W czwartek 4.02.2016 r. na VII sesji zebrała się Młodzieżowa Rada Miejska. Przedmiotem obrad było opracowywanie regulaminu konkursu plastycznego pt.,,Zdrowo żyć – świetna sprawa, a przy tym dobra zabawa” promującego zdrowy styl życia. Po uwzględnieniu zgłaszanych propozycji powstał wypracowany przez wszystkich regulamin. Następnie zajęliśmy się omówieniem organizacji akcji charytatywnej „Okaż serce - podziel się”. W wyniku ożywionej dyskusji ustalono, że zbiórkę darów (przyborów szkolnych i słodyczy o długim terminie ważności) przeprowadzą radni i nauczyciele – opiekunowie w poszczególnych szkołach naszej Gminy. Akcja będzie trwała od 29.02 do 31.03.2016 r. Zebrane dary należy dostarczyć do ZS nr 1 do p. D. Jadach, która przekaże je ks. R. Dziubie z parafii Żytomierz na Ukrainie z przeznaczeniem dla najbiedniejszych dzieci. Mamy nadzieję, że nasza akcja spotka się z dużym odzewem wśród społeczności szkolnych, a dary serca przyniosą wiele radości i szczęścia obdarowanym dzieciom z Ukrainy. Na tym posiedzenie zakończono.
Opiekun MRM
Lucyna Urban
W piątek 9 października 2015r. Młodzieżowa Rada Miejska zainaugurowała swoją działalność. Gościem V sesji MRM był pan Ireneusz Kogut – Inspektor Oświaty Gminy Kolbuszowa. Przywitania zebranych dokonała pani Lucyna Urban, po czym przewodniczenie obradom przejęła Alicja Bytom – dotychczasowa wiceprzewodnicząca. Po odczytaniu i przyjęciu porządku obrad, przystąpiliśmy do realizacji pierwszego punktu tj. zaprzysiężenia nowego członka rady – Alicji Dziuby z Zespołu Szkół nr 1 w Kolbuszowej. O odczytanie „Aktu ślubowania” poprosiliśmy pana Ireneusza Koguta. W obecności wszystkich zebranych Alicja złożyła uroczyście przysięgę, stając się w ten sposób pełnoprawnym członkiem rady. Kolejnym punktem naszego posiedzenia były wybory uzupełniające władz. Komisja Skrutacyjna w składzie: Karolina Mytych – przewodnicząca, Mateusz Stochel i Paulina Zielińska – członkowie, przygotowała karty do głosowania, które następnie rozdano zebranym. Po przeliczeniu oddanych głosów przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej odczytała postanowienia końcowe; przewodniczącym MRM została Aleksandra Bytom z ZS nr 2 w Kolbuszowej, zaś zastępcami wybrani zostali Dominik Mróz z Zespołu Szkół w Widełce, Karolina Olszowy z Zespołu Szkół nr 1 w Kolbuszowej. Następnie pani Kinga Frodyma – Stobierska – przewodnicząca komisji oceniającej prace powakacyjnego konkursu na folder turystyczny reklamujący nasz region odczytała wyniki, a przedstawiają się one następująco;
Dwa równorzędne pierwsze miejsca zajęły – Faustyna Kowalska i Sylwia Łakomy z SP w Bukowcu.
Dwa równorzędne drugie miejsca zajęły – Aneta Drozd z SP w Przedborzu i Irmina Jakubczyk z SP w Bukowcu.
Dwa równorzędne trzecie miejsca zajęli – Piotr Wojtyczka z ZS w Kupnie i Dominika Rozmus z SP w Kolbuszowej Górnej.
Laureatom i ich opiekunom gratulujemy pomysłowości, inwencji twórczej i zapału. Prace były ciekawe, a sposób ujęcia tematu zaskakiwał pomysłowością i oryginalnością. Po raz kolejny młodzież udowodniła, że potrafi z siebie wydobyć wiele twórczej energii i umie ją pożytecznie wykorzystać. Ostatnim punktem naszej sesji było omówienie sposobu realizacji kolejnych zadań wynikających z planu pracy MRM, a dotyczą one między innymi Organizacji Konkursu Wiedzy o Samorządzie i Samorządności, akcji w szkołach promujących zdrowy styl życia oraz konkursu plastycznego pt. „Dbaj o zdrowie.” Na tym posiedzenie MRM zakończono.
12.05.2016 r. o świcie wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy. Piękna pogoda sprzyjała zwiedzaniu stolicy. Najpierw udaliśmy się przed gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, by w ciszy poranka pospacerować po ogrodach umieszczonych na dachu BUW-u.. Wsłuchując się w delikatny szum kaskadowo spływającego z góry strumyka, podziwialiśmy różnorodne gatunki i odmiany roślin, a z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę budzącej się do życia Warszawy. Następnie udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wędrując wąskimi uliczkami starówki widzieliśmy jak wspaniale historia może łączyć się ze współczesnością. Punktualnie o godzinie 13:00 rozpoczęliśmy naszą wizytę w Sejmie. Przy wejściu czekała na nas pani przewodnik, która przybliżyła nam historię budynku i polskiego parlamentu oraz pan poseł Zbigniew Chmielowiec. Najpierw weszliśmy na balkon sali obrad, gdzie mieliśmy możliwość obserwować jedno z posiedzeń . Z Sali plenarnej przeszliśmy na Korytarz Marszałkowski. Tutaj pan poseł zwrócił naszą uwagę na dwie tablice – jedną upamiętniającą parlamentarzystów pomordowanych w czasie II wojny światowej oraz tablicę poświęconą tym, którzy zginęli podczas katastrofy lotniczej 10 maja 2010 roku. Następnie udaliśmy się do Sali Kolumnowej. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy historyczne już dziś laski marszałkowskie. Przez cały czas towarzyszył nam pan poseł Zbigniew Chmielowiec, który
w nadzwyczaj łatwy sposób nawiązał kontakt z młodzieżą, chętnie odpowiadał na zadawane pytania, opowiedział wiele ciekawych rzeczy o pracy parlamentarzysty. Miłą niespodzianką były upominki przygotowane przez pana posła dla każdego uczestnika wycieczki. Z Sejmu udaliśmy się do Łazienek Królewskich. Spacerując zacienionymi alejkami podziwialiśmy faunę i florę tego uroczego zakątka, a do zdjęć pozowały nam przepiękne pawie i liczne wiewiórki. Nie umknęła też naszej uwadze przepiękna architektura (pałac i teatr na wodzie, pomnik Fryderyka Chopina ……). Był to ostatni punkt nasze wycieczki. Zmęczeni ale pełni wrażeń późnym wieczorem wróciliśmy do domu. Tydzień po wycieczce do Warszawy spotkaliśmy się na konkursie samorządowym. Do rywalizacji w dniu 18.05.2016 roku przystąpiły drużyny ze szkół podstawowych i gimnazjów Gminy Kolbuszowa. Uczestnicy konkursu rozwiązując test musieli wykazać się umiejętnością wykorzystywania wiadomości dotyczących funkcjonowania państwa, samorządu terytorialnego i Gminy Kolbuszowa.
Po zakończeniu zmagań konkursowych komisja oceniła prace i ogłosiła wyniki, które przedstawiają się następująco.
W kategorii gimnazja.
I miejsce – Joanna Dziuba, Paulina Zielińska z Gimnazjum w Kupnie.
II miejsce – Mateusz Bajek, Karolina Olszowy z Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej.
III miejsce – Aleksandra Drożdż, Kamila Kwaśnik z Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej.
W kategorii szkoły podstawowe.
I miejsce – Dominika Rozmus, Oliwia Puzio ze Szkoły Podstawowej w Kolbuszowej Górnej.
II miejsce – Weronika Sitarz, Piotr Wojtyczka ze Szkoły Podstawowej w Kupnie.
III miejsce – Mateusz Bańka, Mateusz Stochel ze Szkoły Podstawowej w Zarębkach.
Podsumowując należy stwierdzić, że młodzi samorządowcy zaprezentowali bardzo wysoki poziom - ten bardzo trudny materiał przyswoili sobie perfekcyjnie, a to może oznaczać tylko jedno. Wiedzą czego chcą, nie boją się ciężkiej pracy, są bardzo odpowiedzialni. Ich droga do sukcesu wiedzie na szczyt.
Opiekun MRM – L.U.
Od dawna wiadomo, że należy prowadzić działania promujące zdrowy styl życia wśród dzieci i młodzieży. Kształtowanie postaw, zachowań i nawyków prozdrowotnych na pewno zaowocuje lepszą kondycją fizyczną i psychiczną naszego społeczeństwa. Temu właśnie zagadnieniu poświęcony był konkurs plastyczny pt. „Zdrowo żyć świetna sprawa, a przy tym dobra zabawa” organizowany przez MRM. Prace wykonane przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oceniała komisja, w składzie – Urszula Niezgoda, Jadwiga Siwiec i Lucyna Urban przyznając następujące miejsca.
W kategorii gimnazja:
I miejsce – Sylwia Kazimierczak z Gimnazjum w Kupnie.
