Główne założenia Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027


Główne założenia LSR na lata 2023-2027
Główne założenia LSR na lata 2023-2027 
2024-10-16

Opracowana przez LGD „Siedlisko” Strategia Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność ma charakter wielofunduszowy, co oznacza, że działania współfinansowane będą z: Europejski Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego PLUS (EFS+). Fundusze te połączono ze sobą w ramach LSR, co niewątpliwie sprzyja osiągnięciu efektu synergii.

Jednym z podstawowych przyjętych założeń LGD „Siedlisko" jest kompleksowość działań i zintegrowanie różnych narzędzi, metod, partnerów i form komunikacji. 

Cele LSR oraz planowane w ramach ich realizacji konkretne przedsięwzięcia są spójne, powiązane ze sobą i wzajemnie się uzupełniają. Są one odpowiedzią na szereg problemów wskazanych w trakcie konsultacji społecznych.

Lokalna Grupa Działania określiła dwa cele wraz z przypisanymi przedsięwzięciami, wynikające z wizji specyfiki obszaru,  do których realizacji  będzie dążyć:

Cel nr 1 – Poprawa warunków życia mieszkańców na terenie LGD

 ✓ Przedsięwzięcie 1.1.1 Budowa, przebudowa infrastruktury publicznej, społecznej, rekreacyjnej oraz zwiększenie estetyki miejscowości.

✓ Przedsięwzięcie 1.1.2. Wyposażenie organizacji społecznych, artystycznych, zespołów folklorystycznych i innych organizacji życia społecznego

✓ Przedsięwzięcie 1.1.3. Wydawanie publikacji, badań i innych przedsięwzięć służących promocji regionu

 ✓ Przedsięwzięcie 1.2.1. Wsparcie jakości edukacji

 ✓ Przedsięwzięcie 1.3.1. Podejmowanie działalności gospodarczej

 ✓ Przedsięwzięcie 1.3.2. Podejmowanie działalności gospodarczej przez osoby będące w niekorzystnej sytuacji

✓ Przedsięwzięcie 1.3.3. Rozwój działalności gospodarczej

Dzięki realizacji tego celu teren działania LGD będzie atrakcyjnym obszarem dla mieszkańców i turystów, o dobrze rozwiniętej infrastrukturze, rozwijający się gospodarczo i społecznie. Cel  ten obejmuje wszelkie działania w zakresie tworzenia warunków do  zwiększania przedsiębiorczości  mieszkańców,  kształtowania przestrzeni publicznej i społecznej, w taki sposób, aby była jak najbardziej przyjazna dla mieszkańców, budowy więzi społecznych oraz wsparciem szkół. 

Cel nr 2- Wzmocnienie kapitału społecznego i aktywizacja mieszkańców LGD

 ✓ Przedsięwzięcie 2.1.1. Rozwój zdolności uczniów poza edukacją formalną- organizacja zajęć pozalekcyjnych, warsztatów tematycznych

✓ Przedsięwzięcie 2.2.1. Usługi społeczne świadczone w społeczności lokalnej- działania na rzecz zwiększania zaangażowania seniorów

 ✓ Przedsięwzięcie 2.3.1. Organizacja wydarzeń integrujących lokalną społeczność

✓ Przedsięwzięcie 2.4.1. Animowanie do wdrażania  innowacji -  kształtowania świadomości ekologicznej, zielonej gospodarki i biogospodarki

Działania te są ze sobą ściśle powiązane – działania edukacyjne, szkoleniowe pozwalające nabyć wiedzę (warsztaty, kursy),  animacyjne i aktywizacyjne, promocyjne, wyjazdy, wycieczki. Powyższe ma na celu  włączenie społeczne mieszkańców oraz pobudzenie ich do aktywnych postaw. Nabycie praktycznej wiedzy i umiejętności w ramach działań z operacji własnych  może zaowocować nowymi, innowacyjnymi  pomysłami, które będą wdrożone na obszarze LGD. 

W Lokalnej Strategii Rozwoju przewidziano przedsięwzięcia, które będą realizowane przez jednostki różnych sektorów z różnych gmin. Są to zarówno osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe oraz lokalni przedsiębiorcy. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie korzyści i dążenie do jak najwyższego stopnia osiągnięcia celów, z uwzględnieniem wzajemnych powiązań gospodarczych, czy społecznych. 

Planowane przedsięwzięcia będą realizowane we wszystkich gminach obszaru objętego LSR. W konsekwencji z zaplanowanych inwestycji czy wydarzeń będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy obszaru LGD i odwiedzający region turyści. Dodatkowym aspektem jest to, iż dzięki działaniom dojdzie do promowania obszaru Lokalnej Grupy Działania „Siedlisko”, co wpłynie na poszerzenie wiedzy na jego temat. Operacje w ramach LSR mogą też wpłynąć na ścisłą integrację mieszkańców, w tym poprzez ich udział w organizowanych wydarzeniach kulturalnych i aktywizacyjnych czy też zaangażowanie się w realizację projektów grantowych.

Więcej informacji na temat głównych założeń LSR na lata 2023-2027 na bieżąco będzie można znaleźć na stronie internetowej: www.lgdsiedlisko.kolbuszowa.pl oraz uzyskać bezpośrednio w siedzibie biura: Czas pracy biura LGD: poniedziałek: 8:00-16:00, wtorek – piątek: 7:30-15:30.  

Monitor Polski

Elektroniczny Dziennik Urzędowy

Dziennik ustaw

ePUAP

  • Data aktualizacji: 2024-10-17 14:49
  • |
  • Licznik odwiedzin: 15 202 132