Gmina Kolbuszowa
Obrońców Pokoju 21
36-100 Kolbuszowa
e-mail: um@ekolbuszowa.pl
www: kolbuszowa.pl
Data wydruku: 2023-09-25 22:50:23

Aktualności


Jubileusz urodzin Franciszka Batorego

fot. MiPBP w Kolbuszowej
fot. MiPBP w Kolbuszowej 

Wczoraj (23.05) 94. urodziny obchodził Franciszek Batory. Z tej okazji w Szkole Podstawowej w Weryni zorganizowano jubileusz. Serdeczne życzenia i kwiaty przekazali:

Ewa Draus Wicemarszałek Woj. Podkarpackiego, Józef Kardyś Starosta Kolbuszowski z Emilem Wilkiem Zastępcą Przewodniczącego Rady Powiatu, Marek Gil Zastępca Burmistrza Kolbuszowej z Julianem Draganem Radnym Rady Miejskiej, Ks. Dziekan Lucjan Szumierz oraz Grzegorz Starzec Dyrektor SP w Weryni. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele służb mundurowych oraz rodzina i najbliżsi.

Franciszek Batory urodził się w 1929 roku w Weryni. Jest bratem zamordowanego Józefa Batorego, członka IV Zarządu Głównego WiN. Ich ojciec Jan był aktywnym członkiem Stronnictwa Ludowego. W czasie niemieckiej okupacji pomagał rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, ale także pełnił rolę kuriera druków konspiracyjnych.

W 1945 roku został aresztowany na trzy miesiące. Po zdaniu egzaminu maturalnego podjął studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Z powodu "złego pochodzenia" został zmuszony do rezygnacji. W 1953 roku został wcielony do wojska i skierowany do tzw. Wojskowych Batalionów Pracy, gdzie pracował w KWK "Generał Zawadzki" w Dąbrowie Górniczej. Po wyjściu z wojska ukończył studia pedagogiczne. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel w Kolbuszowej. W 1950 roku był świadkiem procesu IV Zarządu Głównego WiN, który zakończył się skazaniem na śmierć, m.in. jego starszego brata Józefa.

W imieniu mieszkańców Gminy Kolbuszowa składamy serdeczne życzenia dobrego zdrowia, pogody ducha i spełnienia marzeń oraz dziękujemy za aktywny udział w uroczystościach patriotycznych.