Zmiana opłaty za odbiór odpadów na terenie Gminy Kolbuszowa jest nieunikniona. Przeprowadzona analiza systemu gospodarki odpadami komunalnymi w naszej Gminie wykazała, że pobierane na obecnym poziomie opłaty tj. 23 zł/osoby i 20 zł/osoby (w przypadku kompostowania BIO odpadów) nie pozwalają na realne pokrycie kosztów związanych z odbiorem, transportem i zagospodarowaniem odpadów odebranych bezpośrednio od mieszkańców, jak i za pośrednictwem Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Piłsudskiego 111 A.
W analizowanych latach na gospodarkę odpadami wydano:
Zaznaczyć należy, że koszty związane z wykonaniem usługi odbioru i transportu w latach 2020 (655 zł/1 tona) i 2021 (650 zł/ 1 tona) świadczonej przez ZGKiM Sp. z o.o. w Kolbuszowej są na tym samym poziomie. Na wzrost kosztów utrzymania systemu w 2021 r. wpłynęły następujące czynniki:
Widoczny wzrost ilości wytwarzanych odpadów można także zaobserwować biorąc pod uwagę wytworzoną masę odpadów komunalnych przez jednego mieszkańca, co zostało przedstawione na wykresie poniżej.
Podkreślić należy również, iż nie bilansowanie się systemu to również efekt nierzetelnie złożonych deklaracji co do liczby zgłoszonych osób zamieszkałych na nieruchomości, bowiem kiedy ilość zbieranych odpadów rośnie to wpływy pozostają na tym samym poziomie. Na koniec miesiąca wrzesień 2021 r. liczba mieszkańców naszej gminy objętych opłatą tzw. „podatkiem śmieciowym” wynosiła 18 276 osób, przy liczbie 24 523 osób zameldowanych.
Liczba mieszkańców zadeklarowanych w naszej gminie w trakcie całego roku ulega zmianie co jest spowodowane różnymi czynnikami demograficznymi np.: śmierć mieszkańca czy zgłoszenie noworodka do deklaracji, migracja mieszkańców w celach zarobkowych, edukacyjnych.
Na niebilansowanie się systemu mają również znaczny wpływ mieszkańcy którzy odwiedzają naszą gminę w okresie wakacyjnym i świątecznym (na co dzień mieszkającymi m in. za granicą), potwierdza się to w ilości zebranych odpadów miesiącach lipiec-sierpień.
Zagospodarowanie nadprogramowo wytworzonych odpadów musi zostać pokryte z budżetu, który opiera się na podatku pobieranym od mieszkańców ujętych w deklaracjach. Dlatego Referat Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej w przedmiotowym okresie ukierunkowuje swoje działania obejmując kontrolą nieruchomości będące własnością mieszkańców na co dzień przybywających zagranicą.
Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na podrożenie systemu odpadowego ma również postawa naszych mieszkańców w zakresie kompostowania odpadów ulegających biodegradacji. Pomimo otrzymanej ulgi z tytułu zagospodarowania przedmiotowych odpadów w przydomowych kompostownikach odpady które mieszkańcy zobowiązali się zagospodarowywać we własnym zakresie wystawiali do odbioru, w samym mieście wykazano naruszenia zawiązane z odpadami BIO na blisko 80 nieruchomościach. Co za tym idzie mieszkańcy zostali zobligowani do zmiany swojej postawy lub zmiany deklaracji nieuwzględniającej ulgi za kompostowanie odpadów, w 30 przypadkach spraw zmiana opłaty nastąpiła za pośrednictwem decyzji administracyjnej.
Należy jeszcze raz zaznaczyć że koszt ogólny ponoszony na zorganizowanie systemu odpadowego w gminie ma charakter solidarnościowy, tzn. że koszty poniesione za odbiór odpadów proporcjonalnie dzielone są przez liczbę osób objętych systemem.
Podsumowując, aby w roku 2022 r. system śmieciowy nie zakończył się deficytem szacowana stawka opłaty musiałaby wynieś 30 zł od osoby miesięcznie zamieszkałej na nieruchomości.
Burmistrz Kolbuszowej