24 lutego br. Muzeum zaprasza na seminarium naukowe z cyklu „Echa i rezonanse…” pn. „Codzienność miasteczek i wsi” promujące piąty numer „Biuletynu Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej”.
Wydarzenie to odbędzie się w godz. 10.00–14.00 w dworze z Brzezin w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej przy ul. Wolskiej 36.
W programie znajduje się osiem referatów, które omawiają i poszerzają treści zawarte w publikacji.
W pierwszej części spotkania dyrektor Muzeum Jacek Bardan oraz dr Janusz Radwański będą mówić o procesach, które zmieniają nasze otoczenie, o tym, jak wieś staje się przedmieściem lub miasteczkiem. Dr Izabela Wodzińska opowie o zdrowym życiu w zagrodzie włościańskiej – jakie były założenia oraz jak wyglądały one w codziennej praktyce. Krzysztof Gorczyca z Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega zreferuje, jaką rolę pełniło słońce w wierzeniach mieszkańców regionu.
Druga część spotkania będzie miała nieco inną tematykę, prelekcje będą opierały się o badania nad specyficznymi tekstami – życzeniami i powinszowaniami. Dr hab. Kazimierz Sikora z Uniwersytetu Jagiellońskiego skupi się na gwarze, dr hab. Katarzyna Smyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na życzeniach smsowych oraz świecie, którego są świadectwem. Maria Kula z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i dr Jolanta Dragan z kolbuszowskiego Muzeum w swoich wystąpieniach poruszą temat wyjątkowej treści i tradycyjnej formy w winszowaniach kolędniczych i noworocznych Lasowiaków.
Każda z części zostanie podsumowana dyskusją.
Ze względu na obostrzenia związane z epidemią organizatorzy proszą o potwierdzenie swojego udziału w wydarzeniu do 21 lutego br. (tel.: 669 001 223, e-mail: recepcja@muzeumkolbuszowa.pl).
Szczegóły: www.muzeumkolbuszowa.pl