawiciele instytucji, szkół i służb mundurowych, sybiraków, harcerze, młodzież szkolna, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.
Uroczystość rozpoczęła się od uczczenia pamięci ofiar minutą ciszy oraz odegraniem hymnu narodowego. Po nim uczniowie Zespołu Szkół Technicznych przedstawili program artystyczny, w którym przypomniano wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku oraz zbrodnię katyńską. Na zakończenie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary Katastrofy Smoleńskiej
W dniu 10.04.2015r. odbyło rozstrzygniecie konkursu plastycznego pod hasłem "Tradycje i zwyczaje świąt wielkanocnych". Konkurs Publicznego Przedszkola nr1 w Kolbuszowej został skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz z klas "0" z przedszkoli i szkół podstawowych powiatu kolbuszowskiego. Odrębną kategorię stanowili nauczyciele wychowania przedszkolnego oraz klas "0".
Do konkursu zgłoszono 130 prac dziecięcych z następujących placówek:
Komisja konkursowa przy ocenie prac brała pod uwagę samodzielność, zgodność z celami konkursu oraz wybrane techniki plastyczne. Postanowiono przyznać po trzy I, II i III miejsca oraz 11 wyróżnień. Wśród prac nauczycieli wybrano kartki świąteczne w wykonaniu trzech nauczycielek:
I MIEJSCE
II MIEJSCE
III MIEJSCE
WYRÓŻNIENIA:
W dniach od 20 do 26 kwietnia br. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej odbędzie wystawa „Lech Kaczyński w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej”.
Ekspozycję przygotowała Fundacja Tożsamość i Solidarność we współpracy z Fundacją im. Franciszka Stefczyka. Wystawa składa się z 15 tablic prezentujących postać Prezydenta, które wypełniają liczne zdjęcia z okresu prezydentury, z podroży zagranicznych oraz fragmenty jego wypowiedzi. Autorami zdjęć są Maciej Chojnowski i Maciej Osiecki.
Wystawa prezentuje postać śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego poprzez znakomite zdjęcia i fragmenty wypowiedzi Prezydenta, ułożone według tematów: Państwo, jako wartość. Polska państwo solidarne. Naród – wspólnota wartości. Solidarność – wspólnota ludzi. Ojczyzna – pamięć i patriotyzm. Tożsamość – naród – historia – tradycja. Tożsamość – tradycja – religia – kultura. Ojczyzna – tradycja i przyszłość. Armia – bezpieczeństwo Polski. Rodzina – przyszłość narodu. Prawda – prawo i sprawiedliwość. Polska w Europie i na świecie.
Obecnie wystawa została przewieziona na teren województwa podkarpackiego, ma charakter objazdowy i będzie gościć w:
Zapraszamy do nowego programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów „Finansoaktywni. Misja: Podatki”. Kierujemy go do wszystkich uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych. Głównym celem jest pokazanie w przystępny sposób relacji pomiędzy płaceniem podatków a finansowaniem przez państwo podstawowych działań, takich jak edukacja, budowa dróg czy zapewnienie bezpieczeństwa. Dzięki temu kształtujemy świadomość oraz przekazujemy wiedzę o podatkach.
Wszystkim, którzy przyłączą się do naszej misji, wyjaśnimy istotę i potrzebę płacenia podatków, a także płynące z tego korzyści. Natomiast nauczycielom, ułatwimy przekazanie tej wiedzy, dzięki atrakcyjnym materiałom edukacyjnym. Zdobyte umiejętności pozwolą uczniom na podejmowanie w przyszłości racjonalnych decyzji, które pomogą im odnieść sukces w życiu zawodowym. W kolejnych latach planujemy nowe misje między innymi z zakresu budżetu państwa i ułatwień dla podatników.
Zgłoszenie do programu jest bardzo proste. Wystarczy, że nauczyciel wypełni formularz zgłoszeniowy. Już w ciągu kilku dni na adres szkoły dostarczone zostaną bezpłatne materiały dydaktyczne. Opisują one zagadnienia podatkowe w sposób przystępny i atrakcyjny dla gimnazjalistów, tak aby pomóc im zrozumieć wszystkie zagadnienia.
W skład jednego zestawu wchodzi:
Na podstawie zamówionego zestawu edukacyjnego nauczyciel przeprowadza dwie lekcje o podatkach. Po przeprowadzeniu pierwszej wybrany trzyosobowy zespół uczniów przygotuje pracę pisemną pod tytułem „Poznałem podatki, kojarzę korzyści”. Na jej podstawie odbywa się debata. Od decyzji uczniów i nauczyciela zależy czy debata zorganizowana zostanie w ramach klasy, kilku klas, całej szkoły czy lokalnie z udziałem społeczności i zaproszonych gości.
Następnym etapem realizacji projektu jest rejestracja pracy konkursowej na stronie www.finansoaktywni.pl, w skład której wchodzą praca pisemna pt. „Poznałem podatki, kojarzę korzyści” oraz relacja z debaty – krótki opis wraz ze zdjęciami.
Termin przyjmowania prac mija 31 maja 2015 roku.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 8 czerwca 2015 roku. Jury wyłoni 16 zespołów wraz z nauczycielami będącymi ich opiekunami. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody:
Zapraszamy do udziału w programie. Zadbajmy wspólnie o edukację finansową młodego pokolenia!
Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej programu www.finansoaktywni.pl. Pytania związane z programem edukacyjnym „Finansoaktywni: Misja podatki” oraz z konkursem prosimy kierować na adres e-mail: kontakt@finansoaktywni.pl lub dzwonić pod numer telefonu: 22 544 05 16.
W programie uroczysta Msza święta w intencji wszystkich, którzy upowszechniają rodzimą tradycję i kulturę. Po mszy w kościele pw. św. Marka Ewangelisty odbędzie się procesja. W godzinach od 15.30 do 16.00 Zespół „Górniacy” zaprezentuje widowisko plenerowe „Na odpuście”, a po nim na potańcówkę zaproszą Kapela z Huty Komorowskiej oraz „Górniacy”.
Na gości będą czekać rozstawione w tym dniu kramy odpustowe oraz kuchnia regionalna. Impreza zakończy się o godz. 18:00.
Wstęp w tym dniu będzie bezpłatny. Zapraszamy!
W dniu 21 kwietnia 2015 roku miała miejsce uroczystość obchodów 10-lecia funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Kolbuszowej. Placówka przygotowana początkowo dla 30 osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym z terenu Powiatu kolbuszowskiego w roku 2013 została poszerzona o kolejne 10 miejsc, poprzez wybudowanie nowego budynku pomocniczego.
Kierownik placówki Pan Daniel Jakubowski przedstawił w pokazie multimedialnym 10 lat istnienia placówki, osiągnięcia, sukcesy i trudne chwile oraz liczne sukcesy w rehabilitacji społecznej i zawodowej swoich podopiecznych. Wskazał również na konieczność poszerzenia placówki poprzez tworzenie filii w poszczególnych gminach.
Warsztaty Terapii Zajęciowej są placówką pobytu dziennego dla osób o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, a jej głównym celem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych. Terapię prowadzoną w warsztacie realizuje się na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji uczestnika, który zawiera informacje dotyczące osoby niepełnosprawnej, planowanych wobec niego działań i spodziewanych efektów. Zajęcia na warsztatach odbywają się przez siedem godzin dziennie w każdy dzień powszedni. Obecnie placówka dysponuje 8 pracowniami terapii zajęciowej, które umożliwiają uczestnictwo w zajęciach 40 osobom niepełnosprawnym, rozwijając ich umiejętności w zakresie obróbki drewna, gastronomii, gobelinu i haftu, malarstwa, rękodzieła artystycznego, zdobnictwa, obsługi sprzętu komputerowego czy też nauki pisania i czytania. Uczestnicy otrzymują miesięcznie środki finansowe w ramach tzw. treningu ekonomicznego, a ich wysokość jest zależna od systematyczności uczęszczania na zajęcia oraz zaangażowania w pracę. Pobyt w Warsztatach Terapii Zajęciowej jest bezpłatny, a większość osób ma zapewniony dojazd warsztatowym busem. Warsztaty to też integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem poprzez udział w licznych wycieczkach krajoznawczych, turnusach rehabilitacyjnych, szkoleniach oraz zajęciach sportowych takich jak nauka pływania czy Nordic Walking.
W uroczystości udział wzięli: J.E. Biskup Edward Białogłowski, Księża – Dyrektor Caritas Stanisław Słowik, ks. dziekan Jan Pępek, Proboszcz ks. Lucjan Szumierz, Proboszcz ks. Michał Bator, ks. Piotr Potyrała, sekretarz Caritas s. Joanna Smagacz. Poseł Chmielowiec Zbigniew, Starosta Józef Kardyś, Burmistrz Jan Zuba, Przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Burek, Dyrektor PFRON Maciej Szymański, Wójtowie Ela Wróbel, Władysław Grądziel, Dyrektor Banku Żywności Dorota Jęczmienionka, Dyrektor ZSS Marzena Mytych, Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej Elżbieta Mikołajczyk, Kierownik PCPR Kasia Chudzik, Dyrektor PUP Elżbieta Kapusta, Dyrektor DPS Zbigniew Lubera, Dyrektor MDK Wiesław Sitko, ESS –MED Ewa i Marian Stąporowie, Radni Powiatu Krzysztof, Sochacki, kierownicy MGOPS, kierownicy WTZ i ŚDS - Lidia Sohań, Ula Rymut, Krzysztof Baran, Ryszard Sadza, Iza Marondel, Anna Kaczor, Renata Nowak, Anna Marek, Marek Chmielowiec, Stanisław Kubiś oraz Rodzice i Uczestnicy wtz.
Firma INNpuls, w ramach realizacji projektu pn. Przetestowanie i wdrożenie usługi pilotażowej w zakresie planowania i finansowania przedsięwzięć gospodarczych dla MŚP, oferuje bezpłatną pomoc i doradztwo w pozyskaniu zwrotnych środków finansowych na preferencyjnych warunkach (wsparcie UE). W ramach udziału w projekcie można skorzystać z preferencyjnych ofert: kredytu obrotowego, kredytu inwestycyjnego, leasingu lub kredytu na rachunku bieżącym.
Korzyści w zakresie finansowania inwestycji:
Wsparcie doradcze:
- na etapie przygotowania projektu:
- na etapie realizacji projektu:
Jeżeli reprezentujesz przedsiębiorcę mikro, małego lub średniego z województwa podkarpackiego zatrudniającego do 100 osób, które w ciągu ostatnich 3 lat nie korzystały z kredytów, pożyczek lub leasingów ten projekt jest dla Ciebie.
Żeby wziąć udział w projekcie prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z Marcinem Czuchnowskim (17 77 88 270 w. 22 lub mczuchnowski@innpuls.pl).
Liczba uczestników projektu jest ograniczona.
Przedszkole Publiczne nr 3 w Kolbuszowej zorganizowało Powiatowy Konkurs Plastyczny o tematyce ekologicznej „Wiosenna fotografia w ekologicznej oprawie”. Głównym celem było uwrażliwienie dzieci na problemy środowiska, ukazanie możliwości wykorzystania materiałów wtórnych i ekologicznych w pracy plastycznej oraz obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie podczas wiosny.
Zadaniem dzieci było uwiecznienie na zdjęciu wiosennego krajobrazu oraz oprawienie fotografii przy użyciu jedynie ekologicznych materiałów oraz surowców wtórnych. Uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu, uświetnione przez występ grupy III przygotowany przez p. Katarzynę Bełzę, odbyło się 24 kwietnia 2015 r. w Przedszkolu Publicznym nr 3 w Kolbuszowej. Zaproszone zostały wszystkie dzieci biorące udział w Konkursie wraz z opiekunami.
Prace plastyczne oceniała komisja w składzie: Renata Draus (przewodnicząca), Paulina Sarama, Kornelia Żak oraz Katarzyna Bełza. Wpłynęło 80 prac i wszystkie spełniały warunki regulaminu. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia.
NAGRODY:
I MIEJSCE:
Angelina Drapała (Przedszkola w Dzikowcu, opiekun: Anna Fila)
Paulina Salach (Przedszkole w Kolbuszowej Dolnej, opiekun: Dorota Panek)
Natalia Halibart (Przedszkole w Kolbuszowej Dolnej, opiekun: Otylia Piękoś)
II MIEJSCE:
Wiktoria Sajdak i Kinga Pawełek (Przedszkole nr 2 w Kolbuszowej, opiekun: Elżbieta Michońska)
Ryszard Kozak (Przedszkole nr 1 w Kolbuszowej, opiekun: Małgorzata Bajor)
Paulina Maciąg (Przedszkole w Mechowcu, opiekunowie: Agnieszka Drapała, Krystyna Serafin)
III MIEJSCE:
Aleksandra Wojnar (Niepubliczne Przedszkole św. Józefa w Kolbuszowej, opiekunowie: siostra Beata Nieć, Anna Zawisza)
Aleks Augustyn (Przedszkole w Widełce, opiekun: Kinga Tokarz-Augustyn)
Zuzanna Olko (Ochronka św. Józefa w Cmolasie, opiekun: Magdalena Wiącek)
Pozostali uczestnicy Konkursu zostali nagrodzeni wyróżnieniami oraz dyplomami i upominkami za udział w Konkursie.
Natalia Gul jest na pozór zwykłą uczennicą klasy Va. Wyróżnia się jednak spośród rówieśników niezwykłym talentem pisarskim. W czwartek 7.05 br. w bibliotece szkolnej, z inicjatywy pań Danuty Jadach i Danuty Tylutkiej, odbył się Dzień autorski dziewczynki. Zaprezentowany został jej blog ( http://maniapisania.serveblog.net).
Dziewczynka pomimo, że dopiero jest w klasie V , to ma duży dorobek pisarski. Twórczość jej jest bardzo bogata, a zarazem zróżnicowana. Pisze nie tylko wiersze związane z różną tematyką, opowiadania, ale napisała również I tom książki pt. „Arek”. Obecnie pisze jego II tom, a w jej małej główce już są pomysły na kolejne. Na spotkaniach z licznymi słuchaczami z całej szkoły – Natalka, jak również zaproszeni goście prezentowali wybrane utwory. Autorka w kilku zdaniach opowiadała o sobie i swoim talencie. Ta drobna, skromna dziewczynka snując plany na przyszłość mówi, że niezależnie od tego jaki zawód wybierze - będzie pisać, bo: „ pisanie jest w niej od zawsze i zawsze będzie”.
Czytanie książek jest bardzo ważne. Pozwala poszerzać wiedzę, rozwijać wyobraźnię, umiejętność wysławiania się, wypracowuje cierpliwość … Niestety, nie każdy uczeń zdaje sobie sprawę, że czytanie to inwestowanie w samego siebie. Tym bardziej cieszy, że są osoby, dla których czytanie to przyjemność. Taką osobą jest Dominika Kicińska uczennica klasy VI b Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej.
12 maja w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie odbyła się gala nagrodzonych w Podkarpackim Konkursie Pięknego Czytania. Dominika Kicińska została zaproszona jako jedyna uczennica ze szkół podstawowych z powiatu kolbuszowskiego. Nagrody wręczali Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego pani Maria Kurowska, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej pani Lucyna Brymora, Dyrektor Programowy Polskiego Radia Rzeszów pan Grzegorz Styła, Kierownik Redakcji Programów Publicystycznych pan Jerzy Fąfara. Wszystkim nagrodzonym gratulacje również składał Podkarpacki Kurator Oświaty pan Jacek Wojtas.
Nasza szkoła była jedną ze 143 szkół, a Dominika jednym ze 187 uczestników, z całego województwa, biorących udział w eliminacjach. Dominika uczestnicząc po raz pierwszy w podkarpackim konkursie pięknego czytania, otrzymała wyróżnienie. Będąc na scenie, bez skrępowania mówiła, że - czytanie jest jej pasją od najmłodszych lat, pochłania książki całą sobą, czytając przenosi się w inny świat - rozwijając swoją wyobraźnię. Zwracająca uwagę swoboda z jaką opowiadała o czytanych książkach wzbudziła zachwyt u prowadzącej galę. Dominika jest bardzo pracowitą dziewczynką, a zarazem wrażliwą i skromną. Interesuje się malarstwem, uczestniczy w konkursach plastycznych, w których odnosi liczne sukcesy. Co roku bierze udział w plenerach malarskich. Można powiedzieć, że ma duszę artystyczną. Natomiast, interesująca barwa jej głosu, interpretacja tekstu zauważana jest na konkursach recytatorskich, w których również zajmuje czołowe miejsca. Dominika świetnie czuje się na scenie wczuwając się w postacie wywołuje emocje i wzbudza podziw wśród widzów. Jak sama nieśmiało mówi, jednym z jej marzeń jest to, aby realizować się na deskach teatralnych.
13.05.2015r. naszą szkołę odwiedzili nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kolbuszowej. Na to spotkanie czekaliśmy cały rok, by móc ponownie zachwycać się pięknymi wykonaniami różnych utworów muzycznych.
W Sali gimnastycznej zebrali się przejęci uczniowie klas I-III oraz wychowankowie oddziału przedszkolnego wraz z towarzyszącymi im nauczycielami. Na twarzach najmłodszych malowała się ciekawość i zachwyt. Zainteresowanie było tym większe, że wśród wykonawców znaleźli się także koledzy i koleżanki ze szkolnej ławki. Nie było czasu na nudę. Koncert poprowadził mający wspaniały kontakt z dziećmi pan Bronisław Niezgoda.
Wysłuchaliśmy następujących wykonawców:
1. Hopek Gabriela - trąbka utwór The yong maestro (akomp. Tomasz Blicharz)
2. Zespół skasofonowy: Sylwia Sadowska - alt I, Krzysztof Kopeć - alt II, Agnieszka Róg - tenor, i nauczyciel przedmiotu - Bogusław Pawełczak - baryton- utwory: Sezamkowa ulica, Lady Be Good, Let`s sax.
3. Duet klarnetowy w składzie: Karolina Olszowy i Aleksandra Rudny - utwór : RONDO M.J.Getauer
4. Patrycja Wiącek - flet z towarzyszeniem tria gitarowego. Melodia andaluzyjska El Pano
5. Oliwia Starzec - wiolonczela. Utwór Perpetuum Mobile (akomp. Tomasz Blicharz)
6. Marcin Kosiorowski - flet (akomp. Tomasz Blicharz) - utwór: Carmelowa karuzela
7. Michał Stochel - akordeon, kujawiak "Czerwone jabłuszko"
8. Dominika Serafin - gitara: utwór Mirosław Drożdżowski "Tango złotych liści"
9. Jakub Sochacki - gitara: utwór Mirosław Drożdżowski "Bossa na każdy dzień"
10.Adam Dragan i Seweryn Kosiorowski - duet skrzypcowy; utwór Edward Grieg " W Grocie Króla Gór"
11. Jacek Jamróz - perkusja (werbel i ksylofon (akomp.T. Blicharz
12. Trio gitarowe: Wiktoria Sadowska, Dominika Serafin, Jakub Sochacki
Z tabulatury Jakuba Polaka "Cantio Polonico".
akompaniował Tomasz Blicharz Uczniów przygotowali nauczyciele: Bogusław Pawełczak - saksofon, Aleksander Rzeszutek - klarnet, Dorota Wilk - flet, Tomasz Blicharz - akordeon, Grzegorz Gerula - wiolonczela, Bogusław Kołcz - trąbka, Aleksander Pogorilec -skrzypce, Magdalena Zawiślak - perkusja, Bronisław Niezgoda - gitara, zespół gitarowy.
Wszystkich wykonawców nagrodzono gromkimi brawami. Po koncercie rozemocjonowane dzieci zadeklarowały chęć zostania uczniami tej magicznej szkoły muzycznej. Gratulujemy nauczycielom i wszystkim młodym muzykom. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy a grono wykonawców powiększy się o kolejnych wychowanków naszej szkoły.
Anna Micał
W dniu 14 maja 2015 r. w Zespole Szkół w Kupnie został zorganizowany konkurs interdyscyplinarny dla gimnazjów powiatu kolbuszowskiego - o tytuł „ Omnibusa Gimnazjum”.
W konkursie wzięli udział uczniowie z Gimnazjów: Dzikowiec, Kolbuszowa nr 1, Kolbuszowa nr 2, Majdan Królewski, Wola Raniżowska, Widełka i Kupno.
Zmagania przeprowadzono w następujących dziedzinach:
biologia, przedmioty ścisłe, historia, język polski, geografia, fizyka , informatyka, wiedza ogólna, znajomość języków obcych, konkurencje muzyczne.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce: Gimnazjum w Dzikowcu – drużyna w składzie: Katarzyna Mytych, Eliza Siębor i Michał Tęcza
II miejsce: Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej – drużyna w składzie: Karolina Markusiewicz, Miłosz Laube i Miłosz Tarka
III miejsce: Gimnazjum w Majdanie Królewskim - drużyna w składzie: Dominika Burkiewicz, Wiktoria Kosiorowska i Mateusz Zdyrski
Pierwsze trzy drużyny nagrodzono pucharami, medalami i nagrodami książkowymi. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy. Nagrody zostały ufundowane przez Pana Burmistrza i Radę Miejską w Kolbuszowej.
W imieniu całej społeczności szkolnej w Kupnie dziękujemy uczniom i ich opiekunom za zaszczycenie nas swoją obecnością - serdecznie zapraszamy na XIV edycję konkursu.
Zgodnie z przepisem art. 3 Ustawy z dnia 21 grudnia 1978 roku o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31 poz. 130 z 1978 roku z późn. zm), jednostki samorządu terytorialnego mogą ustanowić, w drodze uchwały organu stanowiącego danej jednostki, własne herby, flagi, emblematy oraz insygnia i inne symbole. Wzory symboli, ustanawiane są w zgodzie z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną.
Wzory symboli, wymagają zaopiniowania przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Przepis nie wskazuje wprost konieczności opiniowania sztandaru. Niemniej jednak Gmina zwróciła się o opinię do Komisji Heraldycznej pomimo tego, że na projekcie sztandaru znajduje się herb Kolbuszowej zatwierdzony przez Komisję Heraldyczną oraz godło Rzeczypospolitej Polskiej.
W związku z dużym natłokiem spraw wyborczych, oświadczam, że ponoszę odpowiedzialność za opóźnienie związane z niedopełnieniem formalności przy procedurze przyjmowania sztandaru Kolbuszowej. Niezbędne czynności mające na celu uregulowanie przedmiotowej sprawy są obecnie finalizowane.