Dwa równorzędne II miejsca;
Patrycja i Wiktoria Rzucidło z Gimnazjum w Widełce oraz
Anna Łagoda, Patrycja Skiba, Krystian Mokrzycki, Sebastian Biesiadecki,
Wojciech Sasor z Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej
W kategorii szkoły podstawowe:
I miejsce – Irmina Jakubczyk i Sylwia Łakomy ze Szkoły Podstawowej w Bukowcu.
Dwa równorzędne II miejsca;
Eliza Zawadzka – ze Szkoły Podstawowej w Kupnie oraz
Wojciech Gola – ze Szkoły Podstawowej w Domatkowie
III miejsce – Dominika Rozmus ze Szkoły Podstawowej w Kolbuszowej Górnej
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas VIII sesji MRM w dniu 14.04.16r. Kolejnym działaniem MRM wpisującym się w tematykę promującą zdrowy styl życia był „Marsz na orientacje”, który odbył się 28.04.2016r w Porębach Kupieńskich. Dwuosobowe zespoły z 8 szkół podstawowych i 4 gimnazjów rywalizowały ze sobą na trasie przygotowanej przez p. Pawła Michnę. Po zakończeniu zmagań konkursowych, podliczeniu punktów ogłoszono wyniki, które przedstawiają się następująco.
W kategorii gimnazja.
W kategorii szkoły podstawowe.
Zwieńczeniem tego emocjonującego spotkania było wspólne ognisko. I choć zmęczenie dawało o sobie znać, to humory dopisywały, a smak zwycięstwa był bardzo słodki.
I w ten oto sposób przypomnieliśmy sobie starą jak świat prawdę – droga do sukcesu nie jest łatwa – wymaga od nas determinacji i uporu w działaniu. Dlatego warto podjąć trud działania – zmęczyć się by dotrzeć na sam szczyt – zwyciężyć.
Opiekun MRM- L.U
We wtorek 04.10.2016r. MRM IX Kadencji zainaugurowała swoją działalność. I sesję uroczyście otworzył pan Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Wilk. Pogratulował młodym radnym odwagi i determinacji w dążeniu do realizacji swoich marzeń. Podkreślił, że fakt iż tak wielu młodych ludzi chce się angażować w działalność społeczną i realizować się na tej niwie napawa dumą, pozwala ze spokojem patrzeć w przyszłość. Następnie nowo wybrani radni złożyli uroczyste ślubowanie powtarzające słowa roty ślubowania za Przewodniczącym RM Krzysztofem Wilkiem. Realizując kolejny punkt naszego posiedzenia wybrano Komisję Skrutacyjną w celu przeprowadzenia wyborów na przewodniczącego i dwóch zastępców przewodniczącego MRM. Po przeliczeniu oddanych głosów Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej Wojciech Peret przedstawił wyniki jej pracy. Przewodniczącym MRM została Karolina Niezgoda z Gimnazjum w Kupnie, zastępcami wybrano Klaudie Olszowy oraz Jakuba Piórka z Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej. Następnie ukonstytuowały się cztery komisje stałe pracujące w ramach rady, które opracowały założenia do planu pracy MRM. Na tym sesję zakończono.
We wtorek 22.12.2016r. odbyła się II (świąteczna) sesja MRM. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia stały się doskonałą okazją do spotkania z pracownikami Urzędu - porozmawiania i przekazania im życzeń. Miłą niespodzianką była wizyta p. Przewodniczącego RM K.Wilka oraz p. Burmistrza Jana Zuby i p. Sekretarz Barbary Bochniarz, którzy oprócz życzeń przekazali nam słowa wsparcia i zapewnili, że nasze działania cieszą się aprobatą władz. Druga część sesji poświęcona była m.in. opracowaniu regulaminu turnieju piłki halowej. Członkowie Komisji Sportu i Turystyki MRM przedstawili projekt regulaminu, który został poddany pod dyskusję. Po uwzględnieniu zgłaszanych propozycji projekt został zatwierdzony. Na tym posiedzenie zakończono.
Opiekun MRM – L.Urban
Ferie, to czas wolny od nauki dlatego szkoły, kluby sportowe, instytucje kulturalne proponują młodym ludziom różne formy spędzania wolnego czasu, rozwijania swoich zainteresowań. Wpisując się w ten scenariusz 18.01.2017r. MRM zorganizowała Gminny Turniej Piłki Halowej – drużyn mieszanych. Tym razem gościny użyczył nam Zespół Szkół nr 2 w Kolbuszowej. W turnieju uczestniczyło 7 zespołów ze szkół podstawowych . Każda drużyna składała się z 4 zawodników grających w polu i bramkarza. Nad przebiegiem rozgrywek od strony sportowej czuwali pan Michał Franczyk i Robert Szalony –nauczyciele ZS nr 2 w Kolbuszowej. Mimo determinacji i nieodpartej chęci wygrania wszystkie drużyny grały fair play, bo przede wszystkim chodziło o dobrą zabawę. Po zakończeniu rozgrywek ogłoszono wyniki, które przedstawiają się następująco:
Zwycięzcy i uczestnicy turnieju odebrali nagrody (ufundowane przez MRM) z rąk Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej pana Krzysztofa Kluzy, który pogratulował organizatorom wspaniałego pomysłu, a młodzieży sukcesów i gry fair play, bo przestrzeganie tej zasady wbrew pozorom nie jest łatwe, zwłaszcza gdy chce się wygrać. Miłe i pełne sympatii słowa do zebranych (drużyn i opiekunów) skierował pan dyrektor Jerzy Sitko- gospodarz obiektu stwierdzając, że optymizmem napawa fakt tak licznego udziału młodzieży w rozgrywkach co może zaowocować wielkimi karierami sportowymi w przyszłości.
Podsumowując ten dzień pełen emocji oraz wysiłku fizycznego chciałabym podziękować wszystkim, którzy chętnie i bezinteresownie pomogli nam w organizacji tego turnieju: Panu Burmistrzowi Janowi Zubie i jego zastępcy panu Markowi Gilowi, pracownikom Gminy- pani Sekretarz Barbarze Bochniarz oraz panu Stanisławowi Zuber – Skarbnikowi Gminy. Słowa podziękowania kieruje także do pana Grzegorza Romaniuka -Prezesa Fundacji na rzecz rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej. Bardzo dziękuję także Wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej panu Krzysztofowi Kluzie, który mimo wielu zajęć i obowiązków znalazł czas, by uczestniczyć w zmaganiach sportowych naszej młodzieży.
Dziękuję serdecznie panu dyrektorowi i pracownikom ZS nr 2 w Kolbuszowej za udostępnienie sali gimnastycznej, przyjęcie nas w swe gościnne progi i pomoc w sprawnym przeprowadzeniu turnieju. Słowa podziękowanie należą się opiekunom drużyn sportowych, którzy swym zaangażowaniem i ogromem pracy w znaczący sposób przyczynili się do organizacji tych zawodów.
Opiekun MRM
L.Urban
We wtorek 25.04.2017r. MRM po raz kolejny zaprosiła młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych do udziału w konkursie „Mam talent”. Młodzi artyści mogli zaprezentować się kategorii śpiew-solo oraz taniec zespołowy lub indywidualny. Wykonawców obserwowała i oceniała komisja w składzie p. Urszula Cebula i p. Katarzyna Liszcz-Starzec. Po zakończeniu przesłuchań szacowna komisja udała się na obrady, a uczestnicy na poczęstunek. Gdy na sali znów pojawiło się jury wszyscy zasiedli w napięciu oczekując na ogłoszenie wyników. Przed odczytaniem werdyktu, obie panie pogratulowały uczestnikom inwencji twórczej, odwagi i zaangażowania. Udzieliły też kilku wskazówek technicznych zwracając uwagę na to by przy doborze repertuaru uwzględniać własny temperament, predyspozycje indywidualne (tembr i skale głosu, poczucie rytmu, sprawność ruchową). Wówczas wasz występ zostanie zauważony, zrobi wrażenie. Jeśli potraficie przekonać widzów i jurorów, że wkładacie w to co robicie całe swoje serce wtedy macie szanse odnieść sukces. I ta sztuka niektórym z was udała się już dzisiaj. Nie oznacza to, że pozostali są przegranymi – wręcz przeciwnie, wy też jesteście zwycięzcami, ale by w pełni rozkoszować się sukcesem musicie jeszcze trochę popracować. Nie poddawajcie się, uwierzcie w siebie – zwycięstwo jest na wyciągnięcie ręki. A teraz to, na co wszyscy czekają - wyniki. No i zaczęło się!
