Jubileusz urodzin Franciszka Batorego


fot. MiPBP w Kolbuszowej
fot. MiPBP w Kolbuszowej 
2023-05-24

Wczoraj (23.05) 94. urodziny obchodził Franciszek Batory. Z tej okazji w Szkole Podstawowej w Weryni zorganizowano jubileusz. Serdeczne życzenia i kwiaty przekazali:

Ewa Draus Wicemarszałek Woj. Podkarpackiego, Józef Kardyś Starosta Kolbuszowski z Emilem Wilkiem Zastępcą Przewodniczącego Rady Powiatu, Marek Gil Zastępca Burmistrza Kolbuszowej z Julianem Draganem Radnym Rady Miejskiej, Ks. Dziekan Lucjan Szumierz oraz Grzegorz Starzec Dyrektor SP w Weryni. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele służb mundurowych oraz rodzina i najbliżsi.

Franciszek Batory urodził się w 1929 roku w Weryni. Jest bratem zamordowanego Józefa Batorego, członka IV Zarządu Głównego WiN. Ich ojciec Jan był aktywnym członkiem Stronnictwa Ludowego. W czasie niemieckiej okupacji pomagał rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, ale także pełnił rolę kuriera druków konspiracyjnych.

W 1945 roku został aresztowany na trzy miesiące. Po zdaniu egzaminu maturalnego podjął studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Z powodu "złego pochodzenia" został zmuszony do rezygnacji. W 1953 roku został wcielony do wojska i skierowany do tzw. Wojskowych Batalionów Pracy, gdzie pracował w KWK "Generał Zawadzki" w Dąbrowie Górniczej. Po wyjściu z wojska ukończył studia pedagogiczne. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel w Kolbuszowej. W 1950 roku był świadkiem procesu IV Zarządu Głównego WiN, który zakończył się skazaniem na śmierć, m.in. jego starszego brata Józefa.

W imieniu mieszkańców Gminy Kolbuszowa składamy serdeczne życzenia dobrego zdrowia, pogody ducha i spełnienia marzeń oraz dziękujemy za aktywny udział w uroczystościach patriotycznych.

Monitor Polski

Elektroniczny Dziennik Urzędowy

Dziennik ustaw

ePUAP

  • Data aktualizacji: 2024-06-13 11:54
  • |
  • Licznik odwiedzin: 14 424 326