Z poważaniem
Sekretarz Kolbuszowej
Barbara Bochniarz
W dniach od 22 do 24 maja w Głubczycach (woj. Opolskie) rozegrane zostały Indywidualne Mistrzostwa Polski Młodzików Młodszych. UKS Start Widełka reprezentował Szymon Maciąg, który wystartował w dwóch grach; pojedynczej oraz grze mieszanej wraz z partnerką Jessicą Orzechowicz (UKS MixTeam Tarnowiec).
Swój wysoki poziom wyszkolenia miał okazję wykorzystać, dzięki czemu doszedł w obydwu grach do finałów mistrzostw. Niestety w finale gry pojedynczej uległ Karolowi Budny, zawodnikowi BENINCA UKS Feniks Kędzierzyn Koźle. Tak też się stało w finale gry mieszanej, gdzie Szymon Maciąg i Jessica Orzechowicz ulegli parze Adam Bibik KSR Wolant Łódź/Marcelina Franczuk MMKS Gdańsk. Jednak niezmiernie cieszymy się z osiągniętego wyniku i mamy nadzieję że nasz niewielki klub nadal będzie kuźnią talentów oraz będzie rozsławiał ziemię kolbuszowską.
Piotr Surowiec
25 stycznia 2015 roku oficjalnie rozpoczęły się przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w rejonie kolbuszowsko- sokołowskim.
Od wielu lat spotkaniom młodych towarzyszą dwa symbole, które wskazują na cel ŚDM: prawdziwe poznanie i zaprzyjaźnienie się z Jezusem Chrystusem oraz zawierzenie swojego życia Matce Bożej i naszej. W 1983 roku, kiedy w Kościele obchodzony był Rok Świętego Jubileuszu Odkupienia, drewniany Krzyż został przekazany młodym przedstawicielom ruchów i wspólnot przez polskiego papieża. Obecnie nosi miano Krzyża Światowych Dni Młodzieży i peregrynuje po całym świecie wraz z Ikoną Matki Bożej „od Światowych Dni Młodzieży”, która po raz pierwszy pojawiła się na spotkaniu młodych w 2000 roku. Obraz ten to słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Wybawicieli Ludu Rzymskiego, którego historia sięga wydarzeń z końca VI wieku, kiedy to papież Grzegorz Wielki niósł go w błagalnej procesji, prosząc o ocalenie miasta od epidemii dżumy. Również dzisiaj pielgrzymi udają się przed oblicze Matki Bożej wypraszając wiele łask. Oba symbole zostały ofiarowane przez Jana Pawła II, który przekazując je, jednocześnie prosił o niesienie Krzyża Chrystusa i dzielenie się tajemnicą Odkupienia na całym świecie oraz oddawanie się w opiekę Najświętszej Maryi Pannie.
Od Niedzieli Palmowej symbole, przed którymi modliły się miliony osób oraz które były na wszystkich kontynentach, znajdują się w naszym kraju, gdzie zostały odebrane przez młodzież. Od tego momentu „wędrują” po całej Polsce. 7 czerwca przybędą również do naszego rejonu – kolbuszowsko-sokołowskiego. Wydarzenie to rozpocznie się na kolbuszowskim rynku, skąd przejdziemy do kościoła pw. Wszystkich Świętych, gdzie ks. bp Edward Białogłowski przewodniczył będzie Eucharystii. Następnie udamy się w Drodze Krzyżowej ulicami Kolbuszowej aż do kościoła pw. św. Brata Alberta, gdzie odbędzie się adoracja Krzyża.
To wyjątkowe wydarzenie ma pomóc w duchowym przygotowaniu nas wszystkich do jak najpiękniejszego przeżycia ŚDM. Jest skierowane nie tylko do duchownych, wolontariuszy, osób włączających się w bezpośrednie przygotowania, ale do wszystkich mieszkańców naszego regionu.
Skorzystajmy z okazji, aby wziąć udział w peregrynacji i jak najwspanialej przygotować się do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się za rok.
Z inicjatywy mieszkańców Bukowca, dla upamiętnienia 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz jubileuszu 50- -lecia Szkoły Podstawowej w Bukowcu, Burmistrz Kolbuszowej serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w wyborze i nadaniu imienia dla tego monumentalnego drzewa. Szczegółowe zasady plebiscytu określa regulamin.
Szczegółowe zasady plebiscytu określa regulamin.
Na propozycje czekamy do końca 2015 r.
Więcej szczegółów na stronie: www.spbukowiec.kolbuszowa.pl
29 maja uroczystą sesją Rady Miejskiej uczczono 25-lecie Samorządu Gminy Kolbuszowa. Uroczystości zainaugurowała msza św. w Kolegiacie p.w. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej w intencji zmarłych i żyjących samorządowców oraz mieszkańców Gminy Kolbuszowa. W czasie nabożeństwa został poświęcony sztandar gminy.
Po mszy zebrani przeszli na rynek, gdzie odbyła się ceremonia przekazania sztandaru przez radnych Rady Miejskiej pracownikom Urzędu Miejskiego.
Następnie zaproszeni gości udali się do Miejskiego Domu Kultury na uroczystą sesję Rady Miejskiej.
Po oficjalnym przywitaniu przez Krzysztofa Wilka Przewodniczącego Rady Miejskiej i wystąpieniu Jana Zuby Burmistrza Kolbuszowej zaprezentowano okolicznościowy film. Program muzyczny wykonali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej.
Medale za długoletnią służbę nadanych przez Prezydenta RP wręczyła Wicewojewoda Grażyna Borek.
Uchwałą Rady Miejskiej tytuł „Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Kolbuszowa” nadano prof. Markowi Koziorowskiemu. Przyznano również 26 tytułów „Zasłużony dla Miasta i Gminy Kolbuszowa”. Sesję zakończyły wystąpienia zaproszonych gości.
W uroczystościach udział wzięli m.in. senator Zdzisław Pupa, poseł Zbigniew Chmielowiec, poseł Tomasz Kamiński, poseł Mirosław Pluta, Radna Sejmiku Woj. Podkarpackiego Ewa Draus, Przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Burek, V-ce Starosta Wojciech Cebula, służby mundurowe, radni i sołtysi, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń, szkół.
W dniu 31.05.2015 na stawach w Weryni odbyły się jak co roku zawody wędkarskie z okazji Dnia Dziecka zorganizowane przez Koło Polskiego Związku Wędkarskiego Nr 17 w Kolbuszowej przy pomocy miejscowych władz w postaci Burmistrza Kolbuszowej i Przewodniczącego Rady Gminy oraz licznych sponsorów reprezentujących miejscowe firmy i sklepy wędkarskie.
Zawody odbyły się przy pięknej pogodzie w milej atmosferze rodzinnego pikniku. Wszystkie dzieci otrzymały napoje, paczki ze słodyczami i upominki w postaci sprzętu wędkarskiego Zwycięzcy zawodów zostali nagrodzeni pucharami, dyplomami i sprzętem wędkarskim. Nie zabrakło też kiełbasek z grilla. W zawodach w poszczególnych grupach wiekowych zwyciężyli:
Największa rybę karpia o wadze 2,64 kg złowił Krystian Pyryt
Najwięcej ryb 71 szt. złowił Maksymilian Nowicki
Wszystkim którzy pomogli przy organizacji zawodów, sponsorom a szczególnie dzieciom za tak liczny udział serdecznie dziękujemy, gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na pozostałe zawody dla dzieci tradycyjnie organizowane w okresie wakacyjnym.
Zarząd Kola PZW Nr17
w Kolbuszowej
W rodzinie miłość nigdy się nie kończy. To hasło przewodnie kolejnego pikniku rodzinnego, który odbył się 23 maja 2015 r. w Bukowcu. W tym szczególnym dla naszej społeczności dniu zaszczycili nas swoją obecnością: ks. Prałat Stanisław Marczewski, proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Domatkowie, ks. Kanonik Ryszard Kiwak z Parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej. Przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i lokalnych w osobach – Zbigniewa Chmielowca posła na Sejm RP, Ewy Draus radnej Sejmiku Wojewódzkiego, Krzysztofa Wilka Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kolbuszowej, Krzysztofa Kluzy Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Kolbuszowej, Stanisława Zuber Skarbnika Gminy Kolbuszowa, Krzysztofa Surowca Komendanta Hufca Kolbuszowa, Wiesława Sitko dyrektora MDK w Kolbuszowej, Pawła Michno Prezesa Klubu Turystycznego „Salamandra”, sołtysów wsi Bukowiec i Domatków – Grażyny Kołacz i Jacka Skowrona.
Wśród wielu atrakcji tego dnia znalazła się bogata oferta artystyczna. Złożyły się na nią występy grupy folklorystycznej seniorów „Ziemia Podkarpacka” pod przewodnictwem pani Krystyny Mazurkiewicz, występy zespołów – „Wolanie” z Domatkowa i „Bukowianie” z Bukowca, występ zespołu harcerskiego z Kolbuszowej Górnej (laureata Konkursu Piosenki Harcerskiej Hufca Kolbuszowa) oraz występy dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Bukowcu. Oddział przedszkolny zaprezentował kilka wierszy i piosenek dla mamy i taty,, zaś dzieci z grupy teatralnej „Arlekin” przygotowały przedstawienie „Zagubiony czas”. Występy dzieci – ich autentyczność, swoboda i piękne stroje bardzo podobały się publiczności . Organizatorzy pikniku zadbali nie tylko o „strawę duchową”. Najmłodsi mogli wesoło spędzić czas w mini – wesołym miasteczku, gdzie każdy milusiński z kolorowo pomalowaną buzią, mógł do woli zjeżdżać z dmuchanych zjeżdżalni, poskakać na trampolinie, zanurzyć się w basenie z kulkami czy spróbować waty cukrowej i pop cornu.
Gwiazdą tego niezwykłego wieczoru był występ zespołu „Cisza jak ta” z repertuarem piosenki poetyckiej o tematyce turystycznej. Kto przybył na koncert, miał okazję posłuchać dobrej muzyki, poznać nieprzeciętnych instrumentalistów i wokalistów, a co najważniejsze poczuć wyjątkową atmosferę górskich krajobrazów. Całość zakończyła się dyskoteką dla młodzieży.
Organizacja tak szeroko zakrojonego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, gdyby nie ludzie dobrej woli o szeroko otwartym sercu na potrzeby innych ludzi. Do grona tych osób należą: Zbigniew Chmielowiec poseł na Sejm RP, Józef Kardyś Starosta Kolbuszowski, Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej, Krzysztof Kluza właściciel firmy ISGG, Wiesław Sitko Dyrektor MDK w Kolbuszowej, ks. Stanisław Marczewski, Ewa i Robert Kaczubowie, Elżbieta i Edward Siwcowie, Wioletta i Dariusz Tetlakowie, Halina Krzych, Grażyna Kołacz, Henryk Kołacz, Małgorzata Drałus z Rady Rodziców SP w Bukowcu.
Pragniemy podziękować również rodzicom, którzy zawsze wspierają nas w naszych poczynaniach. Chętnie pomagają wykonać dekoracje, skompletować stroje i rekwizyty. Ich życzliwość i zrozumienie jest niewątpliwym dowodem na to, że szkoła dobrze spełnia swoją misję i jest bardzo potrzebna w środowisku.
Serdecznie wszystkim dziękujemy! Do zobaczenia za rok na podobnej imprezie!
L.U. i M. S.
7 czerwca zapraszamy wszystkich do udziału w święcie kultury ludowej, na które zjadą twórcy z całego regionu. W tym roku zaprezentują pasjonujące tradycje garncarskie.
Do skansenu Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej przyjadą rzemieślnicy z Medyni Głogowskiej i Łążka Garncarskiego – dwóch silnych ośrodków garncarskich na Podkarpaciu. Program imprezy jest bogato wypełniony pokazami kilkudziesięciu artystów ludowych, kiermaszem oraz ofertą pysznych regionalnych potraw. Odwiedzający poznają w tym dniu dawne zwyczaje, spuściznę dziadów i ludową tradycję. Tegoroczna edycja odbywa się pod honorowym patronatem Władysława Ortyla, Marszałka Województwa Podkarpackiego. Brama do skansenu – miejsca magicznego – otworzy się dla Państwa o godz. 13.00, a impreza potrwa do godz. 19.00.
Podczas imprezy wystąpi m.in. Zespół Obrzędowy „Wolanie” z Domatkowa, Zespół Pieśni i Tańca „Rochy” z Sędziszowa Małopolskiego oraz Kapela Butrynów z Janowa Lubelskiego, grająca muzykę ludową z akompaniamentem niecodziennego instrumentu - suki biłgorajskiej. Pokazy tańców wprawią wszystkich w radosny nastrój.
W skansenowskich zagrodach od godz. 13.00 czekać będą na widzów wyjątkowe pokazy garncarstwa, plecionkarze, zabawkarze, malarze, rzeźbiarze oraz wielu innych artystów i rękodzielników. Występy na scenie rozpoczną się o godz. 16.00 i potrwają do godz. 19.00. O 14.00 zapraszamy do budynku szkoły z Trzebosi na promocję książki kucharskiej „Nasze kasze”.
Bilety wstępu są w cenie 9 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy), a dla dzieci do lat 7 wstęp jest bezpłatny. Rodzice z dziećmi mogą kupić w cenie 25 zł bilet rodzinny.
Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków to największa doroczna impreza plenerowa Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej organizowana od 1997 r. Jej założeniem jest pokazywanie zanikających już rzemiosł oraz autentycznej twórczości ludowej.
19. Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków wspiera finansowo Starosta Kolbuszowski oraz Burmistrz Kolbuszowej. Patronami medialnymi są: Narodowe Centrum Kultury, Mapakultury.pl, TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Super Nowości, Supernowosci24.pl, KORSO Kolbuszowskie, Biznesistyl.pl, Hej.mielec.pl, Hej.rzeszow.pl, Witrynawiejska.pl
Szczegóły imprezy na stronie www.muzeumkolbuszowa.pl
Zapraszamy!
Lokalna Grupa Działania „Siedlisko” w okresie od lutego do czerwca 2015r. zorganizowała warsztaty robotyki dla 50 dzieci w wieku 6-12 lat.
W ramach realizacji projektu w siedzibie stowarzyszenia przeprowadzono zajęcia warsztatowe w łącznym wymiarze 40 godzin. Warsztaty nastawione były na rozwijanie zainteresowań technicznych dzieci.
Zajęcia miały pozytywnie wpłynąć na rozwój intelektualny dzieci, równocześnie pozwalając im zaspokoić potrzebę aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzieci mając do dyspozycji własną wyobraźnię oraz specjalne zestawy edukacyjne klocków, tworzyły konstrukcje rozwijające ich wyobraźnię przestrzenną jak i zdolności manualne. Uczestnicząc w warsztatach robotyki, dzieci poprzez zabawę miały możliwość poznawać otaczający je świat nauki i techniki w praktyczny sposób. Podczas zajęć dzieci uczyły się konstruowania robotów, pojazdów oraz budowli, jednocześnie rozszerzając swoją wiedzę z zakresu nauk ścisłych: mechaniki, informatyki, matematyki, fizyki i budownictwa.
Warsztaty były prowadzone przez opiekunów (działaczy społecznych) z przygotowaniem pedagogicznym z wykształceniem inżynierskim z robotyki, budownictwa, informatyki. Pod okiem doświadczonych prowadzących uczestnicy warsztatów otrzymywali odpowiednie wsparcie merytoryczne i pedagogiczne.
Celem zadania było zaszczepienie w dzieciach zamiłowania do nauk ścisłych. Zadanie pozwoliło na zaspokojenie potrzeby aktywnego spędzania wolnego czasu dzieciom uczestniczącym w zajęciach. Umożliwiło uczestnikom zajęć wszechstronny rozwój umiejętności manualnych, wpłynęło na nawiązywanie poprawnych relacji miedzy dziećmi z różnych środowisk.
Zajęcia pozalekcyjne młody technik również istotnie wpłynęły na rozbudzenie w dzieciach pasji twórczego projektowania i konstruowania modeli, pojazdów oraz budowli. Pozwoliło na rozwijanie zmysłów konstruktorskich jak i ukształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów. Pokazanie dzieciom, że robotyka może być świetnym hobby, a w przyszłości ciekawym zawodem.
Projekt był dofinansowany ze środków Gminy Kolbuszowa.
Ponad 560 osób wzięło udział w zawodach Nordic Walking w Kolbuszowej. W tym najmłodsi w Mini Nordic Walking oraz zawodnicy z Francji i Niemiec, którzy uczestniczyli w marszu „Przyjaźni POL-GER-FRA-UKR”, któremu przewodził Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba.
Impreza odbyła się 6 czerwca na terenie kolbuszowskiego stadionu. Były to jedyne tego typu zawody w południowo-wschodniej części kraju.
Z kijkami maszerowali starsi i młodsi. Rywalizacja została podzielona na kilkanaście kategorii wiekowych. Uczestnicy ścigali się na trzech dystansach: 5, 10 i półmaratonie. Start zawodników poprzedził pokaz prawidłowej techniki NW oraz wspólna rozgrzewka. Po zawodach każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal oraz pakiet startowy.
W ramach imprezy powstało miasteczko aktywnego stylu życia oraz punkt zabaw dla dzieci. Zawodom towarzyszyły występy artystyczne oraz festyn rodzinny.
Wyniki zawodów: http://czas-start24.pl/tournaments/e47nordic/index/id/06.06.html
W dniach od 3 do 5 czerwca br. na terenie Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej odbyła się również Konwencja New Walking na której zaprezentowano najnowsze rozwiązania dotyczące nauki i doskonalenia Nordic Walking.
W dniach od 4 do 9 czerwca br. w Kolbuszowej gościła grupa z partnerskiego miasta Apensen w Niemczech. Delegacja na czele z Peterem Sommerem Burmistrzem Apensen oraz Sigfridem Stresowem Burmistrzem Beckdorfu uczestniczyła w uroczystościach zorganizowanych 6 czerwca br. w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej.
Na spotkaniu z okazji 10 -lecia podpisania umowy pomiędzy Kolbuszową a Apensen oprócz Jana Zuby Burmistrza Kolbuszowej gospodarza uroczystości i Krzysztofa Wilka Przewodniczącego Rady Miejskiej uczestniczyli miedzy innymi burmistrzowie z miast partnerskich Patrick Le Diffon Burmistrz Ploermel z Francji i Iwan Grys Burmistrz Starego Sambora na Ukrainie a także Zbigniew Chmielowiec Poseł na Sejm RP, Józef Kardyś Starosta Kolbuszowski, Joanna Zioło Honorowy Prezes Stowarzyszenia „Kolbuszowa bez Granic” Andrzej Małodobry Przewodniczący Komisji Współpracy z Kolbuszową w Ploermel, Jerzy Jezuit Prezes Stowarzyszenia „Kolbuszowa bez granic”, członkowie stowarzyszenia, radni Rady Miejskiej oraz rodziny przyjmujące.
Spotkanie było okazją do odświeżenia wspomnień, podsumowania dotychczasowej współpracy, gratulacji i życzeń obchodów kolejnych okrągłych rocznic. Uroczystość zwieńczona została koncertem Chóru i Orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kolbuszowej pod kierownictwem Pani Aleksandry Niezgody.
Partnerzy z Niemiec i Francji wzięli także udział w Marszu Przyjaźni Nordic Walking zorganizowanym w ramach Pucharu Europy Nordic Walking w Kolbuszowej.
Program wizyty obejmował oprócz wizyty z Urzędzie Miejskim, bibliotece, krytej pływalni czy skansenie zwiedzanie Krakowa, Łańcuta i Rzeszowa.
Orkiestra Dęta MDK w Kolbuszowej, Krakowska Orkiestra Staromiejska, oraz orkiestry z Węgier i Słowacji zagrały na tegorocznym Festiwalu Orkiestr Dętych „Na Falach Nilu”.
Impreza została połączona z obchodami 65-lecia Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury.
Występy orkiestr poprzedziła msza św. w kolegiacie p.w. Wszystkich Św. odprawiona w intencji muzyków kolbuszowskich orkiestr. Po nabożeństwie przez rynek przeszła parada uczestników festiwalu.
Na sali widowiskowej MDK przedstawiony został pokaz multimedialny poświęcony historii kolbuszowskich orkiestr oraz wręczono gratulacje i podziękowania.
Następnie przed budynkiem MDK wystąpili uczestnicy festiwalu. Imprezę zakończyła zabawa jubileuszowa.
Ostatnim mistrzowskim turniejem w tym sezonie była Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży(Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych), której organizatorem zostało województwo podlaskie. Mistrzostwa odbyły się w stolicy województwa w Białymstoku.
Tym razem także klub Start Widełka wystawił zawodników do tego sztandarowego turnieju.
Paweł Kopański wystartował w dwóch grach, pojedynczej i podwójnej chłopców wraz z Patrykiem Kopciem (MKS Stal Nowa Dęba). Płoch Konrad także wystartował w dwóch grach, grze mieszanej z Aleksandrą Ptak (STB Energia Lubliniec) oraz w grze podwójnej chłopców wraz z Tymoteuszem Malikiem (SP Trójka Tarnobrzeg). Obaj zaliczyli podczas mistrzostw świetny występ przywożąc kolejne medale z Mistrzostw Polski. Para deblowa Paweł Kopański/ Patryk Kopeć została v-ce Mistrzami Polski, natomiast Konrad Płoch i Tymoteusz Malik wywalczyli brąz, przegrywając wejście do finału z aktualnymi Mistrzami Polski Adamem Szolcem (Hubertus Zalesie Górne – Warszawa/Bartoszem Markiewiczem (Solec Kujawski).
Ten sezon można zaliczyć do bardzo udanych zaliczyliśmy 21 turniejów zajmując czołowe miejsca, a potwierdzeniem wysokiej formy naszych zawodników okazały się Mistrzostwa Polski w różnych Kategoriach wiekowych. Na szczególne uznanie zasługują:
Dziękujemy za waszą pracę, zdobyte medale a także godne reprezentowanie ziemi Kolbuszowskiej oraz za dostarczanie wspaniałych emocji.
Piotr Surowiec
W dniu 13 czerwca br. w Zespole Szkół nr 1 w Kolbuszowej odbył się Festyn Rodzinny przy współpracy z Zarządem Osiedla nr 3. Impreza, która rozpoczęła się o godzinie 14:30 trwała do 21:00. Pierwsze godziny programu były przygotowane dla dzieci klas 0 – VI, które mogły podziwiać zjawiska astronomiczne w Planetarium oraz korzystać z dodatkowych atrakcji takich jak dmuchana zjeżdżalnia i trampolina.