Najpierw efekty prac komisji przedstawiła p. Urszula Cebula odczytując listę nagrodzonych
W kategorii taniec-solo Szkoły Podstawowe:
Miejsce I – Ksenija Poshtar- SP nr2
Miejsce II- Anna Guzior – SP Przedbórz
Miejsce III-Klaudia Sitarz- SP Kolb. Górna
W kategorii taniec - zespołowy Szkoły Podstawowe:
Miejsce I- Zespół „Panda” z Kolb. Górnej
Miejsce II- Zespół „Euforia” z Bukowca
Miejsce III- Zespół ze szkoły w Zarębkach
W kategorii - taniec-solo Gimnazjum:
Miejsce I- Małgorzata Urban- Gimnazjum nr 1 w Kolbuszowej
W kategorii - taniec zespołowy Gimnazjum:
Miejsce I- Zespół z Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej
Miejsce II – Zespół z Gimnazjum w Widełce
Miejsce III- Zespół z Gimnazjum w Kupnie
Następnie głos zabrała p. Katarzyna Liszcz-Starzec przedstawiając listę nagrodzonych
W kategorii - śpiew Szkoły Podstawowe:
Miejsce I – Bernadeta Ozimek- SP nr 2
Miejsce II – Kornelia Plis – SP Widełka
Miejsce III – Izabela Halat – SP Kol. Górna
W kategorii – śpiew- Gimnazjum:
Miejsce I – Marcelina Karkut – Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej
Miejsce II – Agata Potańska – Gimnazjum w Widełce
Miejsce III – Karolina Trojnacka – Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej
Wszyscy nagrodzeni odebrali upominki ufundowane przez MRM z rąk pana Ireneusz Koguta – Inspektora Oświaty Gminy Kolbuszowa.
Podsumowując kolejną edycję Gminnego Konkursu „ Mam Talent” chciałabym jeszcze raz pogratulować uczestnikom i podziękować opiekunom za ogrom pracy, który wkładają na co dzień, by odkrywać wasze talenty. Słowa podziękowania kieruję także do pana dyrektora MDK w Kolbuszowej – Jerzego Sitki i jego pracowników, którzy jak zwykle przyjęli nas bardzo serdecznie. Dzięki ich życzliwości i fachowej pomocy konkurs przebiegał bez problemów w miłej i serdecznej atmosferze. Po raz kolejny współpraca wielu ludzi dobrej woli przyniosła wspaniałe efekty.
Opiekun MRM
L.Urban
W pochmurny, wtorkowy poranek 9.05.2017r. MRM udała się na wycieczkę edukacyjną do Nadleśnictwa Kolbuszowa z siedzibą w Świerczowie. Na miejscu oczekiwał na nas nadleśniczy pan Bartłomiej Peret, który w bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawiał nam specyfikę pracy leśników. Poznaliśmy strukturę organizacyjną i szeroki wachlarz działań pracowników nadleśnictwa, dzięki którym lasy tak pięknie wyglądają. Następnie opiekę nad nami przejęła pani Natalia Batory. Wspólnie udaliśmy się do budynku Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych. Zaczęliśmy od oglądania filmu „ W dechę- film o drewnie”, potem było układanie drewnianych ekologicznych puzzli, rozwiązywanie krótkiego testu. Całość oprócz sporej dawki wiedzy dostarczyła nam wiele radości i satysfakcji. Po zajęciach teoretycznych oglądaliśmy ekspozycję prezentującą faunę i florę naszych okolic. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest możliwość posłuchania naturalnych odgłosów zwierząt m.in. jeleni, borsuków, dzików. Chwilę wytchnienia po zmaganiach umysłowych przyniósł nam czas na posiłek- kiełbaski z grilla. Wycieczkę zakończyliśmy spacerem na trasie szkółki leśnej.
Wizyta w Nadleśnictwie to realizacja jednego z punktów planu MRM zakładającego przeprowadzenie w szkołach akcji promującej ochronę lasów i przeciwdziałanie wywożeniu śmieci do lasu. Mamy nadzieję, że zdobyte na wycieczce wiadomości pozwoliły młodym radnym bliżej poznać działanie przyrody i zostaną wykorzystane przez nich w trakcie realizacji wakacyjnego konkursu plastycznego pt. „Niszczymy las - nie ma nas” przygotowanego przez komisję Ochrony Środowiska, Zdrowia i Pomocy Społecznej MRM .
Ta niezwykła lekcja przyrody mogła się odbyć dzięki życzliwości pana B.Pereta – nadleśniczego Nadleśnictwa Kolbuszowa i jego pracowników, którzy chętnie i ciekawie opowiadali o swojej pracy, a także cierpliwie odpowiadali na nasze pytania. Dziękujemy za możliwość przeżycia wspaniałej przygody.
Opiekun MRM
L. Urban
Początek czerwca, to czas kiedy zaczynamy snuć wakacyjne plany, cieszymy się, że kolejny rok szkolny zbliża się do końca. Nim jednak przystąpimy do realizacji naszych planów, trzeba się zastanowić nad tym co udało nam się już osiągnąć, zrealizować. Taki, też przebieg miały obrady MRM IX kadencji, która zebrała się 06.06.2017 r. W trakcie sesji podsumowaliśmy pierwszy rok naszej pracy. Wspólnie dokonaliśmy bilansu tego co udało się nam już zrealizować. Organizowaliśmy konkursy międzyszkolne - integrujące młodzież szkół podstawowych i gimnazjalnych naszej gminy, organizowaliśmy i współuczestniczyliśmy w akcjach charytatywnych, poznawaliśmy zasady i specyfikę pracy Urzędu Gminy i Nadleśnictwa w Kolbuszowej, aktywnie włączaliśmy się w obchody rocznic narodowych… Chociaż sporo udało się już zrobić, to jednak jeszcze wiele zadań przed nami. Zapał z jakim młodzież angażuje się w proponowane przez nas inicjatywy sprawia że widzimy sens działania MRM w Kolbuszowej. By ten entuzjazm nie wygasł, życzymy wszystkim wspaniałych wakacji pełnych przygód, niezapomnianych wrażeń i emocji. Do zobaczenia po wakacjach.
Opiekun MRM
L.Urban
14 czerwca 2017 roku delegacja MRM (Klaudia Olszowy, Jakub Piórek) wraz z opiekunem wzięła udział w konferencji „Młodzieżowych Rad Miast Województwa Podkarpackiego pt. Stwórzmy razem coś wielkiego – postaw na działanie”. W części roboczej młodzi radni reprezentujący swoje miejscowości dzielili się doświadczeniami z pracy społecznej oraz debatowali nad tym w jaki sposób docierać do młodzieży, aktywizować ją do jeszcze większej działalności społecznej. Drugim segmentem naszego spotkania była impreza integracyjna nad pięknym jeziorem tarnobrzeskim, gdzie przy wspólnym śpiewie i grillowaniu poznawaliśmy się bliżej, planowaliśmy kolejne przedsięwzięcia.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za wspaniałą atmosferę, sprawny przebieg spotkania i mnóstwo atrakcji, które dla nas przygotowali.
Opiekun MRM
L.Urban
Członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kolbuszowej IX kadencji oraz uczniowie Szkół Gminy Kolbuszowa przygotowali prezentację z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Linka do prezentacji: https://www.youtube.com/watch?v=UFzbdDH11dg
W deszczowy, wtorkowy poranek, 12 września 2017r. MRM wybrała się na wycieczkę (VI sesję – wyjazdową) do Rzeszowa. Pierwszym punktem naszej wyprawy była wizyta w regionalnym oddziale TVP. Po przybyciu na miejsce, dopełnieniu niezbędnych formalności, wkroczyliśmy w magiczny świat telewizji. Poznaliśmy tajniki pracy dziennikarzy, realizatorów, pracowników obsługi technicznej, ogromne i ciekawe zasoby archiwum oraz historię powstania regionalnego oddziału TVP w Rzeszowie. Oprowadzający nas po obiekcie pracownicy w interesujący sposób opowiadali o arkanach swojej pracy oraz cierpliwie i wyczerpująco odpowiadali na zadawane pytania. Chociaż żal było opuszczać to magiczne miejsce, czas przeznaczony na naszą wizytę dobiegł końca. Następnie udaliśmy się na rzeszowski rynek, by poznać historię miasta , którą tworzyli dawni mieszkańcy. Zwiedzając trasę podziemną, młodzież z zainteresowaniem słuchała opowieści przewodnika o odwadze, patriotyzmie i przedsiębiorczości minionych pokoleń rzeszowian. Zwiedzanie trasy podziemnej było ostatnim punktem naszej wycieczki. Bogatsi o nowe doświadczenia i wiadomości wróciliśmy do Kolbuszowej.
Opiekun MRM L. Urban
We wtorek 24.10.2017 r. odbyła się VII sesja IX kadencji MRM. Po otwarciu sesji został przedstawiony porządek obrad, który jednogłośnie został przyjęty. Pierwszym punktem posiedzenia było rozstrzygnięcie wakacyjnego konkursu „Niszczymy las – nie ma nas” Uczestnicy wykazali się dużą inwencją twórczą, oryginalnym spojrzeniem na temat i ciekawym sposobem realizacji.
W kategorii Szkół Podstawowych:
W kategorii Szkół Gimnazjalnych
Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez MRM w Kolbuszowej.
Kolejnym realizowanym punktem było sprawozdanie ze spotkania MRM Podkarpacia w Tarnobrzegu, które odbyło się w czerwcu 2017 r. Delegacja w składzie Klaudia Olszowy, Jakub Piórek, Gabriela Pawłowska, przybliżyła nam cele, założenia i efekty tego spotkania.
Ostatnią analizowaną kwestią było omówienie stopnia realizacji zadania „Kolbuszowa – drogi do wolności” realizowanego przez Komisję Kultury i Informacji. Przedsięwzięcie polega na przygotowaniu prezentacji multimedialnej, której punktem centralnym są postacie, miejsca i zdarzenia związane z walką o niepodległość na terenie powiatu kolbuszowskiego, wkomponowane w ogólnonarodową walkę o wolność Polski. Ukończony projekt zostanie przekazany w formie pliku wszystkim szkołom gminy Kolbuszowa.
