W dniu 16 czerwca 2026 r. w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej podpisano umowę pomiędzy Gminą Kolbuszowa, a Nadleśnictwem Głogów dotyczącą współpracy przy realizacji inwestycji pn.: „Przebudowa drogi gminnej nr 150509R w kilometrażu od 0+000 do 0+950 w miejscowości Werynia”.
Dokument podpisali Burmistrz Kolbuszowej Grzegorz Romaniuk oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Głogów Ireneusz Żelazny. W spotkaniu uczestniczyli również Zastępca Nadleśniczego Witold Wrzask, Zastępca Burmistrza Krzysztof Wójcicki oraz Kierownik Referatu Inwestycji Anna Łoboda.
Umowa określa zasady współpracy stron oraz udział finansowy Nadleśnictwa Głogów w kosztach inwestycji. Gmina Kolbuszowa, jako inwestor, będzie odpowiedzialna za przygotowanie i realizację przedsięwzięcia. Szacunkowa wartość zadania wynosi 685 646 zł, z czego dofinansowanie Nadleśnictwa Głogów stanowi nieprzekraczającą kwotę 335 800 zł. Środki zostaną przekazane w ramach programu wspomagania jednostek samorządu terytorialnego realizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
Zakres inwestycji obejmuje wykonanie podbudowy i nawierzchni asfaltowej na odcinku ok. 950 m, utwardzenie poboczy kruszywem oraz istniejących zjazdów, a także przebudowę przepustów. Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do poprawy stanu infrastruktury drogowej, zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu użytkowników oraz usprawni dojazd do terenów leśnych i przyległych nieruchomości.
Obecnie Gmina Kolbuszowa opracowuje dokumentację projektową niezbędną do realizacji zadania. Po jej zakończeniu zostanie wszczęta procedura udzielenia zamówienia publicznego. Po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu umowy znana będzie ostateczna wartość inwestycji. Zakończenie inwestycji jest planowane do końca października 2026 r.
Wspólna realizacja zadania stanowi przykład efektywnej współpracy samorządu z Lasami Państwowymi na rzecz rozwoju lokalnej infrastruktury.