Pierwsze godziny programu były przygotowane dla dzieci klas 0 – VI, które mogły podziwiać zjawiska astronomiczne w Planetarium oraz korzystać z dodatkowych atrakcji takich jak dmuchana zjeżdżalnia i trampolina. W trakcie trwania imprezy nie zabrakło również poczęstunku dla wszystkich gości i uczniów naszej szkoły, serwowane były: grochówka, smażone kiełbaski, ciasteczka oraz lody. Około godz. 17:00 uczniowie gimnazjum wraz z opiekunami panią I. Syniec i panią M. Kadłubiec zaprezentowali show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Publiczność mogła podziwiać uczniów wcielających się w gwiazdy estrady światowego formatu, takie jak: Boney M, The Beathes, Tina Turner, John Bon Jovi oraz nasz polski Weekend i Czarno Czarni. Kolejnym punktem programu był występ zespołu „Połoniny”, który zaprezentował stroje i tańce ludowe takie jak lasowiak, polka.
Podczas festynu mieliśmy okazje podziwiać uczniów i absolwentów naszej szkoły również w tańcach towarzyskich przygotowany przez panią Krystynę Mazurkiewicz. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się występy szkolnego chóru przygotowane i koordynowane oczywiście przez naszych nauczycieli muzyki pana Jarosława Mazura oraz Macieja Kosztyłę. Chór przedstawił ciekawe wykonania piosenek „Reggae luz” oraz „Do słońca leć”. Natomiast pan Jarek wraz z uczniami naszej szkoły zaprezentował nam piękne aranżacje znanych wszystkim utworów muzycznych takich jak: „Dwudziestolatki”, „ Walentyna Twist”, „Nie otwieraj drzwi nikomu”, „A ja lubię Jazz”. Na scenie pojawili się również absolwenci naszej szkoły: Anna Kwas, Weronika Augustyn oraz kapela „Hadra”. W między czasie trwały rozgrywki sportowe między rodzicami, nauczycielami i uczniami. Zwycięzcami potyczek zostali rodzice.
Pomysł zorganizowania takiej imprezy spotkał się z dużym uznaniem społeczności lokalnej, która tłumnie całymi rodzinami przybyła na festyn.
Poniżej link do playlisty: https://www.youtube.com/playlist?list=PLjnBGBkNhxnUMqXR91vr2bX6A-7UNfoOW
Najlepsi uczniowie z powiatu kolbuszowskiego zostali nagrodzenia za osiągniecia w olimpiadach i konkursach przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Spotkanie odbyło się 17 czerwca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej.
W spotkaniu, którego gospodarzami byli poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec oraz Ewa Nowak Prezes Fundacji Serce, uczestniczyli laureaci, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz włodarze gmin.
W ramach podziękowań za osiągnięte wyniki poseł wręczył laureatom dyplomy oraz nagrody książkowe. Uczniów z gminy nagrodził również Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba. Nagrody wręczył Inspektor Oświaty Ireneusz Kogut. Podziękowania otrzymali także nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursów.
Laureatami z Gminy Kolbuszowa zostali:
Zespół Szkół nr 1
Konrad Sitko
Zespół Szkół nr 2
Bartosz Lasota
Konstanty Sakowski
Miłosz Tarka
Karolina Markusiewicz
Aleksandra Drożdż
Wiktoria Zasowska
Wiktoria Magda
Miłosz Laube
Klaudia Jakubczyk
Konrad Siuzdak
Eryk Mytych
Iga Flis
Jakub Harchut
Franciszek Stęga
Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich (FAOW) oraz Fundacja Bieszczadzka zapraszają na szkolenie pn. „Promocja efektów realizacji PROW 2007-2013 oraz prezentacja nowego okresu programowania PROW 2014-2020”.
KOLBUSZOWA 25 CZERWIEC 2015r. (czwartek) Kawiarnia Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu ul. Wolska 2
Szkolenie skierowane jest do: pracowników instytucji samorządowych, radnych samorządowych, członków Lokalnych Grup Działania, sołtysów, lokalnych liderów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, rolników oraz przedsiębiorców zainteresowanych tworzeniem lub rozwojem przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.
Cele Szkolenia
Wszystkich zainteresowanych prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w szkoleniu: telefonicznie pod numerami: stac. +48 13 469 72 97; kom.: +48 881 537 554 lub 601 056 939.
W razie pytań prosimy o kontakt z panią Lucyną Sobańską: e-mail: l.sobanska@fundacja.bieszczady.pl; tel. +48 881 537 554.
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym p.w. Św. Maksymiliana Kolbe. Po nabożeństwie złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Chrystusa Miłosiernego oraz tablicą „ku czci Mieszkańców Weryni – Żołnierzy AK w 70 rocznicę zesłania do łagrów Związku Sowieckiego”.
Po części oficjalnej, na scenie wystąpiły dzieci z miejscowego przedszkola. Zagrała Orkiestra Dęta MDK, Jarzębinki, oraz Kapela Jana Cebuli. Dla najmłodszych przygotowano dmuchane zjeżdżalnie i trampoliny.
Imprezie towarzyszyła degustacja potraw przygotowanych przez miejscowy Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych.
Finałem niedzielnej imprezy była wspólna zabawa taneczna z zespołem Neon Band.
W dniu 21 czerwca 2015r. na obiekcie Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej, odbył się Turniej Szachowy o Mistrzostwo Kolbuszowej na rok 2015.
Organizatorem zawodów był: UKS „Spartakus” Kolbuszowa Górna, Fundacja na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej, Towarzystwo Szachowe „Skoczek”, Gmina Kolbuszowa, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Siedlisko”.
Celem zawodów było: wyłonienie najlepszych szachistów, integracja pokoleń i środowisk, upowszechnianie szachów wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, tempem gry 15 minut na partię dla zawodnika. W turnieju łącznie sklasyfikowano 72 uczestników w podziale na grupy wiekowe: senior, junior, młodzik.
Po bardzo ciekawej rywalizacji przebiegającej w sportowej atmosferze w kategorii seniorów (26 zawodników) najlepszymi okazali się:
Równie interesująco przebiegały zmagania w grupie juniorów (20 uczestników) gdzie po zaciętej grze do ostatniej rundy końcowy sukces odnieśli:
Nie zabrakło emocji również w rozgrywkach młodzików (26 szachistów), najmłodsi uczestnicy turnieju swą ambicją i zaangażowaniem w grę stworzyli piękne widowisko sportowe, najlepsze wyniki uzyskali:
Najlepsi szachiści turnieju otrzymali nagrody rzeczowe, okazałe puchary i pamiątkowe dyplomy. Wyróżnienia specjalne w kategorii szachista z Gminy Kolbuszowa otrzymali: Nowak Mateusz (młodzik), Pleban Paweł (junior), Stąpor Dawid (senior), w kategorii zawodnik z terenu działania LGD - Tęcza Kazimierz z Dzikowca.
Rozbudowa szkoły podstawowej w Weryni
Postępują prace przy rozbudowie Szkoły Podstawowej w Weryni. Inwestycja zostanie zakończona w 2016 r.
Wykonana została konstrukcja dachu na budynku sali gimnastycznej. Trwają prace murarskie oraz ocieplanie fundamentów przy budynku przedszkola. W łączniku wykonano strop nad parterem. W kolejnych etapach wykonywane będą tynki wewnętrzne i zewnętrzne, roboty malarskie i elewacyjne.
W dobudowanej części znajdować się będzie sala gimnastyczna o wymiarach 12m x 24 m z zapleczem szatniowo – sanitarnym zlokalizowanym w łączniku oraz przedszkole.
Budowa kanalizacji
Realizowane są inwestycje mające na celu porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej. Przebudowa kanalizacji polegać będzie na demontażu istniejącej kanalizacji ogólnospławnej oraz budowie nowej kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Na koniec września przewidziano zakończenie następujących zadań:
Natomiast na koniec października przewidziano wykonanie następujących prac:
Planowany całkowity koszt realizacji projektu to prawie 12,5 mln zł. Gminie Kolbuszowa udzielone zostało dofinansowanie w kwocie 6,4 mln złotych.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.
Ponadto wybrano wykonawcę i rozpoczęto prace przy przebudowie kanalizacji ogólnospławnej na ul. Piekarskiej. Koszt inwestycji to blisko 55 tys. Kolejne zadanie to remont drogi gminnej za kirkutem na ul. Krakowskiej za ponad 92 tys.
Środki pochodzą z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w ramach promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
X edycja Festiwalu Muzycznego "Spinacz" zakończyła się sukcesem. Tegoroczna edycja odbyła się po raz pierwszy na stadionie sportowym w Kolbuszowej. Zmiana lokalizacji okazała się strzałem w dziesiątkę. Na imprezę przybyły całe rodziny z dziećmi, dla których organizatorzy przygotowali sporo atrakcji. Zmiana lokalizacji jak i samej formuły festiwalu jeszcze bardziej polepszyły jakość kolbuszowskiego święta muzyki.
Od pierwszych chwil trwania festiwalu na scenie prezentowały się lokalne formacje: Barking Irons, ALM, Hysteria, Rapidus, MOSFET i Le Moor. Niekwestionowaną gwiazdą imprezy był heavy-metalowy Acid Drinkers, po którym wystąpił jeszcze znakomity raper Włodi.
Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Imprezę sfinansował Urząd Miejski w Kolbuszowej, z kolei gospodarzem była Fundacja na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej.
Dorian Pik o imprezie:
Było nad wyraz fantastycznie. Dopisała nam pogoda. Dziękuję Burmistrzowi Kolbuszowej i Radzie Miejskiej w Kolbuszowej za zaufanie i pełne wsparcie dla Festiwalu. Wielkie podziękowania dla wszystkich sponsorów, a także dla prezesa i pracowników Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej. Dziękuję też wolontariuszom, bez których ta impreza na pewno by się nie odbyła. A nade wszystko dziękuję mieszkańcom Kolbuszowej za współuczestnictwo i wyrozumiałość dla młodszej części społeczeństwa. Do zobaczenia za rok!
Stowarzyszenie Lokalna Grupa ,,Siedlisko" informuje, że rozpoczyna realizację zadania publicznego dofinansowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego - Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej pn: ,,Szkoła życia 50+". W ramach przedsięwzięcia odbędzie się cykl czterech spotkań warsztatowych, skierowany do dwóch grup wiekowych kobiet ,,50-'' oraz ,,50+'' zaangażowanych w działalność 20 Kół Gospodyń z terenu województwa podkarpackiego tj. powiatu kolbuszowskiego oraz ropczycko - sędziszowskiego.
Wartość projektu wynosi 17 404,00 zł, zaś dofinansowanie to 13 576,00 zł. Jego celem jest międzypokoleniowa wymiana doświadczeń i wzajemna integracja.
Informacje i zapisy pod nr tel. 17 22 71 449 w godz. 7.30 - 15.30, a także podczas pierwszego spotkanie, które odbędzie się 18 lipca 2015r. w Miejskim Domu Kultury - filia w Kolbuszowej Górnej. Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie.
25 artystów z Polski i z zagranicy oraz 35 młodych adeptów sztuki ze szkół z gminy Kolbuszowa spotkało się, jak każdego roku od piętnastu lat, by wspólnie tworzyć i budzić emocje z przeżywania swoich aktów twórczych. Mistrzowie i uczniowie zmagali się z niełatwą sztuką, jaką jest rysunek, malarstwo, rzeźba, formy przestrzenne. Młodzi artyści doskonalili swój warsztat twórczy w ramach zajęć, które prowadzili dorośli uczestnicy XV Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego "Kolbuszowa 2015".
Młodsze dzieci i starsi koledzy zaskakiwali, czasem talentem, a czasem zapałem i twórczą inwencją, a ich prace wzbudziły zachwyt zarówno u profesjonalnych artystów jak i u zwiedzających poplenerowy dziecięcy wernisaż. Dzieci i młodzież dumnie prezentowały rodzicom i przyjaciołom efekty dwutygodniowej twórczości. Duże zainteresowanie wzbudziła rozłożona wzdłuż korytarza księga - wiersz K. K. Baczyńskiego "Polacy" i ilustracje oraz interpretacje tekstu. Mieszkańcy Kolbuszowej mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć ją dzień wcześniej na rynku. Młodzi plenerowicze przeszli bowiem ulicami miasta w patriotycznej paradzie. Szkoda tylko, że większość spotkanych osób odnosiła się z dużym dystansem do pochodu" małych powstańców".
O sensowności artystycznej imprezy dla młodych świadczą wyrazy uznania składane przez mieszkańców Kolbuszowej na ręce opiekunów i organizatorów pleneru.
Tegoroczni goście, którzy zawitali w mury naszego miasta - ci, którzy po raz kolejny, jak również będący tu po raz pierwszy - byli pod wrażeniem gościnności włodarzy Kolbuszowej i mieszkańców. Artyści zobowiązali nas do złożenia gorących podziękowań dla komisarza pleneru - Maksa Starca, dyrekcji Zespołu Szkół nr 2, opiekunów dzieci i młodzieży, którzy corocznie poświęcają swój czas wolny, by społecznie wspierać powstawanie zbioru Galerii G-2.
W ciągu dwóch tygodni, od 28 czerwca do 12 lipca, powstało wiele różnorodnych dzieł: obrazy, rzeźby, sztuka użytkowa ze szkła. Każde z nich jest inne, niepowtarzalne, ukazujące odmienny styl i charakter twórcy.
Plener to miejsce i czas dla dyskusji i sporów o sztuce, jej rozwoju, kierunkach. Ale to też czas, w którym nawiązują się sympatie i przyjaźnie, nierzadko na całe życie. To też czas wspomnień, o tych, którzy bywali tutaj, a już odeszli do wieczności.
Tak jak koniec wieńczy dzieło, tak wernisaż zakończył ten jubileuszowy plener. Część wytworów artystów znalazła się w rękach Kolbuszowian. Oznacza to, że dzięki tym letnim spotkaniom nasze domowe kolekcje dzieł sztuki zastępują na ścianach reprodukcje. I chociaż sztuka jest droga, to obcowanie z nią i ludźmi, którzy ją tworzą, uwrażliwia na prawdziwe piękno, i dlatego wielu z nas czeka z utęsknieniem na spotkanie z nią za rok.
Anna Trzyna i Magda Kornak
19 lipca mieszkańcy Porąb Kupieńskich bawili się na corocznym festynie. W programie imprezy znalazły się konkursy, zabawy oraz występy muzyczne.
Przygotowano wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, m.in: Porębską Familiadę dla dzieci i dorosłych oraz konkurs tańca towarzyskiego. Nagrody i dyplomy zwycięzcom wręczyli: poseł Zbigniew Chmielowiec, starosta Józef Kardyś, burmistrz Jan Zuba.
Dla sympatyków muzyki ludowej zagrała kapela Jana Cebuli, Zespół Pieśni i Tańca z Wiercan oraz kapela Widelanie Kantry.
Festyn zakończyła zabawa taneczna z zespołem Pro Dance.
Organizatorzy składają podziękowania sponsorom i mieszkańcom Porąb Kupieńskich.
W XIV Finale Turnieju Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Kolbuszowej wygrał wynikiem 3:6 6:4 6:2 Wrona Paweł z Fryc Witoldem. Dla Pawła jest to pierwszy i zarazem zwycięski finał tego turnieju.
W turnieju brało udział 24 zawodników. Dziękuję sympatykom tenisa za wspaniałe kibicowanie i doping naszym finalistom. Dziękuję Burmistrzowi Kolbuszowej za wsparcie finansowe kolejnego już XIV Turnieju o Puchar Burmistrza Kolbuszowej i pomoc w promowaniu tak eleganckiej dyscypliny jaką jest Tenis Ziemny.
Dziękuję również naszym wspaniałym zawodnikom i finalistom tego turnieju za emocje jakich nam dostarczyli. Dziękuję wszystkim pozostałym osobom, którzy przyczynili się do tego aby turniej się odbył.
Michał Halibart
W związku z licznymi sygnałami dotyczącymi masowego występowania rośliny gatunku – Barszcz Sosnowskiego, proszę o utrzymanie swoich nieruchomości wolnych od tego chwastu.
Barszcz Sosnowskiego jest rośliną okazałą – osiąga wysokość do 5 m. Wskutek kontaktu człowieka z rośliną bez stosownego zabezpieczenia powstają trudno gojące się rany, po których blizny pozostają na lata. Ponadto, niebezpieczne jest również przebywanie w jej otoczeniu, szczególnie w silnie nasłonecznione dni. Roślina ta wydziela lotne olejki eteryczne, których wdychanie może powodować zawroty głowy, wymioty, a nawet zaburzenia świadomości.
Szanowni Państwo, Barszcz Sosnowskiego najczęściej występuje nad brzegami cieków wodnych w zbiorowiskach ziołoroślinnych, na przydrożach, na nieużytkach i obrzeżach lasów. Roślina ta zalicza się do gatunków inwazyjnych, posiada wyjątkową łatwość rozprzestrzeniania się, powodując zubożenie flory rodzinnej. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, proszę właścicieli nieruchomości o objęcie miejsc ewentualnego występowania tej rośliny stałym nadzorem i prowadzenie działań mających na celu jej wyeliminowanie.
Ze względu na mocno rozbudowany system korzeniowy, w obecnej chwili nie ma skutecznego preparatu, który pozwoliłby usunąć ją ze środowiska. W tym celu niezbędne jest wykonywanie systematycznego (3-4 razy w roku) koszenia w fazie jej wzrostu. Z uwagi na bezpieczeństwo, w trakcie prowadzenia wskazanych zabiegów należy korzystać ze szczelnej odzieży wykonanej z materiałów syntetycznych. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest zlecenie prac firmie specjalizującej się w tego typu usługach.
O każdym przypadku stwierdzenia występowania tej rośliny proszę o powiadomienie Sołtysa wsi, Przewodniczącego osiedla lub pracowników Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej, ul. Obrońców Pokoju 21, pok. 2, tel. 17 2271 333 wew. 340.
Z poważaniem,
Burmistrz Kolbuszowej
Trwają prace przy budowie sieci światłowodowej w Kolbuszowej. Kolbuszowa jest punktem wyjściowym sieci szerokopasmowej gdzie budowany jest węzeł szkieletowy. Obecnie trwają prace na ulicach: Partyzantów, Jana Pawła II, Obrońców Pokoju, Nowe Miasto. Projekt zakłada budowę na zagrożonych wykluczeniem cyfrowym terenach 5 województw Polski Wschodniej (lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie), zgodnie z zasadą neutralności technologicznej, infrastruktury teleinformatycznej uzupełniającej istniejące, należące do różnych operatorów, zasoby i tworzącej regionalne sieci szkieletowe.
Budowana infrastruktura obejmie elementy pasywne, które są niezbędne do instalacji i działania szerokopasmowej sieci internetowej, takie jak: kanalizacja teletechniczna, przewody, światłowody, studnie czy lokalizacje węzłów telekomunikacyjnych oraz elementy aktywne w ilości potrzebnej do uzyskania założonego celu ekonomicznego (przede wszystkim w węzłach sieci szkieletowej i głównych węzłach sieci dystrybucyjnej).
Projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” jest realizowany na terenie całego województwa podkarpackiego i obejmuje przede wszystkim obszary zagrożone wykluczeniem cyfrowym. W wyniku jego realizacji dostęp do Internetu szerokopasmowego obejmie ponad 44 proc. obszaru województwa. Planowany termin udostępnienia sieci operatorom ostatniej mili to październik 2015 br.
W sobotę 1 sierpnia odbyły się uroczystości związane z obchodami 80 rocznicy powstania OSP w Weryni. Jubileusz poprzedziła Msza Św. w kościele parafialnym, następnie poczty sztandarowe, strażacy OSP Gminy Kolbuszowa ,zaproszeni gości i mieszkańcy Weryni przeszli na plac przed Remizą. Po wydaniu komend przez oficera prowadzącego i wciągnięciu na maszt flagi państwowej rozpoczęcia uroczystości dokonał Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej.
Odsłonięta i poświęcona została tablica z okazji 80 rocznicy powstania OSP w Weryni ufundowana przez mieszkańców wsi. Następnie Zbigniew Chmielowiec Poseł na Sejm RP Wiceprzewodniczący Poselskiego Zespołu Strażaków, Druh Franciszek Augustyn Członek Zarządu Głównego Związku OSP RP, Druh Edward Szlichta Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP wręczyli stosowne odznaczenia druhom strażakom.
Złoty Znak Związku otrzymał Druh Michał Kamiński z OSP Domatków. Medal honorowy im. Bolesława Chomicza otrzymał Franciszek Kutyła z OSP Nowa Wieś . Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa po raz drugi otrzymał Jan Pytlak z OSP w Weryni.
Poza tym odznaczono druhów strażaków OSP złotymi, srebrnymi i brązowymi odznakami za zasługi dla pożarnictwa.
Gratulacje oraz życzenia na dalsze lata służby na ręce Ryszarda Skowrona Prezesa Zarządu Oddziału Miejsko- Gminnego OSP a zarazem prezesa OSP Werynia złożyli m.in. Zbigniew Chmielowiec Poseł na Sejm RP, Józef Kardyś Starosta Kolbuszowski, Florian Pelczar Komendant Powiatowy PSP w Kolbuszowej oraz Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej.
W ubiegłą niedzielę na placu przy Kościele św. Brata Alberta odbył się Festiwal Ducha Pieśni i Chleba. Impreza zgromadziła tłumy mieszkańców.
Festiwal zainaugurowała msza święta. Albertynkom tradycyjnie towarzyszyły konkursy na najlepszy chleb. Dla dzieci i dorosłych czekały liczne zabawy i konkursy z nagrodami. Dodatkową atrakcją był pokaz zapaśników i marsz Nordic Walking. Na scenie wystąpili zespół Elyon oraz grupa folklorystyczna Futomianie.
Podczas imprezy Władysław Pogoda obchodził 95 urodziny. Wspólny występ jubilata oraz Jana Cebuli poprzedziła msza św.
Kolejnym punktem była konferencje doktora Jacka Pulikowskiego na temat szczęśliwego życia małżeńskiego.
Gwiazdą festiwalu był zespół New Life’m.
Ogromny sukces lekkoatlety Tiki-Taki Kolbuszowa Szymona Zięby ,który najpierw w siedzibie PKOL otrzymał nominację olimpijską i został pierwszym w dziejach kolbuszowskiej lekkoatletyki sportowcem reprezentującym kolbuszowski klub olimpijczykiem , a 2 dni po powrocie zdobył na nietypowym dla siebie dystansie 1500m tytuł wicemistrza Polski juniorów młodszych.
