Bukowiec


Budynek OSP Bukowiec
Budynek OSP Bukowiec 
2015-11-03

Bukowiec znajduje się 4 km na południe od Kolbuszowej. Miejscowość wyodrębniona została z obszaru Kolbuszowej w połowie XVII wieku. Obecnie wieś obejmuje obszar 297 ha i liczy ponad 390 mieszkańców. Na jej terenie swoje źródła czerpie rzeka Tuszymka – jedna z najczystszych rzek na Podkarpaciu. W Bukowcu występują tereny o szczególnych walorach krajobrazowych i przyrodniczych.

W XIX w. i na początku XX wieku Bukowiec słynął z wyrobów bednarskich, natomiast w połowie XX wieku wioska poszczycić się mogła twórczością miejscowych malarek ludowych, których "makaty" i "dywany" na papierze pakunkowym i brystolu można do dzisiaj podziwiać w wielu polskich muzeach.

W chwili obecnej na terenie wsi obiektem pełniących funkcję kulturalną i skupiającym życie społeczne lokalnego środowiska jest świetlica wiejska, szkoła podstawowa, filia biblioteki oraz remiza OSP. Aktywnie działa Ochotnicza Straż Pożarna oraz Koło Gospodyń Wiejskich.

Miejscowość posiada jeden obiekt wpisany do rejestru zabytków - zagrodę składającą się z drewnianej stodoły oraz stajni, powstałych w XIX wieku.

Monitor Polski

Elektroniczny Dziennik Urzędowy

Dziennik ustaw

ePUAP

  • Data aktualizacji: 2024-06-13 11:54
  • |
  • Licznik odwiedzin: 14 424 334