Gmina Kolbuszowa
Obrońców Pokoju 21
36-100 Kolbuszowa
e-mail: um@ekolbuszowa.pl
www: kolbuszowa.pl
Data wydruku: 2023-03-27 02:36:55

Miasta Partnerskie


Cassino (Włochy)

 

Miasto położone w środkowej części półwyspu Apenińskiego pomiędzy Rzymem a Neapolem. Powierzchnia 83 km kw., liczba ludności 35 tysięcy. Miasto znajduje się u podnóża wzgórza Cassino znanego przede wszystkim z bitwy pod Monte Cassino, cmentarza żołnierzy polskich, a także opactwa benedyktynów. 

Współpraca partnerska z włoskim miastem rozpoczęła się w 2008 roku kiedy to z wizytą do Kolbuszowej przybył Burmistrz i Sekretarz Cassino. Następnym krokiem był wyjazd do Włoch Burmistrza Kolbuszowej oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej z okazji obchodów 65 rocznicy zniszczenia miasta Cassino.  

Po paru miesiącach kolbuszowscy włodarze drugi raz udali się do Cassino w celu zawarcia porozumienia. 24 czerwca Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, a także Burmistrz Cassino Bruno Vincenzo Scittarelli podpisali umowę partnerską o współpracy. Taka sama umowa przetłumaczona na język polski została podpisana 21 października w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej podczas trzydniowego pobytu Burmistrza, Sekretarza oraz dwóch Radnych Cassino w naszym mieście.  

Główne założenia podpisanego porozumienia to: wymiana informacji i doświadczeń dotyczących usług komunalnych, wymiana publikacji interesujących obydwa miasta, organizowanie co dwa lata wystawy dotyczących twórczości artystycznej miast Cassino i Kolbuszowej, wymiana grup młodzieży szkolnej, rodzin, zespołów artystycznych i sportowych, a w dalszej perspektywie nawiązanie bezpośredniej współpracy między szkołami i organizacjami społecznymi.