SPORT |
KRYTA PŁYWALNIA FREGATA |
W kompleksie dwukondygnacyjnego obiektu o powierzchni 3758 m² znajduje się basen sportowy o wymiarach 25 m × 12,5 m i głębokości od 1,60 m do 1,80 m, ponad 60-metrowa zjeżdżalnia oraz druga niecka z wydzielonym miejscem do nauki pływania. Bicze wodne, „dzika rzeka” oraz ławeczki napowietrzające to kolejne atrakcje obiektu. Ponadto dla korzystających z pływalni przygotowano jacuzzi, saunę, gabinet spa, siłownię oraz bar.
Kryta Pływalnia „Fregata”
ul. Jana Pawła II 10, 36-100 Kolbuszowa
tel. 17 7444820
www.basen.kolbuszowa.pl
Fundacja na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu |
Do dyspozycji sportowców jest 4-torowa bieżnia o długości 400 m, 6-torowa 130 m bieżnia, skocznie do skoku wzwyż, skoku w dal i trójskoku oraz skoku o tyczce. Do tego rzutnie dla kulomiotów, młociarzy i dyskoboli oraz rów z wodą do biegu z przeszkodami. Dla piłkarzy 3 pełnowymiarowe boiska trawiaste, boisko do siatkówki plażowej, szatnie sportowe z natryskami, sauna i solanka w tym zadaszona podłoga taneczna z grillem, plac zabaw dla dzieci, tereny do biegania. Fundacja organizuje obozy sportowe dla grup i zespołów sportowych z różnych rejonów Polski, a także festyny sportowo-rekreacyjne dla firm oraz mieszkańców gminy Kolbuszowa.
Fundacja na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu
ul. Wolska 2, 36-100 Kolbuszowa
tel. 17 2273 975, 172271 131
www.stadion@stadion.kolbuszowa.pl
www.stadion.kolbuszowa.pl
Zagroda jeździecka |
W Gminie Kolbuszowa coś dla siebie znajdą również miłośnicy jazdy konnej. Turyści do dyspozycji mają zagrodę jeździecką w Weryni wyposażoną w szerokie padoki, liczne przeszkody. Klienci mogą skorzystać z paleniska, pola namiotowego, z przejazdów bryczką, a w sezonie zimowym z kuligów konnych.
tel. 660 428 466
Na terenie miasta znajdują się także obiekty rehabilitacyjno-sportowe m.in. siłownie, sale sportowe, hale widowiskowe, stadion sportowy w Kolbuszowej i Kolbuszowej Dolnej, boisko „Orlik” w Widełce oraz boisko przy ZS nr 1 i ZS nr 2.
REKREACJA |
Kompleks Turystyczny Brzezóvka |
To nowy wybudowany obiekt na powierzchni ponad 5500 m2 z licznymi atrakcjami. Cały kompleks obejmuje trzy parki, dostosowane do preferencji gości. Park historyczny, park wodny oraz plac zabaw
Wędrując alejkami można w ciekawy i przyjemny sposób poznać historię naszej planety i cywilizacji.
Na upalne dni, przygotowano plac zabaw z wodnymi zjeżdżalniami, natryskami i jacuzzi. Część atrakcji umieszczona jest w namiocie, który pozwala bawić się w każdych warunkach pogodowych.
W kompleksie znajduje się również punkt gastronomiczny. Park sąsiaduje bezpośrednio z Muzeum Kultury Ludowej.
KOMPLEKS TURYSTYCZNY BRZEZÓVKA
Domatków 36 F
36-100 Kolbuszowa
tel. +48 781 116 909
Trasy rowerowe |
Kolbuszowa oraz jej najbliższe okolice stwarzają znakomite warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Na terenie gminy wytyczono i oznakowano cztery szlaki rowerowe o łącznej długości 56 km. Na trasach rowerowych turyści mają okazję zobaczyć liczne zabytki architektoniczne i sakralne m.in. skansen, pałac w Weryni, okolice rezerwatu Zabłocie, ścieżkę przyrodniczą Białkówkę i Świerczówkę, a także obszary leśne i rezerwaty przyrody. Przy szlakach przygotowano cztery miejsca postojowe wraz z małą architekturą. Biegną głównie drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu. Są to zarówno drogi prowadzące przez las, jak i przez wsie i pola.
