22 i 23 lipca Magdalena Fołta – absolwentka Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej – będzie uczyć chętnych (młodzież i dorosłych) zdobienia bawełny w naprawdę niezwykły sposób. Sztuka polega na pokrywaniu tkaniny gorącym woskiem i farbowaniu jej poprzez zanurzanie w barwnej kąpieli. Aby otrzymać wielokolorową tkaninę, należy proces woskowania i barwienia powtarzać wielokrotnie.
Batiki to tkaniny unikatowe – poprzez ręczne nakładanie wosku, żadna nie jest taka sama. Cechą charakterystyczną batiku są krakelury, czyli kolorowe żyłki powstające w wyniku spękań w wosku oraz podcienia, kiedy barwnik podchodzi pod niedokładnie położony wosk.
Warto zaznaczyć, że w Polsce technikę batiku wykorzystywano przy zdobieniu wielkanocnych pisanek oraz spódnic ludowych – W XIX wieku w ludowym farbiarstwie niemal całej Europy upowszechnił się druk batikowy, który w połączeniu z barwieniem w indygo pozwalał uzyskać niebieskie tkaniny z białymi drobnymi wzorami.
Oto plan warsztatów:
22 lipca (sobota)
12.00 – 14.00 – warsztaty (blok I)
część teoretyczna, projektowanie batiku, malowanie, nakładanie jednego koloru
14.00 – 16.00 – czas wolny (przerwa potrzebna, by batiki wyschły, o 15.00 możliwość spaceru z przewodnikiem po skansenie)
16.00 – 17.30 – warsztaty (blok II)
dalsza praca nad batikiem, nakładanie drugiego koloru
23 lipca (niedziela)
12.00 – 14.00 – warsztaty (blok III)
kontynuacja pracy nad batikiem, nakładanie kolejnych kolorów
Koszt: 50 zł (2 dni)
Muzeum zapewnia wszystkie materiały. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy: sekretariat@muzeumkolbuszowa.pl, tel. 17 227 12 96.
Szczegóły na: www.muzeumkolbuszowa.pl