Opiekun MRM. L.Urban
Bywają takie dni, gdy udaje nam się na chwilę oderwać od codziennych problemów, zatrzymać gonitwie dnia i dostrzec potrzeby innych. Takim dniem okazał się wtorek 19.12.2017r.. W tym dniu na VIII - świątecznej sesji zebrała się MRM. Posiedzenie odbyło się w Urzędzie Miejskim. Spotkanie przebiegało w ciepłej, miłej atmosferze. Najpierw udaliśmy się z życzeniami do pracowników gminy. Następnie odbyło się spotkanie z panią Barbarą Bochniarz- sekretarzem Gminy, która barwnie i ciekawie opowiedziała nam o różnych aspektach swojej pracy. Okazało się, że funkcja ta wbrew pozorom nie jest łatwym zajęciem, niesie ze sobą ogromną odpowiedzialność. Wymaga od pracownika kreatywności, dużej dyscypliny i zaangażowania. Jest to niezbędne stanowisko dla funkcjonowania urzędu, a rzetelne jego wypełnianie przynosi satysfakcję i zadowolenie. Miłą niespodzianką była wizyta włodarzy Gminy: p. burmistrza Jana Zuby, jego zastępcy p. Marka Gila oraz skarbnika Gminy p. Stanisława Zubera, którzy zwracając się do nas w serdecznych słowach podziękowali radnym i opiekunom za pełne poświęcenia wypełnianie swoich obowiązków. Podkreślili, że doceniają naszą pracę i cieszy ich fakt zaangażowania młodzieży w życie społeczne Gminy. Żegnając się złożyli nam pełne ciepła i życzliwości życzenia świąteczne. Druga część posiedzenia poświęcona była omówieniu spraw bieżących rady. Realizacja tego punktu była ostatnią kwestią świątecznej sesji MRM. Wszyscy z pokojem w sercach rozeszliśmy się do swoich szkół, a efekty podjętych decyzji zaowocują przyszłymi dokonaniami rady.
Opiekun MRM
L.Urban
Wtorek 27.02.2018r. był dniem IX sesji MRM. Posiedzenie to rozpoczęliśmy od spotkania z panem burmistrzem Janem Zubą oraz nowo wybranym sekretarzem gminy. Zwracając się do młodych radnych, pan burmistrz w ciepłych, pełnych uznania słowach odniósł się do inicjatyw i działań podejmowanych przez radę. Następnie przedstawił nam pana Krzysztofa Matejka, który od niedawna zajmuje stanowisko sekretarza gminy. Po spotkaniu z panem burmistrzem przystąpiliśmy do realizacji kolejnych punktów naszego posiedzenia. Pani Danuta Jadach przypomniała harmonogram kolejnej edycji akcji charytatywnej „Okaż serce – podziel się”- zbiórka słodyczy i przyborów szkolnych dla dzieci z Ukrainy. Pan Paweł Michno przedstawił projekt organizacji „Marszu na orientację”. Ważnym punktem spotkania była aktualizacja statutu MRM, który po przeanalizowaniu dotychczasowych zapisów, przedyskutowaniu i przegłosowaniu proponowanych zmian został uaktualniony. Dużą pomocą w tym zakresie służył pan sekretarz czuwając nad poprawnością prawną tworzonego dokumentu, za co składamy serdeczne podziękowania panu Krzysztofowi. Kończąc posiedzenie powołaliśmy osoby odpowiedzialne za przygotowanie regulaminu, innowacyjnej gry miejskiej, mającej na celu przyjazne dzieciom przybliżenie instytucji samorządu lokalnego i zadań przez nie wykonywanych. W najbliższym czasie planujemy także przeprowadzenie konkursu plastycznego pt. „ Prawa i obowiązki dziecka we współczesnym świecie”. Laureatów poznamy już w kwietniu. Pełni zapału i werwy będziemy realizować podjęte zamierzenia. Cieszy fakt, że zawsze możemy liczyć w tym zakresie na fachową pomoc i wsparcie zarówno władz samorządowych, pracowników gminy jak i nauczycieli sprawujących opiekę nad członkami MRM.
Opiekun MRM
Lucyna Urban
Wczesnym rankiem 18.05.2018r. MRM wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Naładowani pozytywną energią, chęcią poznania nowych, ciekawych miejsc i zwiedzenia stolicy ruszyliśmy w drogę. Po 5 godzinach jazdy byliśmy już w Warszawie, gdzie czekał na nas wspaniały przewodnik, który pokazał nam inne, nieznane oblicze tego miasta. Dzięki sprzyjającej pogodzie zwiedzanie stolicy było prawdziwą przyjemnością, a program mieliśmy bardzo bogaty. Wędrówkę rozpoczęliśmy od wizyty na ulicy Wiejskiej. Zatrzymaliśmy się pod usytuowanym naprzeciwko siedziby Sejmu i Senatu RP „Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego” upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej i działaczy struktur cywilnych Polskiego Państwa Podziemnego z lat 1939-1945. Następnie przemieściliśmy się na Warszawską Starówkę. Tutaj pan przewodnik poprowadził nas rzadko uczęszczanymi przez turystów uliczkami, zaułkami pokazał np. tzw. Górę Gnojną – dawne wysypisko śmieci które zbierała Wisła, a obecnie taras widokowy, z którego można oglądać dolinę Wisły. Kolejnym punktem naszej eskapady była wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach pt. „Muzealne przeboje” – poznając zarys malarstwa na przykładach dzieł wybitnych przedstawicieli różnych epok. Po wizycie w Muzeum Narodowym wróciliśmy na Starówkę by na Zamku Królewskim w części muzealnej obejrzeć projekcję multimedialną na temat historii i odbudowy zniszczonego po II wojnie światowej zamku. Następnie spacerując bulwarami wiślanymi podeszliśmy do stacji metra by podjechać na Stadion Narodowy. Zwiedzanie PGE Areny to kolejna dawka niezapomnianych wrażeń, możliwość zobaczenia pomieszczeń, w których pracują dziennikarze, czy szatni piłkarskich to przedsmak tego, czego można się spodziewać wychodząc na płytę. Gdy wspięliśmy się na sam szczyt trybun – widok na cały obiekt był imponujący. Wizyta na Stadionie Narodowym była ostatnim punktem naszej wycieczki. Pomimo zmęczenia i oszołomienia natłokiem wrażeń – zadowoleni ruszyliśmy w drogę powrotną by w późnych godzinach nocnych wrócić do domu. Zwiedzanie Warszawy to ciągłe dostrzeganie czegoś nowego, chociaż zobaczyliśmy wiele nieznanych nam dotąd miejsc, nadal pozostawiamy ją wciąż nieodkrytą.
Opiekun MRM
Lucyna Urban
Wtorkowy poranek 22.05.18 r przywitał nas pięknym wiosennym słońcem. Była to najlepsza zachęta by ruszyć na spotkanie z przygodą. Okazją do tego był organizowany w tym dniu przez MRM Kolbuszowski Klub Turystyczny „Salamandra” marsz na orientację. Zawody zorganizowano w pięknej leśnej scenerii ścieżki dydaktycznej „Białkówka” w Nowej Wsi. Na trasie zielonego punktu kontrolnego „Białkówka” rywalizowało ze sobą 9 dwuosobowych drużyn że szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu gminy Kolbuszowa. Pokonanie wyznaczonej trasy wymagało od zawodników opracowania właściwej strategii, współdziałania w grupie i odpowiedzialności, bo las niesie ze sobą wiele niespodzianek. Uczestnicy doskonale poradzili sobie z trudnościami, które napotykali i bezpiecznie dotarli do mety. Po ukończeniu przez wszystkie drużyny zawodów i podsumowaniu punktów ogłoszono wyniki, które przedstawiają się następująco.
W kategorii SP:
I miejsce – Zespół z SP w Kupnie
II miejsce – Zespół z SP w Bukowcu
III miejsce – Zespół z SP w Zarębkach
IV miejsce- Zespół z SP w Przedborzu
V miejsce – Zespół z SP nr 2 w Kolbuszowej
VI miejsce- Zespół z SP w Widełce
W kategorii gimnazjów:
I miejsce – Zespół z Gim. W Widełce
II miejsce – Zespół z Gim. Nr 2 w Kolbuszowej
III miejsce- Zespół z Gim. W Kupnie
Zwycięzcy i uczestnicy zawodów otrzymali nagrody ufundowane przez MRM, a wspólna biesiada przy ognisku była miłym dopełnieniem tej wyczerpującej rywalizacji. Mamy nadzieję że wszyscy wspaniale się bawili i „połknęli” bakcyla turystycznego.