W piątek 26 lipca w siedzibie PKOL odbyła się uroczystość wręczenia nominacji olimpijskich dla członków młodzieżowej olimpijskiej reprezentacji Polski na 13 Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy w stolicy Gruzji Tbilisi. Uroczystość miała podniosły charakter. Najpierw odśpiewano hymn narodowy, a następnie po przywitaniu sportowców, trenerów i osób towarzyszących 7-krotna medalistka olimpijska Irena Szewińska wręczyła młodym sportowcom reprezentującym 9 dyscyplin sportowych nominacje olimpijskie a Ci złożyli olimpijskie ślubowanie i podpisy na fladze olimpijskiej. Nominację otrzymało 88 sportowców i trenerów w tym nasz Szymon Zięba, który został nominowany do reprezentowania Polski w lekkiej atletyce w biegu na dystansie 800m.
Szymon wspaniale walczył w stolicy Gruzji. Najpierw uzyskał awans do finału zwyciężając w serii eliminacyjnej przed reprezentantami Irlandii i Turcji, a następnie w finale otarł się o medal walcząc o brąz z reprezentantem Hiszpanii. Ostatecznie zabrakło 0,04 sekundy ale biorąc pod uwagę fakt, że w imprezie wzięło udział 50 państw a bieg na 800m stał tradycyjnie na najwyższym poziomie start zawodnika w Kolbuszowej to niesamowity sukces. Za Szymonem w finale m.in. reprezentanci Rosji, Grecji, Włoch i Irlandii. Warto dodać, że zawody odbywały się w niesamowitym upale. Podczas biegu finałowego temperatura w Tbilisi wynosiła 44 stopnie w cieniu. Preferowało to zawodników z krajów południowej części Europy przyzwyczajonych do takich temperatur.
2 dni po powrocie z Tbilisi naszego zawodnika rozegrano w Łodzi MP juniorów młodszych w lekkiej atletyce. Szymon wystartował tam na nietypowym dla siebie dystansie 1500m. Nasz biegacz pomimo zmęczenia startami w Tbilisi i tego ,że miał za rywali o rok starszych rywali spisał się znakomicie zdobywając srebrny medal tracąc zaledwie 0,20 setnych sekundy do zwycięzcy. Warto podkreślić ,że Szymon w przeciągu ostatnich 10 miesięcy zdobył 4 medale rangi MP, ustanowił nowy rekord Polski 16 latków na dystansie 800m oraz osiągnął swój pierwszy międzynarodowy sukces zajmując 4 miejsce w olimpijskim finale w Tbilisi.
W przyszłym roku również w Tbilisi odbędą się pierwsze w historii Mistrzostwa Europy juniorów młodszych w lekkiej atletyce i będzie to dla Szymona docelowa impreza międzynarodowa do której będzie się przygotowywał w ciągu następnych kilku miesięcy.
W piękną, słoneczną sobotę 8 sierpnia br. świętowaliśmy jubileusz 35 lecia powstania ROD „Prefabet” w Kolbuszowej. Obecni byli wszyscy działkowcy z rodzinami, dziećmi i wnukami oraz zaproszeni goście.
OZ Podkarpacki reprezentowali: Wiceprezes Jan Lis i Skarbnik Józef Śnieżek, obecni byli włodarze miasta: Jan Zuba - Burmistrz Kolbuszowej, Marek Gil - wiceburmistrz; Zbigniew Chmielowiec - Poseł na Sejm RP, Mieczysław Figura - asystent Posła Tomasza Kamińskiego, Józef Rybicki – Radni w Radzie Miasta Kolbuszowa, Andrzej Andryś - Dyrektor Zakładu Usług Komunalnych, Jan Warzocha - Przewodniczący Rady osiedla, i wielu znamienitych gości.
Po części oficjalnej, którą rozpoczął Prezes Ignacy Wiącek, działkowcy wraz z Grupą Folklorystyczną Seniorów Ziemia Podkarpacka, złożyli na jego ręce wieniec wraz z podziękowaniami za 21 lat prezesury.
Na ręce Prezesa spłynęły liczne gratulacje od zebranych gości, za wszystkie lata poświęcone na pracę dla ogrodu. Wiceprezes OZP PZD Pan Jan Lis wręczył pamiątkowy puchar i dyplom oraz książki wydawnictwa działkowiec ufundowane przez Krajową Radę PZD. Zostały wręczone odznaczenia związkowe i puchar za zajęcie I miejsca w Okręgowym Konkursie na Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2015.
Gratulacje złożyli również włodarze miasta jak i asystent Posła Tomasza Kamińskiego i Poseł Zbigniew Chmielowiec.
Zaproszeni goście w licznych wystąpieniach podkreślali ważną rolę, jaką spełniają ogrody działkowe w życiu miasta. Wszyscy zgodnie życzyli sobie i działkowcom, żeby wreszcie zapanował spokój w ogrodach, aby działkowcy wreszcie mogli zająć się uprawą działki i wypoczynkiem, a nie obroną swych praw.
Po części oficjalnej i posiłku przyszedł czas na gry i zabawy dla dzieci. Pomimo upału, wszystkie dzieciaki szalały na placu zabaw i w basenie. Śmiechom i piskom nie było końca, co świadczy o dobrej zabawie najmłodszego pokolenia działkowego.
Dla dorosłych przewidziano quiz wiedzy ogólnej i działkowej. Pytania były bardzo podchwytliwe, ale nasi działkowcy są bardzo biegli we wszystkich tematach i nie mieli problemów z odpowiedziami. Po wysiłku intelektualnym przyszedł czas na rozrywkę: konkurs tańca i śpiewu piosenek biesiadnych zebrał liczne grono uczestników. Gdy już się odrobinę ochłodziło tańczące pary wypełniły podłogę. Wszyscy zostali nagrodzeni, a śpiewy zakończyły się w późnych godzinach nocnych.
Za nami 35 spokojnych lat w ogrodzie. Śmiejemy się, że nie ma tak zgodnej rodziny, jak nasza działkowa... Życzymy sobie i wszystkim następnym użytkownikom, kolejnych 35 spokojnych, lecz nie tak upalnych lat i wiele radości z naszych rodzin i działki.
Andrzej Chmielowski
ROD „Prefabet” w Kolbuszowej
ROD „Prefabet” Kolbuszowa został wybrany na "Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2015" poniżej kilka linków w informacją o wynikach KONKURSU.
http://pzd.pl/artykuly/16326/188/Konkursy-w-okregu-podkarpackim-rozstrzygniete.html
http://www.podkarpacki.pzd.pl/pl/aktualnosci,1/okregowe-konkursy-rozstrzygniete,d1050.html
http://www.podkarpacki.pzd.pl/pl/aktualnosci,1/przygotowania-do-jubileuszu,d1048.html
Zapraszam również do odwiedzania naszej strony internetowej www.rod.kolbuszowa.pl
W sobotę 15 sierpnia na kolbuszowskim stadionie zorganizowano piknik rodzinny Kolbuszowa dla życia. Nie zabrakło koncertów muzycznych, wydarzeń sportowych oraz atrakcji dla dzieci.
Imprezę rozpoczął rajd offroadowy. Mecz piłki plażowej, rajd rowerowy, turniej piłki nożnej, biegi, rajd nordic walking to kolejne sportowe atrakcje pikniku.
Muzyczną część stanowiły koncerty zespołu ALM, Anny Kwas i występy taneczne. Wieczorem zagrał zespół BASTA.
Dla dzieci przygotowano m.in. studio tatuażu, liczne gry i zabawy, dmuchańce czy przejażdżki konno.
Dochód z sobotniej imprezy został przekazany na pomoc 3-letniemu Hubertowi Posłusznemu choremu na białaczkę.
Przedszkole nr 2 w Kolbuszowej zostało wyróżnione w ogólnopolskim Programie Wiarygodne Przedszkole, który został zaopiniowany przez ekspertów współpracujących z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Certyfikat jest potwierdzeniem, że przedszkole jest zarządzane skutecznie i na wysokim poziomie. Program Wiarygodne Przedszkole ma na celu wyróżnić najlepsze placówki w całej Polsce, które, dzięki właściwym działaniom dydaktyczno-opiekuńczym, osiągają bardzo dobre wyniki. Udział w programie jest także potwierdzeniem tego, że Przedszkole posiada właściwą infrastrukturę, gwarantuje wysoki poziom wychowawczy, a także podjęło szereg działań dodatkowych na rzecz bezpieczeństwa wychowanków.
Obecnie przygotowywana jest indywidualna prezentacja przedszkola w postaci portfolio, która będzie znajdowała się wśród innych wyróżnionych placówek z całej Polski.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Siedlisko" zaprasza na spotkania konsultacyjne dot. opracowania Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) obszaru gmin: Dzikowiec, Kolbuszowa, Majdan Królewski i Raniżów w ramach oddolnego podejścia LEADER. Zaproszenie kierujemy do mieszkańców, przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów gmin, instytucji kultury, grup nieformalnych np. KGW.
Spotkania w Kolbuszowej, które odbędą się w dniach 01 i 29 września oraz 16 i 27 października 2015 w budynku Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu (stadion) o godz. 17.00 (szczegóły w poniższej tabeli). Konsultacje dotyczyć będą analizy mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń, a na końcu określeniu celów Lokalnej Strategii Rozwoju. Czekamy na Państwa pomysły i propozycje, które pomogą nam w określeniu kluczowych kierunków rozwoju. Zachęcamy także do pracy w zespole pracującym nad strategią. Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie chęci udziału w spotkaniach pod numerem telefonu 17 2271 449 lub mailowo na adres: biuro@lgdsiedlisko.kolbuszowa.pl
Konsultacje społeczne są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 (PROW 2014 – 2020), działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałanie 19.1 „Wsparcie przygotowawcze”.
Zakończyły się prace na rondzie przy Zespole Szkół nr 1 w Kolbuszowej. Roboty miały na celu wymianę zniszczonego przez pojazdy ciężarowe pierścienia z kostki oraz krawężniki. Kostka na pierścieniach została zastąpiona mieszanką mineralno-asfaltową.
Urząd Miejski informuje, że w związku z modernizacją kanalizacji i prowadzonymi pracami odtworzeniowymi zaleca się korzystanie z ul. Obrońców Pokoju.
Autobusy szkolne dowozić oraz odbierać dzieci będą z placu przy Miejskim Domu Kultury na ul. Obrońców Pokoju.
Za utrudnienia przepraszamy
W niedzielę 30 sierpnia br. w Widełce obchodzono coroczne święto plonów. W dożynkach udział wzięli przedstawiciele Sejmu RP, Sejmiku Województwa, władz powiatowych i gminnych, instytucji i szkół. Dożynkowe święto poprzedziła msza św. w kościele parafialnym w Widełce odprawiona w intencji rolników przez księży dziekanów z dekanatów Głogów Młp. oraz Kolbuszowa Wschód i Zachód. Podczas mszy św. poświęcono chleby oraz wieńce dożynkowe.
Po nabożeństwie korowód dożynkowy przeszedł na plac przy Wiejskim Domu Kultury, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Sołtys Widełki Stanisław Rumak w imieniu organizatorów i mieszkańców wsi serdecznie przywitał wszystkich zgromadzonych. Zgodnie z tradycją starostowie Małgorzata i Andrzej Bujak przekazali poświęcone bochenki przybyłym gościom. Chleb wypieczony z tegorocznego ziarna otrzymali m.in. gospodarz gminy Jan Zuba, poseł Zbigniew Chmielowiec, Bogdan Romaniuk Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Józef Kardyś Starosta Kolbuszowski, Kazimierz Osak dziekan Dekanatu Kolbuszowa Wschód, Lucjan Kot Proboszcz parafii w Widełce, ks. Jan Kraus, Krzysztof Wilk Przewodniczący Rady Miejskiej w Kolbuszowej, Marek Gil Zastępca Burmistrza Kolbuszowej.
W programie dożynek nie zabrakło prezentacji własnoręcznie wykonanych wieńców dożynkowych. W tym roku zaprezentowano 18 wieńców. Trzy z nich przygotowane przez tegorocznych gospodarzy otrzymali: Jan Zuba burmistrz Kolbuszowej, Lucjan Kot proboszcz parafii w Widełce oraz Tadeusz Serafin Zastępca Prezesa Powiatowego OSP. Dla dzieci przygotowano dmuchane zjeżdżalnie i trampoliny. Finałem sierpniowego święta była zabawa taneczna przy rytmach zespołu Pro Dance.
Dożynki były okazją do uczczenia 15-lecia istnienia kapeli Widelanie. Marian Selwa założyciel i opiekun kapeli otrzymał odznaczenie Zasłużony dla Miasta i Gminy Kolbuszowa. Odznaczenie wręczył Krzysztof Wilk Przewodniczący Rady Miejskiej, Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej oraz poseł Zbigniew Chmielowiec. Z tej okazji TVP Rzeszów zrealizowała nagranie w ramach serii Spotkanie z Folklorem, którego emisja odbędzie się na antenie TVP Rzeszów.
W związku z występującą długotrwałą suszą na terenie Gminy Kolbuszowa oraz sygnałami rolników o wystąpieniu szkód w gospodarstwach rolnych spowodowanych brakiem opadów deszczu informuję, że na wniosek rolnika istnieje możliwość przeprowadzenia szacowania zakresu i wysokości strat poniesionych w indywidualnych gospodarstwach rolnych.
Powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie powinna być zgodna z wnioskiem o przyznanie płatności bezpośrednich.
Wzór wniosku o szacowanie szkód można pobrać ze strony internetowej lub w Urzędzie Miejskim pokój nr 6 – Biuro Obsługi Klienta.
Wypełnione wnioski należy składać do dnia 14 września 2015r. w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w godzinach pracy urzędu.
W niedzielę 6 września o godz. 10.45 i wtorek 8 września o godz. 19.45 w programie Spotkanie z Folklorem emitowanym przez regionalny oddział TVP w Rzeszowie będzie można zobaczyć Lasowiackie Dożynki.
Materiał został podzielony na dwie części: dożynkowa i jubileuszową. W programie pokazane zostaną Dożynki Gminne w Widełce podczas których świętowano również 15- lecie istnienia kapeli Widelanie.
Planowany obszar realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju obejmuje Gminy: Baranów Sandomierski, Bojanów, Dzikowiec, Gorzyce, Grębów, Janów Lubelski, Kolbuszowa, Modliborzyce, Nowa Dęba, Potok Wielki, Radomyśl nad Sanem, Zaklików, Zaleszany.
Propozycje operacji mogą zgłaszać osoby fizyczne, firmy, organizacje pozarządowe oraz instytucje publiczne (Gminy, Szkoły, Ośrodki Kultury itp.) planujące realizację operacji na terenie wymienionych wyżej Gmin lub planujące realizację operacji na rzecz mieszkańców tych gmin.
Zgłoszone propozycje operacji pozwolą nam na lepsze przygotowanie Strategii oraz uwzględnienie Państwa potrzeb w tym dokumencie.
W przypadku uzyskania dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2014-2020 w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” (PO RYBY 2014-2020) możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na realizację operacji zgodnych z Lokalną Strategią Rozwoju oraz przyczyniających się do:
a) podnoszenia wartości produktów, tworzenie miejsc pracy, zachęcanie młodych ludzi
i propagowanie innowacji na wszystkich etapach łańcucha dostaw produktów w sektorze rybołówstwa i akwakultury,
b) wspieranie zróżnicowania działalności w ramach rybołówstwa przemysłowego i poza nim, wspieranie uczenia się przez całe życie i tworzenia miejsc pracy na obszarach rybackich,
c) wspieranie i wykorzystywanie atutów środowiska na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym działania na rzecz łagodzenia zmiany klimatu,
d) propagowanie dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym dziedzictwa kulturowego rybołówstwa i akwakultury oraz morskiego dziedzictwa kulturowego,
e) powierzenie społecznościom rybackim ważniejszej roli w rozwoju lokalnym oraz zarządzaniu lokalnymi zasobami rybołówstwa i działalnością morską.
Propozycje operacji można zgłaszać listownie, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub osobiście w terminie do 23 września 2015 roku.
Jednocześnie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane do udziału w pracach nad Lokalną Strategią Rozwoju oraz przystąpienia do naszego Stowarzyszenia.
Dodatkowe informacje udziela:
Biuro Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Rybacka Puszczy Sandomierskiej”,
ul. Bieszczadzka 2, 39-460 Nowa Dęba
tel. 015 814 21 97 e-mail: biuro@lgr-puszczysandomierskiej.pl
www.lgr-puszczysandomierskiej.pl
W styczniu bieżącego roku przy Zespole Szkół w Kupnie zostało powołane Stowarzyszenie „Lolek” na rzecz rozwoju szkoły. Mimo krótkiej działalności udało nam się znaleźć wśród 28 laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego Równać Szanse 2015 Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzonym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.
Stowarzyszenie będzie realizowało projekt Laboratorium odkrywców historii , jego współtwórcami jest młodzież w wieku 13-17 lat oraz Mariusz Szamraj i Urszula Puzio – Szewc koordynator tej inicjatywy. Celem przedsięwzięcia, które wystartowało w lipcu bieżącego roku, a zakończy się we wrześniu 2016 roku, jest umiejętność planowania, pracy w grupie, nawiązywania nowych relacji oraz korzystania z zasobów środowiska lokalnego przez 25 projektowiczów, którzy są lub byli uczniami Zespołu Szkół w Kupnie. Młodzież będzie odnajdywała mało znane lub zapomniane historyczne miejsca i obiekty z terenu gminy Kolbuszowa, stanowiące walor turystyczny dla jego uczestników. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby realizacji pasji: turystycznych, artystycznych, krajoznawczych młodych ludzi. Będą oni mieli możliwość poznania ciekawych ludzi, uczestników innych projektów oraz promowania własnej miejscowości. Nauczą się efektywnie zarządzać czasem, udoskonalą umiejętność autoprezentacji a poprzez zaangażowanie, wspólne działanie i wymianę doświadczeń podniosą swoją samoocenę i będą mieli poczucie osobistego sukcesu.
Pierwszy punkt z harmonogramu „odkryć” Laboratorium odkrywców historii już zrealizowaliśmy w dniu 31.08.2015 rok. Uczestnicy wraz z opiekunami udali się do Parku Etnograficznego w Kolbuszowej aby już na miejscu zobaczyć go w nowym świetle. Oto kilka zdjęć.
Laboratorium odkrywców historii
Rozbudowa szkoły podstawowej w Weryni
Trwają prace przy rozbudowie Szkoły Podstawowej w Weryni. Wykonana została konstrukcja dachu na budynku sali gimnastycznej. Postępują prace murarskie oraz wykonywane są wylewki. W łączniku wykonano strop nad parterem oraz wykonywany jest strop nad przedszkolem. W kolejnych etapach wykonywany będzie dach, tynki wewnętrzne i zewnętrzne, roboty malarskie i elewacyjne. Inwestycja zostanie zakończona w 2016 r.
Budowa kanalizacji
Realizowane są inwestycje mające na celu porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej. Przebudowa kanalizacji polegać będzie na demontażu istniejącej kanalizacji ogólnospławnej oraz budowie nowej kanalizacji sanitarnej i deszczowej.
Obecnie na ukończeniu są prace ziemne na ul. Wojska Polskiego, Szopena., Sienkiewicza, Matejki, 22-Lipca, Jana Pawła II, Bytnara a także w rejonie ul. Mickiewicza i Obrońców Pokoju. Rozpoczęto roboty związane z odtworzeniem rozebranych dróg i chodników. Wykonano wiążąca warstwę asfaltu w części odcinków ulic Wojska Polskiego, Matejki i Szopena.
Budowana jest kanalizacja sanitarna w Kolbuszowej Górnej etap II, ponadto realizowane jest wymiana i modernizacja węzła higienizacji osadu na oczyszczalni ścieków zlokalizowanej w Kolbuszowej Dolnej.
Planowany całkowity koszt realizacji projektu to prawie 12,5 mln zł. Gminie Kolbuszowa udzielone zostało dofinansowanie w kwocie 6,4 mln złotych.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.
ul. Piekarska, ul. Krakowska
W ramach promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji przebudowana została kanalizacja ogólnospławna na ul. Piekarskiej. Koszt inwestycji to blisko 55 tys. Kolejne zadanie to wykonanie remontu drogi gminnej za kirkutem na ul. Krakowskiej za ponad 92 tys.
Utwardzenie placu przy ZS nr1
Zakończone zostały prace przy utwardzeniu placu obok budynku Zespołu Szkół nr1 w Kolbuszowej wartość inwestycji wyniosła prawie 15 tys. złotych.
Chodnik ul. Kolejowa
Wykonano remont chodnika o długości ok. 90 metrów bieżących na ul. Kolejowej. Chodnik wykonano na odcinku od Przedszkole nr 3 do oddziału Nefrologii i Dializoterapii. Koszt remontu to kwota 20 tys. złotych.
W związku z trwającymi pracami przy przebudowie kanalizacji na terenie miasta informuję, że nadal występują utrudnienia w ruchu drogowym na ulicach: Wojska Polskiego, Matejki, Szopena oraz na skrzyżowaniu ulic: Wojska Polskiego, 22 lipca i ul. Grunwaldzkiej.
Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności z uwagi na częstą zmiany organizacji ruchu. Za powstałe utrudnienia przepraszamy.
Burmistrz Kolbuszowej
Z uwagi na remont uszkodzonego wiaduktu w Widełce od 14 września do 16 listopada br. zamknięty będzie ruch kolejowy na odcinku Kolbuszowa - Głogów Małopolski. Z tego powodu pociągi Intercity będą kursowały do i z Rzeszowa zmienioną trasą, przez Leżajsk.
Odwołane zostaną też cztery pociągi Przewozów Regionalnych, a w przypadku 11 pociągów na części trasy przewoźnik uruchomi zastępczą komunikację autobusową.
Na prace PKP PLK wyda ponad 2 mln zł. W ramach prac wymienione zostanie tymczasowe przęsło - na konstrukcję stalową, przebudowane będą także podpory. Na długości 50 m położone zostaną nowe tory.
