Rodzinny Ogród Działkowy PREFABET realizuje swój cel


Projekt pn. „Organizacja pozalekcyjnych zajęć edukacyjno–wychowawczo–wypoczynkowych w zakresie ekologii”
Projekt pn. „Organizacja pozalekcyjnych zajęć edukacyjno–wychowawczo–wypoczynkowych w zakresie ekologii” 
2021-03-19

W naszym mieście aktywnie działa ROD „Prefabet”, który już piąty rok z rzędu realizuje projekt pn. „Organizacja pozalekcyjnych zajęć edukacyjno – wychowawczo – wypoczynkowych w zakresie ekologii”, współfinansowany ze środków Gminy Kolbuszowa w ramach realizacji zadań pożytku publicznego.

Projekt odbił się szerokim echem nie tylko lokalnie, ale i w całym kraju. Często jest stawiany jako wzór do naśladowania dla innych ogrodów działkowych w Polsce o czym świadczą liczne publikacje w prasie ogrodowej i na stronie internetowej Polskiego Związku Działkowców.

Ogród odwiedzają dzieci z kolbuszowskich przedszkoli nr 1, 2, 3, z przedszkola w Kolbuszowej Górnej, Niepublicznego Przedszkola pw. Św. Józefa w Kolbuszowej, ze Żłobka i Przedszkola Słoneczny Zakątek w Kolbuszowej, oraz dzieci z klas 1-6 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej. W zajęciach biorą również udział osoby niepełnosprawne z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kolbuszowej. Poza realizowanym projektem ogród odwiedziły również  dzieci spoza Gminy Kolbuszowa a mianowicie: Niepublicznego Przedszkola Jagódka w    Jagodniku, Akademii Przedszkolaka w Cmolasie oraz ze Szkoły Podstawowej w Woli Raniżowskiej.

Poznajemy działki – fot. A. ChmielowskiPoznajemy działki – fot. A. Chmielowski

Działkowcy chętnie spotykają się z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi, aby przekazać im tajniki ogrodnictwa i zaszczepić w nich ogrodową pasję. Małe dzieci dziwią się światu, ale śmiało wyciągają ręce po zioła, owoce i warzywa. 

Każdy próbuje ziół. Fot. A. ChmielowskiKażdy próbuje ziół. Fot. A. Chmielowski

Zielone lekcje. W ogrodzie znajduje się ścieżka edukacyjna, dzięki której odwiedzający poznają uprawiane rośliny oraz pożyteczne owady, ptaki i rośliny chronione. Dzieci i osoby niepełnosprawne odwiedzają wybrane działki, dotykają i smakują roślin, spacerują boso po różnych nawierzchniach, podziwiają kwietne łąki.

Poznajemy ptaki. Fot. J. BrzozowskaPoznajemy ptaki. Fot. J. Brzozowska

Poznajemy warzywa. Fot. J. BrzozowskaPoznajemy warzywa. Fot. J. Brzozowska

Działkowe prace. Na przygotowanych przez działkowców grządkach, dzieci i osoby niepełnosprawne wykonują najprostsze prace ogrodnicze: wysiewają nasiona, oznaczają grządki, w maju sadzą rozsadę roślin ciepłolubnych, pielą i podlewają uprawy. Dzieci poznają owady pożyteczne oraz choroby i szkodniki, sporządzają wyciągi roślinne, uczą się, czym jest działkowy recykling oraz jak i w jakim celu należy robić kompost. Następne grupy zbierają plony i przetwarzają je – robią przetwory, suszą zioła.

Grządki już zasiane. Fot. J. BrzozowskaGrządki już zasiane. Fot. J. Brzozowska

Robimy sok z malin. Fot. J. BrzozowskaRobimy sok z malin. Fot. J. Brzozowska

Artystyczne dusze. Dzieci lubią uczestniczyć w konkursach plastycznych: malowanie płatkami kwiatów, liśćmi, a nawet grudkami ziemi, sprawia im dużo frajdy. Rośliny na papierze wyglądają jak żywe i każda tak przygotowana laurka cieszy każdą mamę. W ogrodzie organizowany jest również Dzień Dziecka, Dzień Rodziny oraz Dzień Działkowca i Strefa Kibica z udziałem lokalnej społeczności.

Konkurs plastyczny. Fot. J. BrzozowskaKonkurs plastyczny. Fot. J. Brzozowska

Aktywny relaks. Po pracach ogrodniczych dzieci bawią się na placu zabaw. Do wyboru mają gry i zabawy ruchowe: badminton, dwa ognie, berek, hula-hop, frisbee. Najbardziej zmęczeni odpoczywają na huśtawkach lub w piaskownicy, a potem wszyscy uczestnicy wspólnie spożywają posiłek.

Święto Rodziny. Fot. J. BrzozowskaŚwięto Rodziny. Fot. J. Brzozowska

Gdy sezon się kończy. Jesienią wszystkie grupy spotykają się na święcie pieczonego ziemniaka  i wspólnie degustują przygotowane w sezonie przetwory.

Słodki poczęstunek Fot. J. BrzozowskaSłodki poczęstunek Fot. J. Brzozowska

Podziękowania. Fot. J. Brzozowska
Podziękowania. Fot. J. Brzozowska

Pracując ze starszymi działkowcami najmłodsze pokolenie oraz osoby niepełnosprawne uczą się wzajemnego szacunku do siebie, a także szacunku do otaczającej przyrody. Zdobywając wiedzę ogrodniczą i przyrodniczą buduje się w nich proekologiczna postawa oraz pasja do prowadzenia własnych upraw ogrodniczych. Dzieci lubią miło spędzać czas na łonie natury, ponieważ wyzwala w nich ogrom radości, zadowolenia i dumy z efektów ich pracy.

 

Jadwiga Brzozowska - OP PZD Rzeszów
Andrzej Chmielowski  - Prezes ROD „PREFABET”

Monitor Polski

Elektroniczny Dziennik Urzędowy

Dziennik ustaw

ePUAP

  • Data aktualizacji: 2024-11-25 07:57
  • |
  • Licznik odwiedzin: 15 438 772