Konsul Węgier w Widełce


Konsul Węgier w Widełce
Konsul Węgier w Widełce 
2023-06-22

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Widełce wzięli udział w projekcie „Widełka i Mátészalka – poznawanie współczesnej Polski i Węgier.” Jednym z elementów projektu był wyjazd na polsko -węgierski Festiwal Tańca Ludowego organizowany przez Móricz Zsigmond Görögkatolikus Kéttannyelvű Általános Iskola z Mátészalki. Udział w tym wydarzeniu był współfinansowany przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

W czwartek 15 czerwca w 2023 roku odbyła się akademia zatytułowana „Wacław Felczak – ambasador przyjaźni polsko-węgierskiej.” Uroczystość zorganizowaną dla społeczności lokalnej zaszczycił swoją osobą Honorowy Konsul Węgier, pan Zbigniew Ungeheuer.

Uczniowie zaprezentowali polskie tańce, które pokazali podczas Festiwalu w Mátészalce oraz jeden z tańców węgierskich, które mieli okazję poznać podczas warsztatów tanecznych. Przypomniano również postać prof. Władysława Felczaka, który był wielkim orędownikiem podtrzymywania przyjaznych stosunków polsko-węgierskich. Zaprezentowany został fotoreportaż z Festiwalu Tańca Ludowego w Mátészalce, a także przypomniano jak przebiegała współpraca od roku 2016.

Pani Joanna Sieraczyńska i pan Piotr Duda, którzy są autorami projektu zaprezentowali kolejne efekty swoich działań w postaci albumu poświęconego tańcom polskim i węgierskim oraz poradnika „Żyj radośnie offline”, który powstał na bazie wieloletnich doświadczeń spotkań z młodzieżą węgierską. Zachęca on do różnych aktywności z dala od nowoczesnych technologii, które tak zawłaszczają młodszym pokoleniem. Obie książki podarowano konsulowi z nadzieją, że znajdą się w biblioteczce Konsulatu Węgierskiego, a na pewno będą w bibliotece szkolnej. 

Pan Zbigniew Ungeheuer był zaskoczony rozmachem działań podjętych przez uczniów i nauczycieli Szkoły w Widełce. Pochwalił aktywność we wspólnych przedsięwzięciach ze szkołą węgierską i zapewnił, że będzie wspierał dalszą współpracę obu placówek.

 

Joanna Sieraczyńska, Piotr Duda

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. W. Felczaka

Monitor Polski

Elektroniczny Dziennik Urzędowy

Dziennik ustaw

ePUAP

  • Data aktualizacji: 2024-07-12 15:12
  • |
  • Licznik odwiedzin: 14 633 516