Ze względu na remont mogą wystąpić utrudnienia w ruchu kołowym na drodze krajowej nr 9 w rejonie wiaduktu.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej
Tegoroczna droga sukcesów Jana Cebuli oraz Kapeli rozpoczęła się od II Festiwalu „Żywej Muzyki na strun dwanaście i trzy smyki” w Kolbuszowej. Ten świetny zespół składający się z prymisty i dwóch towarzyszących mu muzyków, skrzypka sekundzisty Wiesława Malca oraz kontrabasisty Zdzisława Ziarkiewicza został wówczas oddelegowany na 49 Festiwal „Nad Wisłą” w Kazimierzu Dolnym, który odbył się pod koniec czerwca br. Ci świetni artyści, podobnie jak Kazimierz Marcinek, skrzypek solista (również oddelegowany przez Żywą Muzykę) zajęli na tym festiwalu najlepsze miejsce spośród podkarpackich zespołów. Pierwsze miejsca w kategoriach kapel i solistów, ocierając się o nagrodę główną. Dla Jana Cebuli i jego muzykantów było to najlepsze i najwyższe wyróżnienie na długiej drodze muzykanckiej kariery.
Następnym wyzwaniem stał się udział w pierwszym Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie zorganizowanym w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza 4 i 6 września 2015r. Festiwal ma bardzo ciekawą formułę i charakter, uczestniczyło w nim 150 muzyków z Polski i z różnych stron Europy. Podczas konkursu olbrzymi sukces odniósł występujący solo Jan Cebula, zdobywając ex- aequo z cymbalistką Sarą Czureją- Łakatosz, pierwsze miejsce w kategorii solistów.
Werdykt jury pokrywał się z zainteresowaniem ,, muzyką wesołych skrzypiec” mistrza Cebuli. Sala filharmonii wypełniona była po brzegi, a publiczność nie chciała pozwolić zejść skrzypkowi ze sceny. Ciekawa formuła festiwalu sprawiła muzykom wiele emocji. Soliści i kapele losowały hasła, do których musieli skojarzyć muzykę. Skrzypek wylosował hasło „zwierz”, które natychmiast skojarzył z koniem. Bez wahania zaśpiewał i przygrał piosenkę o szarym koniu. Wśród haseł nie brakowało też niecodziennych, takich jak ,,afrodyzjak” na temat, którego muzykanci przygotowali piosenkę o ludowym wspomagaczu miłości- lubczyku. Cała trójka była oczarowana uprzejmością oraz gościnnością Szczecinian i szczecińskich organizatorów Turnieju. Dzwoniąc do nas stwierdzili oni, że są dumni z tego, że ich filharmonia mogła gościć takiego muzyka. Publiczność podchodziła i gratulowała im umiejętności muzycznych i sukcesu. W Turnieju niestety nie mógł wziąć udział kontrabasista Zdzisław Ziarkiewicz, co miała niewątpliwy wpływ na lokatę zespołu. Swój sukces solowy Jan Cebula prymista przypisuje też wpływowi Opatrzności Bożej, gdyż przed modlitwą w kościele wspomógł jałmużną potrzebującego, jako jedyny z trójki muzykantów. Według niego tym właśnie zaskarbił sobie przychylność niebios. Pierwszą płytę kapeli Jana Cebuli wydaną w tym roku, którą sporą ilość zabrali do Szczecina, nowi fani zespołu i prymisty wyrywali sobie z rąk. Podczas uroczystości dożynkowych w tym roku Jan Cebula otrzymał wieniec od mieszkańców swojej miejscowości Nowej Wsi. Tam też od kilku lat pracuje z miejscowymi muzykami i Zespołem Ludowym ,,Jaciska”.
Wszystkim członkom kapeli życzymy dalszej świetnej współpracy, szacunku dla siebie i muzyki, którą wykonują a publiczność zapraszamy na występ podczas „Lasowiackich zimioków” w Kolbuszowej Górnej 27 września 2015 r.
Redakcja MDK
W dniu 22 września 2015 r. o godzinie 13.00 w budynku Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej odbędzie się pierwsze spotkanie zespołu ds. opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Kolbuszowa na lata 2016-2020. Chętnych do w pracy zespole serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu.
Gmina Kolbuszowa
ul. Obrońców Pokoju 21
36-100 Kolbuszowa
Tel. 17 22 71 333 wew. 350
Jednostki OSP działające na terenie miasta i gminy stanęły do rywalizacji w Zawodach Sportowo – Pożarniczych na kolbuszowskim stadionie. W zmaganiach, które odbyły się 13 września br. udział wzięło ogółem 12 drużyn męskich i 1 żeńska Za zajecie I, II i III miejsca strażacy zostali nagrodzeni pucharami i dyplomami.
Zawody dla wszystkich drużyn składały się z dwóch etapów: sztafety i ćwiczeń bojowych, które strażacy wykonywali pod czujnym okiem komisji sędziowskiej. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oceniali zawodników, którzy zmierzyli się z biegiem na 350 m z przeszkodami i zadaniami z użyciem węży strażackich. Sędziowie brali pod uwagę czas i technikę wykonywanych zadań.
W tym roku puchar Burmistrza Kolbuszowej wywalczyli Strażacy z OSP Kolbuszowa Górna. Drugie miejsce przypadło OSP Kupno a trzecie wywalczył zespół z Bukowca. Kolejne miejsca zajęli:
IV miejsce - OSP Kolbuszowa Dolna
V miejsce - OSP Werynia
VI miejsce - OSP Widełka
VII miejsce - OSP Domatków
VIII miejsce - OSP Zarębki
IX miejsce - OSP Świerczów
X miejsce - OSP Poręby Kupieńskie
XI miejsce - OSP Nowa Wieś
Dyskwalifikacja - OSP Przedbórz
Za zajęcie II, III miejsca strażacy również otrzymali puchary. Zwycięzcom pierwszych 6 miejsc przyznano nagrody pieniężne na doposażenie OSP. Wszystkim jednostkom za udział w zawodach wręczono dyplomy.
W sobotę 12 września br. w sali budynku Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej odbył się jubileusz 65 – lecie Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg w Rzeszowie.
Na uroczystość zostały zaproszone okręgowe koła wędkarskie z Krosna, Tarnobrzega, Przemyśla i Zamościa. Wśród przybyłych znaleźli się m.in.: posłowie Zbigniew Chmielowiec i Tomasz Kamiński, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, straży rybackiej, leśników a także samorządu kolbuszowskiego Józef Kardyś Starosta Kolbuszowski oraz Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej.
Jubileusz rozpoczęło wprowadzenie sztandaru oraz odśpiewanie hymnu państwowego, przypomniano historię i współczesne oblicze związku. Zostały wręczone odznaczenia za zasługi na rzecz związku i rozwijania wędkarstwa. Następnie na ręce prezesa okręgu złożono gratulacje, podziękowania i życzenia kolejnych owocnych lat pracy.
Władze Okręgu w Rzeszowie ze względu na prężnie działające Koło Wędkarzy w Kolbuszowej zdecydowały że właśnie w naszym mieście zorganizują jubileusz. Kolbuszowskie Koło Wędkarzy liczy ponad 500 członków.
Niezwykły koncert, zwiedzanie na co dzień niedostępnych wnętrz i pokazy dawnych prac – wszystko to czeka na tych, którzy odwiedzą kolbuszowski skansen 20 września. Tego dnia Muzeum Kultury Ludowej włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w tym roku odbywających się pod hasłem „Utracone dziedzictwo”.
Jesienna impreza odbędzie się w Parku Etnograficznym w godz.13.00-19.3 i skupi się na pokazaniu tego, co niknie na naszych oczach – chodzi tu przede wszystkim o więzi rodzinne, ale również i o drewnianą architekturę czy tradycyjny układ budynków.
Utracone więzi
W życiu codziennym mieszkańców wsi dużą rolę odgrywały międzypokoleniowe relacje rodzinne i sąsiedzkie. Czas jesieni sprzyjał wieczornym schadzkom, podczas których obrabiano len, szatkowano kapustę, a także darto pierze.
Te elementy wiejskiej kultury będzie można w kolbuszowskim skansenie zobaczyć w trzech miejscach. Do zagrody z Jeziórka w godz. 13.30-14.30 zejdzie się kilka gospodyń, by wspólnie skubać gęsi, drzeć pierze oraz opowiadać zasłyszane historie z życia wsi. W szkole z Trzebosi od godz.14.00 wyświetlane będą filmy etnograficzne pokazujące m.in. umawianie się i wspólne wychodzenie na wykopki. Same wykopki również będzie można obejrzeć na polu przed zagrodą z Huty Przedborskiej. W godz.15.00-16.00 zespół „Górniacy” pokaże, jak dawniej wykonywano tę pracę. W każdym z tych miejsc pojawi się prowadzący (narrator) i opowie o relacjach rodzinno-sąsiedzkich oraz ich znaczeniu na dawnej wsi. Zwiedzających będą mogli wziąć czynny udział w pokazach.
Dawna wieś
Odwiedzający 20 września kolbuszowski skansen będą mogli zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych dla turystów bez przewodnika. W godz.13.00-16.30 zostanie udostępnionych do zwiedzania kilka wnętrz w zagrodach z Jeziórka, Cierpisza i Brzózy Stadnickiej. W każdej z tych zagród pracownicy Muzeum będą opowiadać o życiu ludzi, którzy je zamieszkiwali. Ponadto w szkole z Trzebosi od godz.13.00 kosztować będzie można regionalnych potraw, m.in. kapusty ziemniaczanej przygotowanej przez KGW z Kolbuszowej Górnej.
Dla ducha
O godz. 16.30 w kościele pw. św. Marka Ewangelisty z Rzochowa odprawiona zostanie msza święta w tradycyjnym rycie rzymskim. Po mszy o godz. 18.00 rozpocznie się recital wybitnej pieśniarki i skrzypaczki Joanny Słowińskiej, której towarzyszył będzie zespół znakomitych muzyków. Joanna Słowińska znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną to laureatka wielu prestiżowych festiwali: Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (1999, 2004, 2005), Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2004), Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (finalistka Superjedynek 2009 za studyjny, autorski album "Możesz być"). Z autorskimi recitalami występowała w USA (NY Broadway Symphony Space, Chicago Cultural Center) i większości krajów Europy. W 2013 roku została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis - Zasłużony Kulturze.
Podczas godzinnego recitalu zatytułowanego „Opowieść o człowieczym losie” Joanna Słowińska brawurowo zaśpiewa utwory poetyckie i pieśni ludowe, wieńcząc obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2015.
Zapraszamy wszystkich spragnionych piękna!
Ze względu na złe prognozy pogody Zarząd Osiedla nr 1 odwołuje planowaną na 20.09.2015 imprezę plenerową „POŻEGNANIE LATA” w Kolbuszowej. Impreza odbędzie się w innym terminie.
Zarząd Osiedla nr 1 przeprasza za zaistniałą sytuację.
W czwartek 17 września br. w kościele pw. Św. Brata Alberta w Kolbuszowej odbyły uroczystości patriotyczno – religijne związane z 76 rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę oraz Dnia Sybiraka.
O godz. 18 odprawiona została Msza Św. w intencji Ojczyzny, oraz za walczących i poległych w jej obronie. Liturgia koncelebrowana była przez proboszcza parafii pw. Św. Brata Alberta Jana Pępka oraz proboszcza Kolegiaty pw. Wszystkich Świętych Lucjana Szumierza.
Po Mszy poczty sztandarowe, delegacje środowisk kombatanckich, przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, szkół, środowisk politycznych, instytucji oraz mieszkańcy przeszli pod pomnik Św. Brata Alberta gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów. Kwiaty złożyli miedzy innymi: Zbigniew Chmielowiec Poseł na Sejm RP, Józef Kardyś Starosta Kolbuszowski, Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej, Jan Szadkowski Prezes Zarządu Związku Sybiraków w Kolbuszowej, Franciszek Batory, brat Józefa Batorego, byłego członka IV zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Organizatorem obchodów rocznicowych byli: Związek Sybiraków w Kolbuszowej, Zarząd Światowego Związku Żołnierzy AK Oddział Kolbuszowej, Starosta Kolbuszowski oraz Burmistrz Kolbuszowej.
Mieszkańcy Gminy Kolbuszowa
„Sprzątanie Świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania naszego środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Co roku, w każdy trzeci weekend września wraz z młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na czystym środowisku, prowadzimy działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukujemy i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska.
„Wyprawa-poprawa” - pod takim hasłem rusza w dniach 19-20 września tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata – Polska”. Celem tegorocznej edycji jest ukazanie, jaką rolę może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemów gospodarowania odpadami w gminie każdy z nas.
Weźmy więc sprawy w swoje ręce i działajmy!
Wybierając się na weekendową wycieczkę pieszą czy też rowerową zwróćmy uwagę na dzikie wysypiska śmieci zalegające na poboczach dróg i postarajmy się usunąć je samodzielnie o ile będzie to możliwe, w przeciwnym razie o fakcie zalegania śmieci w miejscu do tego nie przeznaczonym poinformujcie odpowiednie służby; Referat Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim bądź Straż Miejską
Akcja kierowana jest głównie do młodzieży szkolnej.
Młodzi kolbuszowianie pod okiem szkolnego koordynatora proszę o wzięcie udziału w akcji i uporządkujcie okolice swoich szkół, przedszkoli, placów zabaw oraz rowów przydrożnych dróg, którymi codziennie uczęszczacie na lekcje. Nie zapomnijcie również o okolicznych lasach.
Do akcji „Wyprawy-poprawy” naszego środowiska zapraszam wszystkich chętnych mieszkańców naszej gminy.
Razem możemy czynić nasze środowisko bardziej przyjazne, piękniejsze w którym każdy z nas będzie się cieszył dobrym samopoczuciem.
Burmistrz Kolbuszowej
W dniach 19-20.09.2015 na terenie Zagrody Jeździeckiej Mustang w Weryni odbyły się II Mistrzostwa Podkarpacia w Zawodach Jeździeckich TREC PTTK (Wszechstronny konkurs konia turystycznego) o Nagrodę Burmistrza Kolbuszowej.
Pomimo niekorzystnej pogody w zawodach wzięło udział ponad 40 zawodników z całego podkarpacia w różnych kategoriach wiekowych.
Po dwudniowych zmaganiach w zawodach nastąpiło uroczyste ogłoszenie w wyników i wręczenie nagród.
Wyniki Mistrzostw Podkarpacia w Zawodach TREC PTTK
Zawody TREC PTTK
Zawody Mini TREC
Zawody ,,Konio” Games TREC
Startowało 9 zawodników i wszyscy zajęli pierwsze miejsce
MISTRZOSTWA PODKARPACIA TREC PTTK kat. Juniorzy
MISTRZOSTWA PODKARPACIA TREC PTTK kat. Seniorzy
27 września 2015 r., w ostatnią niedzielę września, w kolbuszowskim skansenie odbędzie się impreza dedykowana seniorom. Dla nich przygotowaliśmy kilka ciekawych atrakcji oraz podróż pełną wspomnień z młodych lat. Zapraszamy w godz. 13.00 – 17.30. Wstęp w tym dniu będzie wolny.
Poza zwiedzaniem ekspozycji skansenowskich, w trzech różnych obiektach powspominamy wspólnie smaki dzieciństwa, szaleństwa młodości oraz dawne zwyczaje związane ze świętami.
W szkole z Trzebosi gospodynie z KGW Cmolas upieką proziaki, poczęstują ciastem drożdżowym i kwaśnym mlekiem. W tak pysznej atmosferze przypomnimy sobie, jakie smaki towarzyszyły nam w dzieciństwie i powspominamy. W karczmie z Hadli Kańczuckich kapela Jana Cebuli przypomni muzykę z lat młodości, charakterystyczną dla naszego regionu. Ci, którzy pamiętają „kawalerowanie”, opowiedzą, jak to wyglądały kiedyś zabawy taneczne, pierwsze miłości, bójki i wszystko to, co składało się na świat młodych ludzi.
W zagrodzie z Kopci przypomnimy stare zwyczaje związane z przygotowywaniem kwiatów z bibuły oraz wycinanek. W dawnej wsi prace takie wiązały się z odnawianiem wystroju wnętrz, przede wszystkim przed uroczystościami rodzinnymi lub świętami. Mamy nadzieję, że praca nad ozdobami będzie punktem wyjścia do snucia wspomnień na temat świąt, wesel, chrzcin i wszystkich innych wyjątkowych dla wiejskiej społeczności wydarzeń. Będzie można zobaczyć, jak się wykonywało poszczególne czynności, ale również o nich się dowiedzieć.
Pracownicy Muzeum będą czekać na każdego, kto zechce „ofiarować” swoje wspomnienia. Na dyktafon nagraj opowieści o dawnych czasach, opracuj je i umieszczą w archiwum.
Tym wydarzeniem Muzeum Kultury Ludowej włącza się w program „60+ Kultura”, akcję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Grzegorz Wójcicki
22 września 2015 r. o godzinie 13.00 w budynku Miejskiego Domu Kultury przy ul. Obrońców Pokoju 66 w Kolbuszowej odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Kolbuszowa na lata 2016-2020.
Spotkanie prowadzili Pan Robert Góra Dziekan Wydziału Ekonomicznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie oraz Pan Tomasz Krypel Wicedyrektor Instytutu Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania.
W trakcie spotkania omówiono proces rewitalizacji w ujęciu ustawy o rewitalizacji.
Następnie wspólnie z zebranymi osobami określono cele rewitalizacji miasta Kolbuszowa, potencjalne obszary wymagające rewitalizacji oraz problemy dotykające tych części miasta.
Kolejne spotkanie dotyczące opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji planowane jest na połowę października.
Więcej informacji na ten temat na stronie:
http://www.mir.gov.pl/strony/zadania/polityka-rozwoju-kraju/rewitalizacja/
W dniach od 25 do 29 września w Suchedniowie, rozegrany został Międzynarodowy Turniej Badmintona „Puchar Gór Świętokrzyskich”. Oprócz polskich zawodników w turnieju wzięli udział zawodnicy z Ukrainy, Litwy, Białorusi, Czech.
Świetny występ zanotował Konrad Płoch zawodnik Startu Widełka, który w grze podwójnej wraz z partnerem z województwa mazowieckiego Adamem Szolcem zostali zwycięzcami w deblu w kategorii Junior Młodszy. Nieco słabszy występ Konrad zanotował w grze pojedynczej przegrywając o wejście do półfinału z zawodnikiem z Suwałk Sobolewskim.
W turnieju oprócz Konrada wzięło udział jeszcze dwóch zawodników Startu Widełka rok młodszy brat Krzysztof Płoch, oraz Szymon Maciąg. Start obu chłopców potwierdził ich rosnącą formę, na szczególne uznanie zasługuje Szymek który grał z zawodnikami starszymi od dwóch do trzech lat. Jego pojedynki były wyrównane i obfitujące w wiele efektywnych i mądrych zagrań. Start Szymka w tej kategorii wiekowej był celowy ponieważ mógł nabierać cennych doświadczeń, a jego poziom wyszkolenia pozwalał na grę z zawodnikami o kilka lat starszymi, mając na uwadze to że ten zdolny i ambitny zawodnik w ubiegłym sezonie został dwukrotnym V-ce Mistrzem Polski.
Dobrze zagrał również Paweł Kopański który na początku września w Głubczycach wziął udział w Międzynarodowym Turnieju „Silesia Cup” w kategorii Junior. Wystartował w dwóch grach: pojedynczej i mieszanej. W obu stanął na podium zajmując dwa trzecie miejsca.
Start Widełka rozpoczął na dobre nowy sezon po raz kolejny stając na podium. Przed nami kolejne turnieje w różnych kategoriach wiekowych, poczynając od dzieci a kończąc na młodzieżowcach.
Sukcesem zakończył się udział zespołu samorządowców z Kolbuszowej w IX Turnieju Piłki Nożnej Samorządowców Województwa Podkarpackiego o Puchar Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Bogdana Romaniuka. Zawody rozegrano 26 września br. na hali Zespołu Szkół nr 1 w Nowej Dębie.
W rozgrywkach wzięło 7 zespołów piłkarskich: Urząd Miasta i Gminy Nowa Dęba, Urzędy Miast Stalowa Wola, Leżajsk, Dębica, Kolbuszowa, Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu, Urząd Marszałkowski.
Zespół z Kolbuszowej po wyrównanej i zaciętej walce ostatecznie wywalczył dobrą pozycję na podium zajmując 2 miejsce w turnieju.
Klasyfikacja IX Turnieju:
I – Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego,
II – Urząd Miasta Kolbuszowa,
III - Urząd Miasta i Gminy Nowa Dęba,
IV - Urząd Miasta Leżajska,
V - Urząd Miasta Stalowa Wola,
VI - Urząd Miasta Dębica,
VII – Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu.
Sędziowie: Marek Strzelczyk, Grzegorz Wilk, Andrzej Wilk.
Impreza była okazja do promocji aktywnego spędzania czasu, dobrej zabawy oraz integracji środowisk samorządowych województwa podkarpackiego.
W niedziele 27 września br. w Kolegiacie pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej odbył się koncert ku czci Jana Pawła II. Inspiracją do koncertu stały się słowa Jana Pawła II „Będziecie się radować”.
Koncert poprowadzili Ewa Aksamović oraz Paweł Orkisz. Śpiewano i recytowano poezję Karola Wojtyły oraz fragmenty jego homilii. Występ oprawiono utworami instrumentalnymi i wokalnymi.
Koncert Papieski dedykowany został świętemu Janowi Pawłowi II, w podzięce za Jego kanonizację. Ponadto rok 2015 ogłoszony został rokiem św. Jana Pawła II.
W niedzielę 27 września w Kolbuszowej Górnej mieszkańcy gminy bawili się na corocznych Lasowiackich Zimiokach. Imprezę zorganizowano w budynku Centrum Kultury Wsi.
Na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe z Domatkowa, Świerczowa i Kolbuszowej Górnej. Z kapelą wystąpił Jan Cebula. Imprezie towarzyszyła degustacja regionalnych potraw.
Podczas Lasowiackich Zimioków odbył się konkurs pt. Co we wsi piszczy?, czyli kabaretowe monologi o swojej miejscowości. Główną nagrodą były Złote Zimioczone Usta, które zdobyła Władysława Cebula z KGW z Nowej Wsi.
Imprezę zakończyła zabawa taneczna z DJ.
W najbliższą niedzielę przeżywać będziemy XV Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. W przeżywanie tego dnia włącza się nasze miasto. Serdecznie zapraszamy do pielgrzymowania z Janem Pawłem II po Kolbuszowej. Podczas pielgrzymowania udamy się w miejsce którym patronuje św. Janem Pawłem II w naszym mieście m.in. Szpital, Gimnazjum nr 2, ul. Jana Pawła II, świątynie.
