Rośnie pokolenie nowych działkowców


Rośnie pokolenie nowych działkowców
Rośnie pokolenie nowych działkowców 
2018-02-21

Pierwsza edycja programu cieszyła się ogromnym powodzeniem, dlatego Gmina Kolbuszowa po raz drugi udzieliła wsparcia finansowego do realizacji zadania publicznego pn. ”Organizacja pozalekcyjnych zajęć edukacyjno – wychowawczo – wypoczynkowych w zakresie ekologii w gminie Kolbuszowa". Przeznaczone na ten cel fundusze pochodzą z dotacji celowej z budżetu miasta, udzielonej w trybie art.221 ustawy, na finansowanie zadań zleconych do realizacji przez organizacje pożytku publicznego.

Adresatami innowacyjnych spotkań są dzieci z Przedszkoli i Szkół Podstawowych (klasy 1-3) z terenu Gminy Kolbuszowa. Rodzice tych uczniów na ogół nie posiadają działki bądź przydomowego ogródka. Dla dzieci, wszelkie działania związane z pracą w ogrodzie wydają się być nieznane, przez co bardzo atrakcyjne. A miłe spędzenie czasu na łonie natury wyzwala w dzieciach ogrom radości, zadowolenia i dumy z celowości pracy.

Nadrzędnym celem zajęć będzie nauka poprzez obserwowanie, własną ingerencję w przyrodę i zabawę na łonie natury. Koniecznym jest rozbudzenie potrzeby kontaktu z przyrodą i wyrabianie szacunku dla jej piękna, a przede wszystkim wyrabianie szacunku dla pracy człowieka. Dzięki spotkaniom międzypokoleniowym (dzieci – działkowcy), systematycznej i cierpliwej pracy, efekty będą widoczne w czasie zbiorów.

Podczas zajęć dzieci będą mogły nie tylko zobaczyć czy dotknąć roślin, ale także, ze wsparciem nauczycieli i działkowców, bezpośrednio uczestniczyć w pracach ogrodowych. W ten sposób najmłodsze pokolenie będzie się uczyć szacunku do przyrody, co pozwoli kształtować w nim proekologiczną postawę. Zajęcia w ogrodzie działkowym będą służyć także rozwojowi pasji u dzieci, a niejednokrotnie nawet ich odkrywaniu.

Dzięki takim spotkaniom dzieci nabędą szereg umiejętności i wiedzę, która będzie im przydatna w późniejszym dorosłym życiu. Dowiedzą się wielu cennych informacji o różnych gatunkach roślin, zjawiskach atmosferycznych związanych z porami roku czy działaniami szkodzącymi środowisku i takimi, które wpływają na poprawę jego stanu. Nauczą się również posługiwania narzędziami ogrodniczymi i wykonywania podstawowych prac ogrodniczych. Podsumowaniem cyklu zajęć będzie konkurs dotyczący wiedzy ogrodniczej.

Wiosną, pod okiem doświadczonych działkowców, dzieci przygotują grządki i wysieją nasiona ulubionych warzyw. Następnie zajmą się pielęgnacją grządek: czeka ich podlewanie i pielenie. Podczas prelekcji dzieci będą mogły zapoznać się z naturalnymi metodami ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami. Dowiedzą się, do czego służy kompostownik i jak być eko.

Podczas zbiorów owoców i warzyw dzieci zobaczą, jak przetwarzać zebrane plony. Pod nadzorem dorosłych będą mogły zrobić sok lub dżem z truskawek czy malin. Nauczą się, jak ukisić ogórki, jak zrobić przecier pomidorowy i inne przetwory. Po jesiennych porządkach i przekopywaniu ziemi z kompostem, na uczestników warsztatów czekać będą pieczone ziemniaki i zrobione wcześniej przetwory. Późną jesienią dzieci będą budować karmniki, a zimą będą dokarmiać ptaki. Zwieńczeniem nauki będzie wspólne lepienie bałwana.

 

Andrzej Chmielowski

Prezes Zarządu ROD „Prefabet” w Kolbuszowej

Monitor Polski

Elektroniczny Dziennik Urzędowy

Dziennik ustaw

ePUAP

  • Data aktualizacji: 2024-06-13 11:54
  • |
  • Licznik odwiedzin: 14 424 440