W Widełce słowa mają moc!


fot. Szkoła Podstawowa w Widełce
fot. Szkoła Podstawowa w Widełce 
2023-03-27

O tym, że słowa mają wielką moc mogli przekonać się uczniowie i rodzice Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Widełce oraz mieszkańcy wsi uczestniczący w spotkaniu z profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego  Kazimierzem Ożogiem – znanym językoznawcą, świetnym mówcą i wybitną osobowością polskiej nauki.

23 marca 2023 roku pod długiej przerwie związanej z pandemią Covid-19 po raz kolejny do szkoły przybył - przyjaciel szkoły  - profesor Kazimierz Ożóg. Celem spotkania było podsumowanie projektu pt. „Słowa mają moc” przygotowanego przez uczniów klasy siódmej i ósmej. Inicjator spotkania - dyrektor szkoły Mirosław Karkut  w powitaniu podkreślił, że w dzisiejszych czasach możliwość posłuchania mądrych osób , które posługują się piękną polszczyzną,  jest ogromną wartością

 Uczniowie w swym wystąpieniach udowodnili, że słowa mają ogromny wpływ na ludzi i otaczającą  rzeczywistość zarówno w dziełach literackich, jak i w codziennych sytuacjach. Wykład profesora Kazimierza Ożoga zachwycił publiczność. W niezwykle interesujący sposób profesor mówił o znaczeniu języka dla jednostki, grupy społecznej i całego narodu.

Język to przestrzeń między >ja< a światem zewnętrznym. Poznajemy, czujemy, stajemy się – poprzez język. Dbając o jego bogactwo, kreujemy nasz świat. Rozwijamy relacje w sferze sacrum i profanum. Wyrażamy swój patriotyzm, tęsknoty, smutki, marzenia.”

 Na zakończenie spotkania profesor wręczył nagrody laureatom szkolnego konkursu „Mistrz ortografii”.

Wszyscy uczestnicy spotkania, podkreślali, że była to wyjątkowa uroczystość. Możliwość wysłuchania wykładu, a później dyskusji z profesorem sprawiła, że sprawa piękna języka polskiego, przekonania o wielkiej mocy słów, połączyła pokolenia.

Bardzo dziękujemy Panie Profesorze!

 

Mirosław Karkut, Renata Peret

Monitor Polski

Elektroniczny Dziennik Urzędowy

Dziennik ustaw

ePUAP

  • Data aktualizacji: 2024-05-28 08:21
  • |
  • Licznik odwiedzin: 14 340 085