Pielgrzymować będziemy mogli w piątek 9 października od 14 -18 oraz w sobotę 10 października od 10.00 – 18.00. Nasze pielgrzymowanie w naszej parafii tu otrzymamy kartę pielgrzyma, a kończymy w parafii Wszystkich Świętych, gdzie zostaniemy wpisani do Kolbuszowskiej Księgi Pielgrzyma Papieskiego. Szczegóły dotyczące pielgrzymowania znajdują się na stronie internetowej naszej parafii oraz otrzymamy je w miejscu gdzie rozpoczniemy pielgrzymowanie.
Ponadto w ramach Dnia Papieskiego przeżywać będziemy:
W niedzielę 11 października br. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Kupnie odbędzie się XIII Gminny Festiwal Papieski pod hasłem „Wy jesteście nadzieją świata”. Rozpoczęcie festiwalu godz. 15.00.
Konkursowi patronują: Burmistrz Kolbuszowej oraz Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Kupnie.
Serdecznie zapraszamy
Chcielibyśmy poruszyć dzisiaj bardzo ważną kwestię. Co godzinę w Polsce ktoś słyszy diagnozę nowotwór krwi. Jedną z tych osób jest 3-letni Hubert Posłuszny z naszego powiatu!
3-letni Hubert Posłuszny, to wesoły i rezolutny chłopczyk, którego spotkała straszna choroba. Dokładnie w pierwszy dzień nauki w przedszkolu, 8 kwietnia 2015 roku, trafił na oddział hematologiczny. Została postawiona diagnoza - OSTRA BIAŁACZKA LIMFOBLASTYCZNA! Natychmiast poddano go ciężkiemu leczeniu chemioterapią. Jego życie w chwili obecnej toczy się w szpitalu. Tęskni za zabawami ze swoim starszym rodzeństwem: 6-letnim Sewerynem i 10-letnią Kornelią. Mały Hubert mimo swojego wieku, to wielki pasjonat motoryzacji. Za każdym razem podczas podróży do kliniki dzielnie asystuje swojej mamie wołając „Wyprzedzaj! Lewo! Prawo!”. Niestety radość Hubercika dobiega końca, gdy tylko widzi budynek szpitala. Za każdym razem zadaje pytanie: „Mamo! Dlaczego znowu tutaj? Czy to jest już mój dom?”. Jego mama Beata tłumaczy, że to długie leczenie ma doprowadzić go do zdrowia. Niestety nie wie jak przygotować tak małe dziecko na cierpienie, którego musi doświadczyć podczas leczenia. Stara się wytłumaczyć mu, że jedyną jego szansą na wyzdrowienie jest pomoc bliźniaka genetycznego. Dlatego Beata apeluje do Ciebie: „Hubercik walczy o życie z okropną białaczką! Nie bądź obojętny! Ta choroba może dotknąć każdego z nas! Dzieci z białaczką szybko dorastają każdego dnia walcząc z okrutnym nowotworem. Jest to długa i przewrotna walka! Tylko przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych jest jedynym ratunkiem dla Hubercika!”
Wiedząc jak trudno jest znaleźć „genetycznego bliźniaka”, gdyż prawdopodobieństwo wynosi 1:25 000, a przy rzadkim kodzie genetycznym 1: kilku milionów została zainicjowana akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych.
Nasza Gmina postanowiła zaangażować się w pomoc małemu Hubercikowi oraz innym pacjentom chorym na nowotwory krwi apelując o pokłonienie się nad inicjatywą dawstwa szpiku, wsparcia i przyjścia 19 października na akcję „Pomóż Hubercikowi i Innym!”.
Rak krwi może dotknąć każdego! Dlatego zachęcam Państwa do wzięcia udziału w akcji „Pomóż Hubercikowi i Innym!, która odbędzie się 19 października 2015 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara w Kolbuszowej, ul. Jana Pawła II 8, 36-100 Kolbuszowa Wydarzenie planowane jest na godziny 12:00 – 18:00. Podczas Dnia Dawcy Szpiku wszystkie zdrowe osoby, w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS Polska. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Gorąco zachęcam do zapoznania się ze szczegółami bycia potencjalnym dawcą szpiku oraz ewentualnej rejestracji. Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa. Istnieją dwie metody pozyskania komórek macierzystych:
- Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania.
- Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.
Nocne szachy po raz piąty w Kolbuszowej, w dniach 3/4 października rozegrano kolejną edycję maratonu. Tym razem celem tych zawodów szachowych było: wyłonienie najlepszych szachistów, popularyzacja „królewskiej gry” oraz wymiana doświadczeń w zakresie upowszechniania sportu szachowego.
Maraton rozpoczęto w sobotę 3 października o godz. 10:00 od szachowych zmagań dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Zawody juniorów rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, tempem gry P15. Zwycięzcą turnieju został Hubert Wilk z Cmolasu, który wygrał wszystkie partie. Drugie miejsce zdobył Paweł Pleban uzyskując 6 pkt. z 7 partii, a trzecie Martyna Gunia z wynikiem 4/7 oboje z Kolbuszowej. Wszyscy młodzi sympatycy szachów uczestniczący w turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Najlepsi dodatkowo zostali wyróżnieni pucharami szachowymi.
Po turnieju juniorów przyszedł czas na zmagania seniorów, które rozpoczęły się od godz. 20:00. Ze względu na formułę rozgrywanego turnieju. Zawody był sporym wyzwaniem dla uczestników, którzy musieli się wykazać zarówno umiejętnościami szachowymi jak i przygotowaniem kondycyjnym. Turniej rozegrany był systemem kołowym tempem szachów błyskawicznych P3+2s za ruch. Po 7 godzinach zaciętych zmagań opartych o specyficzną kombinację, sportu, naukowego myślenia i elementów sztuki wyłoniono najlepszych szachistów.
Pierwsze miejsce zdobył Rafał Mytych z Sędziszowa Młp. uzyskując świetny wynik 26,0 pkt. Na drugim miejscu uplasował się Maciej Świstak (zwycięzca maratonu z 2011r.) z Dębicy 22,5 pkt. Trzecie miejsce wywalczył Daniel Lusio z Przemyśla 22,5 pkt. Na kolejnych miejscach odpowiednio znaleźli się Damian Zgoda 22,0 pkt. i Kamil Smusz 21,5 pkt obaj z Dębicy. Najlepszym zawodnikiem z terenu działanie LGD Siedlisko okazał się Karol Stój z Dzikowca, który z 20,0 pkt zajął 6 miejsce. Z Kolbuszowej najbardziej wartościowy wynik uzyskał Eugeniusz Czarnik zdobywając 16,0 pkt i zajmując ostatecznie 10 miejsce.
Maraton jak co roku przebiegał w sportowej atmosferze, rozegrane partie były niesłychanie ciekawe i emocjonujące. Łącznie w zawodach wystartowało 37 szachistów. W przerwie na posiłek z grilla można było porozmawiać czy wymienić poglądy na tematy szachowe, dominowała dyskusja o aktualnie trwającym finale pucharu świata pomiędzy Karjakin - Svidler.
Organizatorem Nocnego Maratonu Szachowego było Towarzystwo Szachowe „Skoczek” w Sędziszowie Młp. wspierane przez Fundacja na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej, Uczniowski Klub Sportowy „Spartakus” Kolbuszowa Górna, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Siedlisko”. Autorami pomysłu i odpowiadającymi z realizację maratonu byli animatorzy szachów Jacek Mroczek z Kolbuszowej i Robert Stefański z Sędziszowa Młp.
Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie informuje że do 15 października będzie zamknięty dojazd drogą wojewódzką z Rudnej Małej do lotniska w Jasionce. Zamknięcie DW nr 869 spowodowane jest budową połączenia z jednym z wlotów ronda pod wiaduktem nad drogą krajową nr 9.
26 par z gminy Kolbuszowa obchodziło złote gody. W sobotę 10 października gratulowano im wytrwałości i życzono kolejnych wspólnych lat. Uroczyste spotkanie odbyło budynku Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu.
Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz miejskich Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Wilk, poseł Zbigniew Chmielowiec, starosta Józef Kardyś, Zastępca Kierownika USC Ewa Gul-Czachor oraz najbliżsi tegorocznych jubilatów.
Głównym punktem sobotniej uroczystości było przekazanie przez Burmistrza Kolbuszowej medali „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” przyznanych przez Prezydenta RP. Pary otrzymały również pamiątkowe dyplomy oraz kwiaty. W trakcie uroczystości wzniesiono toast za zdrowie „złotych par”.
Dla Jubilatów zagrała kapela ludowa „Widelanie.”
W tym roku jubileusz 50-lecia obchodzili:
Prosimy zainteresowane pary małżeńskie, które osiągnęły wymagany staż (co najmniej 50 lat) i są zainteresowane otrzymaniem medalu od Prezydenta RP o kontakt z USC w Kolbuszowej (tel. 17 2271 513). W szczególności prosimy o informacje od tych par, które brały ślub poza Kolbuszową, a obecnie zamieszkują na jej terenie.
Warto zapisać się na te zajęcia i posmakować ciekawego deseru, który prowadząca Janina Olszowy zaproponowała w menu. Tort fasolowy jest oryginalny i trzeba poznać jego smak, a potem zaskoczyć swoich gości, podając go na domowych przyjęciach.
W karcie dań sobotnich warsztatów będą także zupa szparagowo-fasolowa oraz gulasz z fasolą piękny „jaś”. Uczestnicy ugotują dania pod okiem znanej specjalistki kuchni regionalnej, a potem zasiądą do wspólnego obiadu.
Zajęcia odbywać się będą w godzinach 11.00-14.00 w szkole z Trzebosi na terenie skansenu w Kolbuszowej. Koszt udziału: 25 zł/osoba. Zapisy pod numerem telefonu: 17 277 12 96, lub mailowo na adres: sekretariat@muzeumkolbuszowa.pl
Kinga Bielec
31 lipca została uruchomiona inicjatywa „Obywatel". Na stronie www.obywatel.gov.pl zostało udostępnionych 101 kart opisujących najbardziej popularne usługi publiczne, jakie administracja świadczy dla obywateli, np.: jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą, wyrobić dowód czy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Znajdują się tu karty przybliżające obywatelom funkcjonowanie 19 wybranych rządowych portali tematycznych. Informacje jak załatwić sprawę w urzędzie są dostępne w jednym miejscu. Bez podziału na resorty i właściwości, a według spraw życiowych.
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpoczęła działalność Informacja dla Obywatela tj. infolinia - numer telefonu (222 500 115), pod którym pracownicy KPRM informują obywateli o tym, gdzie załatwiać sprawy urzędowe. Można tam jednocześnie zgłaszać postulaty, uwagi i opinie, co należy zmienić np. w danej procedurze, by ją uprościć.
Jak co roku o tej porze szkoła nasza otwiera gościnne podboje dla wszystkich, którzy nie boją się rywalizacji i chcą odważnie podążać śladami Polskich Noblistów. Tematem przewodnim VII już edycji Gminnego Konkursu organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Polskich Noblistów w Bukowcu pod patronatem Burmistrza Kolbuszowej była 35. rocznica powstania Solidarności. Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Kolbuszowej Elżbieta Mikołajczyk – reprezentująca Starostę Kolbuszowskiego, ksiądz Proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Domatkowie Stanisław Marczewski, Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kolbuszowej Krzysztof Kluza, dyrektorzy sąsiednich szkół z Kupna, Kolbuszowej Górnej i Domatkowa oraz sołtys wsi Bukowiec Grażyna Kołacz.
Uczniowie klas IV – VI współzawodniczyli ze sobą w kategorii pisemnej rozwiązując test, krzyżówkę i łamigłówki dotyczące m. in. historii Solidarności jako ruchu społeczno – politycznego.
Spośród siedmiu drużyn, które zgłosiły się do konkursu, zwycięzcami okazali się:
Kolejne miejsca zajęły szkoły z: Bukowca, Widełki, Kolbuszowej Górnej i Domatkowa.
Natomiast dzieci z przedszkoli i klas I – III zmierzyły się z tematem solidarności międzyludzkiej. Do konkursu zostało zgłoszone 43 prace plastyczne z 8 przedszkoli i 7 szkół.
Klasyfikacja w tej kategorii przedstawia się następująco:
Wyróżnienia w kategorii plastycznej otrzymali:
Julia Ziółkowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej, Wojciech Kluza ze Szkoły Podstawowej w Bukowcu, Emilia Fitał z Przedszkola Niepublicznego p. w. św. Józefa w Kolbuszowej, Maksymilian Starzec ze Szkoły Podstawowej w Weryni, Tymoteusz Konefał ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej, Sebastian Mazan z Oddziału Przedszkolnego w Bukowcu, Wiktoria Olszowy ze Szkoły Podstawowej w Kolbuszowej Górnej oraz Monika Krupa ze Szkoły Podstawowej w Zarębkach.
Nagrody rzeczowe dla zwycięzców, wyróżnionych i uczestników ufundowali: Firma ISGG pana Krzysztofa Kluzy, Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Burmistrz Jan Zuba, Starosta Powiatu Kolbuszowskiego Józef Kardyś, Ewa i Robert Kaczubowie, Anna i Andrzej Kawa oraz pani sołtys Grażyna Kołacz.
Poczęstunek dla dzieci, opiekunów i zaproszonych gości przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Rady Rodziców.
Wszystkim laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy. Gorące słowa podziękowania kierujemy do opiekunów zespołów szkolnych, bo to dzięki ich zaangażowaniu i olbrzymiej pracy dzieci osiągają tak znakomite rezultaty.
Do zobaczenia za rok na kolejnej edycji konkursu!
W dniach od 9 do 11 listopada br. w naszym mieście będziemy gościć delegację z węgierskiego miasta Mateszalka. Wizyta jest konsekwencją zaproszenia przez burmistrza Mateszalka Petra Hanusi w sierpniu br. delegacji z Kolbuszowej. Podczas sierpniowej wizyty w Mateszalka Kolbuszowę reprezentowali Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej oraz Krzysztof Wilk Przewodniczący Rady Miejskiej. Program wizyty w Kolbuszowej obejmuje udział w uroczystościach z okazji Dnia Niepodległości oraz spotkanie z przedstawicielami grup folklorystycznych, sportu oraz kultury w celu nawiązania współpracy. W składzie 7 osobowej delegacji znajdą się Burmistrz Mateszalka Peter Hanusi jego zastępca Torma Tamas Attila oraz osoby odpowiedzialne za współpracę kulturalną. Miasto Mateszalka leży w północno- wschodniej części Wegier i liczy około 18 tys. mieszkańców.
W dniach 14-15 listopada w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej będzie miał miejsce VII Kolbuszowski Festiwal Turystyczny. Organizatorem jest Kolbuszowski Klub Turystyczny "Salamandra".
Impreza nawiązuje do tradycji Festiwalu sięgającej lat 2004-2008. Jego ostatnia edycja miała miejsce w zeszłym roku. W bieżącym "Salamandra" zaprasza na spotkanie z Himalajami, bowiem w sobotę o 17.00 będzie można obejrzeć film w reżyserii Jerzego Porębskiego "Kukuczka", a po nim o 18.00 spotkanie z wybitnym polskim himalaistą Piotrem Pustelnikiem. Wstęp wolny.
W niedzielę o godzinie 18.00 będzie miał miejsce koncert zespołu "U studni", który powstał w 2012 roku z muzyków Starego Dobrego Małżeństwa. Zespół zagra swoje piosenki utrzymane w nurcie krainy łagodności. Wstęp 15 zł.
Organizację Festiwalu wspierają Gmina Kolbuszowa, Regionalna Fundacja Rozwoju "Serce". Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kolbuszowa oraz Fundacja na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu".
Mieszkańcy Kolbuszowej uroczyście uczcili Święto Odzyskania Niepodległości. Z okazji święta narodowego, odbyły się również towarzyszące wydarzenia sportowe i artystyczne.
Obchody rozpoczęły się 10 listopada. W Zespole Szkół Nr 1 odbyła się uroczysta Akademia. Uczniowie szkoły zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny „Patriotyzm wczoraj i dziś”. Po przedstawieniu wręczono nagrody zwycięzcom „Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego z okazji 97 rocznicy Odzyskania Niepodległości” oraz Powiatowego Konkursu Twórczości Patriotycznej pn. „Współczesny Patriotyzm”. Akademię zakończył koncert laureatów Konkursu Piosenki Patriotycznej.
Wieczorem w Miejskim Domu Kultury mieszkańcy bawili się na Balu Niepodległościowym. Zabawę rozpoczęto wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych oraz polonezem.
Tradycyjnie 11 Listopada Orkiestra Dętą Miejskiego Domu Kultury przeszła ulicami miasta. O 10.00 mieszkańcy oraz delegacje spotkały się na kolbuszowskim cmentarzu.
Modlitwę w intencji poległych i walczących za Ojczyznę odmówił ks. kapelan Ryszard Kiwak. Następnie złożono wiązanki na grobach Powstańców Styczniowych i Listopadowych oraz na mogile ks. Ludwika Ruczki. W kolegiacie p.w. Wszystkich Świętych zebrani uczestniczyli we mszy św. odprawionej w intencji poległych za ojczyznę oraz mieszkańców powiatu. Po jej zakończeniu w asyście orkiestry, harcerzy, sztandarów zebrani przeszli na kolbuszowski rynek.
Pod pomnikiem poświęconym „Żołnierzom i Bohaterom Walczącym i Poległym za Wolność i Suwerenność Ojczyzny” kwiaty złożyli m.in Zbigniew Chmielowiec Poseł na Sejm RP, Ewa Draus Radna Sejmiku Woj. Podkarpackiego, prezes Związku Sybiraków w Kolbuszowej dr Jan Szadkowski z ks. Ryszardem Kiwakiem, władze powiatowe ze Starostą Józefem Kardysiem i Przewodniczącym Rady Mieczysławem Burkiem, władze miejskie z Burmistrzem Kolbuszowej Janem Zubą, Przewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Wilkiem i Zastępcą Burmistrza Markiem Gilem a także węgierska delegacja z Mateszalka, radni, sołtysi, kombatanci, funkcjonariusze straży pożarnej, policji, nadleśnictwa, delegacje szkół, przedstawiciele instytucji oraz organizacji społecznych i politycznych.
Tegorocznym obchodom towarzyszyły imprezy sportowe. Po raz kolejny ulicami miasta przeszedł II Kolbuszowski Marsz Niepodległości techniką Nordic Walking. Na hali sportowej L.O. w Kolbuszowej odbył się bal dla dzieci.
21 listopada 2015 r. serdecznie zapraszamy na obchody jubileuszu 5 lat Krytej Pływalni Fregata w Kolbuszowej.
Program imprezy:
Patronat medialny nad imprezą sprawują: Korso Kolbuszowskie, Nowiny Gazeta Codzienna oraz Nowiny24.
Sponsorzy:
Na zaproszenie Burmistrza Kolbuszowej w dniach od 9 do 11 listopada br. w naszym mieście przebywała delegacja z węgierskiego miasta Mateszalka.
Węgrzy wzięli udział w akademii zorganizowanej z okazji Dnia Niepodległości w Zespole Szkół nr1 w Kolbuszowej. Wieczorem podczas Balu Niepodległościowego wystąpili w swoich regionalnych strojach, była to okazja do przekazania na ręce Jana Zuby Burmistrza Kolbuszowej symbolicznego klucza do miasta Mateszalka. 11 listopada uczestniczyli w uroczystościach patriotycznych, które odbyły się w kolbuszowskiej Kolegiacie, na cmentarzu oraz rynku.
Zorganizowano również spotkanie z przedstawicielami grup folklorystycznych, kultury i sportu. Odwiedzili m.in. Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Kolbuszowej, krytą pływalnie ”Fregata” i bibliotekę. Węgrzy byli zachwyceni Kolbuszową oraz wyrazili chęć współpracy m.in. na płaszczyźnie kulturalno- sportowej.
W składzie 7- osobowej delegacji znaleźli się Burmistrz Mateszalka Peter Hanusi jego zastępca Torma Tamas Attila oraz osoby odpowiedzialne za współpracę kulturalną.
Wizyta była konsekwencją zaproszenia przez burmistrza Mateszalka Petra Hanusi w sierpniu br. delegacji z Kolbuszowej.
Pasjonujesz się modą, ale w Twojej szafie brakuje już miejsca? Nie możesz się rozstać z ulubionymi sukienkami, dostałaś kolejny sweterek w okropnym kolorze? Zapraszamy na BABI TARG! To spotkanie, podczas którego pozbędziesz się ubrań zalegających na dnie Twojej szafy oraz za grosze upolujesz niepowtarzalną okazję.
12.12.2015r. (sobota), godzina 9-11, sala gimnastyczna Zespołu Szkół nr1 w Kolbuszowej
Na BABIM TARGU możesz wymieniać, sprzedawać i kupować odzież, torebki, buty i inne akcesoria.
W programie imprezy znajdzie się również sekcja MAMI BABI TARG, czyli wymiana, sprzedaż lub kupno ciuszków dziecięcych i ciążowych. Przy dźwiękach spokojnej muzyczki możesz za grosze kupić, wymienić na lepszy model, czy sprzedać, to co Ci się znudziło lub było nietrafionym prezentem. Pamiętaj, że jeśli transakcja wymiany nie dojdzie do skutku, zawsze można negocjować cenę towaru. Łap okazję i przychodź, a nie pożałujesz!!!!!
REGULAMIN:
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!!
Porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej.
Ponad 12,8 mln kosztowała jedna z najważniejszych inwestycji tego roku. Prace związane z porządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej zakończyły się w październiku br. W ramach inwestycji zostały wykonane następujące prace:
- przebudowa kanalizacji ogólnospławna w zlewni ulic Wojska Polskiego, Matejki, Szopena, Bytnara, Obrońców Pokoju w Kolbuszowej na system kanalizacji rozdzielczej
- wybudowanie kanalizacji sanitarnej w Kolbuszowej Górnej - etap II
- wymiana i modernizacja węzła higienizacji osadu na oczyszczalni ścieków zlokalizowanej w Kolbuszowej Dolnej.
Ponadto w ramach projektu przebudowana została kanalizacja ogólnospławna w zlewni ul. Partyzantów i Jana Pawła II na system kanalizacji rozdzielczej oraz kanalizacji ogólnospławnej w rejonie ul. 22-go Lipca.
Łącznie wybudowano sieć kanalizacji sanitarnej o długości 17 km oraz deszczowej o długości 6,6 km Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Wysokość dofinansowania wynosi 6,5 mln złotych.
