W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w dniu 8 grudnia 2024 roku na Jasnej Górze w Częstochowie Burmistrz Kolbuszowej Grzegorz Romaniuk zawierzył Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski Gminę Kolbuszowa.
Zawierzenia, które było inicjatywą samorządowców, reprezentujących mieszkańców naszej gminy dokonał burmistrz podczas Mszy Świętej w obecności przedstawicieli miasta i sołectw Gminy Kolbuszowa. Była to również konsekwencja deklaracji, w której większość radnych Rady Miejskiej w Kolbuszowej podpisała się pod pomysłem zawierzenia. Wśród inicjatorów zawierzenia oprócz Grzegorza Romaniuka Burmistrza Kolbuszowej był Rafał Przybyło Radny Rady Miejskiej.
Przed uroczystym zawierzeniem w sali Ojca Augusta Kordeckiego odbyła się konferencja patriotyczna „Współczesny patriotyzm”, którą poprowadził ks. kan. mgr Lucjan Szumierz proboszcz Kolegiaty, dziekan dekanatu Kolbuszowa- Wschód.
W dzisiejszym świecie, niepewnym, pełnym wrogości gdzie wojna stała się codziennością, a wartości stały się relatywne, szukamy pomocy. Maryja od wieków była naszą obrończynią i pośredniczką. Można zaryzykować twierdzenie, że to dzięki niej Polska zachowała swoją tożsamość i wiarę, na bazie której rozwijała się kultura, literatura i tworzyła historia narodu.
Oficjalnie tytuł Królowej Polski został nadany Maryi 1 kwietnia 1656 roku przez króla Jana Kazimierza po cudownej obronie Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego. Król klęcząc przed obrazem Matki Bożej Łaskawej w katedrze lwowskiej oddał Rzeczpospolitą szczególnej opiece Maryi, obierając Ją Królową Polski.
Polska jest jedynym państwem na świecie, gdzie Maryja jest otaczana tak wielkim szacunkiem. To wszystko dzięki naszym przodkom, którzy Jej zaufali i przekonali się jak wiele łask i pomocy można otrzymać przez Jej wstawiennictwo. Tradycją samorządów w Polsce jest fakt zawierzania się Matce Bożej. Gmina Kolbuszowa jako jedna z niewielu jednostek samorządowych uczyniła to 8 grudnia br.
Zawierzenie jest aktem woli, przez który wierzący przyjmują do swojego życia wewnętrznego Maryję. Jak podaje encyklika „Redemtoris Mater”: wierzący na wzór św. Jana apostoła stojącego pod krzyżem przyjmują Maryję do siebie. Nie jest to akt pojedynczy, jednorazowy, raczej życiowa postawa. Maryja natomiast obejmuje pełniej swym macierzyństwem przybrane dzieci. Jest Ona pośrednikiem między nami a Jej Synem Jezusem Chrystusem. Pośredniczy w obfitych darach duchowych, które pochodzą od samego Boga.
W pielgrzymce na Jasną Górę wzięło udział ponad 500 mieszkańców Gminy Kolbuszowa. W wyjeździe uczestniczyli przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodowych miasta oraz sołectw Gminy Kolbuszowa.
Dziękujemy kapłanom, wszystkim sponsorom i darczyńcom oraz firmom i instytucjom, a także ludziom, którzy w sposób materialny i niematerialny pomogli w zorganizowaniu tego dzieła.
Wszystkie koszty całego wydarzenia zostały pokryte przez darczyńców oraz pielgrzymów. Samorząd gminny nie dofinansowywał wydarzenia.
Link do materiału filmowego: https://www.youtube.com/watch?v=9xMC--qv4SU.