Gmina Kolbuszowa
Obrońców Pokoju 21
36-100 Kolbuszowa
e-mail: um@ekolbuszowa.pl
www: kolbuszowa.pl
Data wydruku: 2024-11-25 16:20:09

Aktualności


Za nami 6. edycja Festiwalu Psalmów Dawidowych

Muzyka, która łączy dwa światy
Muzyka, która łączy dwa światy 

Po raz kolejny już mieszkańcy Kolbuszowej i okolic tłumnie zjawili się na stadionie miejskim w Kolbuszowej, aby wysłuchać Koncertu Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych”. W niedzielę, 22 sierpnia premierowo wybrzmiały „Psalmy Pokoju i Pojednania”. Tworzenie jedności i wzajemnego zrozumienia między światem żydowskim i chrześcijańskim to idea festiwalu i jego tegoroczny temat przewodni.

Organizatorzy do stworzenia muzyki na bazie psalmów zaprosili wybitnych kompozytorów: Józefa Skrzeka, Piotra Rubika, Michała Lorenca, Dariusza Malejonka, Michała Jurkiewcza oraz Golec uOrkiestra.  Teksty do utworów napisali Zbigniew Książek, Michał Zabłocki i Jerzy Łysiński.

W pierwszej części koncertu wystąpili kantorzy żydowscy Symcha Keller i Piotr Bunzler, a w drugiej nastąpiła premiera „Psalmów Pokoju i Pojednania” w wykonaniu Józefa Skrzeka, Piotra Rubika, Golec uOrkiestry, Andrzeja Lamperta, Kariny Skrzeszewskiej, Dariusza Malejonka, Grzegorza Wilka, Barbary Gąsienicy Giewont, Zofii Nowakowskiej, Mirny Kbbeh, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, Zespołu Band i Chóru Sienna Gospel.

Podczas koncertu wręczono kwiaty rodzinom osób z Kolbuszowej odznaczonych medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, który przyznawany jest przez żydowski Instytut Yad Vashem. Kwiaty otrzymali córka Heleny Czartoryskiej oraz córka Anny i Józefa Kozłowskich.

W tym roku po raz pierwszy w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych zorganizowane zostało sympozjum pn. „Chrześcijańskie i żydowskie rozmowy o psalmach”. Wydarzenie miało miejsce w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej MiPBP w Kolbuszowej (dawna synagoga) i było transmitowane online na kanale YouTube: kliknij tutaj. W dyskusji wzięli udział prof. Dalia Marx, ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak, prof. Jonathan Magonet oraz ks. dr hab. Adam Kubiś.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR, a pomysłodawcą i dyrektorem generalnym Bogdan Romaniuk. Celem wydarzenia jest przede wszystkim podkreślenie dumy z Polaków, którzy ryzykowali własne życie, aby chronić życie innych, czego przykładem jest heroiczna postawa Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej, którzy razem z dziećmi zginęli z rąk niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów.

Więcej zdjęć: Facebook- UM Kolbuszowa.