Rozbudowa Szkoły Podstawowej w Weryni
Do czerwca przyszłego roku potrwają prace przy rozbudowie Szkoły Podstawowej w Weryni. W dobudowanej części znajdować się będzie sala gimnastyczna, przedszkole oraz łącznik z pomieszczeniami zaplecza szatniowo- sanitarnego, pomieszczenia dydaktyczne, socjalne i administracyjne.
Ukończono roboty przy konstrukcji dachów wszystkich segmentów wraz z pokryciem, zamontowano okna. Trwają prace tynkarskie i instalacyjne. W pomieszczeniach położono instalację elektryczną i zamontowano lampy w sali gimnastycznej. W kolejnych etapach wykonane zostaną tynki zewnętrzne, roboty malarskie i elewacyjne.
Budowa chodnika oraz przejścia na ul. Tyszkiewiczów
Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich Oddział w Rzeszowie w ramach poprawy bezpieczeństwa realizuje inwestycję pn. Budowa chodnika na ul. Tyszkiewiczów w pasie drogi wojewódzkiej 875 Mielec- Leżajsk. Wykonanie chodnika było warunkiem usytuowania przejścia dla pieszych na wysokości przychodni ESS-Med o które wnioskowali mieszkańcy. Dokumentację oraz wszystkie dokumenty wymagane prawem budowlanym wykonała Gmina Kolbuszowa.
Wykonawcą robót jest Rejonowy Związek Spółek Wodnych w Kolbuszowej. Koszt inwestycji to 79 000 zł brutto.
Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w rejonie Brata Alberta
W listopadzie br. zakończone zostaną prace budowlane inwestycji pn. „Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w ulicach Malwowej i Astrowej na osiedlu w rejonie ul. Św. Brata Alberta w Kolbuszowej”.
W ramach inwestycji wykonane zostaną dwa odcinki sieci wodociągowej w ul. Malwowej i Astrowej, montaż zestawów hydrantowych na istniejącej sieci wodociągowej w rejonie ul. Brata Alberta, wykonanie dwóch odcinków sieci kanalizacji sanitarnej.
Wartość prac wyniesie 74 645 zł.
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Mielcu przyjmuje wnioski ochotników o powołanie do służb przygotowawczych w korpusach: szeregowy, podoficer i oficer. Czas trwania służby przygotowawczej wynosi:
W ramach służby przygotowawczej kandydat otrzymuje: zakwaterowanie, umundurowanie, dostęp do profesjonalnego sprzętu, uposażenie odpowiednio do korpusu:
O przyjęciu do służby przygotowawczej może ubiegać się osoba:
TERMINY SZKOLENIA W RAMACH SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ W 2016
Ukończenie służby przygotowawczej daje możliwość wstąpienia do Narodowych Sił Rezerwowych a po odbyciu ćwiczeń rotacyjnych oraz ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej lub innych rodzajów służb.
Zainteresowani proszeni są o złożenie wniosku do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Mielcu wraz z dokumentem potwierdzającym wykształcenie.
NIE ZWLEKAJ, SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Mielcu, ul. Legionów 25
Tel. 261 156 525, 261 156 515, 261 156 539
www.mielec.wku.wp.mil.pl
email: wkumielec@wp.mil.pl
Od listopada 2010 roku, gdy Kryta Pływalnia Fregata w Kolbuszowej została otwarta minęło już 5 lat. Przez ten czas z naszego obiektu łącznie skorzystało pod pół miliona osób.
Z tej okazji w sobotę 21 listopada zorganizowane zostały Jubileuszowe Zawody Pływackie Dzieci. Zawody uroczyście otworzyli Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Wilk, Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, przedstawiciel sponsorów Stanisław Lubera oraz kierownik pływalni Krzysztof Matejek.
Zaproszeni goście wspominali początki funkcjonowania naszej pływalni oraz życzyli zawodnikom sportowej rywalizacji.
W zmaganiach pływackich w sumie wzięło udział 172 zawodników z 15 klubów sportowych m.in. z: Brzeska, Strzyżowa, Krosna , Rzeszowa, Lublina, Mielca, Sanoka, Dąbrowy Tarnowskiej, Nowej Dęby, Tarnobrzega, Krakowa oraz nasz UKS „Fregata”. Zawodnicy rywalizowali w 14 konkurencjach pod czujnym okiem sędziów z sędzią głównym Panem Leszkiem Saneckim na czele.
O tym jak wysoki poziom reprezentowali uczestnicy zmagań może świadczyć fakt, iż jedna z zawodniczek Paulina Pastuszuk reprezentująca Klub Sportowy „Olimpia” z Lublina uzyskując wynik 34.80 s. na dystansie 50 m stylem klasycznym otarła się o rekord Polski (34.78).
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Natomiast najlepsi zawodnicy i zawodniczki dodatkowo otrzymali upominki ufundowane przez sponsorów. Na zakończenie rywalizacji rozlosowane zostały trzy tablety: dla zawodnika, zawodniczki oraz trenera.
Milo nam pochwalić się, iż zawodnicy UKS „Fregata” zajęli II miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej zdobywając w sumie 22 medale (9 złotych, 6 srebrnych i 7 brązowych), a nasi zawodnicy Brayan Skowroński oraz Szczepan Wójcik zostali najlepszymi zawodnikami wg klasyfikacji FINA w swoich kategoriach wiekowych. Jest to niewątpliwie ogromny sukces naszych młodych pływaków i świadczy o dużej skuteczności ich ciężkich codziennych treningów na naszym basenie.
Dziękujemy bardzo klubom sportowym, zawodnikom, trenerom, sędziom oraz kibicom za liczny udział w zawodach.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom. Serdeczne podziękowania składamy sponsorom: Firmie Soter sp. z o.o. fundatorowi trzech wysokiej klasy tabletów rozlosowanych na końcu zawodów, Firmie Drew-Met z Kolbuszowej fundatorowi cennych nagród na najlepszych zawodników i zawodniczek oraz Firmie Wielobranżowej „KIS” z Kolbuszowej fundatorowi artykułów promujących imprezę. Dziękujemy również Tygodnikowi Korso Kolbuszowskie, Gazecie Codziennej Nowiny i Nowiny 24 za objęcie imprezy patronatem medialnym.
Wyniki Jubileuszowych Zawodów Pływackich Dzieci można prześledzić klikając link:
http://megatiming.pl/zawody/zawody-jubileuszowe-dzieci
Po zakończeniu zawodów w dalszej części jubileuszowych obchodów Pływalnia była bezpłatnie udostępniona dla każdego, kto chciał skorzystać z naszych atrakcji. Z uwagi na potrzebę zachowania przepustowości i wyeliminowanie sytuacji blokowania wejścia na basen dla nowo przybyłych klientów darmowe wejście na basen obejmowało 70 min.
Pod koniec dnia spośród wszystkich, którzy odwiedzili nasz basen rozlosowano trzy karnety o wartości 50,100,150 zł. Karnet o wartości 50 zł wylosował Pan Wiktor Kunecki, karnet o wartości 100 zł wylosował Maciej Miłek, a najcenniejszy karnet o wartości 150 zł wylosowała Pani Agnieszka Koza. Serdecznie gratulujemy.
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w I Mikołajkowym Biegu Charytatywnym pod hasłem „W pogoni za świętym Mikołajem”. Uczestnicy mogą wybrać bieg lub marsz Nordic Walking na dystansie 5000 m. Startujemy 6 grudnia 2015 r. o godzinie 13 ze Stadionu kolbuszowskiego.
ZGŁOSZENIA DO BIEGU ''W pogoni za Świętym Mikołajem” poprzez link:
https://docs.google.com/forms/d/1ZS2jompv5LT048Iwnccck3uI8oT6yGAebuCiiGOaPRs/viewform?c=0&w=1
Opłata startowa, płatna w biurze zawodów, jest stała i wynosi 20zł niezależnie od dyscypliny.
W dniu 27 kwietnia 2015 r. o godz. 14.00 w budynku Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej odbędzie się IX sesja VII kadencji Rady Miejskiej w Kolbuszowej.
Proponowany porządek obrad:
Zawiadomienie niniejsze na podstawie art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jedn. tekst Dz. U. z 2013 roku poz. 594 z późn. zm.) stanowi podstawę do uzyskania zwolnienia w zakładzie pracy.
Dnia 24 listopada 2015 r. o godz. 9.00 odbył się V Powiatowy Konkurs Matematyczno – Przyrodniczego „Młody Olimpijczyk”. Udział brało w nim 6 gimnazjów z powiatu kolbuszowskiego: Gimnazjum nr 1 z Kolbuszowej, Gimnazjum nr 2 z Kolbuszowej, Gimnazjum z Dzikowca, Gimnazjum z Woli Raniżowskiej, Gimnazjum z Majdanu Królewskiego oraz Gimnazjum z Widełki.
Konkurs był organizowany w formie quizu dla uczniów klas II gimnazjum. Szkołę reprezentowała drużyna trzyosobowa mieszana, która miała do rozwiązania różnego typu zadania z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Ćwiczenia wykorzystywały zdobytą wiedzę w praktyce. W pracach komisji brali udział: dyrektor Zespołu Szkół w Widełce pan Mirosław Karkut, przedstawiciel Nadleśnictwa Kolbuszowa pani Anna Srokosz oraz nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.
Nagrody ufundowało Nadleśnictwo Kolbuszowa. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Beata Sudoł
Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbuszowej przyłączył się do Akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” organizowanej przez Radio Lublin, corocznie od 1993 roku. W okresie 30.11.2015 – 31.12.2015 r. będą zbierane wszelkie dary rzeczowe – nowa odzież, środki higieny osobistej, żywność długoterminowa, słodycze, zabawki, środki czystości, przybory szkolne i inne. Nie będą zbierane pieniądze, wyłącznie dary rzeczowe. Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do Akcji.
Zbiórka będzie w budynku M-GOPS w Kolbuszowej ul. Obrońców Pokoju 21a, tel. 172271133, pok. 8,9.
Z góry serdecznie dziękujemy za pomoc rzeczową, która zostanie przekazana w całości dla najbardziej potrzebujących rodzin z terenu gminy Kolbuszowa.
Zapraszamy na nową stronę Internetową Gminy Kolbuszowa. Nowy projekt strony podyktowany został względami technologicznymi, szerszym dostępem urządzeń mobilnych do Internetu oraz stworzeniem przyjaznych usług umożliwiających szybki dostep do wybranych treści.
System, na którym jest oparta nowa strona, jest systemem modularnym, co czyni go w pełni responsywnym. Jest to cecha strony internetowej, która pozwala dostosowywać się do rozdzielczości, na której jest przeglądana. Strona responsywna wyświetla się poprawnie (to znaczy jest czytelna, bez zbędnych szczegółów i przewijania na boki) na wszystkich urządzeniach - komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach i smartfonach. Dodatkowo system posiada integracje z biblioteką ikon Font Awesome. Kodowanie strony jest zgodne z najnowszymi standardami W3C, HTML 5, CSS 3 oraz jest dostosowane do wymogów osób niepełnosprawnych (standard WCAG 2.0).
Uwagi co do funkcjonowania nowej strony prosimy zgłaszać drogą mailową na adres: admin@kolbuszowa.pl
W dniach od 27 do 29 listopada na warszawskich kortach badmintonowych odbyła się duża impreza o zasięgu międzynarodowym. W turnieju wzięli udział zawodnicy Kadry Narodowej Juniorów i Juniorów Młodszych oraz zawodnicy Białorusi i Ukrainy. Start Widełka wystawił także swoich reprezentantów, w kategorii Junior zagrali Konrad Płoch i Paweł Kopański, natomiast w kategorii Młodzik - Szymon Maciąg.
Paweł i Szymek uplasowali się poza podium odpadając w ćwierćfinałach. Świetny wynik odnotował Konrad Płoch grający wspólnie z Adamem Szolcem (KS Hubertus Zalesie Górne) w grze podwójnej. Chłopcy zagrali o brązowy medal z parą starszą o dwa lata, będącą w Kadrze Narodowej i w pięknym stylu wygrali w dwóch setach.
Przed zawodnikami Startu Widełka kolejny duży turniej, tym razem POLISH INTERNATIONAL w LUBINIE. Z informacji Polskiego Związku Badmintona wiemy, iż na tę dużą imprezę w ramach Kadry Narodowej powołanie otrzymał nasz zawodnik Konrad Płoch.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Piotr Surowiec
Na terenie wsi Bukowiec, w Gminie Kolbuszowa rośnie stary dąb szypułkowy, który jest pomnikiem przyrody. Ze względu na okazałe rozmiary jakie osiąga (obwód pnia 576cm) i sędziwy wiek (ok. 370 lat), sprawia majestatyczne wrażenie oraz jest symbolem długowieczności, dostojeństwa i siły. Można go podziwiać przy drodze powiatowej relacji Bukowiec – Trześń.
Z inicjatywy mieszkańców Bukowca, dla upamiętnienia 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz jubileuszu 50-lecia Szkoły Podstawowej
w Bukowcu, Burmistrz Kolbuszowej serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w wyborze i nadaniu imienia dla tego monumentalnego drzewa. Szczegółowe zasady plebiscytu określa regulamin.
Szczegółowe zasady plebiscytu określa regulamin.
Na propozycje czekamy do końca 2015 r.
Więcej szczegółów na stronie: www.spbukowiec.kolbuszowa.pl
W związku z pismem Wojewody Podkarpackiego w sprawie potrzeby wzmocnienia warunków bezpieczeństwa i porządku publicznego zwracamy się do mieszkańców o zachowanie zwiększonej czujności w stosunku do osób, zachowujących się w sposób wzbudzających podejrzenia oraz prosimy o zwrócenie uwagi w szczególności na nieznane pojazdy, porzucone paczki lub bagaże i na jakiekolwiek inne przejawy nietypowej działalności.
Od 10 do 14 grudnia 2015 r. hodowcy ryb słodkowodnych, którzy ponieśli straty w wyniku suszy, mogą składać wnioski o pomoc w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tak krótki termin przyjmowania wniosków wynika z dwóch przyczyn.
Znowelizowane rozporządzenie o zadaniach ARiMR i sposobie ich realizacji, które weszło w życie 10 grudnia przewiduje:
a) udzielanie pomocy podatnikom podatku rolnego, którzy w 2015 r. prowadzili chów i hodowlę ryb słodkowodnych na obszarze gmin, w których wystąpiła susza w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich; taka pomoc będzie udzielana w wysokości 300 zł na 1 ha zarybionych stawów rybnych w formule pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury, co oznacza, że wysokość pomocy nie będzie mogła przekroczyć równowartości 30 tys. euro dla podatnika podatku rolnego.
Wnioski o pomoc finansową dla hodowców ryb słodkowodnych dostępne są na stronie internetowej Agencji www.arimr.gov.pl, Podkarpackim Oddziale Regionalnym ARiMR oraz w Biurach Powiatowych.
KONTAKT:
AGENCJA RESTRUKTUTYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA
Podkarpacki Oddział Regionalny
al. Tadeusza Rejtana 36, 35 – 310 Rzeszów
Tel. 17/875 60 00
Infolinia: 800 38 00 87
W dniu 26 listopada w Hali Widowiskowo Sportowej przy ZS w Raniżowie został rozegrany Powiatowy Turniej Piłki Nożnej w kategorii gimnazjum chłopców. W turnieju wzięło udział sześć zespołów m.in zespół z Kupna reprezentujący nasza gminę, gdzie wcześniej wywalczył sobie awans, wygrywając Gminny Turniej o Puchar Prezesa Fundacji Kultury Fizycznej i Sportu pokonując takie zespoły jak Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 1 i Widełkę.
Uczestniczące zespoły zostały podzielone na dwie grupy po trzy zespoły:
Turniej był rozgrywany „każdy z każdym” Poziom rywalizacji stał na bardzo dobrym i wyrównanym poziomie.
Zwycięzcy grup spotkali się w finale w meczu o I miejsce, drużyny które zajęły II miejsce w grupie zagrali grali o III miejsca.
Mecz o I – II miejsce Dzikowiec – Kupno (0:1) 1:2
Mecz o III – IV miejsce Majdan K. - Raniżów (0:1) 1:2
Po zakończeniu turnieju pamiątkowe dyplomy i puchary wręczył powiatowy organizator sportu pan Maciej Przybyło.
Najlepszymi i Najskuteczniejszymi zawodnikami z drużyny Kupna byli : Sylwester Bigdoń z ilością 5 bramek w turnieju, Bartłomiej Wiktor 2.
Zawody Poprowadził Michał Potępa - sędzia grupy Mielec
Gimnazjum Kupno reprezentowali : Mateusz Sitko, Paweł Gruszka, Mateusz Selwa, Bartłomiej Wiktor, Sylwester Bigdoń, Dawid Guzy, Marek Draus, Adrian Faryniarz, Bartłomiej Augustyn, Paweł Gola
Przygotowanie do zawodów oraz opiekę nad drużyną podczas turniejów sprawował Jacek Kret - nauczyciel ZS w Kupnie.
Wyniki gier:
Kolbuszowa nr 2 - Kupno 1:2
Kolbuszowa nr 1 - Widełka 6:3
Kolbuszowa nr 2 - Widełka 5:3
Kupno - Kolbuszowa nr. 1 3:1
Widełka - Kupno 3:7
Końcowa klasyfikacja:
Najwięcej bramek : 8 w turnieju strzelił Sylwester Bigdoń
Powiatowy Turniej Piłki Halowej w Raniżowie - 26 listopad
Wyniki gier :
Mecz o III – IV miejsce: Majdan K. - Raniżów (0:1) 1:2
Mecz o I – II miejsce: Dzikowiec – Kupno (0:1) 1:2
Końcowa Klasyfikacja:
Opracował : Jacek Kret
Restauracja CK Galicja znalazła się na Szlaku Kulinarnym Podkarpackie Szlaki – największym szlaku kulinarnym w Polsce.
Szlak Kulinarny Podkarpackie Smaki powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Pro Carpathia, a jest jednym z działań prowadzonych w ramach projektu Polsko-Alpejski Most Współpracy. Należą do niego lokale gastronomiczne, oferujące tradycyjną kuchnię, ale przede wszystkim smaczne dania, przygotowane z wysokiej jakości składników.
Podróże „za smakiem” to wyjątkowa forma turystyki, która zdobywa szczególne uznanie na świecie. Współczesna kuchnia na terenie Podkarpackiego chętnie sięga do tradycji, do przepisów sprzed lat, dzięki którym można podkreślić wieloetniczny charakter kulinariów naszego województwa.
Więcej na stronie internetowej: http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/view/12876/nowe-lokale-na-szlaku-kulinarnym-podkarpackie-smaki
W imieniu władz samorządowych oraz mieszkańców, dziękuję za pomoc przy organizacji IV Wigilii na Rynku w Kolbuszowej.
Dziękuję wszystkim za poświęcony czas i zaangażowanie włożone w przygotowanie tegorocznego spotkania wigilijnego.
Dzięki wspólnemu wysiłkowi uroczystość stała się okazją do pomocy tym, którzy w okresie świątecznym potrzebują jej najbardziej, a także przyczyniła się do integracji mieszkańców miasta.
Jan Zuba
Burmistrz Kolbuszowej
20 grudnia mieszkańcy Kolbuszowej po raz czwarty spotkali się na rynku podczas miejskiej wigilii. Spotkanie poprzedziła msza św. w Kolegiacie pw. Wszystkich Świętych.
Wszystkich zebranych przywitał Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej. Wspólną modlitwę poprowadził ks. Proboszcz Lucjan Szumierz oraz ojciec Alzelm z Jasnej Góry. Następnie poświęcono tradycyjne potrawy.
Na wigilijnym stole znalazły się m.in. pierogi, barszcz biały, barszcz czerwony z uszkami, ryba, kapusta z grzybami, krokiety, gołąbki, łazanki. Atrakcją dla najmłodszych była zagroda z żywymi zwierzętami. Na rynku pojawił się również Mikołaj.
O świąteczny nastrój zadbał Środowiskowy Dom Samopomocy, Grupa Seniorów Ziemia Podkarpacka, Centrum Rozwoju Artystycznego, Śpiew Taniec i Muzyka – Mariola Nycek.
Burmistrz Kolbuszowej serdecznie dziękuje wszystkim organizatorom a są nimi:
Miejski Dom Kultury, Fundacja na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu, Spółdzielnia Socjalna "Smak", KGW z Nowej Wsi, Kolbuszowej Górnej i Domatkowa, Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Fundacja "Serce", Centrum Psychiatrii Anima, Caritas, Akcja Katolicka, Kolbuszowskie Koło Kobiet, Grupa Folklorystyczna Seniorów „Ziemia Podkarpacka”, Restauracja "Galicja", restauracja Kebab Black Jack, Bistro Soprano Marcin Szypuła, Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu- Samopomoc Chłopska, Piekarnie - Jana Stobierskiego, Witolda Węgrzyna, Zakład Usług Komunalnych, Zakład Ciepłownictwa i Administracji Zasobem Mieszkaniowym, Zakład Wodno-Kanalizacyjny, Zarządy Osiedli 1, 2, 3, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Centrum Rozwoju Artystycznego Śpiew, Taniec , Muzyka – Mariola Nycek, Zielone Ogrody - Magdalena Miłoś- Zygora.
W niedzielę 20 grudnia harcerze z kolbuszowskiego hufca podczas Mszy Św. w Kolegiacie przekazali władzom powiatu i gminy Betlejemskie Światło Pokoju. Następnie udali się na Rynek kolbuszowski aby wspólnie świętować podczas Wigilii miejskiej, gdzie przekazywali światło mieszkańcom miasta. Światło już od 25 lat dociera do Polski i innych krajów w formie sztafety przekazywanej pomiędzy środowiskami skautowymi całej Europy. Swoją drogę zaczyna w Grocie Betlejemskiej, aby potem w grudniu dotrzeć przez granicę ze Słowacją do Polski. Następnie odebrane na Ogólnopolskim Zlocie w Zakopanym przez setki harcerzy rozwożone jest do wszystkich województw i miejsc gdzie działają harcerze. 19 grudnia dotarło na Podkarpacie i podczas uroczystej Mszy z Arcybiskupem Białogłowskim zostało przekazane dalej do wszystkich hufców w regionie.