Opiekun MRM
Lucyna Urban
Czwartek 07.06.2018r. to bardzo ważny dzień dla MRM IX kadencji. W tym dniu młodzi radni przystąpili do gry miejskiej, której celem było zapoznanie się z publicznymi, powiatowymi i gminnymi instytucjami działającymi na terenie Kolbuszowej. Uczestnicy podzieleni na 4 mieszane drużyny pod opieką nauczycieli – opiekunów wyposażeni w mapki, instrukcje i karty do gry rozpoczęli rywalizację na kolbuszowskim rynku. Podczas zmagań konkursowych młodzież miała do wykonania zadania w różnych miejscach na terenie miasta odwiedzili min. Starostwo, Straż Miejską, Urząd Gminy, Urząd Pracy. Wymagały one dużej aktywności, umiejętności współdziałania w grupie, kreatywności i organizacji działań w trakcie gry. Po przybyciu na metę na stadionie na uczestników czekały dwa następne zadania tj. rozwiązywanie testu podsumowującego zdobyte wiadomości i ułożenie hasła reklamujące nasze miasto. Z całym zestawem zadań drużyny poradziły sobie doskonale, a rezultaty pracy twórczej mile wszystkich zaskoczyły. Gdy czas zmagań konkursowych dobiegł końca, podsumowano efekty pracy drużyn i ogłoszono wyniki.
I miejsce zajęła drużyna w składzie M. Bańka, E. Komaniecka, D. Bajor, A. Łagoda, K. Proczek
II miejsce drużyna w składzie – J. Harchut, W. Peret, G. Pawłowska, K. Niezgoda
III miejsce drużyna w składzie- G. Zawisza, D. Syper, N. Puzio, J. Piórek
IV miejsce drużyna w składzie- W. Białek, M. Magda, M. Białek, E. Zawadzka
Wszyscy uczestnicy i opiekunowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez MRM. Po zakończeniu współzawodnictwa wykorzystując piękną aurę i okoliczności przyrody wspólnie zasiedliśmy do ogniska i dokonaliśmy podsumowania pracy MRM IX kadencji. W tym miejscu chciałabym złożyć serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom instytucji, które zgodziły się współpracować z MRM przy realizacji gry. Nasze przedsięwzięcie nie przebiegłoby w tak miłej i sympatycznej atmosferze, gdyby nie życzliwość i pomoc ze strony władz i pracowników Fundacji na rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej. Mam nadzieję, że podjęta w tym roku inicjatywa, będzie kontynuowana w następnych kadencjach.
Hasła reklamujące Kolbuszową
Opiekun MRM
Lucyna Urban
Inauguracyjna sesja MRM X kadencji odbyła się 16.10.2018r. Otwarcia dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej p. Krzysztof Wilk. Zwracając się do młodzieży pogratulował im odwagi i zaangażowania w działalność społeczną. Zaznaczył przy tym, że nie jest to praca lekka, ale może być źródłem satysfakcji, bo młodzi radni mogą realizować swoje potrzeby i pomysły, które przyczynią się do rozwoju naszego miasta i gminy. Następnie młodzi radni powtarzając za Przewodniczącym RM Krzysztofem Wilkiem słowa przysięgi, złożyli uroczyste ślubowanie i otrzymali chusty. Kolejnym punktem naszego posiedzenia był wybór Komisji Skrutacyjnej w celu przeprowadzenia wyborów na przewodniczącego i dwóch zastępców przewodniczącego MRM. Po przeprowadzeniu głosowania Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej A. Grabiec przedstawiła wyniki. Przewodniczącym MRM został Hubert Chodorowski z SP. Nr 2 w Kolbuszowej, zastępcami wybrano Wiktorię Wilk i Maksymilian Wilk z SP. Nr 1 w Kolbuszowej. Następnie ukonstytuowały cztery komisje stałe i przystąpiły do opracowania planów pracy. Na tym posiedzenie zakończono.
Młodzieżowa Rada Miejska X kadencji włączyła się w akcję „Światełko pamięci dla Łyczakowa” organizowaną przez rzeszowski oddział TVP. Nasze działania polegały na zebraniu zniczy i dostarczeniu ich do koordynatora akcji na naszym terenie – Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej. Młodzi radni bardzo chętnie włączyli się w realizację tego zadania. Akcja ta była żywą lekcją historii dla młodych ludzi, która pozostawi w nich niezatarty ślad patriotyzmu.
Zbliżające się święta skłaniają nas do refleksji, odszukania drzemiących w nas pokładów dobroci i życzliwości. Okazją do tego, by podzielić się świąteczną radością z innymi była II sesja MRM, która odbyła się 17.12.2018r. w Urzędzie Gminy. Posiedzenie rozpoczęło spotkanie z Wiceburmistrzem – p. Markiem Gilem i Sekretarzem Gminy - p. Krzysztofem Matejkiem. Składając nam pełne ciepła i serdeczności życzenia jednocześnie zapewnili o swoim wsparciu i pomocy. Świąteczny czas to wspaniała okazja by spotkać się podzielić życzeniami z pracownikami Urzędu Gminy. Następnie pan K. Matejek wcielając się w rolę przewodnika zapoznał nas z zasadami funkcjonowania kolbuszowskiego urzędu. Po tej krótkiej wycieczce przystąpiliśmy do realizacji kolejnego punktu naszego posiedzenia tj. opracowanie regulaminu turnieju badmintona. Swoje propozycje dotyczące rozgrywek przedstawiła kom na podstawie których przygotują regulamin rozgrywek. Ostatnim punktem sesji było wzajemne złożenie sobie świątecznych życzeń. Napełnieni ciepłem i radością zbliżających się świąt zakończyliśmy obrady.
Opiekun MRM
Lucyna Urban
Są dyscypliny sportu bardzo popularne, cieszące się dużym zainteresowaniem i są też te mało rozpowszechnione. Badminton należy do grupy mniej znanych sportów, jest on postrzegany bardziej jako gra rekreacyjna. Aby przybliżyć naszej młodzieży sportowy charakter tej dyscypliny, MRM w Kolbuszowej zorganizowała Gminny Turniej Badmintona drużyn mieszanych. Zawody odbyły się 4.03.2019r. w gościnnych progach Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Widełce. W turnieju uczestniczyło 5 zespołów ze szkół podstawowych. Po oficjalnym otwarciu turnieju pan Piotr Surowiec, trener badmintona zapoznał zawodników z zasadami gry, a członkowie miejscowego klubu UKS Start Widełka zaprezentowali je od strony praktycznej. Następnie odbyło się losowanie drużyn i rozpoczęła się rywalizacja . Nad przebiegiem zawodów od strony sportowej czuwali pan Piotr Surowiec i pan Rafał Przywara, nauczyciele wychowania fizycznego. Wszyscy zawodnicy bardzo ambitnie podeszli do rozgrywek, na boisku widać było wiele poświęcenia i pasji w grze zawodników. To, co jeszcze przed chwilą wydawało się bardzo trudne i tajemnicze, okazało się wielką przyjemnością i wspaniałą zabawą. Po zaciętej rywalizacji i zakończeniu rozgrywek ogłoszono wyniki, które przedstawiają się następująco:
Wszyscy uczestnicy turnieju odebrali nagrody (ufundowane przez MRM) z rąk sekretarza gminy pana Krzysztofa Matejka, który w imieniu swoim i pana burmistrza Jana Zuby pogratulował organizatorom wspaniałego pomysłu, a młodzieży sukcesów i pełnej zaangażowania gry. Podsumowując ten dzień wypełniony emocjami oraz wysiłkiem fizycznym chciałabym podziękować wszystkim, którzy bezinteresownie pomogli nam w organizacji turnieju: panu burmistrzowi Janowi Zubie i jego zastępcy panu Markowi Gilowi, Radzie Miejskiej oraz panu Jackowi Mroczce – skarbnikowi gminy. Bardzo dziękuję także panu Krzysztofowi Matejkowi – sekretarzowi gminy, który mimo wielu zajęć i obowiązków znalazł czas, by uczestniczyć w sportowych zmaganiach naszej młodzieży. Szczególne wyrazy wdzięczności kieruję do dyrektora SP w Widełce pana Mirosława Karkuta oraz nauczycieli i pracowników tej placówki, którzy serdecznie i życzliwie nas przyjęli, chętnie służyli nam radą i pomocą, umożliwili i pomogli w sprawnym przeprowadzeniu turnieju.
Opiekun MRM
Lucyna Urban
W poniedziałkowe przedpołudnie 25.03.2019 r. odbyła się III sesja MRM X kadencji. W trakcie obrad omówiona została sprawa organizacji akcji charytatywnej „Okaż serce – podziel się”. Akcja ta polega na zbiórce przyborów szkolnych i słodyczy o długim terminie ważności dla dzieci z parafii Żytomierz na Ukrainie, w której posługuje nasz krajan ks. R. Dziuba. Młodzi radni przychylnie ustosunkowali się do zgłoszonego przez Komisję Ochrony Środowiska i Pomocy Społecznej wniosku, by rozpropagować tę akcję także w placówkach przedszkolnych. Mamy nadzieję, że nasze działania po raz kolejny spotkają się z życzliwym przyjęciem i powiększy się grono darczyńców. Pamiętajmy! Pomagając potrzebującym, nie zmienimy całego świata, ale możemy zmienić czyjś świat. Kolejnym punktem obrad MRM było opracowanie regulaminu konkursu „Odkrywamy talenty”, w którym młodzi artyści będą mogli zaprezentować się w dwóch kategoriach: wokalnej i tanecznej. Przedstawiciele Komisji Kultury i Informacji poddali pod dyskusję projekt regulaminu konkursu. Po ożywionej debacie, przyjęciu zgłaszanych poprawek, zatwierdzono go do realizacji. Ostatnim punktem naszego posiedzenia było omówienie udziału MRM w powiatowych uroczystościach 3-go Maja. Na tym sesje zakończono.
Opiekun MRM
Lucyna Urban
Wśród uczniów naszych szkół znajduje się mnóstwo utalentowanych osób. Większość z nich nigdy nie miała możliwości zaprezentowania się przed szeroką publicznością, a także wystawienia się na opinię innych osób, sprawdzenia się. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom MRM w dniu 9.05.2019r. zorganizowała Konkurs „Odkrywamy talenty”. Inicjatywa ta skierowana była do młodzieży szkół podstawowych z klas IV–VIII i III klas gimnazjalnych. Do tegorocznej edycji zgłosiło ię 38 uczestników, którzy zaprezentowali swoje talenty w kategorii śpiew – solo i taniec zespołowy. Występy młodych artystów oceniało jury w składzie; pani Urszula Cebula – nauczyciel rytmiki i kształcenia słuchu w Szkole Muzycznej I stopnia w Kolbuszowej oraz pan Krzysztof Kłoda – nauczyciel muzyki i kapelmistrz orkiestry dętej działającej przy MDK w Kolbuszowej, a zgromadzeni na widowni uczniowie nagradzali brawami występy swoich koleżanek i kolegów, doceniając w ten sposób ich talent i odwagę. Po występach Jury udało się na naradę. Ocena nie była łatwa, ponieważ poziom wszystkich prezentacji był wysoki i uczestnicy świetnie bawili publiczność. Wreszcie nadszedł długo oczekiwany moment ogłoszenia wyników, które przedstawiają się następująco;
W kategorii śpiew kl. IV -VI
W kategorii śpiew kl. VII – VIII i III gimnazjum
W kategorii taniec kl. IV – VI
W kategorii taniec kl. VII – VIII i III gimnazjum
Zwycięzcy i uczestnicy odebrali nagrody i upominki ufundowane przez MRM w Kolbuszowej z rąk p. U. Cebuli i L. Urban. Wszystkim uczestnikom gratuluję odwagi i inwencji twórczej. Mam nadzieję, że dzięki temu konkursowi, wiele osób otrzymało możliwość przezwyciężenia swoich lęków przed wystąpieniami publicznymi oraz szansę na zaprezentowanie się na scenie. Pamiętajcie, że w każdym z was drzemie jakiś ukryty talent, trzeba go tylko odnaleźć, a potem mocno pielęgnować. Podsumowując ten dzień pełen artystycznych wrażeń chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim dzięki, którym organizacja tego przedsięwzięcia była możliwa: panu Krzysztofowi Matejkowi, że w napiętym grafiku swoich zajęć znalazł czas, by spotkać się z nami– przekazać uczestnikom życzenia wielu sukcesów oraz podziękować opiekunom i organizatorom za zaangażowanie w przygotowanie i realizację konkursu. Ponadto podziękowania kieruje do pani Urszuli Cebuli i pana Krzysztofa Kłody, którzy chętnie poświecili swój prywatny czas na pracę w komisji konkursowej. Słowa podziękowania należą się również panu dyrektorowi MDK w Kolbuszowej Wiesławowi Sitko i jego pracownikom, na których życzliwość i pomoc zawsze możemy liczyć. Dziękuje także wszystkim opiekunom za ogrom codziennej pracy wkładanej w przygotowanie dzieci do konkursu.
Opiekun MRM
L.Urban
W czwartkowe popołudnie 30.05.2019r. po raz czwarty w tym roku zebrała się Młodzieżowa Rada Miejska. Tym razem spotkaliśmy się na skansenie. Padający intensywnie deszcz nie nastrajał nikogo pozytywnie. Mimo to młodzi radni pełni zapału i chęci działania przystąpili do realizacji przyjętego porządku obrad tj. podsumowania pierwszego roku kadencji, ustaleniu co udało nam się już zrealizować, a co jeszcze przed nami. Miłą niespodzianką, a zarazem dodatkowym bodźcem do działania była wizyta pana burmistrza Jana Zuby, który nie bacząc na padający deszcz odwiedził nas i zapewnił o swoim wsparciu. Pogratulował młodzieży kreatywności i zaangażowania w działalność społeczną, a opiekunom podziękował za bezinteresowną pomoc oraz wsparcie młodych działaczy. Kolejnym punktem naszego spotkania była gra integracyjna „Podchody”. I nie straszny nam był deszcz- z entuzjazmem ruszyliśmy na trasę, bo deszcz nie może być przeszkodą dla tych co chcą i lubią się bawić. Po zakończeniu rywalizacji trochę przemoczeni, ale zadowoleni zasiedliśmy do wspólnego grillowania.
Opiekun MRM
L.Urban
W czwartek 24 października 2019r. w sali nr.220 Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej odbyła się V sesja MRM. Posiedzenie to rozpoczęliśmy od spotkania z panem Wicestarostą – Wojciechem Cebulą oraz Sekretarzem Gminy Kolbuszowa panem Krzysztofem Matejkiem. Zwracając się do młodych radnych, obaj panowie wyrazili podziw i uznanie dla działań podejmowanych przez młodzież skupioną w radzie - zachęcali do dalszej pracy. Kolejnym punktem naszych obrad było rozstrzygnięcie wakacyjnego konkursu „ Opowiem ci historię – przywracamy pamięć bohaterom” Po zapoznaniu się z treścią złożonych na konkurs prac komisja w składzie;
Kinga Frodyma – Stobierska - przewodnicząca
Lucyna Urban i Agnieszka Wit
Przyznały następujące miejsca.
I miejsce - Aleksander Łojek z SP. w Bukowcu.
II miejsce – Wiktoria Wilk z SP nr1 w Kolbuszowej.
III miejsce – Patrycja Reguła z SP. w Widełce.
Ufundowane przez MRM nagrody w imieniu wyróżnionych z rąk zaproszonych gości odebrali radni z poszczególnych szkół.
Następnym punktem obrad było zapoznanie z funkcjonowaniem Starostwa Powiatowego. Naszymi przewodnikami po obiekcie były panie pracujące w dziale ds. Promocji i Kultury.
Dzięki uprzejmości i życzliwości pracowników wydziału geodezji, biura Rady Powiatu oraz Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej dowiedzieliśmy się na czym polega praca tych instytucji i jak zmieniało się ich funkcjonowanie na przestrzeni wielu lat. Zakończenie naszej wizyty w gościnnych progach Starostwa zwieńczyło otrzymanie upominków w postaci gadżetów reklamowych dla każdego uczestnika.
Opiekun MRM
L. Urban
W piątek, 29 października w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej odbyła się I sesja XI kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej. Dwudziestu jeden młodych radnych zostało wyłonionych na dwuletnią kadencję w wyborach przeprowadzonych w 11 okręgach, obejmujących szkoły podstawowe z terenu Gminy Kolbuszowa.
W otwarciu sesji wzięli udział Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, Zastępca Burmistrza Marek Gil, Sekretarz Kolbuszowej Krzysztof Matejek oraz Skarbnik Kolbuszowej Jacek Mroczek, którzy pogratulowali nowo wybranym radnym oraz życzyli determinacji i wielu sukcesów w podejmowanych działaniach.
Podczas inauguracyjnej sesji radni złożyli uroczyste ślubowanie, zapoznali się ze statutem i zasadami pracy MRM oraz wybrali w głosowaniu Prezydium Rady. Przewodniczącym została Natalia Micek, a Zastępcami Przewodniczącego Jagoda Harchut i Piotr Jadach. Następnie ukonstytuowały się komisje stałe, które przystąpiły do opracowania planów pracy.
Głównym celem działania Młodzieżowej Rady Miejskiej jest zwiększenie zainteresowania i zaangażowania młodych ludzi w sprawy publiczne na poziomie lokalnym oraz reprezentowanie interesów młodzieży wobec instytucji samorządowych i organizacji skupiających młodzież. Zadaniem MRM jest m.in. działanie na rzecz integracji i współpracy środowisk młodzieżowych oraz promocja kultury, nauki czy sportu. Powołanie tego typu organu kształtuje i utrwala postawy demokratyczne oraz propaguje rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
W dniach od 15 do 25 listopada 2021 r. w szkołach Gminy Kolbuszowa i Niwiska została przeprowadzona zbiórka artykułów spożywczych i środków czystości dla Sióstr Albertynek zajmujących się biednymi, chorymi i bezdomnymi we Lwowie. Zebrane w ten sposób dary zostały przekazane siostrom. Akcja odbyła się pod patronatem Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kolbuszowej i ZHP Hufiec Kolbuszowa.
Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i przeprowadzenie akcji oraz darczyńcom serdecznie dziękujemy.
W piątek 17 grudnia 2021 r. odbyła się II sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej. Spotkanie rozpoczęliśmy od przekazania przez delegację harcerzy Hufca Kolbuszowa Światełka Pokoju zaproszonym gościom- Burmistrzowi J. Zubie, Przewodniczącemu Rady Gminy K. Wilkowi oraz zebranym na sesji radnym. Następnie głos zabrali goście- dziękując za dar Światełka Pokoju złożyli wszystkim życzenia świąteczne. Realizując kolejny punkt posiedzenia przystąpiliśmy do pracy nad modyfikacją planu pracy Rady. Po naniesieniu zgłoszonych i przegłosowanych poprawek plan został przyjęty do realizacji.