Kolor trasy: niebieski
Przebieg trasy: Kolbuszowa – Domatków – Przedbórz – Huta Przedborska – Poręby Kupieńskie – Kupno – Bukowiec – Kolbuszowa. Trasa przebiega drogami asfaltowymi. Trudność trasy: średnia – kilka podjazdów, niesprawiających rowerzystom specjalnych kłopotów. Długość trasy: 32,20 km Czas przejazdu: 3 – 4 godziny.
Kolor trasy: zielony
Przebieg trasy: Kolbuszowa – Kolbuszowa Górna – Kłapówka –Werynia – Kolbuszowa. Trasa przebiega głównie drogami asfaltowymi, jedynie odcinek w Kolbuszowej Górnej, ze względu na ruchliwość drogi krajowej nr 9 trzeba przebyć tzw. drogą za rzeką, lub chodnikiem biegnącym po lewej stronie drogi krajowej. Trudność trasy: średnia – kilka podjazdów, niesprawiających rowerzystom specjalnych kłopotów. Długość trasy: 17,20 km Czas przejazdu: 2 – 3 godziny.
Kolor trasy: czerwony
Przebieg trasy: odejście (łącznik) Brzezówka – Nowa Wieś Trasa przebiega drogą asfaltową Trudność trasy: łatwa Długość trasy: 3,50 km Czas przejazdu: 0,5 godziny.
Kolor trasy: żółty
Przebieg trasy: odejście (łącznik) Werynia – Zarębki (Mechowiec) Trasa przebiega drogą asfaltową. Trudność trasy: łatwa Długość trasy: 5,50 km Czas przejazdu: 1 godzina.
Plik do pobrania: Trasy rowerowe
Ścieżki przyrodnicze |
Piesza ścieżka przyrodniczo-edukacyjna Białkówka została wytyczona w Nowej Wsi. Ścieżkę można przejść dużą pętlą liczącą ponad 4 kilometry lub mniejszą 1,5-kilometrową. Ścieżkę można pokonać pieszo, na rowerze lub konno. W pobliżu Białkówki znajduje się najwyższe wzniesienie w okolicach Kolbuszowej – Jastrzębia Góra.
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza Świerczówka znajduje się na leśnych terenach Świerczowa. Przystosowana jest do jazdy w siodle konno, na rowerze oraz pieszych spacerów. Składa się z trzech pętli o łącznej długości 7,8 km. Dla najmłodszych uczestników leśnych wędrówek przygotowano mini ZOO z dzikami, strusiami, końmi oraz „Zieloną Klasę.
Rezerwat Zabłocie |
Ponadto na terenach leśnych Gminy Kolbuszowa leży jeden z najcenniejszych obszarów przyrody w stanie naturalnym – rezerwat Zabłocie. Na jego rozległych terenach (539,81 ha) występują stanowiska lęgowe rzadkiej ornitofauny i kompleks stawów rybnych.
Przyrodniczy szlak Puszczy Sandomierskiej |
Przyrodniczy szlak Puszczy Sandomierskiej to trasa turystyczna licząca ponad 300 km długości. Swym zasięgiem obejmuje ponad 130 tys. ha terenu pradawnej Puszczy Sandomierskiej zlokalizowanej w północnej części Podkarpacia. Jej droga wiedzie od Mielca przez Tarnobrzeg, Nisko, Głogów Młp. do Kolbuszowej. Prowadzi przez tereny leśne, łąki, uprawne pola, wsie i małe miasteczka. Zbudowano na niej i odnowiono ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne, zielone klasy i miejsca postoju, gdzie czekają na gości stoły, ławki, zadaszenia chroniące przed słońcem, deszczem i śniegiem oraz tablice dydaktyczne. Na dowolnie wybraną część szlaku można wybrać się pieszo, na rowerze lub w siodle!