Mottem tegorocznego rozesłania Betlejemskiego Światła Pokoju jest hasło: "Zauważ człowieka". W dzisiejszym zabieganiu łatwo stracić kontakt z drugim człowiekiem, nie zauważyć jego potrzeb, nie rozpoznać cierpienia. Wielu ludzi samotnych, starszych, a często i chorych czeka na to, aby ktoś się nimi zainteresował i pomógł. Są też tacy, którzy nie potrafią poprosić o pomoc, której potrzebują. Trzeba wielkiej wrażliwości, aby ich dostrzec w tłumie.
Harcerstwo polega w głównej mierze na działaniu - więc drużyny działające w naszym hufcu, a jest ich 10 - realizowały przesłanie poprzez przygotowanie paczek dla ubogich i potrzebujących , odwiedziny i pomoc osobom samotnym i emerytom. Od lat harcerze roznoszą Betlejemskie Światło Pokoju po domach i jest to świadectwo gotowości do służby i dzielenie się dobrą nowiną związaną z Tajemnicą Świąt Bożego Narodzenia.
komendantka hufca - Julita Stępień
fot. Mariusz Szamraj
W grudniu dzieci z Grupy I oraz V Przedszkola Publicznego nr 3 w Kolbuszowej uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych prowadzonych przez Panią Krystynę Dec, organizowanych przez Fundację Czysta Ziemia.
W trakcie zajęć dzieci obejrzały eko-bajkę, układały literkowe eko-puzzle, bawiły się przy piosenkach dotyczących ekologii. Przede wszystkim jednak Przedszkolaki dowiedziały się co to są elektrośmieci, co robić ze zużytym sprzętem elektrycznym oraz co to jest PSZOK.
Toczyły się również zagorzałe dyskusje dotyczące ekologii, segregowania odpadów oraz potrzeby dbania o przyrodę i środowisko. Dzięki zajęciom dzieci stały się bogatsze o nowe doświadczenia oraz wiedzę na, jakże ważny w dzisiejszych czasach temat.
Przedszkole Publiczne nr 3
Tradycyjnie 1 stycznia o godz. 12.00 rozegrany został Noworoczny Mecz Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Kolbuszowej pomiędzy drużynami MUKS „Sokół” Kolbuszowa Dolna a KKS „Kolbuszowianka”.
Walka pomiędzy dwoma kolbuszowskimi drużynami była bardzo wyrównana i zacięta, ostatecznie wynikiem 1:0 zwyciężyła drużyna z Kolbuszowej Dolnej.
Zwycięską bramkę dla MUKS „Sokół” Kolbuszowa Dolna zdobył – Adrian Maciąg
Puchar zwycięskiej drużynie wręczył Marek Gil Zastępca Burmistrza Kolbuszowej w towarzystwie Pani Grażyny Halat Sołtys Kolbuszowej Dolnej. Statuetkę dla strzelca zwycięzkiej I bramki w 2016 roku wręczył Zbigniew Chmielowiec Poseł na Sejm RP
Mecz który już na stałe wpisał się w kalendarz imprez sportowych był również okazją do złożenia noworocznych życzeń.
10 stycznia 2016 roku w Kolbuszowej zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Uczniowie LO w Kolbuszowej kwestować będą po raz kolejny dla najmłodszych dzieci i ich dziadków czyli oddziałów pediatrycznych i geriatrycznych.
W tym dniu zapraszamy również na halę widowiskowo-sportową, od godziny 15:00 na boisku pojawią się młodzi i starsi sportowcy z KKS Kolbuszowianka. Zorganizowana zostanie Licytacja gadżetów przekazanych przez Fundację WOŚP i innych darczyńców. Zapraszamy!
Szczegółowo o Finale:
W Stowarzyszeniu „Lolek” przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Kupnie od lipca 2015 roku działa projekt o nazwie "Laboratorium Odkrywców Historii" w ramach programu Równać Szanse 2015 Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Uczestniczą w nim uczniowie szkoły, a w naszych działaniach pomagają i doradzają wybrani przez nas opiekunowie.
Projekt ma na celu przybliżenie zapomnianych miejsc w naszej okolicy, toteż naszym głównym zamiarem jest stworzenie i opisanie tablic informacyjnych, które miałyby powstać na terenie naszej gminy. Ustawione przy głównych drogach za zadanie mają prezentować miejsca, które warto zobaczyć w danej miejscowości.
W ramach owego projektu, otrzymaliśmy dotację, która pozwoli nam go zrealizować. Dzięki temu zakupiliśmy wiele potrzebnych sprzętów, takich jak laptop, aparat czy rzutnik. Umiejętność gospodarowania pieniędzmi pozwoliła nam na zorganizowanie kilku wycieczek, takich jak na spływ kajakowy do Ulanowa czy w Bieszczady. Projektowicze uczestniczą również w warsztatach fotograficznych, a w planach mamy również wykonanie instalacji przestrzennych, stworzenie śpiewnika turystycznego, nagranie płyty, zorganizowanie wystaw plenerowych.
Jednakże środki, które posiadamy, nie wystarczają na pokrycie kosztów związanych z wykonaniem i umieszczeniem tablic informacyjnych na terenie naszej Gminy. W związku z tym kilku uczestników projektu wraz z opiekunem, p. Urszulą Puzio – Szewc, udało się do Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej, aby poprosić Pana Burmistrza Jana Zubę o wsparcie finansowe naszych przedsięwzięć. Przedstawiliśmy prezentację multimedialną, na której opisane zostały nasze dotychczasowe dokonania i zaprezentowanych kilka zdjęć.
Dzięki uprzejmości i wielkiemu angażowaniu się w działania młodzieży Pana Burmistrza, otrzymaliśmy wsparcie, które pokryje koszty oznaczenia szlaku turystycznego oraz zapewniono nam autobusy, które umożliwią dotarcie na różnego rodzaju spotkania czy wycieczki terenowe.
Jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc i zrozumienie i zapewniamy, że projektowicze włożą dużo pracy w wykonanie owych tablic informacyjnych i będą one służyły mieszkańcom naszych okolic oraz staną się jednym z największych dokonań naszej rozwijającej się grupy projektowej.
Uczestnicy Projektu „Laboratorium Odkrywców Historii”
Miejsko- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbuszowej składa serdeczne podziękowania Pracownikom Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej za włączenie się do akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”.
Tradycyjnie już w święto Trzech Króli w Kolbuszowej zorganizowany został przegląd Widowisk Kolędniczych.
Imprezę oficjalnie otworzyli: Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej, Ewa Draus Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Krzysztof Wilk Przewodniczący Rady Miejskiej.
W tegorocznym przeglądzie uczestniczyło czternaście zespołów z województwa podkarpackiego, małopolskiego oraz podlaskiego. Na scenie zaprezentowali się kolędnicy z Perlejewa Ryglic, Siedlisk, Zalasowej, Grodziska Dolnego, Giedlarowej, Harasiuków, Leżajska, Cmolasu, Raniżowa a także z Kolbuszowej Górnej i Domatkowa.
Przegląd Widowisk Kolędniczych organizowany jest od ponad trzydziestu lat. Według etnografów ludowe wiejskie kolędowanie wydzieliło się ze średniowiecznej tradycji odgrywania jasełek. Ten bożonarodzeniowy zwyczaj bardzo popularny w XIX wieku był kultywowany powszechnie w różnorodnych formach jeszcze w latach 60 – tych XX wieku. Obecnie jest coraz bardziej unikalny.
W czasie obrad jury na scenie z pastorałkami i ludowymi pieśniami wystąpiła Kapela Jana Cebuli.
Organizatorem przeglądu byli: Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
Jury w składzie Benedykt Kafel Przewodniczący Jury, Jerzy Dynia, Maria Kula, Jolanta Dragan, Monika Kurzeja oraz Mateusz Starzec Sekretarz Jury przyznało nagrody oraz wyróżnienia:
Opady śniegu spowodowały że na rynku w Kolbuszowej dzieci zaczęły lepić śnieżne kule. Obok studni pojawił się zaraz bałwan, który stał się obiektem ogólnego zainteresowania mieszkańców.
Z dniem 1 stycznia 2016 r. weszły w życie dwa nowe akty prawne:
1. W obszarze prawa żywnościowego jest to rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 września 2015r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej (Dz. U. poz. 1703), uchylające obowiązujące do końca 2015 roku przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 grudnia 2006 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej (Dz. U. z 2007 r. Nr 5, poz. 38).
Nowe rozporządzenie reguluje kwestie wymagań weterynaryjnych przy prowadzeniu produkcji niewielkich ilości nieprzetworzonych produktów pochodzenia zwierzęcego celem ich sprzedaży konsumentom końcowym lub lokalnym zakładom detalicznym, które bezpośrednio zaopatrują konsumenta końcowego. Rozporządzenie to wprowadza szereg zmian dla podmiotów, w tym rolników i pszczelarzy, prowadzących sprzedaż bezpośrednią produktów pochodzenia zwierzęcego w stosunku do wymagań weterynaryjnych uprzednio obowiązujących w tym zakresie:
Rozporządzenie nie umożliwia wprowadzenia do obrotu w ramach sprzedaży bezpośredniej produktów pochodzenia zwierzęcego przetworzonych takich jak wędliny, sery itp.
2. Niezależnie od powyższych zmian w prawie żywnościowym, w obszarze danin publicznych będzie to ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 699). Przedmiotowa zmiana umożliwi rolnikom preferencyjne opodatkowanie sprzedaży przetworzonych produktów rolnych w niewielkim zakresie (np. pieczywa, wędlin, dżemów, kompotów i serów). Dotychczas rolnicy mogli wytwarzać i sprzedawać, bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej i płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych, jedynie produkty nieprzetworzone. Zgodnie z uchwalonymi przepisami, przychody ze sprzedaży produktów przetworzonych będą opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym o preferencyjnej stawce 2 proc. Warunkiem jest prowadzenie ewidencji sprzedaży oraz sprzedawanie produktów wyłącznie w miejscu ich wytworzenia lub na targowiskach. Przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, uznawane są za przychody z tzw. innych źródeł, jeżeli ich sprzedaż nie będzie odbywać się na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej. Korzyści wynikające z nowelizacji nie obejmują jednak sprzedaży produktów przetworzonych w ramach produkcji przemysłowej, uzyskanych z działów specjalnych produkcji rolnej, a także objętych akcyzą (np. napojów alkoholowych) jak i też produktów, do których przetwarzania i sprzedaży będą zatrudniani pracownicy bądź podwykonawcy. Podatnicy osiągający przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych są obowiązani prowadzić odrębnie za każdy rok podatkowy maksymalnie uproszczoną ewidencję sprzedaży, zawierającą co najmniej: numer kolejnego wpisu, datę uzyskania przychodu, kwotę przychodu, przychód narastająco od początku roku. Istotne jest też to, że sprzedawać produkty można wyłącznie w miejscach, w których produkty zostały wytworzone albo na targowiskach (źródło: za Lex Omega on-line).
Podkreślenia wymaga fakt, że wprowadzenie ww. regulacji prawnych z zakresu podatku dochodowego, nie zwalnia rolników z obowiązku przestrzegania przepisów prawa żywnościowego i wymogów dotyczących sprzedaży bezpośredniej, w szczególności ustawy z dnia 26 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1577), jak i też wymogów zawartych w ww. rozporządzeniu z dnia 30 września 2015 r., które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., w szczególności dotyczących wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów i przez produkty pochodzenia zwierzęcego, które mogą być przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej oraz wielkość produkcji tych produktów, jej zakresu, obszaru i wymagań weterynaryjnych dla miejsc prowadzenia sprzedaży bezpośredniej, wynikających z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Główny Lekarz Weterynarii zauważa, że ww. rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 września 2015r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej (Dz. U. poz. 1703) wprowadza możliwość produkcji w ramach sprzedaży bezpośredniej wyłącznie tych produktów pochodzenia zwierzęcego, które zostały uwzględnione w tym rozporządzeniu, nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie rozszerza tego katalogu.
W okresie świąteczno- noworocznym w Kolbuszowej odnotowano akty wandalizmu w wyniku, których zostało zniszczone kilka koszy ulicznych na śmieci. Koszty związane z zakupem nowych koszy oraz naprawą innych elementów wyniosą około 1000 złotych. Zwracajmy uwagę na akty niszczenia mienia komunalnego i nie bójmy się o tym informować odpowiednie służby porządkowe. Koszty tych napraw ponosimy my wszyscy, jako mieszkańcy Gminy Kolbuszowa.
10 stycznia 2016 roku na ulice i drogi Kolbuszowej, Cmolasu i Weryni wyszło 30 wolontariuszy WOŚP ze Sztabu, który kolejny raz został utworzony w Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej. Uczniowie naszego Liceum kwestowali po raz kolejny dla najmłodszych dzieci i ich dziadków, czyli oddziałów pediatrycznych i geriatrycznych. Hasło tegorocznego finału brzmiało: „ Mierzymy wysoko”.
Na hali widowiskowo-sportowej w LO, grupy młodzieżowe „Kolbuszowianki”, drużyna rezerw oraz trenerów rozegrała mecze towarzyskie. W przerwie meczy przeprowadzono licytację gadżetów przekazanych przez Fundację WOŚP. Nie zapomina o nas również burmistrz miasta i gminy Kolbuszowa, p. Jan Zuba, który każdego roku przeznacza na licytację bardzo ciekawe przedmioty związane z naszym regionem. Pan D.Wróblewski postarał się o koszulki znanych polskich sportowców – M. Cetnarskiego oraz Kapustki. Koszulki cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Kolejny raz panie z PKO SA pomagały nam w przeliczaniu kwot uzbieranych przez wolontariuszy do puszek. Udało nam zebrać 23 621zł. Największa kwotę zebrała Ania Kozubal - 2300 zł.
Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Kolbuszowej, Kolbuszowej Górnej, Dzikowca, Weryni, Cmolasu, Trzęsówki za szczodrość!
Sztab WOŚP LO Kolbuszowa
SZANOWNY PRODUCENCIE ROLNY
Agencja Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Rzeszowie zaprasza do udziału w spotkaniu informacyjno-konsultacyjnym dla rolników i producentów artykułów rolno-spożywczych z terenu województwa podkarpackiego zainteresowanych uczestnictwem w działaniach realizowanych przez ARR oraz innych instytucji okołorolniczych.
Spotkanie odbędzie się 20 stycznia 2016 r. o godz. 11.00 w Sali Narad Podkarpackiej Izby Rolniczej w Trzebownisku, 36-001 Trzebownisko 615A.
Program spotkania:
11.00-11.15 – Otwarcie spotkania, przywitanie uczestników - Działalność Oddziału Terenowego ARR w Rzeszowie - doświadczenia i przyszłe wyzwania – Jacek Hynowski - Dyrektor OT ARR,
11.15-11.35 – Nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na przystępowanie do systemów jakości” objętego programem PROW na lata 2014-2020 – Bernadeta Dżugan - Kierownik Sekcji Wsparcia,
11.35-12.00 – Aktualnie prowadzone działania OT ARR:
- Dopłaty do materiału siewnego,
- Wycofanie z rynku owoców i warzyw związane z embargiem rosyjskim,
- Dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny
Jan Kurzyński – Kierownik Sekcji Interwencji.
12.00-12.40 – Informacje instytucji działających w obszarze rynków rolnych Podkarpacia:
- Informacja Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
- Informacja Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego,
- Informacja Podkarpackiej Izby Rolniczej,
- Informacja Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego,
12.40 – Dyskusja,
13.00 – Zakończenie spotkania.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza do udziału w VIII Obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, które odbędą się 25 stycznia w Krośnie, 26 stycznia w Markowej, Jarosławiu, Przeworsku, Przemyślu i Birczy, 27 stycznia w Rzeszowie, 28 stycznia w Dubiecku, Sędziszowie Małopolskim, Kolbuszowej i Lubaczowie, 29 stycznia w Łańcucie, Rzeszowie i Dynowie. Patronat honorowy nad całością obchodów objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.
W załączeniu szczegółowy program obchodów.
W dniu 20 stycznia br. z inicjatywy Burmistrza Kolbuszowej w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie kierowników Urzędu Miejskiego oraz Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej na temat założeń roboczych do projektu „E-usługi w powiecie kolbuszowskim” w Gminie Kolbuszowa.
W związku z partnerską realizacją Projektu Gminy Kolbuszowa „E-usługi w powiecie kolbuszowskim” wraz z Liderem Projektu Gminą Niwiska (w ramach osi priorytetowej II. CYFROWE PODKARPACKIE działania 2.1 Podniesienie efektywności i dostępności e-usług Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 - 2020 nr RPPK.02.01.00-IZ.00-18-001/15) Gmina Kolbuszowa przedstawia wstępną propozycję rozwoju i wdrożenia nowych e-usług:
W Kolbuszowej obchodzono Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji przedszkola przygotowały okolicznościowe spotkania z udziałem dzieci, rodziców, babć i dziadków. Nie zabrakło występów, życzeń i podziękowań.
Dziewiątego stycznia uroczystości w Miejskim Domu Kultury zorganizowało Przedszkole nr 2. W spotkaniu udział wziął również poseł na sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Wilk. Po powitaniu przez dyrektor Beatę Stefanek i złożeniu życzeń noworocznych dzieci przedstawiły program artystyczny dedykowany głównie babciom i dziadkom z okazji zbliżającego się ich święta.
15 stycznia Dzień Babci i Dziadka obchodziło Przedszkole nr 1.
Przedszkole nr 3 świętowało w Miejskim Domu Kultury 20 stycznia.
W sobotę 23 stycznia br. odbyły się Diecezjalne Mistrzostwa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Piłce Siatkowej. Zawody rozegrano na hali Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej.
Zawodnicy zjechali się do Kolbuszowej w sobotni poranek. O godz. 9:00 w kościele parafialnym pw. św. Brata Alberta, została odprawiona Msza Święta w int. wszystkich zawodników i zawodniczek. Eucharystii przewodniczył ks. Paweł Tomoń – Diecezjalny Asystent KSM – który w homilii powołując się na słowa papieża Franciszka zachęcił młodzież by: „Nie zadowalali się przeciętnym remisem, dawali z siebie wszystko, oddawali się w życiu temu, co naprawdę jest ważne.” Po zakończonej Mszy Świętej wszyscy udali się na halę, gdzie turniej został oficjalnie otwarty.
Do Kolbuszowej przyjechało ok. 200 zawodników i zawodniczek z wielu zakątków naszej Diecezji: Przedborza, Trzebosi, Kupna, Kamienia, Strzyżowa, Brzysk, Rzeszowa – św. Michała, Cmolasu, Małej, Domatkowa, Nienadówki, oraz z oddziału św. Brata Alberta w Kolbuszowej . W czasie rozgrywek stoczono wiele zaciętych pojedynków, wszystko jednak przebiegało w duchu przyjaźni i zasady fair play. Przybyli kibice nie mogli narzekać na brak emocji.
Po zaciętych pojedynkach końcowa klasyfikacja w piłce siatkowej dziewcząt wyglądała następująco: I miejsce KSM św. Brata Alberta w Kolbuszowej, II miejsce KSM Rzeszów św. Michał, III miejsce KSM Kamień. Najlepszą zawodniczką turnieju została Dominika Serafin. W kategorii chłopców zwycięskimi drużynami okazały się: I miejsce KSM Kupno, II miejsce KSM Mała, III miejsce KSM Rzeszów - św. Michał. Najlepszym zawodnikiem turnieju był Kamil Książek. Wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy, a zdobywcom I miejsc życzymy dalszych sukcesów podczas Mistrzostw Polski KSM.
Po zakończeniu turnieju odbyło się uroczyste rozdanie pucharów, statuetek, dyplomów i nagród przez Asystenta Diecezjalnego KSM ks. Pawła Tomonia oraz Prezesa Zarządu KSM Annę Dzwonkowicz. Ubogaceni współzawodnictwem, zabawą i swoim towarzystwem, uczestnicy powrócili do swoich domów. Mistrzostwa zostały zorganizowanie by propagować jedną z zasad Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, że należy dbać o zdrowie i rozwój fizyczny.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację rozgrywek, Panu Staroście, Burmistrzowi, Prezesowi Fundacji na rzecz Kultury Fizycznej i Sportu, Fundacji „Serce”, dyrekcji i pracownikom LO w Kolbuszowej oraz młodzieży z oddziału św. Brata Alberta w Kolbuszowej.
Ks. Dominik Leniart
Orkiestra Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej pod dyrekcją Krzysztofa Kłody oraz Krakowska Orkiestra Staromiejska pod Dyrekcją Wiesława Olejniczaka wystąpiły na tegorocznym Koncercie Noworocznym. W niedzielę 24 stycznia na hali sportowej kolbuszowskiego Liceum Ogólnokształcącego dla licznie zgromadzonej publiczności zagrali świąteczne i karnawałowe utwory.
Wieczorny koncert otworzył Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej oraz Krzysztof Wilk Przewodniczący Rady Miejskiej, którzy serdeczni przywitali mieszkańców i zaproszonych gości na czele z posłem Zbigniewem Chmielowcem, Bogdanem Romaniukiem Wicemarszałkiem woj. Podkarpackiego, Ewą Draus Radną Sejmiku woj. Podkarpackiego, Markiem Koziorowskim Dyrektorem Zamiejscowego Instytutu Biotechnologii, Ks. Dziekanem Kazimierzem Osakiem, Ks. Dziekanem Janem Pępkiem, Ks. Proboszczem Lucjanem Szumierzem, Mieczysławem Burkiem Przewodniczącym Rady Powiatu. Nie zabrakło również dyrektorów instytucji, szkół, przedszkoli oraz samorządowców z terenu gminy i powiatu kolbuszowskiego.
Podczas koncertu zabrzmiały kolędy oraz muzyka, klasyczna i rozrywkowa. Umiejętności wokalne zaprezentowali soliści obu orkiestr. Na zakończenie wręczono kwiaty solistom oraz dyrygentom.
Rodzice dzieci przyjętych do danego publicznego przedszkola lub oddziału przedszkolnego corocznie składają na kolejny rok szkolny TYLKO deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu lub oddziału przedszkolnego bez konieczności brania udziału w postępowaniu rekrutacyjnym. (ustawa nie przewiduje wzoru deklaracji – rodzice powinni upewnić się, czy w ich przedszkolu obowiązuje wzór formularza).
Postępowanie rekrutacyjne do publicznych przedszkoli i lub oddziału przedszkolnego przeprowadza się co roku na kolejny rok szkolny na wolne miejsca w/w placówkach. (Dziecko w wieku 6 lat) jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Dziecko w wieku 4 i 5 lat ma prawo odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego).
W postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2016/2017 do publicznego przedszkola i oddziału przedszkolnego:
określa uchwałą Rada Miejska: