Poręby Kupieńskie


Obelisa ku czci poległych partyzantów wPorębach Kupieńskich
Obelisa ku czci poległych partyzantów wPorębach Kupieńskich 
2015-11-12

Wieś powstała w drugiej połowie XVIII w. Obecnie zajmuje ok. 1510 ha i liczy ponad 270 mieszkańców. Na całej swej długości, graniczy z dużym kompleksem leśnym dawnej Puszczy Sandomierskiej.

Poręby Kupieńskie to jeszcze miejscowość z pięknym krajobrazem, czystym powietrzem i bogatą roślinnością. W 1999 roku utworzono Rezerwat Ornitologiczny „Zabłocie”, który oprócz części lasu obejmuje duży kompleks śródleśnych stawów rybnych założonych w okresie międzywojennym obejmujących ponad 100 hektarów.

Pejzaż wsi urozmaicają rozległe stawy wodne, które służą mieszkańcom w celach rekreacyjnych. Jest tu wiele przydrożnych kapliczek z XVIII i XIX wieku oraz kilka współczesnych.

Na terenie wsi w 1944 roku oddziały AK i BCH w akcji „Burza” stoczyły bitwę z oddziałami niemieckimi, w której zginęło 6-u partyzantów i kilkudziesięciu Niemców. W roku 1969 na miejscu tych walk wzniesiono obelisk ku czci poległych partyzantów. W tutejszym lesie jest też grób trzech nieznanych żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.

Monitor Polski

Elektroniczny Dziennik Urzędowy

Dziennik ustaw

ePUAP

  • Data aktualizacji: 2023-10-03 13:56
  • |
  • Licznik odwiedzin: 13 129 235