W dniu 17 marca 2022 r. odbyła się III sesja MRM XI kadencji.
Posiedzenie rozpoczęliśmy od spotkania z Komendantem Straży Miejskiej panem G. Dzimierą, który opowiedział nam o prowadzonym przytulisku dla zwierząt. Bardzo ciekawie przedstawił losy swoich podopiecznych. Przybliżył też problemy z jakimi się boryka, by zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki egzystencji. Podziękował radnym za zorganizowanie i przeprowadzenie akcji promującej pomoc i współpracę z przytuliskiem. Takie działania mają swój realny wymiar - do przytuliska trafiają dary (koce, zabawki, karmy) zbierane przez dzieci i młodzież naszych szkół, a to z kolei pozwala zapewnić znajdującym się w nim zwierzętom godziwe warunki.
Kolejnym punktem obrad była propozycja zmiany zakresu tematycznego konkursu fotograficznego „Gmina Kolbuszowa w obiektywie”. Po dyskusji i przegłosowaniu poprawka została przyjęta. Młodzi radni nie pozostają obojętni na krzywdę i niedolę dzieci z Ukrainy, które uciekając przed wojną znalazły schronienie w naszej gminie. Odpowiadając na ich potrzeby radni przeprowadzą na terenie swoich szkół zbiórkę przyborów szkolnych. Po zakończeniu akcji dary zostaną przekazane potrzebującym. Planowane jest też spotkanie integracyjne.
Realizując ostatni punkt posiedzenia - przewodniczący przybliżył zebranym cel i zasady uczestnictwa w marszu na orientację, który MRM będzie organizowała w kwietniu.
Na tym posiedzenie zakończono.
W dniu 28 kwietnia 2022 r. (czwartek) Młodzieżowa Rada Miejska w Kolbuszowej zaprosiła miłośników pieszych wędrówek na spotkanie z przygodą. Zorganizowany w tym dniu marsz na orientację dawał każdemu możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na trasie zielonego punktu kontrolnego „Białkówka” w Nowej Wsi.
Do rywalizacji przystąpiło 8 drużyn ze szkół podstawowych gminy Kolbuszowa. Pokonanie wyznaczonej trasy wymagało od uczestników opracowania właściwej strategii współdziałania i odpowiedzialności, by zdobyć jak najwięcej punktów, uzyskać jak najlepszy czas i nie zgubić się. Wszyscy uczestnicy doskonale poradzili sobie na trasie, dobrze się bawili i bezpiecznie dotarli do mety. Po zakończeniu rywalizacji i podsumowaniu punktów ogłoszono wyniki, które przedstawiają się następująco.
Zwycięzcy i uczestnicy zawodów otrzymali nagrody ufundowane przez MRM w Kolbuszowej. Wspólna biesiada przy ognisku była dopełnieniem tej wyczerpującej rywalizacji.
Opiekun MRM - Lucyna Urban
Wczesnym rankiem 28.05.2022r. MRM wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Wiedzeni ciekawością po 5 godzinach jazdy byliśmy już na miejscu. Przygodę z Warszawą zaczęliśmy od wizyty na Powązkach, gdzie czekał na nas przewodnik. To jedno z wielu miejsc związanych z bohaterami „Kamieni na szaniec” – ich losy stanowiły motyw przewodni naszej wycieczki. Tutaj poznaliśmy historię powstania cmentarza, odwiedziliśmy groby bohaterskich harcerzy i ich dowódców, zapaliliśmy znicze. Następnie autokarem przyjechaliśmy pod gmach Sejmu RP. O godzinie 11.00 po dopełnieniu niezbędnych formalności rozpoczęliśmy zwiedzanie. Czekający na nas przewodnik w barwny i ciekawy sposób przybliżył nam historię i dzień dzisiejszy polskiego parlamentaryzmu, oprowadził po gmachu sejmu, cierpliwie odpowiadał na zadawane pytania. Z sejmu ruszyliśmy na poszukiwanie śladów wydarzeń, które rozegrały się w stolicy ponad 70 lat temu. Wędrując ulicami Warszawy przypominaliśmy sobie historię walki Rudego, Alka i Zośki. Przemierzając trasę, którą był przewożony Janek Bytnar do siedziby gestapo i z Alei Szucha na Pawiak mogliśmy poczuć atmosferę tamtych dni, a wszystko to dzięki naszemu przewodnikowi. Jego barwna i ciekawa gawęda o przyjaźni, braterstwie i odwadze tych młodych ludzi wszystkich zafascynowała. Wędrówkę szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec” zakończyła wizyta w muzeum na Pawiaku. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i refleksji ruszyliśmy w drogę powrotną.
Opiekun MRM - Lucyna Urban
W dniu 9 czerwca br. odbyła się sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej podsumowująca dwuletnią kadencję młodych radnych, która była połączona z organizacją gry miejskiej- IV Konkurs Wiedzy o Samorządzie i Samorządności.
W podsumowaniu XI kadencji MRM wzięli udział Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba i Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Wilk, którzy wręczyli radnym upominki i podziękowali za godne reprezentowanie młodego pokolenia oraz zaangażowanie w pracach MRM. Wyrazili także nadzieję, że zdobyta wiedza i doświadczenie zaowocują w dalszej nauce i działalności społecznej. Podziękowania powędrowały również do Opiekuna Młodzieżowej Rady Miejskiej Pani Lucyny Urban oraz nauczycieli z poszczególnych szkół podstawowych zaangażowanych w pracę radnych.
Ponadto ogłoszono wyniki i rozdano nagrody w ramach przeprowadzonej gry miejskiej. Uczestnicy swoje zmagania rozpoczęli na rynku w Kolbuszowej. Następnie mieli za zadanie odwiedzić wskazane instytucje publiczne i wypełnić określone zadania. Rywalizację zakończono na stadionie miejskim wspólnym ogniskiem.
Święta to ludzie z ich uśmiechami i ciepłymi spojrzeniami.
W czwartek 15.12.2022r. MRM zebrała się na II sesji w sali nr 1 Urzędu Miejskiego. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia stały się doskonałą okazją do spotkania z pracownikami Urzędu Gminy i złożenia im życzeń. Miłą niespodzianką była wizyta Burmistrza Jana Zuby, zastępcy Burmistrza Marka Gila, Skarbnika Jacka Mroczka oraz Przewodniczącej Komisji Oświaty Barbary Szafraniec. Tradycyjnie obrady zaczęliśmy od przekazania przez delegację Hufca Kolbuszowa Światełka Pokoju. Następnie głos zabrali zaproszeni goście kierując do zebranych wyrazy wdzięczności za ten cudowny dar i nawiązując do przesłania, które ze sobą niesie złożyli wszystkim życzenia. Przekazali nam słowa wsparcia i zapewnili, że nasze działania cieszą się pełną aprobatą władz. Realizując kolejny punkt obrad przystąpiliśmy do pracy nad modyfikacją planu pracy. Po przeanalizowaniu zgłaszanych poprawek został on zatwierdzony do realizacji. Kończąc posiedzenie złożyliśmy sobie życzenia świąteczne z przesłaniem zaniesienia ich swoim bliskim i znajomym.
Opiekun MRM
Lucyna Urban
24 lutego 2023r. odbyła się III sesja MRM. Obrady rozpoczęliśmy od przyjęcia (zaprzysiężenia) w poczet radnych Antoniny Bebło ze Szkoły Podstawowej w Kolbuszowej Górnej, która przejęła mandat po swoim koledze Franciszku Radwańskim. Następnie głos zabrał pan Krzysztof Matejek – dziękując za zaproszenie pogratulował nowej radnej, przedstawił w skrócie zasady pracy Rady Gminy i życzył owocnych obrad. Realizując kolejny punkt posiedzenia przewodniczący poinformował radnych o skierowaniu zapytania do Przewodniczącego Rady Gminy w sprawie projektów inwestycji dla młodzieży naszej gminy proponowanych przez Młodzieżową Radę Miejską, po czym przystąpiliśmy do omówienia stopnia przygotowania konkursu o historii Kolbuszowej – ustalono, że etap szkolny powinien być przeprowadzony do 31.05.2023r. Po przerwie przystąpiono do pracy nad projektem regulaminu konkursu „Odkrywamy talenty”. W toku ożywionej dyskusji zgłoszono szereg propozycji, które zostaną uwzględnione w regulaminie. Będzie on opracowywany na następnej sesji. Następnie głos zabrał Prezes Fundacji Wspierania i Organizacji Czasu Wolnego „Chlebek” pan Tomasz Chlebek, który przedstawiając się opowiedział zebranym o swojej działalności oraz doświadczeniach w pracy z młodzieżą jako opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tyczynie. W trakcie wystąpienia zaproponował opracowanie „Katalogu potrzeb młodzieży gminy Kolbuszowa”, które wychodziłyby na przeciw ich oczekiwaniom, ale także realizowałyby potrzeby lokalne radnych (w ich miejscach zamieszkania). Propozycja wywołała pełną inicjatyw dyskusję, padały propozycje działań i inwestycji, które radni dostrzegają w swoich środowiskach. To kolejne wyzwanie dla młodych radnych - zadanie niełatwe, wymagające dużego zaangażowania, jednak pokazujące ich wrażliwość na potrzeby społeczne. Miejmy nadzieję, że współpraca młodzieży i dorosłych zaowocuje realizacją opracowanych projektów.
Opiekun MRM
Lucyna Urban
20 października 2023r. w gościnnych progach Nadleśnictwa Kolbuszowa odbyła się VI sesja MRM. Spotkanie rozpoczęliśmy od zaprzysiężenia nowych radnych, którzy zostali wybrani na miejsce ustępujących dwóch radnych z SP nr 1 w Kolbuszowej i SP w Bukowcu. Następnie głos zabrał pan Marek Gil – zastępca Burmistrza Kolbuszowej. Zwracając się do młodych radnych zachęcał ich do tego, aby otwarcie, bez obaw zgłaszali swoje propozycje działań, które wychodziłyby naprzeciw młodzieży naszej gminy. Zapewniał jednocześnie, że Rada Miejska, pan Burmistrz oraz pracownicy Urzędu Miejskiego będą dokładali wszelkich starań, by te pomysły zrealizować. Kolejnym punktem obrad było zwiedzanie Nadleśnictwa. Naszym przewodnikiem była pani Kinga Mazur. Zaczęliśmy od filmu O DREWNIE, dzięki któremu dowiedzieliśmy się jak wielu pracowników jest zaangażowanych w to, by nasze lasy tak pięknie wyglądały. Ciekawym wyzwaniem była gra terenowa i wizyta w szkółce leśnej. Pozwoliło to połączyć przyjemne z pożytecznym, wejść w rolę tropiciela przygód i w ten sposób poznać istotę funkcjonowania Nadleśnictwa. Zwieńczeniem sesji było ognisko integracyjne, które pozwoliło zacieśnić nasze więzi i wymienić się refleksjami na temat całego spotkania.
W poniedziałkowe przedpołudnie 18.12.2023r. odbyła się świąteczna sesja MRM w Kolbuszowej. Spotkanie rozpoczęliśmy od przekazania przez delegację Hufca Kolbuszowa Światełka Pokoju. Mottem tegorocznej edycji brzmi „Czyńmy pokój”. Jako pierwszy głos zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej pan K. Wilk, który zwracając się do zebranych nawiązał do hasła przewodniego wskazując każdemu z nas, że w dzisiejszym świecie szukanie i czynienie pokoju staje się koniecznością. Mówił o zdobytym dzięki pracy w radzie doświadczeniu samorządowym, które może zaowocować w przyszłości. Następnie kilka słów do młodych radnych skierował Sekretarz Gminy pan K. Matejek. Obserwując dotychczasową pracę rady z satysfakcją może stwierdzić, że jej członkom nie brakuje ciekawych pomysłów, które starają się konsekwentnie realizować. Zachęcał, by nie bali się podejmowania nowych wyzwań i inicjatyw. Na zakończenie obaj panowie złożyli zebranym życzenia świąteczne.
Realizując kolejny punkt porządku obrad radni przystąpili do omówienia realizacji zadań wynikających z planu pracy. Po ożywionej dyskusji podjęto uchwały dotyczące kontynuowania akcji pomocy dla dzieci z Ukrainy oraz przygotowania założeń do zadania „Marsz na orientację”. Na zakończenie obrad wszyscy życzyliśmy sobie wesołych świąt.
Na tym zakończyliśmy obrady.
Wiosna to czas na różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu. Jednym z takich wydarzeń była gra terenowa zorganizowana 26.04.2024 r. przez MRM. Zawody otworzył burmistrz Kolbuszowej pan Jan Zuba, który zwracając się do młodych radnych w ciepłych, pełnych uznania słowach odniósł się do inicjatyw i działań podejmowanych przez radę. Pogratulował odwagi i determinacji w dążeniu do realizacji swoich marzeń oraz życzył wielu sukcesów. Przed rozpoczęciem gry, w której zadaniem uczestników było odnalezienie w lesie punktów kontrolnych uczestnicy otrzymali od organizatora instrukcję i mapy. Do rywalizacji o miano zwycięzcy przystąpiło 11 dwuosobowych zespołów ze szkół gminy Kolbuszowa. Szukając punktów kontrolnych zawodnicy musieli się wykazać umiejętnością współpracy w zespole, czytania mapy oraz logicznego myślenia. Rywalizacja przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze, a uczestnicy doskonale poradzili sobie z trudnościami, które napotykali na trasie i bezpiecznie dotarli do mety. Po ukończeniu przez wszystkie drużyny zawodów i podsumowaniu punktów ogłoszono wyniki, które przedstawiają się następująco:
I miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej w Zarębkach
II miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej
III miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kolbuszowej Górnej
Zwycięzcy i uczestnicy zawodów otrzymali nagrody ufundowane przez MRM w Kolbuszowej. Drużynom oraz ich opiekunom gratulujemy i dziękujemy za udział w grze. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania naszej gry - Zarządowi Osiedla nr 2 w Kolbuszowej oraz władzom i pracownikom Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu – serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że był to mile spędzony czas i niezapomniane przeżycie.
Opiekun MRM
Lucyna Urban
Wczesnym rankiem 18.05.2024r. MRM wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Naładowani pozytywną energią, chęcią zwiedzenia stolicy ruszyliśmy w drogę. Dzięki sprzyjającej pogodzie spacer po mieście był prawdziwą przyjemnością. Zaczęliśmy po królewsku od zwiedzania „Ogrodów króla Stasia”. Delektując się wspaniałym otoczeniem z zainteresowaniem słuchaliśmy gawędy przewodnika o historii tego magicznego miejsca. Dowiedzieliśmy się, że dzisiaj kusi ono mieszkańców i turystów bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych min. odbywają się tu spektakle w „Teatrze na wodzie” czy coniedzielne koncerty fortepianowe pod pomnikiem Chopina. Realizując kolejny punkt wycieczki podjechaliśmy autokarem pod gmach Sejmu RP. O godzinie 12.00 po dopełnieniu niezbędnych formalności rozpoczęliśmy zwiedzanie. Przewodnik oprowadzając nas po gmachu sejmu przedstawił historię i dzień dzisiejszy polskiego parlamentaryzmu, odpowiadał na zadawane pytania, a na zakończenie przekazał nam pamiątkowe upominki. Następnie ruszyliśmy na zwiedzanie Starówki Warszawskiej, staromiejskiej części Traktu Królewskiego oraz przeszliśmy Bulwarami Wiślanymi i Mostem na Pragę do Pomnika Syrenki. Stamtąd podjechaliśmy na Stadion Narodowy. Rozmiary obiektu, ciekawostki związane z jego powstaniem i funkcjonowaniem to kolejna dawka niezapomnianych wrażeń. PGE Arena była ostatnim punktem naszej wycieczki. Zmęczeni, ale zadowoleni ruszyliśmy w drogę powrotną, by w późnych godzinach nocnych wrócić do domu.
Opiekun MRM
L. Urban
W środę 05.06.2024r. młodzi radni przystąpili do gry miejskiej, której celem było zapoznanie się z publicznymi, powiatowymi i gminnymi instytucjami działającymi na terenie Kolbuszowej. Zanim rozpoczęliśmy zmagania, spotkał się z nami Sekretarz Gminy - pan Krzysztof Matejek, który życzył zawodnikom powodzenia w rozwiązywaniu zadań. Następnie uczestnicy podzieleni na drużyny mieszane pod opieką nauczycieli, wyposażeni w mapki, instrukcje i karty do gry rozpoczęli rywalizację na kolbuszowskim rynku. Podczas zmagań konkursowych młodzież miała do wykonania zadania w różnych miejscach na terenie miasta. Odwiedzili min. Kolegiatę, Starostwo, Straż Miejską, Urząd Gminy, Urząd Pracy, Bulwary nad Nilem oraz dawną Synagogę. Wymagały one umiejętności współdziałania w grupie i organizacji działań w trakcie gry. Ze wszystkimi zadaniami drużyny poradziły sobie doskonale, a rzetelność odpowiedzi zaskoczyła komisję oceniającą. Cztery drużyny uzyskały ten sam wynik, dlatego przeprowadzono dogrywkę. Gdy czas zmagań konkursowych dobiegł końca ogłoszono wyniki.
I miejsce zajęła drużyna w składzie – Nikodem Dypa, Arkadiusz Mazur i Stanisław Białek
II miejsce drużyna w składzie - Natalia Mędra i Jakub Selwa
III miejsce drużyna w składzie - Maja Bąk i Aleksander Tabisz
IV miejsce drużyna w składzie - Julia Płoch i Roksana Nędza
Wszyscy uczestnicy i opiekunowie otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez MRM. W tym miejscu chciałabym złożyć serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom instytucji, które zgodziły się współpracować z MRM przy realizacji gry. Nasze przedsięwzięcie nie przebiegłoby w tak miłej i sympatycznej atmosferze, gdyby nie życzliwość i pomoc ze strony władz i pracowników Fundacji na rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej – dziękujemy. Mam nadzieję, że doświadczenie zdobyte w ten sposób przez młodzież zaowocuje w przyszłości.
Opiekun MRM
L. Urban