Od 1 stycznia 2020 r. w Polsce obowiązkowa jest segregacja odpadów, a każde państwo członkowskie UE musi osiągać określone poziomy przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Nowe poziomy recyklingu: od 2024 roku – 45%, od 2025 – 55%.
Procent recyklingu w gminie Kolbuszowa przedstawia się następująco:
Jak widać w 2021 r. gmina nie zdołała osiągnąć wymaganego poziomu, dlatego też selektywna zbiórka odpadów u źródła, czyli w naszych domach lub firmach odgrywa kluczową rolę. Pamiętajmy, że od tego, w jaki sposób rozdzielimy odpady w gospodarstwie domowym zależy, ile z nich zostanie poddanych recyklingowi. Prawidłowa segregacja oznacza redukcję ilości odpadów zmieszanych, a co za tym idzie mniej tych odpadów zostanie przekazanych na składowisko. Poziom recyklingu narzucony przez Unię Europejską z roku na rok jest coraz wyższy i samorządom coraz trudniej będzie go osiągnąć. Za nieosiągnięcie poziomu recyklingu nakładane są kary finansowe przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Ich wysokość stanowi iloczyn 270 zł/1tonę odpadów, którą zostaliśmy zobowiązani poddać recyklingowi.
Ilość odpadów odebranych od mieszkańców Gminy Kolbuszowa w 2023 r.
W związku z powyższym zwracamy się do mieszkańców z prośbą o odpowiednią segregację odpadów. Warto również zastanowić się, jak można ograniczyć ilość produkowanych odpadów. Zachęcamy mieszkańców do stosowania dobrych praktyk tj. zakładania przydomowych kompostowników w celu ograniczenia składowania odpadów biodegradowalnych. Odpady te nie tylko mogą zostać wykorzystane jako kompost w przydomowych ogródkach, ale także znacząco przyczynią się do osiągnięcia pożądanego poziomu recyklingu.
Jednoczenie przypominamy o obowiązku naklejania kodów kreskowych na worki do segregacji, aby szybciej dotrzeć do gospodarstw, w których nie prowadzi się selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.